25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč jsou u nás nízké mzdy...

Nízká úroveň mezd ve srovnání se zeměmi od nás na jih a západ je neodiskutovatelná a je jasným vyústěním mnohaletých politických a hospodářských chyb, kterých se československé vlády od roku 1918 dopustily.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 21.3.2017 10:41

Dlouho jsem se domníval, že za

nízkými mzdami je produktivita práce. Samozřejmě bez vysoké produktivity se nelze bavit o vysokých mzdách, ale není to jediný faktor.

Souhlasím s autorem, že silnějším faktorem je vysoké zdanění spojené s přerozdělováním. Vysoké zdanění znamená, že pracujícím i zaměstnavatelům zůstává méně peněz na přerozdělování a vydávání podle jejich potřeb a záměrů. Je to prostě fakt.

Jenže co s tím, když potřeby pracujících a zaměstnavatelů řeší mnohem lépe a radostněji stát se svým moudrým přerozdělováním.

My Češi, potomci husitů, s tímto stavem přerozdělování souhlasíme. Rádi dáváme do společné kádě, aby v ní bylo dost pro všechny, nemáme naopak rádi, když má někdo víc - vždyť má přece stejný žaludek, jako ten nejposlednější z nás, a navíc, určitě kradl ze společného. O tom přece my za více jak 40 let budování socialismu něco víme. Kapitalismus ano, ale s lidskou tváří, že ANO !! To by v tom byl čert, abychom my Češi nenašli nějakou třetí cestu.

ANO, je zde jistý smrádek, ale teploučko.

J. Schwarz 21.3.2017 14:03

Re: Dlouho jsem se domníval, že za

Pokud to s těmi káděmi myslíte vážně pak vysvětlete, proč je zde tolik lidí co jsou ochotni své tvrdě vydělané peníze "vložit do kádě" aby pak byl její obsah nasypán do torny š ́tastlivci, co odhadne číselnou kombinaci, výsledky z ligy či podobnou ptákovinu? Tady se spoustaůsobě rovných" lidí dobrovolně složí na to, aby umožnila "šťastnému jednotlivci" se z jejich vrstvy vymanit a skočit rovnýma nohama mezi bohatce.

Z. Rychlý 21.3.2017 15:49

Re: Dlouho jsem se domníval, že za

Husitské kádě jsou pro mě symboly socialismu. Rovněž symboly francouzské revoluce "Rovnost, svoboda, bratrství" jsou krásné symboly nových, lepších lidí, kterýchžto symbolů bude jistě dosaženo, pokud se lidstvo nechá vést moudrými, ušlechtilými lidmi, co to s ostatními myslí jen a jen dobře a křišťálově čistě. Promiňte, ale ta ironie se mi při pohledu na současný slibotechnický marasmus politiků prostě dere do klávesnice a nemůžu tomu odolat. Zatím jsme ve stadiu rovnostářství místo rovnosti, zbytečně velkého daňového ujařmení místo svobody a bratříčkování místo bratrství.

Co se týká loterie, je to prostě loterie a kdo chce, ať do osudí přispívá kolik chce za příslib bohatství. Podobně "nemorální" jsou platy fotbalistů, zpěváků a herců, atd. Ale těch je tak hrozně málo, a na jejich příjmy přispívají statisíce a násobky fanoušků, takže je to jejich věc.

Skutečností je, že sebevětší peníze ještě nikde chudobu neodstranily, protože příčinou chudoby je povětšinou mentální postoj a preference chudého. Tohle sice není z mé hlavy, ale naprosto s tím souhlasím.

M. Pivoda 21.3.2017 10:11

Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Jaromír Eisman: "Názor, že to byl důsledek „zpackané privatizace“, je mylný. Co asi měli dělat noví majitelé např. LIAZu,..."

To byl ale problém těch nových majitelů. Nikdo jim tu firmu ke koupi přece nenutil, zejména když nevěděli co s ní udělat.

Stát ale v té době ale určitě zapomněl zasadit: vsadit na nové technologie. Dnes (po čtvrt století) by již mohl začít sklízet (místo devalvace koruny).

Stát raději vsadil na monetární teorie arogantního českého bankovního úředníka. Ten arogantní bankovní úředník se dokonce odvážil kecat do klimatologie. Dnes sklízíme to, co bylo včera zasazeno.

M. Prokop 21.3.2017 10:59

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Stát nemá na co sázet. Stát má co nejméně překážet. Mohl by sice trochu vylepšit školství, ale ani tam bych moc nepředpokládal, že tu schopnost má, takže opět, raději nepřekážet.

Škoda, že se "arogantnímu českému bankovnímu úředníkovi" nepodařilo tyto myšlenky prosadit ve větší míře - asi je zde příliš mnoho jurodivých Pivodů.

M. Těhanová 21.3.2017 15:29

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Jediné, co mu lze z té doby vyčítat je, že připustil paritu ve vládě i stranám, které dohromady neměly ani tolik mandátů, jako on. A pak mu pěkně mazali schody.( Kalvoda, Lux, kdo si nepamatuje.) Neprosadil nic a chyby připsali na jeho konto..

M. Prokop 21.3.2017 16:36

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

To bylo až v té druhé, menšinové.

V první myslím ODS měla většinu, ale "opozice v koalici" občas nechtěla pro nějaké méně populární opatření hlasovat.

V. Kolman 21.3.2017 11:20

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Vy jste pane Pivodo odborník na klimatologii, že si dovolujete suverénně označit názor "arogantního bankovního úředníka" stran klimatologie za "kecy"?

Připomínáte mi vojenské lampasáky, kteří také věděli vše nejlépe ze všech a všechno jim bylo okamžitě jasné.

M. Pivoda 21.3.2017 11:34

Klimatologii zde sice pod tímto článkem neřešíme, ale ...

Náš bankovní úředník tehdy tvrdil, že rozumí matematice, a proto je schopen posoudit nebezpečnost klimatických změn pro zeměkouli.

To je dost slabý důvod k tomu, aby se z člověka stal odborník na klimatologii. Na takovém základě může svá tvrzení pronášet jen arogantní osoba.

A pokud jde o vliv bankovního úředníka ekonomiku? Já jsem zde v této zemi v té době žil a nejsem slepý. Píši o tom, co jsem viděl!

M. Těhanová 21.3.2017 15:32

Re: Klimatologii zde sice pod tímto článkem neřešíme, ale ...

Asi jste to moc nechápal a neuměl dát do souvislosti s dobou předchozí. Taky jsem v té době žila a bedlivě sledovala.

M. Prokop 21.3.2017 15:19

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

On totiž Pivoda "bankovního úředníka" nepochopil, jak je u něj pravidlem.

M. Pivoda 21.3.2017 19:06

Pro V. Kolmana ohledně klimatologie - nejnovější údaje

Musíte ale číst anglicky. Překladatele vám bohužel dělat nemohu. Od tzv. Sametové revoluce v roce 1989 měli všichni dostatek času se ten jazyk naučit.

https://public.wmo.int/en/media/press-release/climate-breaks-multiple-records-2016-global-impacts

A. Nový 21.3.2017 11:43

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Stát ale v té době ale určitě zapomněl zasadit: vsadit na nové technologie.

***

Vidím, že tomu rozumíte podobně jako odborník Vasiľ Biľak, na saká nepúšťať. :-)

M. Pivoda 21.3.2017 11:59

Vasil Bilak zdraví A. Novotný 840 (840 kilogramů?)

Ano, já jsem skutečně nebyl puštěn.

A právě proto asi zde dnes vy žvaníte, proč jsou v Česku nízké platy - a zřejmě (v dohledné době dnešních rakváčů) už nikdy vysoké nebudou. (Volte Komárka, za korunu bude Marka!)

A. Nový 21.3.2017 12:07

Re: Vasil Bilak zdraví A. Novotný 840 (840 kilogramů?)

Podle toho co píšete, tak Komárek a marka je Vaše heslo. :-)

M. Pivoda 21.3.2017 12:21

Walter Komárek a Václav Klaus

Mně do toho nepleťe.

Už jsem výše napsal, že já jsem do toho dění vpuštěn nebyl (a proto také nenesu žádnou zodpovědnost). Ale Václav Klaus pod Waltrem Komárkem zpracoval v roce 1988 "Prognózu společenského a ekonomického rozvoje Československa - až do roku 2010".

http://www.databazeknih.cz/knihy/prognoza-a-program-119291

Samozřejmě, že se ta prognóza nenaplnila, podobně jako se nenaplnily následné monetaristické koncepce při transformaci české ekonomiky po roce 1989. Jinak byste dnes neplakali, že máme v Česku nízké platy.

A. Nový 21.3.2017 13:41

Re: Walter Komárek a Václav Klaus

Prognóza z roku 1988 byly jen akademické žvásty, protože vycházely z premisy, že Československo bude stále socialistické a členem RVHP.

***

Stát ale v té době ale určitě zapomněl zasadit: vsadit na nové technologie.

Klasické sockomunistické myšlení, že stát je ten nejlepší hospodář, který ví co kdo potřebuje a kolik toho potřebuje. Velmi se to blíží Komárkově koncepci.

M. Pivoda 21.3.2017 14:18

Vsadit na technologie přímo, nebo přes někoho jiného?

Pane vy jste asi také pamětník a přitom, ehm, zřejmě už poněkud dementní.

Takže: V době kdy Václav Klaus přebíral českou/československou ekonomiku, vše patřilo českému státu. Vše. Vy jste si toho nevšiml? Vy jste tou dobou žil na Marsu?

A jestliže pak tu naši ekonomiku Václav Klaus (po částech) někomu předal (protože bankovní úředníci toho o životě v podniku ví přece jen velmi málo a nejsou je tedy schopni řídit), pak ale také nese zodpovědnost za ty, kterým tu naši ekonomiku předal. Pravomoc a zodpovědnost. Toto je základní pravidlo řízení. Toto intuitivně chápe každý Pepa z Depa.

PS. Já jsem strávil ve velkém strojírenském podniku cca 10 let.

A. Nový 21.3.2017 14:47

Vidíte to prizmatem 10 let ve velkém strojírenském podniku.

Takže se mělo počkat až stát dá všechno do kupy (všechno zainvestuje a zavede nové technologie ap.) a pak teprve privatizovat? :-) Koho a co by stát upřednostnil? Infrastrukturu a nebo podniky? "Váš" podnik a nebo ten v sousedním městě? Nebo podnik vyrábějící lokomotivy či jiný, který vyráběl spotřební zboží? On to ten stát dokonce občas zkoušel (obrazovky Tesla Rožnov) a podařilo se mu koupit zastaralou technologii. Jo, a ještě mi řekněte, kde by na to vzal, když byl zadlužený a všech stranách?

Privatizaci měla pod palcem ODA.

M. Pivoda 21.3.2017 15:10

Po 10 letech v podniku jsem strávil 13 let na Ústavu řízení

Já se domnívám, že hlavním problémem české privatizace bylo to, že noví vlastníci většinou neměli vůbec zájem ten v privatizaci získaný podnik rozvíjet, ale pouze ho přeprodat (nejvíce do zahraničí).

A. Nový 21.3.2017 15:24

Re: Po 10 letech v podniku jsem strávil 13 let na Ústavu řízení

Domnívat se, znamená spekulovat. To přeprodávání bylo více medializováno, proto je o něm větší povědomí. Koho zajímalo, že si nabytý majetek někdo ponechal. Nezajímavé jak pro média tak pro konzumenty špatných zpráv.

M. Pivoda 21.3.2017 15:30

Kličkujete

Utíkáte od otázky, proč jsou dnes v Česku nízké mzdy a platy. Z tohoto hlediska je velmi důležité, kdo vlastní podnik.

A. Nový 21.3.2017 17:47

Re: Kličkujete

Nikam neutíkám, jen se vyjadřuji k tomu co píšete.

Nízké mzdy v Česku mají povícero důvodů. Někde je to malá produktivita, jinde neschopnost prodat vyrobené, může to být i daňové zatížení, slabé odbory atd. Co se týká oslabování koruny, dle mého názoru je to hloupost a úlitba nadnárodním podnikům. Pro ně je výhoda lacino vyrobit a prodat za u nich běžné ceny. Stejné je to i s výrobky které vyváží/prodávají "naše" podniky ven. Kecy o výhodě nízké koruny mne nepřesvědčily.

M. Pivoda 21.3.2017 18:43

First things first

Ano, nízké mzdy mají více důvodů.

Nezmínil jste ale ten nejdůležitější: tj. chybějící české konkurenceschopné výrobky. Teprve pak můžeme zkoumat zda byly ty výrobky vyrobeny při nízké produktivitě, zda máme schopné obchodníky, zda ...

M. Těhanová 21.3.2017 15:36

Re: Vidíte to prizmatem 10 let ve velkém strojírenském podniku.

Ano ODA a Ježek, ale to si po tolika letech nikdo nepamatuje. Za Všechno může Klaus.

F. Kusák 21.3.2017 15:49

Re: Walter Komárek a Václav Klaus

Neznám termín sockomunistické myšlení. V první části souhlasím, v druhé méně. A jak tady bylo už řečeno, stát má překážet co nejméně, ale v dobách centrálního plánování a státního dirigizmu je to takové chucpe.

M. Pivoda 21.3.2017 16:47

Pro F. Kusáka

Já z vašeho příspěvku v tomto diskusním vláknu nepoznám, komu vlastně odpovídáte. Zda mně, nebo Novému 840.

Vykřikování pouček bez znalosti kontextu je debilní aktivita. Stát by samozřejmě neměl překážet inovátorům-podnikatelům v tržní ekonomice. Ano. To platí v principu. Nicméně kdyby americký stát (s tržní ekonomikou) nebyl býval neinvestoval do Darpanetu, nebyl by z toho vznikl internet, a vy byste dnes nemohl žvanit zde na Neviditelném psovi.

A k internetu uvedu ještě zajímavost v tom, že internet v Sovětském svazu (tehdy systém OGAS) v podstatě vymyslel geniální Gluškov. Zájmy sovětských úředníků byrokratů ale šly proti Gluškovem navrhované transparentnosti, a proto Gluškovův projekt úspěšně potopili.

To snad stačí. Nemohu zde dělat přednášku.

J. Schwarz 21.3.2017 14:09

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!

Stát nesázel na nic. Stát ponechal sázení na jednotlivých občanech a je to tak správně. Vodíte v našem okolí státy, které "na něco vsadily" a jsou na tomv důsledku své "sázky" líp než my? Slovensko? proč tedy tolik Slováků pracuje v cizině, Česko nevyjímaje? Pokud bychom radikálně omezili sociální dávky takže by chudším Čechům nezbylo / jako mnohým Rumunům a Bulharům / zkusit štěstí v cizině a "vsadili na pokročilé technologie", mohli bychom teoreticky "předehnat" i mnohý stát EU - pokud by u nás zůstali ti bohatší a technologie ovládající jedinci a chudší by zmizeli umývat nádobí do Anglie, Německa či Španělska či sklízet víno a jablka do Francie a Itálie.

M. Prokop 21.3.2017 8:56

Ten začátek nic moc

ale ten poplyšákový vývoj dost přesný.

V. Halašta 21.3.2017 8:31

Souhlas, ale

Kritizovat jednou posilování měny a podruhé její oslabování je bez zdůvodnění nekonzistentní (jediným rozumným zdůvodněním by mohl být nesouhlas s jakýmkoliv státním ovlivňováním).

Vláda samozřejmě ovlivní ekonomiku jen málo a pokud, tak spíše jen v negativním směru. Snižováním konkurenceschopnosti zatěžováním daněmi, byrokracií a regulací. A o to se ta současná snaží enormně. Říct pak, že vláda nemá žádnou možnost pozitivně ovlivnit ekonomiku není už jen defétismus. Stačí, aby přestala se svou ekonomickou politikou a raději nedělala žádnou.