25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FEJETON: Věříte „proutkařům“?

Neplést si, prosím, pojmy „proutkař“ a „proutník“. V obou případech jde o něco úplně jiného. Zatímco jako proutníky můžeme označit pány poněkud nestálé ve vztazích – a těm jednoznačně nelze věřit -, mám na mysli pány, ale i dámy ovládající umění pomocí virgule čili proutku odhalit podzemní zdroje vody, skryté poklady a bůhví co ještě. Tady se názory na jejich spolehlivost rozcházejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.3.2017 17:31

Re: Proutkaři jsou podvodníci

P.S.: Podzemní voda se nachází na více než 90% území ČR, takže je vždy jen otázkou, jak hluboko je třeba kopat/vrtat, abychom se k vodě dostali. Zkušený člověk k hledání místa, kde je vysoká pravděpodobnost získání zdroje vody o malé vydatnosti, nepotřebuje žádné virgule ani nic podobného. Stačí se porozhlédnout na uspořádání terénu v blízkém i širším okolí, znát druhy rostlin, jejichž výskyt indikuje vyšší vlhkost půdy apod.

L. Novák 27.3.2017 17:23

Proutkaři jsou podvodníci

Seriózní testy prováděné s proutkaři už v dávnější minulosti prokázaly, že proutek se nepohybuje sám od sebe v rukou proutkaře, ale že pohybu proutku předchází pohyb svalů v rukou, které jej drží. Nějaké blábolení o proutcích v dětských rukou na tom nic nezmění.

P.S.: Jaké asi má autorka textu vzdělání? :-)

I. Novák 24.3.2017 14:48

Re: Já se obávám,

Ten proutek nereaguje na nic. Reaguje proutkař, který se snaží s vypětím veškeré pozornosti tu velice nestabilní virguli, nejčastěji zkroucenou pružinu, či rovnoběžné dráty ve stabilní poloze udržet. Jakákoli i nepatrná anomálie geomagnetického pole vyvolaná zlomem v podloží, ale třeba i jen uloženou inženýrskou sítí odláká pozornost proutkaře natolik, že už virguli neudrží stabilní. Potom proutkař již jen ze své zkušenosti posoudí na co vlastně reagoval. Například narušení pozornosti hlukem i daleko projíždějícího motocyklu z výsledku hledání okamžitě vyloučí. Odpovědný zkušený proutkař ale nikdy nezaručí kolik vody bude možno z nalezeného zlomu odebírat. Stejného výsledku se lze dobrat použitím rozhlasového přijímače v pásmu VKV vybaveným indikací síly přijímaného signálu. Změna geomagnetizmu způsobená zlomem či anomálií způsobí odklonění vysílání elektromagnetických vln, což indikátor zaznamená. Proutkařství však má dlouhou tradici a zkušenost proutkařů, proto se "moderní" elektronický způsob nepoužívá i když pokusy prokázaly stejné výsledky.

B. Graf 24.3.2017 13:07

Proutkaře s proutníkem si asi plate pouze madam autorka...

...o nikom podobném jsem neslyšel.

Všelijaké to čarování a rozličné zóny, to může být buď podvod nebo něco opravdu oškolvého, s tím je lépe nic nemít.

Ale klasické proutkaření pro hlední vody apod., to je snad natolik běžná a praxí potvrzená záležitost, že o tom není třeba pochybovat. Mnoha z nás se proutek nebo drát v ruce škube, když přechází nad místy, kde je v zemi pramen nebo dutina. To je podle mne vysvětlitelné zcela přirozeně - mnozí živočichové mají "magnetický smysl" a i v lidském těle mohou být podobné receptory přítomné, byť často pouze latentně.

R. Woloszczuk 24.3.2017 13:00

Re: Já se obávám,

Nemáte pravdu. Jedna věc je empiricky využívat určitou znalost či schopnost a druhá, v řadě případů oddělitelná, je najít a vysvětlit mechanismus. Vědcům trvalo téměř sto let, než dokázali najít a vysvětlit mechanismus působení aspirinu, to samozřejmě nebránilo jeho léčebnému používání - a to se vědci opravdu snažili ten mechanismus odhalit... Jinak, dnes je již téměř jisté, že nereaguje proutek, ale osoba - byť nevědomě.

Na jednu stranu si dokážete představit jak jemné musí být informace podle kterých proutkař reaguje a na druhou považujete za relevantní "odborné" experimenty, které NIKDY nebraly v potaz míru ovlivnění zkoumané osoby negativním prostředím experimentu. Všechny "vědecké" experimenty, které byly zveřejněny proběhlly způsobem - dokažte, že lze zachytit obraz na fotografickou desku, ale po jejím nafocení ji musíte ukázat vědecké komisi, která ověří, že obraz opravdu vznikl až ve vývojce...

P. Hlosta 24.3.2017 11:04

Re: V nadpisu je o proutkařích....

Jó, a můj švagr též použil služby proutkaře k ražené studně. Přesně v tom místě jím určeném, kde by to nečekal a v určené hloubce měl pak vody v přítoku šedesát litrů za minutu. Žel dnes se nesmí dělat studny jen tak svépomocně, musí na to být firma a myslím proutkaři nemohou jen tak lidem doporučit místo studny. Vodohospodáři to mají pod palcem.

P. Hlosta 24.3.2017 10:59

V nadpisu je o proutkařích....

... a dále se pak píše o osobách hledajících patogenní zóny, tedy šarlatánech. Proutkař(!) je člověk hledající v přírodě vodu s pomocí proutku, nebo aspoň tento má u toho k dispozici. Takových se musím zastat, protože znám případ, kdy proutkař určil místo i hloubku ke kopání studny. 8m a něco a majitel pozemku dřel jako kůň, protože v tom místě byla skála. Byl už tak hluboko, že nešlo přestat. Musel to dotáhnout třeba do hořkého konce. Ještě když v osmi metrech proklínal proutkaře i sebe za tak blbý nápad sekat do skály studnu, netušil co ho za chvilku čeká. Náhlý proud vody co po kopnutí vytryskl ho donutil okamžitě co nejrychleji šplhat po žebříku aby se v tom neutopil. Studna byla potom skoro po okraj plná vody a v celém okolí nabylo tak trvale ve studnách vody, jako u něj. Dodnes pije čistou naprosto nezávadnou vodu a blahořečí proutkaři i své vytrvalosti.

Tak bacha na to, koho urážíme že je šarlatán!

R. Dubravský 24.3.2017 10:33

Nevěřím...

...ale vím. Sám jsem si to vyzkoušel a funguje to. A skutečně nevím, jaká síla tím, v mém případě drátem, kroutila.

J. Klepal 24.3.2017 10:26

virgule, modlení, telepatie a jiné nesmysly

Opatrnost v přístupu k proutkaření je jistě na místě, avšak od té doby, co lidé vynalezli vědeckou metodu poznání světa, není co řešit. Hrátky s virgulemi, telepatií, homeopatií, modlením apod. se bez výjimky ukázaly jako činnosti bez jakéhokoliv užitku, není znám jediný prokazatelný příklad opaku. Dokonce již před více lety byla vypsána odměna 1 milion dolarů (James Randi http://www.randi.org) za prokázání funkce např. virgule, zatím ji nikdo nezískal. Vzpomeňme při této příležitosti na spektakulární policejní bezpečnostní akci na letišti Ruzyně, která byla podniknuta před nějakými deseti lety pouze na základě informací blíže neurčené senzibilky. Šlo o jasný případ šíření poplašné zprávy, za kterou nikdo nenesl odpovědnost, kdyby ovšem takové poplašné zprávy šířil studentík ve škole, aby se ulil z vyučování, bude jistě popotahován.

R. Gramblička 24.3.2017 10:25

Re: Já se obávám,

tím byste ale museli najít a vysvětlit mechanizmus, jak hergot může dřevěný proutek reagovat na změny magnetického pole. Samotné mag. pole země je zatraceně slabé (přestože jej patrně řada organizmů dokáže detekovat) a jeho trvalé anomálie mají zpravidla rozměry v x00m až x0km. U těch malých jde o akumulace magnetických minerálů, časově proměnlivé anomálie zemského pole mají velikosti ve stovkách až tisících km. Takže pokud proutky reagují, tak na něco jiného, podle mně je to blud. Ostatně, odborné experimenty s cílem prokázat reakce proutku jako fyzikální jev již proběhli a vždy se záporným výsledkem

R. Gramblička 24.3.2017 10:15

Re: Proutkaři umí nalézt vodu.

:-)))))

J. Štrobl 24.3.2017 10:10

Ač v této věci nejsem odborníkem,

zkoušel jsem to a jde mi to. Mé dceři to jde také. Člověk má mnoho schopností o kterých třeba ani neví. Domnívám se, že je úplně jedno, jestli tomu někdo říká měření geopatogenních či geomagnetických zón. Stejně se obávám, že mechanismus tohoto jevu se ještě dlouho nepodaří pravdivě vysvětlit. Prostě to u některých lidí funguje a jiných ne. Můj děda si před hloubením studny také pozval proutkaře. V té studni doposud voda nikdy nevyschla, ať bylo jakékoliv sucho. A to je to hlavní.

J. Lepka 24.3.2017 9:30

Já se obávám,

že stejně, jako většina těch šarlatánů, zaměňujete geopatogenní s geomagnetickým, přestože se průvodní jevy mohou prolínat. Ač je to zatím vědecky nepopsatelné a tak nezdůvoditelné, vypadá to, že virgule v rukách dostatečně citlivého jedince, registruje poruchu magnetického pole Země a odhaluje tak nepravidelnosti v hloubce pod povrchem, ať už je to zvodněná vrstva, dutina nebo ložisko rud, tím spíš kabelová trasa.

J. Lepka 24.3.2017 9:23

Re: Proutkaři umí nalézt vodu.

Patizóny jsou skvělé v octě.

A. Bocek 24.3.2017 8:21

Proutkaři umí nalézt vodu.

Stejně tak dokážou zaměřit kabelové vedení, vodovodní trasu. Jak to nevíme . Nicméně patizóny, geopatogenní zóny, čakry a aury patří kartářkám, čarodějnicím a klientům ,kteří jim věří.

D. Green 24.3.2017 6:44

Re: Bludný balvan od bludného Grygara

Na ledničku v noci ? :))))

J. Mrázek 24.3.2017 6:27

Bludný balvan od bludného Grygara

...Vás nemine... :-).

PS -také funguji, byť dost zhruba a jen na větší "objekty"....