25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Červený knoflík

Bylo nebylo. To druhé je správně. Přesto se to, co nebylo, nejednou těší mimořádné životnosti. Třeba legenda o pražském rabínu Löwovi, jenž měl zhotovit z hlíny golema, bytost, která poslouchala jeho příkazy a prováděla je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 13.4.2017 8:34

Re: Nuddlegg a Snodgrass

Jsem si téměř jist, že množina technických zařízení, jejichž inteligence je vyšší než inteligence majitele, je neprázdná. Toto byl ale odkaz na povídku S. Lema: Pračková tragédie.

J. Jurax 12.4.2017 23:10

Re: celé to fantazírování

No, myšlení člověka je software běžící na hardware mozku. Neumíme ten software přenést na jinou platformu nebo jej na jiné platformě v úplnosti napodobit.

Tedy zatím.

J. Jurax 12.4.2017 23:07

Re: Nuddlegg a Snodgrass

Ehm ... a jste si jist, že už není?

T. Hraj 12.4.2017 21:39

Re: celé to fantazírování

'Vule', 'pudy', 'vedomi vlastniho JA' jsou vsechno koncepty, ktere se mohou samy jaksi zacit objevovat pri dostatecne slozitosti AI (hard ci softwearove). Nekteri dokonce tvrdi ze nevyhnutelne.

A co se tyce toho, co ji "poskytneme do autonomni pece" AI ma k dispozici cely internet.

M. Hanko 12.4.2017 20:56

Re: celé to fantazírování

Stejně jako u lidí: AI by měla cíle, jichž by se snažila dosáhnout. Některé z těch cílů by třeba byly ultimátní, vestavěné jejími autory, avšak jiné by si volila dynamicky - jako prostředek k dosažení těch hlavních cílů.

Vůle k akci se mi za těchto okolností jeví asi stejně (ne)problematická, jako vůle šachového programu k tahu figurkou.

J. Klepal 12.4.2017 20:43

roční přemýšlení

Neznám příklad, kdy by lidský mozek soustavně přemýšlel nad něčím užitečným (nepřetržitě) rok, většinou stačí pár sekund na to, aby se člověk v reálných situacích rozhodl. Je jisté, že stroj dokáže zvládnout mnohé algoritmizovatelné operace podstatně rychleji než člověk, avšak jak naprogramovat lidskou blbost, včetně vymýšlení různých nesmyslů a víry v neexistující jevy, se myslím ještě nikomu hodnověrně nepodařilo.

Z. Frys 12.4.2017 18:30

Nuddlegg a Snodgrass

Chceš snad, aby Tvoje pračka byla inteligentnější než Ty?!

J. Schwarz 12.4.2017 18:12

celé to fantazírování

o umělé inteligenci je blábol. Všechno by záleželo na tom, co by jí bylo svěřeno do autonomní péče. Pokud by například rozhodovala o optímálním rozvoji energetiky, o otázkách ohrožení státu a případném úderu, o řízení databází, nemocnic, infrastruktury... Člověk sice přemýšlí a volí si cesty, žije ale v prostředí které na něm nezávisí. Přemýšlí, ale jeho tužby a přání nejsou výsledkem přemýšlení ale dlouhodobé evoluce druhu. Stroj je závislý na umělém prostředí, které zase záleží na lidech. A není vybaven pudy jako jsou pud sebezáchovy či pud rozmnožovací. Kde by se u stroje vzala "vůle" k akci?

M. Pivoda 12.4.2017 17:44

Byznys asi ví, kam je účelné investovat peníze

A Narrative Science survey found last year that 38% of enterprises are already using AI, growing to 62% by 2018.

Forrester Research predicted a greater than 300% increase in investment in artificial intelligence in 2017 compared with 2016.

IDC estimated that the AI market will grow from $8 billion in 2016 to more than $47 billion in 2020.

M. Pivoda 12.4.2017 17:17

Nefilosofujte, raději experimentujte!

Filosofové toho dnes moc nevyřeší. Než si pohrávat se slovy (tzn. filozofovat), mnohem účinnější je pohrávat si s počítačovým software, tzn. experimentovat. Umělá inteligence se musí prověřit v počítači, nikoliv planými diskuzemi nudících se důchodců.

Lenin pamětníkům říkával: Učit se, učit se, učit se!

Inovátor dnes říká: Experimentuj, experimentuj, experimentuj!

Amen

M. Pivoda 12.4.2017 16:22

"...dokud nebudeme zit v nebi, v raji."

Tak daleko já, bohužel, nevidím.

Ale tímto tempem technologického rozvoje, do cca 30 let, budou lidé už vědět, zda umělá inteligence bude mít i sebeuvědomění, tzn. zda i člověk může stvořit novou bytost, nebo naopak, zda tuto schopnost má jen Bůh (který pro pana V. Václavíka určitě rezervuje nějaké místo v nebi).

Takže buďte trpělivý.

Z. Lapil 12.4.2017 16:00

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jo :-).

Baví mě, jak se objevuje objevené. Nebo přinejmenším popsané. Za všechny Asimovova sbírka Já, robot.

Vlastně si říkám, že - jako snad všechny průšvihy - přijde i ten uměle inteligentní z nějaké méně očekávané strany. Moje nápady to nejsou, ale spíš, než od nějakého inteligentního robota bych čekal průšvih buď ze strany nanotechnologie, ať už robotické nebo biologické (Kmen Andromeda) nebo z nějakého propojení něčeho, co propojeno nikdy být nemělo (na to je taky povídka: Haló, tady Frankenstein, pro změnu Clarke.

V. Vaclavik 12.4.2017 15:47

Re: Vývoj dokonalé umělé inteligence

Uz vidim nejake zvasty o chlupate logice (fuzzy logic), nebo neurcitosti kvantove mechaniky... jak to zajisti, ze ty stroje nebudou jeden jako druhy, ale budou mit osobnost. Jenze dokonalost a mluvime tu o strojove dokonalosti, je jen jedna, tam zadny prostor pro osobitost neni, ani za mak.

V. Vaclavik 12.4.2017 15:44

Vývoj dokonalé umělé inteligence

"„Vývoj dokonalé umělé inteligence by mohl znamenat konec lidské rasy,“ soudí Stephen Hawking. "

Pokud by byla dokonala, znamena to, ze by jeden robot byl jako druhy, jako susenky v krabici, v tom smyslu, ze lide jsou ruzni, protoze kazdy si tvori unikatni osobnost (i 'ovcane')?

Jak by bylo dosahnuto ruznorodosti tech robotu?

Apropo, proc by si umely robot mel vazit sveho 'zivota', tedy spise sve existence? Souvisi to se smrtelnosti cloveka, ktery kdyby se nejak mohl stat nesmrtelny a vecne zdravy, ve zdravem, mladem tele, i s bunkami mozku obnovovanymi, tak by ztratil smysl zivota, vuli zit, protoze takovy clovek by nemel zadnou radost ze zivota, z toho ze zije, zadny pozitek, ten druh pozitku, ktery nas cini lidmi, nemyslim tim 'bucek a desitku v trenyrkach pred bednou s mamou...'. Jenze tomu dnesni pomylenci technologickeho veku nemuzou rozumet.

Proste jen reknu, ze robotovi s AI jakkoli dokonalou by bylo putna, jestli existuje, nebo, nic by pro neho nemelo zadny vyznam. Pro nas lidi ten vyznam vseho snazeni, veskere radosti ze zivota, dodava prave ta nase smrtelnost, a i 'nedokonalost' naseho tela.

Proto drive lide zili plnejsi zivoty, protoze jejich zivoty byly plne vetsiho nebezpeci existencialniho druhu, vseho druhu. Dnesni patvori kterym rodice zajistili prvni posledni a socialni prerozdelovani v tom pokracuje, si prece viditelne nevazi zivota, nemaji z nej radost, hledaji vyziti vselijakeho druhu v planych aktivitach, protoze co jim schazi, je prave ten pravy zivot, ktery nikdy nepoznali. Proto taky kdyz clovek rekne 'svoboda cloveka', koukaji jen jako tupa telatka a vypadne z nich neco o plne penezence, ze bez toho svobodni nejsou, proste telatka v dospelem lidskem tele.

V. Vaclavik 12.4.2017 15:15

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

právě takováhle prefabrikace je složitá čili drahá, protože do každého panelu vkládáte atypické prvky, takže mimo jiné nestačí projekt typu "sem okno, sem dveře, díry vyvrtáme na místě", ale musíte mít perfektně zkoordinované všechno, takže jen projekt je dvakrát třikrát tlustší neboli dražší. Vlastně jedinou výhodou proti stavění klasickému je, že v hale neprší a nemrzne...

Hlavni vyhoda je, ze je vse pod kontrolou, nejen prseni a teplota, takze je kvalita. Ale vy spise mate na mysli masovou prefabrikaci 'kralikaren', odtud taky to narceni o panelacich.

Podstatne je, ze robotizace, AI, vyrazujici lidskou praci, je fantazie, aspon pro jeste hodne generaci a nemusi nas to nejak palit. To jen Pivoda vidi tu geometrickou radu, jak to uz bude zitra, pricemz jestli vubec kdy. Budoucnost vzdy byla uplne jina, nez bylo kdykoli a kymkoli predpovidano.

Ja tu jen rikam, ze baraky by dnes mohly stavet plne automaty na miste ze zakladnich prvku, jako kdyz se vari ze zemaku a mouky a... umely by to automaty, ktere stavi ve Skodovce auta. Ale kdyz si lidi nemohli dovolit ani vyrobu toho Aviku, tohle uz by si vubec nikdo nedovolil, krome a to jestli, miliardaru, protoze to by museli byt pekne hloupi.

V. Vaclavik 12.4.2017 15:08

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Tohle neni ani panelak, ani neco po-prevratoveho, vyjadrujete se k necemu, o cem konkretne nic nevite, vkladate si svoje sablonovite znalosti do vseho a nejspis vsemu rozumite.

V. Vaclavik 12.4.2017 15:03

Re: Chybná předpověd V. Václavíka

Spolehlivejsi jsou a budou jeste vice, ale k havariim dochazet bude, dokud nebudeme zit v nebi, v raji. A co pak s tim?

Z. Lapil 12.4.2017 14:23

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jasně, něco za něco. Podle mě je to pro stavění z klasických materiálů slepá ulička. Naopak ocel a dřevo včetně různých překližek a OSB desek jsou materiály pro prefabrikaci vysloveně stvořené. Přinejmenším se na stavbě špatně impregnuje a žárové pozinkování nepřichází v úvahu vůbec.

I. Novák 12.4.2017 14:19

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Pan Václavík je tak mladý a nebo tak dlouho z vlasti, že netuší jak se stavěly paneláky? A vlastně totéž v malém popřevratové satelity?

Z. Lapil 12.4.2017 14:19

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jasně, tak nějak jsem vás pochopil, ale právě takováhle prefabrikace je složitá čili drahá, protože do každého panelu vkládáte atypické prvky, takže mimo jiné nestačí projekt typu "sem okno, sem dveře, díry vyvrtáme na místě", ale musíte mít perfektně zkoordinované všechno, takže jen projekt je dvakrát třikrát tlustší neboli dražší. Vlastně jedinou výhodou proti stavění klasickému je, že v hale neprší a nemrzne, naopak složitější je doprava a úplně mizivá je operativnost; na kvalitě materiálu u stěn rodinného domu až tak nesejde (prefy umějí PODSTATNĚ lepší betony, než lze udělat přímo na stavbě).

Cenově výhodná je pásová výroba, ale ta je právě dost neobratná - viz výroba panelů Spirol: do snad 100m dlouhé formy se natáhnou a předepnou lana, zalije se to betonem a následně rozřeže přerostlou cirkulárkou na požadované délky. Trapná je jedině skutečnost, že chcete-li panel užší než 1,2m, musíte si připlatit, protože se musí přiříznout i po délce. Problémem paneláků není to, že to jsou paneláky, ale to, že právě z důvodu masovosti jsou všechny stejné; pražský dům K Václavce 2 je komplet panelák.

Dost zajímavé video o výrobě spirolů: https://vimeo.com/33345701

R. Langer 12.4.2017 14:11

Re: Jak vždycky říkám

To je mimochodem také pointa jedné sovětské vědeckofantastické povídky. Jenom teď tak rychle nenajdu jaké. Ale hrajou se tam šachy. ;-)

M. Pivoda 12.4.2017 13:06

Chybná předpověd V. Václavíka

Vaše předpověď budoucnosti je určitě chybná.

Proč? Protože tzv. umělá inteligence svým výkonem i ve svých aplikacích se zlepšuje exponenciálním tempem. Za několik málo let budou samořídící automobily mnohem spolehlivější než člověk řidič. Další generace, vaši vnukové, se budou divit, jakto, že jejich dědové byli takoví šílenci a ručně řídili své automobily, které například na českých sílnicích způsobovaly smrt 600 obyvatel ročně.

V. Vaclavik 12.4.2017 13:00

Re: Jak vždycky říkám

To o te UH si musim zapamatovat, rovnez zde to od pana Lapila o tom svindlovani a panu tvorstva. -;)

V. Vaclavik 12.4.2017 12:58

Re: Umělá inteligence

"Kdo pak nese zodpovědnost za eventuálne vzniklou chybu?"

To je otazka zvlast pro ty jiz zacinajici auta bez ridice, co bude, kdyz se stane havarie, jak to bude s odpovednosti. Zrejme bude odpovedna pojistovna (aspon zcasti pojistka placena vyrobcem automobilu?) a ta bude pekne mastna pro kapsu bezneho obcana, ze si ten ji prakticky nebude moci dovolit. Takze nakonec budou ta autonomni vozitka jezdit jen uvnitr uzavrenych lokalit, jako letiste a tak.

V. Vaclavik 12.4.2017 12:53

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Tu stavbu na miste pak provedli monteri firmy, zadni Ukrajinci. Jak rikam, nebylo to pro bezne smrtelniky, bylo to pro bohatsi tridu, zakoupil se pozemek a za chvili se uz bydlelo a v luxusnim baraku, i kdyz do jiste miry typizovanem.

V. Vaclavik 12.4.2017 12:50

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

To byla firma stavejici i soukrome rodinne domy na zakazku, ale vsechno bylo typizovane, takze jen diry do sten pro dvere, okna a delky sten a jejich sestaveni do nejakeho tvaru se udelaly na jinem miste ve stene, od baraku k baraku.

Stena uz mela v sobe i dutiny na protahnuti kabelu anebo i kabely uz byly natazene a ty vselijake trubky na vodu, plyn... uz tam byly, jen se napojily, samozrejme izolace, steny zevnitr mely zakladni nater, venku chybelo jen vnejsi osteni, byla to firma Avik s myslim holandskym vlastnikem.

Baraky se pak lisily geometrii architektury a dokoncovacimi prvky

M. Pivoda 12.4.2017 12:26

Umělá inteligence

4. Velký dnešní problém je vysledovat, jakým způsobem specializovaná umělá inteligence (ve formě počítačem simulované neuronové sítě) došla ke svým závěrům, například rozpoznání rakovinového nádoru na rentgenovém obrázku. Kdo pak nese zodpovědnost za eventuálne vzniklou chybu? Je to lékař, který výsledek umělé inteligence nekriticky přijal (protože UI není schopen zkontrolovat), nebo tvůrce software umělé inteligence?

5. Výzkum a vývoj umělé inteligence nelze nijak centrálně zakázat, protože svět není nijak centrálně řízen. Takže nějaký velký červený knoflík (k vypnutí zavčas) by mohl fungovat v jedné části světa, ale určitě nebude funfovat v jiné části tohoto světa. Ale lidem v rozvinuté části (demokratického?) světa stejně nic jiného nezbývá, než pokračovat ve výzkumu a vývoji UI. A nejenom to: Je třeba být v tom výzkumu a vývoji na špici, a udávat tak směr zbytku (nedemokratického) světa.

6. Zde je něco z historie umělé inteligence v Česku:

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

M. Pivoda 12.4.2017 12:13

Už teď, nebo až teď? Autor článku je fyzikální chemik.

Karpenko: "... Podle jedněch něco takového nepředstavuje žádnou hrozbu, druzí se naopak obávají už teď. ... "

1. Umělá inteligence je stejně užitečná jakož i stejně nebezpečná pro lidstvo jako je jiná technologie. Klasicky se uvádí toto: Nůž v rukou chirurga život zachraňuje, nůž v rukou vraha život bere.

2. Dnešní hodně úspěšná umělá inteligence v byznysu či zábavě je inteligence specializovaná na určitý konkrétní úkol, zatím nebyla vytvořena obecná umělá inteligence (artificial general intelligence).

3. Oproti 80. letům minulého století (první práci o aplikaci umělé inteligence v byznysu mám z roku 1988, tj. rok kdy Walter Komárek, Václav Klaus, a spol. zpracovali prognózu, která se nikdy nenaplnila) se změnila metodologie tvorby/výstavby/budování umělé inteligence. Někdejší přístup shora-dolů (top-down) byl nahrazen postupem sdola-nahoru (bottom up). Do počítače se vloží program učení, a ten se z vlastní zkušenosti učí a dále rozvíjí. Když mu ukážete 200 000 obrázků psa a kočky, naučí se je vcelku bezpečně rozpoznávat. Dvouleté dítě psa a kočku také bezpečně rozpozná, ale určitě během svého života nemohlo vidět 200 000 obrázků psa a kočky.

R. Langer 12.4.2017 10:15

Jak vždycky říkám

- není potřeba se obávat umělé inteligence, ale umělé hlouposti. ;-)

Tedy kromě toho, že k umělé inteligenci máme asi tak daleko, jako k cestám do jiných galaxií.

Z. Lapil 12.4.2017 9:26

Problém je v matení pojmů

V lidovém a novinářském podání se běžně zaměňuje automatizace a umělá inteligence. A panu Uhlichovi díky za připomenutí, že (umělá) inteligence není totéž, co (umělé) lidství; koneckonců vysoce inteligentních asociálů je dost a dost i v přirozeném provedení.

Můj oblíbený příspěvek k tématu zní: "Dokud někdo nevynalezne mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva".