16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

FEJETON: Cesta do mozku

Riskuju vaše podezření, že mi dochází nit, ale k Elonu Muskovi se musím vrátit, třebaže jsem o něm psal před týdnem. Jsou ale chvíle v životě lidském, kdy nelze odolat, a v životě spisovatele sci-fi takový okamžik nastává, když se naskytne příležitost ke zvolání „tohle já říkám pořád“!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Říha 6.4.2017 23:01

Stanislav Lem

někdy v padesátých letech napsal povídku o společnosti žijící na "prášcích". Příslušníci různých "kast" byli pod vlivem odlišných chemikálií, takže žili představy, že jsou "elita", "poskoci" elity, prostí "poddaní"..., a přitom všichni žili společně na jednom "smetišti" (detaily i název povídky mně zakryl čas). Takže leccos tu již bylo...

M. Pivoda 6.4.2017 19:18

Rozjetý vlak technologického pokroku nelze zastavit

Příliš pozdě pro nářek. Věc je již natolik rozjeta, že nelze zastavit. Svět není řízen z jednoho centra.

Když už ten "vlak" nelze zastavit, je třeba jet rychleji než ostatní a udávat směr vývoje. A o to se právě snaží Elon Musk. Zatímco Česko ztratilo svůj někdejší náskok v umělé inteligenci. Já zde vystupuji jako svědek.

Horší je skutečnost, že o umělé inteligenci a důsledcích česká veřejnost vesměs neví a nemluví, aby se nalezla včas schůdná/důstojná řešení pro člověka. Pak se to náhle zjeví - a pochopitelně se objeví i nesmlouvaví Ludité.

A. Pakosta 6.4.2017 16:36

Kyborgizace člověka

- nerovná se to degradaci humanity?

Už od počátků vývoje techniky člověk zaskakoval jako součástka stroje tam, kde konstruktérům došly síly. První Newcomenovy atmosférické parní stroje potřebovaly ručně otevírat a zavírat ventily - člověk prozatím zastupoval později vyvinutý rozvodový mechanismus.

Pak se na výrobních linkách - pásech - musely ručně provádět montážní úkony - viz Chaplinův film Moderní doba.

A dnes si budeme vypůjčovat lidský mozek, abychom vyvinuli opravdu "chytrý" stroj?

Co tak usilovat o polidštění techniky?

Z. Lapil 6.4.2017 14:02

Re: Zásah do mozku

Ač mě podobná témata zajímají, nějak k tomu dnes nemám co chytrého říct.

Každopádně Vás ujišťuji, že Váš příspěvek má hlavu a patu, což osm dní po jakékoliv operaci není samozřejmé. A rozhodně přeju brzké a co možná bezbolestné uzdravení, ať s elektrodami, nebo bez nich :-).

M. Pivoda 6.4.2017 13:54

Re: Žádná sci-fi, ale klopýtání za vývojem

3. První publikaci ohledně praktické aplikace umělé inteligence (Doc. Václava Poláka, tzv. systém OLS) jsem pořídil v roce 1988. Díky "expertům" jako je Jiří Zlatuška a Karel Rais (dnes oba v politice - ANO) nemá Česká republika náskok v umělé inteligenci.

4. Sci-fi je o budoucnosti, nikoliv o minulosti, Ondřeji Neffe. Bývalý český sci-fi spisovatel přitom ještě nedohnal současnost. Na svém blogu může samozřejmě psát o čemkoliv, otázka ovšem je, zda je to moudré.

M. Pivoda 6.4.2017 13:54

Žádná sci-fi, ale klopýtání za vývojem

1. Elon Musk koupil existující název firmy Neuralink. Od koho?

... Mohseni, a professor at Case Western Reserve University, and his scientific partner, Randolph Nudo of Kansas University Medical Center, had owned the trademark on "NeuraLink" since 2015 after creating their own startup company. .... Starting in 2011, Mohseni, a bioengineer, and Nudo, a brain specialist, began exploring an idea for an electronic brain chip to treat traumatic brain injury. Their idea: reestablish damaged connections by recording neurons in one part of the brain, then transmitting the chatter to another. By 2013, they’d even demonstrated that their prototype could help brain-damaged rats. ...

2. Lidstvo je už dávno ve fázi kyborgů, kteří ale komunikují s počítači a umělou inteligenci velmi pomalu (hlavně pomocí svých pazourů na klávesnicích počítačů). Jsme tedy už delší dobu v hybridní fázi procesu: stará technologie - hybridní technologie - nová technologie. Jsme již hybridy. Elon Musk se (pomocí činnosti firmy Neuralink) pokouší jen o to, aby lidé nebyli nahrazeni umělou inteligencí příliš brzy. Aby se, řečeno řečí Elona Muska, nestali domácími kočkami či psy pro výkonnější inteligenci (tj. tu takzvaně umělou inteligenci).

J. Ondrus 6.4.2017 10:28

Zásah do mozku

Dobrý den pane Neffe,

jsem zrovna po operaci mozkového nádoru a proto musím reagovat na Váš optimistický článek. V první polovině osmdesátých let jsem studoval na přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. Některé púředměty jsme měli také v teoretických ústavech lékařské fakulty a dostali jsme tehdy možnost navštívit místní Ústav pro výzkum vyšší nervové činnosti. Myslím, že po revoluci proběhlo tiskem několik článků o etice zmíněného ústavu. Z exkurze si pamatuji pouze kočku, která měla v lebce implantovanou plastovou destičku s otvory pro několik desítek elektrod zavedených na různá místa v mozku. Kabely byla připojena na obrovský počítač, který vyhodnocoval mozkové signály. POcházel z Francie a dle přiznání pracovníka ústavu byl již tehdy zastaralý. Výsledky výzkumu tedy byly nicotné. Na místě té kočky bych nechtěl být. Omlouvám se za případné chyby, 8 dní po operaci ještě nejsem úplně fit.

S pozdravem RNDr Jiří Ondruš

V. Vaclavik 6.4.2017 9:38

Na sklonku zivota

je to typicke, ve vsem clovek vidi blizici se konec sveta, nebo jako tady nejaky zacatek neceho obrovskeho, nejaky predel, vedeny psychologickou motivaci byt jeste u toho, u neceho...

"Jednadvacáté století v těchto dnech naplno začíná."

P. Hlosta 6.4.2017 8:12

Nové objevy - nová rizika!

Stanislav Lem v knize "Tajemství čínského pokoje" napsal, že každý významný pokrok technologie přinese i nové, dosud neznámé riziko. Tak jako přinesla jaderná bomba nové, do té doby neznámé, rizika, které lidská společnost musela řešit a žít dosud s nimi, stejně přinesl počítačový rozmach internet a s ním i revoluční rozvoj, informační explozi. K tomu mobilní telefony a další fajnovosti doby, přináší nová rizika, třeba onu vlnu migrací do Evropy z třetího světa. Také terorismus je toho rizika významnou součástí. Pokrok se nezastaví! Jedině že bychom se vrátili zpět technologicky, což není až tak nemožné. Stačí když se odpálí v příhodném čase jaderná bomba nad Zeměkoulí v potřebné vesmírné výšce a je malér s celou energetickou sítí i přenosem dat s pomocí družic. Prostě energetická tma. Zpátky na stromy! A bude chvíle pravdy o tom, jak je kdo silný predátor, když je člověkem.

S pomocí technologie propojování mozku lidí s umělou inteligencí, či stroji, se objeví riziko staroznámé a to je riziko zotročení lidí. Ne že by to nešlo i bez té nové technologie, ale miliardáři si to budou moci pořídit. To je také souvislost s globalizací. Mnohdy proto mám pocit, že mohu děkovat Bohu, že se toho pravděpodobně nedožiji. Ačkoliv, ten čas letí a vývoj technologií s ním s geometrickou řadou ....

;-)

J. Hlaváček 6.4.2017 7:07

Mozek komunikuje s počítačem

Dobrý den,

osobně jsem si ověřil komunikaci s počítačem prostřednictvím kožního snímače elektrického potenciálu. Na hlavu se připevní elektrody jako při EEG. Na obrazovce odstartuje závod formule XY a cílem je nejprve udržet auto na asfaltu a potom i dosáhnout co nejrychlejšího času. Bez klávesnice, bez joysticku, jenom koncentrovaným myšlením. Jde o trénink v rámci prevence proti Alzheimerově nemoci. Pozoruhodný zážitek.

http://centrum-senorina.cz/terapie/