22.6.2018 | Svátek má PavlaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světovýchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 94, poslední: 19.4.2017 16:20, přehled diskusí

Jo, sudeťáci a čeští germanofilové a obdivovatelé:
Autor: F. Houžňák Datum: 19.4.2017 16:20

německého pořádku samozřejmě Beneše nenávidí, protože se mu povedlo - společně s jinými - prosadit svojí politikou, za pomoci statečnosti českých a slovenských vojáků, u západních mocností obnovení Československa a tím zajištění další existence českého a slovenského národa. Hlupáci (a lháři) tvrdívají, že dějiny probíhají tak, jak probíhají, samy od sebe a jiný výsledek než ten dnešní vlastně není možný. Do které kategorie patří pan Frýbort, těžko rozhodnout.

Fňukání...:
Autor: S. Kubů Datum: 19.4.2017 10:00

...toho typu, že MY jsme nikdy za nic nemohli, mi připadalo vždycky podezřelé:

My jsme Rakousko nerozbili, to Maďaři. Uspořádání střední Evropy (a vznik ČSR a obecně "nespravedlivý mír") po 1. sv. válce způsobili velmoci ve Versailles, za rok 1938 (a zánik ČSR) mohli velmoci v Mnichově, spadnutí obnovené ČSR do Stalinovy sféry dohodly velmoci v Jaltě, za "odsun" mohly velmoci v Postupimi, události českých dějin v letech 1948 a asi i 1968 jsou asi taky důsledkem Jaltské konference...

Tak jsou Češi svéprávný národ nebo nejsou ?

Beneše Stalin respektoval:
Autor: K. Novák 396 Datum: 18.4.2017 20:15

a Rudá armáda z Československa odešla. Že ho nerespektovali komunisté, není Benešova vina. Otázka je, co by se stalo, kdyby komunisté v roce 1948 neuspěli. Myslím, že na to dává, alespoň do jisté míry, odpověď rok 1968. Článek je zaslepený a zjevně je v něm obsažena sudeťácká zášť vůči Československé republice, personifikovaná Benešem. Kromě toho to, co se dělo mezi lety 1948 a 1989, je již historie a dnes máme jinou situaci a jiné problémy. Jistí lidé pořád dokola otravují omíláním propagand o období totality a/nebo sudetoněmeckou propagandou.

Rudá armáda osvobodila část území Česka, americká zase jinou část, ale další část území Česka včetně Prahy přímo neosvobodil nikdo (nepřímo protihitlerovská koalice, jejíž součástí byly i československé jednotky). Řeči o osvobození Prahy sovětskou armádou jsou sovětská komunistická propaganda a nechápu, proč ji dnes autor opakuje.

Re: Beneše Stalin respektoval:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 21:00

Prdlajz respektoval, věděl, že má věrného vazala.

Re: Beneše Stalin respektoval:
Autor: I. Hil Datum: 18.4.2017 22:44

No ona to byla ironie...

ještě:
Autor: J. Babicka Datum: 18.4.2017 20:08

V exilu jsem byl vášnivým čtenářem peroutkových článků. A v jednom z nich se pan Peroutka zabýval výrokem Gottwalda, že nečekal, že komunistům bude předána moc na stříbrné míse a proto organisovali lidové milice a ovládli policii. protože očekávali alespon nějaký odpor.

A tam Peroutka skutečně souhlasil s tím, že díky neuvěřitelnému diletanství odpůrců komunistů, komunistům byla skutečně předána moc na stříbrné míse.

Re: ještě:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 21:02

Souhlasím s tím, že to měli velmi snadné, to ano. Beneš, Jan Masaryk ani nikdo jiný nebyli schopnými protivníky. Obávám se ovšem, že ani schopnější protivníci by to neuhráli. Přes 40% pro komouše ve volbách 1946 (byť nakurwených) je strašně moc.

Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Zikmund 299 Datum: 18.4.2017 18:42

Roosevelt opravdu nemůže za to, že si Češi dobrovolně zvolili v roce 1946 KSČ. Ostatně kdyby si předtím na jiném americkém prezidentovi, Wilsonovi, nevydupali svůj stát, tak k tomu celému nemuselo dojít. Pro Čechy je totiž největší katastrofa, když si vládnou sami.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Zikmund 299 Datum: 18.4.2017 18:49

...a co víc, je neuvěřitelná ta drzost po americkém prezidentovi požadovat, aby nám to tady jako hezky zařídil. Roosevelt byl vynikající prezident doma, vyvedl USA z krize, kterou v Evropě nezvládli, proto nastoupil fašismus. Proč by byl Roosevelt povinný se starat ještě o nějaké Čechy? Mohl na ně hodit bobek jako předtím Chamberlain, který to aspoň upřímně zdůvodnil.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: J. Babicka Datum: 18.4.2017 20:01

Ona z krise USA nevyvedl ani tak Rooseveltův socialismus, jako druhá světová válka. Jak známo, Nejvyšší soud USA, většinu jeho zákonů a nařízení nakonec zrušil jako protiústavní. A on se nestaral nejen o čechy, on se nestaral ani o nikoho jiného, ani v Evropě ani v Asii, jeho cíl byl uspokojit Stalinovy nároky, kvůli spolupráci pro lepší svět. Jeho neuvěřitelnou naivitu v jednání se Stalinem se dodnes snaží historici nějak vysvětlit, ale moc se to nedaří. Již v tom, že se obklopil lidmi levicového cítění sympatisujících se sověty a jako nejvyššího velitele zvolil Eisenhoowera, dobráho ůředníka a neschopného generála, ublížil Evropě.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 21:07

Eisenhoower byl schopný generál - organizátor, ne však velící frontový generál, to ale po něm nikdo nechtěl. Nevybral ho Roosevelt, ale Marshall. A nebyl ani politizující generál, ti ale nejsou v USA příliš oblíbeni. Jako presidenta ho možná napadlo, že udržet Pattona v Plzni nebyl nejlepší nápad, ale to už bylo pozdě.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Zikmund 299 Datum: 19.4.2017 11:28

Opravdu mě baví, když člověk, který píše „ůředník“, takhle šmahem zhodnotí New Deal. Krize skončila před válkou, ne až během ní nebo po ní. A na tom Rooseveltem založeném paradigmatu stály USA až do Reagana. Pak se začala brutálně zvyšovat nerovnost a Trump není ničím jiným, než výsledkem tohoto trendu.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 21:03

USA z krize nevyvedl, krizi naopak New dealem prodloužil.

Re: Typicky čecháčkovské!:
Autor: M. Zikmund 299 Datum: 19.4.2017 11:26

Víte o tom leda prd. :)

Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního:
Autor: P. Vaňura Datum: 18.4.2017 17:15

Ten totiž řekl, že "mírový islám" je nesmysl. Cílem islámu je ovládnout svět a proto je např. třeba zakázat zábavy, které by snad mohly mladé muslimy od tohoto cíle odvádět. Demokracie je taktéž nesmysl, lidi je třeba ovládat násilím.

Chamberlain taky nevěřil, že to, co Hitler napsal v Mein Kampfu je míněno vážně...

Re: Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního:
Autor: M. Zikmund 299 Datum: 18.4.2017 18:43

Netrpíte náhodou stihomamem? Článek je o Rooseveltovi, co sem zase strkáte nějakej islám?

Re: Takže stačí citovat ajatoláha Chomejního:
Autor: P. Han Datum: 18.4.2017 19:22

Článek je na vás moc dlouhý, takže jste zvládl přečíst jen začátek. Ten je skutečně o Rooseveltovi. O islámu je až závěr, ale číst ho nemusíte, stejně byste to nepochopil.

Trochu vzpomínek.:
Autor: L. Severa Datum: 18.4.2017 14:44

Komunisté se připravovali na převzetí moc již za války a také s nekomunistickým odboje nespolupracovali. Protože Beneš měl u Spojenců jakési renomé a snažil se se Stalinem nějak vycházet, nedopadli jsme hned jako ostatní Lidodemo. Ovšem se Stalinovým vztyčeným prstem, s hrozbou která vyústila v létě 47( ještě ?svobodný?stát), když jsme odřekli, před tím již schválený, Marshallův plán. Po mnoha létech přichází řada moudrých lidí, kteří jasně vidí co měl Beneš dělat. V době kdy již komunisté vyhráli suverénně volby, drželi důležitá ministerstva, svého člověka ve vedení armády, a v soc. dem. doznívala působnost jejich agenta v čele této strany. On ten neblahý Stalinův vliv byl již patrný že vláda v Košicích ustoupila např. ve zrušení některých prvorepublikových stran a také zatajená pravda jak to bylo a tím osvobozením Prahy. To, že americká delegace jednala s Národní radou jsme se dověděli z Peroutkovy Přítomnosti. Zajímavé, že jinak jsme se cítili svobodně, ale mezi lidem panovalo přesvědčení, že není všechno v pořádku a existovalo takové úsloví "až to praskne". Bohužel se to stalo, ale podle komunistů.

Re: Trochu vzpomínek.:
Autor: L. Severa Datum: 18.4.2017 14:50

Ono to vlastně"prasklo" tehdy, když komunisti vyhráli s převahou volby.

Re: Trochu vzpomínek.:
Autor: L. Severa Datum: 18.4.2017 16:58

"Dnešek" ne "Přítomnost" - to ta dlouhá diskuse kolem "gentlemana".

Re: Trochu vzpomínek.:
Autor: J. Lancik Datum: 18.4.2017 17:40

Mel by jste take uvest jak KSC vyhrala volby, jak vyhrala na vylhanych predvolebnich slibech Gottwalda. Tedy zadne kolchozy, raj zivnostniku, zadny bolsevizmus, zachovani predvalecneho stavu zemskeho zrizeni, ceskoslovenska cesta k socialistickemu raji. Nic z toho komuniste nesplnili. Slibovali podobne jako hitlerova NSDAP v roce 1933.

Stacilo jen kdyby rekli sve dve zasady: "po staru se neda zit" a "Sovetsky Svaz nas vzor". Dusledky zna kazdy, ani komuniste, ani NSDAP by nebyli nejsilnejsi a oboji nemeli dostatecnou prevahu, potrebovali koalicni spojence, sami by nic neprosadili. O odmene za spojenectvi napovida osud Bohumila Lausmana.

Re: Trochu vzpomínek.:
Autor: L. Severa Datum: 18.4.2017 20:31

Pane Lanciku, nadepsal jsem svůj příspěvek "Trochu vzpomínek". O lžích komunistů bych mohl napsat román, od toho, že tehdy dokázali před volbami obalamutit živnostníky, kteří je pak

volili, až po úsměvnou událost ve mně známé vesnici, kdy se hádali s Lidovci, protože chtěli mermomocí sami nést o pouti baldachýn.

Není na škodu si připomenout minulost:
Autor: V. Podracký Datum: 18.4.2017 14:41

ale myslím si, že současnost je tak nová, že by nás mohly dějiny spíše zavést ke špatnému řešení. Migrační krize je naprosto něco jiného než někdejší události okolo II. svět. války. Dnes se jedná o bytostný problém, je to problém zajištění existence vymírajících a psychosomaticky degradovaných národů ztrácejících vůli k životu. Na rozdíl od tehdejší doby my dnes nejsme ohroženi nikým jiným než sami sebou, svým způsobem života a pomýlenými hodnotami, které prosazují elity. Ne nadarmo je tu rozpor mezi smýšlením degenerovaných elit a jakéhosi ještě zdravého jádra lidu, které se projeví při volbách.

FDR byl demokrat :
Autor: C. Hulka Datum: 18.4.2017 13:10

a když nepočítáme Obamu tak dovedl USA k socialismu nejblíž ze všech presidentů. Svou keynesiánskou politikou úspěšně prodloužil great depression - ta skončila vlastně až s válečnou výrobou.

Ale pro democfraps je FDR jeden z jejich svatejch, společně s vrchním pomrdným JFK.

Bylo zajímavé vidět Greenbelt v Marylandu - kde si hrála Eleanor, vypadá to jako kus moskvy i se společným družebním domem.

Docela zajímavá diskuze :
Autor: V. Vlk Datum: 18.4.2017 12:53

nad článkem i mým příspěvkem. Jen je škoda, že většina diskutérů pouze opakuje bláboly Emanuela Moravce coby slouhy židobolševiků , další pak propagandu toho samého pána ( ten dostal "noty" od nacistů, jak to napsat). Dalším pramenem jsou komunistické Rudé Právo , hlavně z padesátých let, a pak fňukání "poražených demokratických politiků" co si to sami podělali od roku 1945 do roku 1948. Zásadní otázka byla: Bude po válce Československo? Kdo zachrání národ a stát , pokud se Němci opět pokusí vyvolat další světovou válku, s tím,že jejich program na zničení českého národa a státu se již dvakrát opakoval? Je tady někde někdo jiný? Vyčítat Benešovi ,že byl socialista je pomatenost. Všude byli socialisti, a na obou stranách vedoucí síly -tedy USA a SSSR "zařídili" aby státy, které obsadily, se dostaly do jejich vlivu. Ani početná armáda a odboj -Polsko, ani povstání - Řecko, ani to, že část Dánska byla obsazena SSSR na věci nic nezměnilo. Zachránili se Jugoslávci, protože měli vítěznou komunistickou armádu (která ihned povraždila statisíce protivníků ) a hory, které jsou prakticky nedobytné. A Finsko, které mělo veliké území, na kterém se dá bojovat do nekonečna a už jednou Stalina porazili. Ozvalo se několik čtenářů, kteří se na věc dávají reálně, většina je však uřve. Tak už to ovšem bývá.

Re: Docela zajímavá diskuze :
Autor: V. Vlk Datum: 18.4.2017 12:54

myšleno Beneše , coby slouhy židobolševiků a plutokratů, jak zněla tehdejší politický žargon

Re: Docela zajímavá diskuze :
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 12:59

Vy máte zase sklony ke komunistickému boji proti "revanšismu".

Fakt je, že Beneš po válce o moc jinou politiku dělat nemohl, příznivců sovětů a komunismu na to bylo u nás příliš. Snad bychom, za jiných okolností, mohli uhrát co Rakousko, ale to už je příliš "kdyby".

Na území Finska nelze bojovat do nekonečna, to snad někde v džungli, a Stalina neporazili, jen se mu dokázali dlouho bránit a když už to nešlo, tak uzavřeli mír bez přílišných ztrát.

Re: Docela zajímavá diskuze :
Autor: J. Jurax Datum: 18.4.2017 17:17

No, Finsko - spíš nestálo za nějaké bojování. Co Stalin chtěl, to dostal, nějaké extra suroviny tam nebyly, strategickou polohu taky nemělo, tak mu byla povolena neutralita.

Není pravda, že Finsko už jednou Stalina porazilo - spíš by se dalo říct slovy klasika, že Stalin utrpěl vítězství Pyrrhy. Dostal co chtěl, ale za vysokou cenu.

Ostatně Finové si i po přepadení SSSR Německem dali veliký pozor, aby ruského medvěda moc nedráždili - vzali si jen zpět své bývalé území a dál nešli; byť byli podrobeni německému tlaku, Finové odolali. No a v roce 1944 pod tlakem sovětských sil, jemuž Finové odolávali jen s velkým vypětím a s nevalnou perspektivou, podepsali příměří, změnili strany a vyhnuli se okupaci Rudou armádou. Stalin potřeboval vojska jinde a Finsko si tak uchovalo samostatnost.

A tou obsazenou částí Dánska byl ostrov Bornholm, jsoucí od Dánska celkem daleko. Sovětská vojska se tam bez odporu vylodila 8.5.1945 a pobyla takměř rok.

Asi je dobré připomenout,...:
Autor: S. Kubů Datum: 18.4.2017 10:11

...že na problém bylo zaděláno již v roce 1918. Když Beneš spolu s TGM bourali "Rakousko zpuchřelé", jistě mohl "vědecky" předpokládat, co se může stát za 20 let, až se patron poválečného uspořádání střední Evropy, tj. Francie, na tuto geopolitickou oblast vykašle - a nachystat si nějaký "plane". Že skoro celé období první republiky měl přímo na starost její zahraniční politiku - a výsledkem jeho působení bylo, že na podzim 1938 zůstala sama, jistě nebude taky ani pan Vlk zpochybňovat. Stejně jako fakt, že v říjnu 1938 nechal v rozporu s Ústavou odstoupit podstatnou část území sousední totalitní říši (i s veškerým obyvatelstvem, pochopitelně - v létě 1945 udělal ostatně totéž s Podkarpatskou Rusí) a abdikoval...

Re: Asi je dobré připomenout,...:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 10:23

Takže jaké řešení byste v roce 1918, 1938 a 1945 zvolil vy?