19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Rady paní Angely

Nevzpomínám si už, odkdy se různým zaostalým končinám světa říká rozvojové země a proč. Snad tak byla vyjádřena naděje, že zatím tedy zaostalé jsou, určitě se však rozvinou k lepšímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 3.4.2017 23:47

No, to je pěkné,

pane Frýborte, že jsme v ČR tak výkonní. Ovšem lidi spíše zajímá, kolik z toho vytvořeného bohatství skončí v jejich domácnosti jako "čistá ruka". Na což dává odpověď ČSÚ. U 20% nejchudších je to v průměru cca 3500 USD/rok/osobu a u 20% nejbohatších je to v průměru cca 12500 USD/rok/osobu. V prostředku je to cca 6100 USD/rok/osobu.

J. Vavruška 3.4.2017 20:24

Pan Frýbort bohužel neřekl to hlavní, Merkelová Nemerklová. Země Afriky se nemohou rozvíjet jako Čína ze dvou důvodů: 1) majitelé nadnárodních koncernů se rozhodli přesunout své výrobní kapacity právě do Číny a nikoliv třeba do Botswany či Gambie a 2) nerostné suroviny z Afriky zásobují z drtivé většiny právě čínské továrny, takže Afričané v Africe by si museli pro svůj průmyslový rozvoj najít zdroje surovin někde jinde na zeměkouli. A to jsem vůbec nerozvinul myšlenku odbytišť, ze kterých by Afričané museli vytlačit Číňany, aby měli komu prodávat svou rozvinutou produkci.

A propos, Čína má nízké HDP na hlavu hlavně proto, že tam lidi pracují za pár šupů, produkty se levně vyvážejí a až teprve západní firmy při jejich přeprodeji si účtují vysoké ceny, čímž "vytvářejí" vysoké HDP EU a USA.

J. Vintr 3.4.2017 20:45

Re:

Nadnárodní koncerny přesunuly svou výrobu do Číny, protože potřebují levnou PRACOVNÍ sílu. A suroviny se vyvážejí, protože bez dalšího zpracování by nikomu k ničemu nebyly.

M. Prokop 3.4.2017 21:27

Re:

Byl jste rychlejší.

Tihle konspirátoři mne dost baví.

J. Jurax 3.4.2017 19:04

No jo,

až jednou někdo vymyslí postřik proti početí rozprašovatelný z práškovacích letadel jak hnojivo, dostane nobelovku za medicínu, chemii a za mír dohromady ... mohlo by to vyřešit problém nekontrolovaně se množících národů či etnik, co se doma neuživí ...

J. Kanioková 3.4.2017 21:16

Chi chi, trefné :)

J. Hanzlík 3.4.2017 14:46

Chození kolem horké kaše

Což to říci na plnou hubu? Nebyla dekolonizace tou největší chybou? Pokud byla zákonitě nezbytná, měla přijít nejméně o 200 let později, a to postupným procesem.

Všudypřítomný ideologizovaný humanismus s absolutním až fanatickým výkladem lidských práv, vztažených na celé lidstvo, dusí dnes náš euroatlantický svět k zalknutí.

Proč jsme se historicky (vývojově) stali takovými, jakými jsme? Kde se vzala naše odlišná mentalita smyslu pro povinnost s talentem pro vytváření fungujících systému? Já vám to řeknu, protože naši dávní a ještě i nedávní předkové procházeli různými formami vazalství, poddanství a respektu k autoritám. Byli jsme takříkajíc "geneticky" vycepování. Měli jsme z pekla štěstí, že jsme se nevyvíjely jen pod knutou svévolných a nevzdělaných samovládců. Prošli jsme jistou (historickou) drezúrou výchovy a ke svobodě jsme se propracovávali i s rizikem, že ji nezvládneme. Ono totiž civilizace je fenomén a ten nám vnutila - ano vnutila, nám barbarům - skutečná elita lidstva, ať už měla jakoukoliv institucionální formu. To vám ta sebranka šprtů, kteří mentorují svět ze svých vědomostních nočníků neřekne!

M. Valenta 3.4.2017 15:33

Re: Chození kolem horké kaše

Píšete:"Já vám to řeknu, protože naši dávní a ještě i nedávní předkové procházeli různými formami vazalství, poddanství a respektu k autoritám".

Myslíte, že v jinde to bylo jinak?

Spíš bych to typoval na drsnějším prostředím vynucenou nutnost spolupráce a s tím spojenou větší cenu jednotlivce.

R. Tesařík 3.4.2017 15:44

Re: Chození kolem horké kaše

spolupráce s kým?

M. Valenta 3.4.2017 16:09

Re: Chození kolem horké kaše

Obecně v rámci společnosti. Jinými slovy v drsnějším prostředí je větší závislost jedince na celku a obráceně.

P. Han 3.4.2017 17:27

Re: Chození kolem horké kaše

Máte pocit, že v Africe to prostředí bylo tak málo drsné, že Afričany nenaučilo spolupráci v rámci celku?

M. Koutný 3.4.2017 18:24

Re: Chození kolem horké kaše

Přesně tak. Stačí-li vám k obživě sedět pod palmou a čekat, až spadne banán, to nedává genetice moc příležitostí vybírat nejzdatnější jedince.

J. Jurax 3.4.2017 19:10

Re: Chození kolem horké kaše

No, nevím - ono i v té Africe jsou oblasti savan a pouští, kde sedět pod palmou nestačí ...

M. Prokop 3.4.2017 21:30

Re: Chození kolem horké kaše

Fakt ovšem je, že výsledky jsou dost tristní.

Z jakého důvodu, to už je otázka.

Kolonie byla třeba i Malajsie, Singhapur, konec konců i Indie a výsledky jsou dost odlišné od Afriky, černé i přičmoudlé.

J. Jurax 3.4.2017 22:05

Re: Chození kolem horké kaše

To máte recht.

Ovšem důvod - nabízí se mnohé, spekulují nad tím mnozí, hypotéz a teorií je dostatek ... nicméně třeba Etiopie kolonií nikdy nebyla (kromě italské okupace v letech 1936 - 1941) a přesto na tom není nijak líp než země, jež koloniemi byly.

J. Hanzlík 3.4.2017 16:41

Re: Chození kolem horké kaše

Neuvěřitelné, raději si přečtěte článek autora p. Frýborta, abyste věděl o čem je vůbec řeč! To víte, že jsem to myslel "jinak", a to úplně! Jestli si myslíte, že např. v centrální Africe byly stejné historické podmínky vývoje, tak Vám není pomoci.

I. Mertl 3.4.2017 17:03

Re: Chození kolem horké kaše

Ať koukám, jak koukám, nejméně podle Vaší reakce na p. Valentu soudím, že s Vámi neradno diskutovat. Zřejmě příliš nahlížíte do vědomostních nočníků, pane Hanzlíku, nebo selhalo genetické cepování elitou lidstva jakékoli institucionální formy, nebo, nejspíš, sám jste tou elitou. Neuvěřitelné, mohla to být zajímavá diskuze.

J. Hanzlík 3.4.2017 17:40

Re: Chození kolem horké kaše

Tak tak, pane Mertle, ani to nezkoušejte! S tím důvtipem, s kterým jste na mne vyrukoval, usuzuji, že by to nebylo zajímavé a pro šavlování mezi diskutujícími nemám pochopení, už jen z úcty k autorům článků. Vědomostní nočníky neprohlížím, ale nechávám je komukoliv k očichávání. Diskusi můžete obohatit z vlastní mísi.

I. Mertl 3.4.2017 19:26

Re: Chození kolem horké kaše

Typické. Vaše vhození ručníku je pochopitelné a ostatně pro většinu dnešních psích sledovatelů typické. Tzv. diskuze slouží jen k ujištění, že jsme všichni jedné krve - my si vyměňujeme přesvědčení, že ostatní jsou "naši". Vetřelec s jinými názory musí být rychle a jakkoli ukřičen, abychom měli pocit, že nikdo takový neexistuje. Když to tak nefunguje rychle pryč! Proboha, žádné diskuze, žádné hlasování, jen aklamace. Pomáhej Vám pán Bůh.

J. Hejna 3.4.2017 19:41

Re: Chození kolem horké kaše

Vám už, pane Mertle, jak se zdá, nepomůže.

J. Hanzlík 3.4.2017 20:35

Re: Chození kolem horké kaše

Tak k aklamaci? Za to Vy jste se uchýlil k deklamaci. Nacpal jste tam pod čarou xenofóbii, rasismus, píšete o

“vetřelcích“, kteří takovým (jako jsem já) nejdou pod nos, a to jenom proto, že jsem se zmínil o schopné části lidstva (elitách), kteří posunuli lidskou tlupu k nějaké integraci (civilizaci). Posloužil Vám k tomu pan Valenta, který na můj příspěvek reagoval spíše "antropologicky", kdežto já jsem to myslel výhradně kulturně. Vaše levičácká vizitka není doprovázena bedekrem, kdo tu Vaši jednolitost lidstva zatáhne, kolik obětí bezhlavé experimenty přinesou. Jak vidíte, nevhodil jsem ručník do ringu a s Vaší metodu podsouvání "reakčních" úmyslů neberu, protože je scestná.

I. Mertl 3.4.2017 22:31

Re: Chození kolem horké kaše

Čert to vem! Od začátku mi nešlo o Frýbortův článek, i když s ním nesouhlasím, jak jste asi pochopil, i když jsem to explicitně nevyjádřil. Šlo mi o diskuzně nestandardní (a tudíž nepřijatelný) postup, kterým jste odbyl Valentův příspěvek. Pak jste podobně postupoval i proti mně. Přesto Váš postupu byl racionální odmítání jiného názoru. Vaše další verbální kouzla typu aklamace/deklamace, antropologicky/kulturně, výklady cizího myšlení, o němž nic nevíte, a podobné pseudovzdělanecké "finty" jen prokazují správnost mého dřívějšího názoru. Jen se dál opájejte svým důvtipem. Jen Vám, mladý muži, přeji, abyste s takovými móresy profesionálně nenarazil. Ale co, nešť!

L. Křivan 3.4.2017 14:37

Jedinné co tzv. "rozvojovým zemím",

které se nerozvíjí, opravdu pomůže, je redukce obyvatelstva na jedno procento. Ano, na setinu.

Slon má stejné právo na život a životní prostor jako černoch.

Problém je jen, jak to provést. Vybrat to jedno procento vzdělaných a pracovitých, naočkovat je, a pak ať se děje vůle přírody. Nějaká zákeřná, neznámá nemoc,...

Potom by musela přijít preventivní fáze. Samečky po porodu kastrovat, a každých patnáctý rok kastraci vynechat. Pak by se to jedno procento dalo udržet.

V. Povolný 3.4.2017 12:40

výborný článek

jako vždy od pana Frýborta. Navíc psaný skvělou češtinou, jakou se dnes už nemluví ani nepíše.

Jen se obávám, že ho nebudou číst právě ti, kterým by měl být určen nejvíc - naši evropští kormidelníci. Jenže oni názory pocházející z té populistické a xenofobní východní Evropy prostě neposlouchají. A neumí ani říct "měli jste pravdu a my jsme se mýlili". Tak co s takovými kormidelníky a s takovou unií?

L. Křivan 3.4.2017 14:42

Re: Tak co s takovými kormidelníky ?

Pověsit na ráhno.

J. Hanke 3.4.2017 11:54

A co takhle

hledat viníka, který udělal chybu?

Je jasné že za všechny současné maléry s Německem mohou Rusáci, USA, Angličani a židi.

Kdyby angloamerické bombardéry více a lépe bombardovaly a ruská artilerie více a lépe střílela, nemuselo tak mnoho Němců přežít WW2. A kdyby židovští vědci pracovali rychleji a usilovněji na projektu Manhattan, mohly být A-bomby hotovy dřív a mohly být shozeny na Německo a nikoli na ̈Hirošimu a Nagasaki..A zase by bylo o pár Němců míň. (pozn. generál Groves sliboval židovským vědcům, že první A-bomba půjde na Berlín !!). Taky ti lidumilní Češi pobili moc málo Sudeťáků. A přitom je mohli v klidu pozabíjet všechny. A dneska by byl klid, Němci by znova nemohli šílet a vymýšlet zhovadilosti, protože by prostě neexistovali.

A až nastane doba konečného řešení Německé otázky, je třeba tohle mít na paměti a napravit staré chyby. I sir W.S.Churchill kdysi říkal: "Znám jednoho dobrého Němce, je to mrtvý Němec..."

A sir W.S.Churchill byl velmi moudrý muž.

J. Vintr 3.4.2017 12:04

Re: A co takhle

Ona zase na druhou stranu ta německá pracovitost je tahounem evropské ekonomiky. Kdyby nebylo Němců, tak bychom se asi měli všichni o dost hůř. Němci jsou skvělý národ, jenom se jim nesmí dostat do čela nějaký hajzl. Protože potom ta jejich spořádanost, pracovitost a disciplina dokáže napáchat hrozné věci.

L. Křivan 3.4.2017 12:14

Re: Němci jsou skvělý národ, jenom

je nesmí vést socialista. (nebo funktionářka FDJ)

A. Alda 3.4.2017 13:03

Jsou Němci opravdu národ?

Nejsem si tím jist.

Mluví sice německy (ale až od Goetha), ale ne vždy si navzájem rozumí (mezi hochdeutsch a platdeutsch je větší rozdíl než mezi češtinou a slovenštinou). Společné dějiny mají až do roku 1871. Geneticky jsou mnohem roztříštěnější než ČechoMoravné a Slováci a Maďaři (o téměř jednolitých Poláci raději ani nemluvit)...

Vážně jsou Němci národ?

L. Křivan 3.4.2017 14:40

Re: Jsou Němci opravdu národ?

Ani tak ne. Je velký rozdíl mezi nimi. I když se od války hodně stěhují a míchají, pořád jsou mezi nimi obrovskké rozdíly.