25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Pod dohledem Lenina

V komentářích pod úterními Klukovskými vzpomínkami pana Čecha, jsem si všiml zmínky o časopisu Světová literatura.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Křivan 23.3.2017 11:56

Když jsem ještě na gymplu

chodil do městské knihovny (na dnešním Mariánském náměstí) do oddělení pro mládež, byly tam dvě postarší dámy, ty mi schovávali novinky a jiné věci, co stály za čtení. Já tam chodil několikrát týdně a vždy s nimi pokecal. Když knihovna (a to byl obrovský aparát) vyfasovala nové knihy, procházely nejdřív rukama zaměstnanců. Já měl tu kliku, že mě ty milé dámy zařadili do "seznamu přednostních čtenářů".

Tehdy vycházel časopis Plamen. Tam jsem četl i Škvoreckého. Taky taková "podpultovka". Plamen ale moc dlouho nevycházel, mám ten dojem.

J. Řezák 23.3.2017 9:21

Vzpomínám si, ...

... že někdy v sedmé třídě jsme byli pronásledovaní básníci. Když tpotiož paní učitelka zaslechla verše "Vladimíre Iljiči, dávno patříš do p..i", pohoršila se a zakázala další recitaci tohoto arcidíla slovy "kristepane, nikde to neříkej" (kromě onoho "pohoršení" ovšem nic více nepodnikla, byla totiž normální). O několik let později jsme pak Vladimíra zaměnili za Leonida. No, už jsou tam oba, zaplaťpánbů. Paní učitelku jsem nedávno potkal - stařenka jako věchýtek, ale moc hezky jsme se zavzpomínali, i na ty verše.

P. Čulík 23.3.2017 8:28

V době normalizace komunisti přišli na veliký průser,

v Praze chybí socha Lenina! Tak ji hned na Kulaťáku v Dejvicích postavili. Pak přijel do Prahy můj známý, Rus z Kalugy, mimochodem jeho otec stavěl v jednom z Gulagů Bělomorský kanál a týden bydlel u nás, takže jestli někdo byl komunista, tak on ne. Jednou večer se vrátil a hrozně se smál, že viděl tu sochu Lenina a že je Lenin v "šápce". Ale že u nich dělají Lenina jen v "képce", nebo bez. (čepice šápka ušánka - beranice, képka - kšiltovka). My to nechápali, bylo nám to jedno, ale jemu to přišlo strašně směšné. Možná že to bylo obráceně, já už si tu sochu nepamatuji, jenom vím, že té budově za ním se říkalo "Za prdelí".

J. Řezák 23.3.2017 9:25

Re: V době normalizace komunisti přišli na veliký průser,

V Žilině, blahé paměti, byli skromnější. Měli tam jen Vláďovu hlavu. Ale zato o průměru 5 metrů. Říkalo se tam "u palice". Hned na tom náměstí byl hotel, dorazil jsem tam pozdě večer, za tmy, ubytoval jsem se a ráno můj první pohled z okna byl šok. Asi nejen můj, protože krátce po Velké Listopadové Sametové Revoluci se hlava někam odkutálela.

A. Alda 23.3.2017 13:49

V té Žilině byl kvůli hlavě VELKÝ průser.

Studenti v opilosti opatřili prostěradlo uzlíky jako kapesník a dali mu to na hlavu. Důsledky byly šílené ( i když ne tak šílené, jako by to bylo v padesátých letech ).

J. Řezák 24.3.2017 0:03

Re: V té Žilině byl kvůli hlavě VELKÝ průser.

:-)

I. Lyčka 23.3.2017 21:29

Re: V době normalizace komunisti přišli na veliký průser,

Ale moment. Za Žilinou u cesty směrem na Vrútky (?) byl obrovský srp a kladivo. Prý největší na celém světe :o)

J. Řezák 23.3.2017 23:56

Re: V době normalizace komunisti přišli na veliký průser,

Tak tady je vidět, jak byl Lenin blbej. Hlavu ztratil u hotelu a vercajk cestou na Vrůtky :-)

J. Gutvirth 23.3.2017 8:10

že byl kulturní masakr

mi ilustroval zážitek v 80 letech: do antikvariátu na náměstí v Českých Budějovicích jsem zašel, že si pořídím nějakého dalšího Kafku. Tehdy bylo možno si i knihu zamluvit, kdyby někdo později ji prodal. Na moji žádost, že bych si tedy Kafku zamluvil mi bezelstně pravila mladá hezká prodavačka: "Ale to není možné, my Kafku stahujeme." Bylo hned o čem přemýšlet.

Naše rodina Světovou literaturu odebírala bylo 6 čísel do roka a hodně textů tam uveřejněných bylo naprosto vynikající úrovně. Bohužel jsem o svazky díky špatnému uskladnění přišel.

J. Fridrich 23.3.2017 5:52

Hezká vzpomínka - a vtipná

Hezká vzpomínka - a vtipná....