22.6.2018 | Svátek má PavlaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč jsou u nás nízké mzdy...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 79, poslední: 27.3.2017 23:41, přehled diskusí

mnoh zbatečných úvah:
Autor: J. Šejnoha Datum: 27.3.2017 23:41

Ale autor důvod , proč má Český dělník za úplně stejnou práci, na sejné lince a produktu, dostávat třetinu Německého platu neuvedl.

Oč lepší politiku dělali v posledních 100 letech vůdci ve Španělsku, Portugalsku a Řecku !?

Re: Privatizace byla zpackaná:
Autor: J. Pražák Datum: 22.3.2017 6:16

Směšujete více věcí dohromady. Privatizaci max. 49% majetku mohli udělat i u nás. A všichni by na tom vydělali, tedy až na vlastníky. nEDOCHÁZELO BY K ODLIVU KAPITÁLU A TÍM BY SE U NÁS ŽILO LÉPE A STOUPLY BY I PLATY a nemusely by být tak vysoké daně, protože výnos ze "státní" 1/2 by šel do státního rozpočtu.

Re: Privatizace byla zpackaná:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 22:22

Číňani si nemusí dělat starosti s demokracií nebo volbami. Je to váš ideál?

Re: Produktivita:
Autor: J. Jurax Datum: 21.3.2017 21:56

Ani ne tak pro subjekty nechápavé jako zjednodušeno subjektem nechápajícím.

Re: Produktivita:
Autor: J. Jurax Datum: 21.3.2017 21:52

No, jen na okraj - víte, jak se vlastně počítá ta produktivita, která je prý u nás nízká?

Re: Privatizace byla zpackaná:
Autor: J. Jurax Datum: 21.3.2017 21:48

Jenže v Singapuru vládl leckdo, ale komunisti nikdy. Taky tam neznárodňovali a nebudovali socialismus. A Singapur nežije z průmyslu, ale z obchodu.

Pro V. Kolmana ohledně klimatologie - nejnovější údaje:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 19:06

Musíte ale číst anglicky. Překladatele vám bohužel dělat nemohu. Od tzv. Sametové revoluce v roce 1989 měli všichni dostatek času se ten jazyk naučit.

https://public.wmo.int/en/media/press-release/climate-breaks-multiple-records-2016-global-impacts

First things first:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 18:43

Ano, nízké mzdy mají více důvodů.

Nezmínil jste ale ten nejdůležitější: tj. chybějící české konkurenceschopné výrobky. Teprve pak můžeme zkoumat zda byly ty výrobky vyrobeny při nízké produktivitě, zda máme schopné obchodníky, zda ...

Re: Privatizace byla zpackaná:
Autor: V. Kotas Datum: 21.3.2017 18:38

Podívej se, jak to má Singapur. A jak na tom ekonomicky je.

Re: Privatizace byla zpackaná:
Autor: I. Mertl Datum: 21.3.2017 18:24

Je to, bohužel, složitější - ta privatizace má přece dvě strany, které mívají různé představy.

Re: Produktivita:
Autor: I. Mertl Datum: 21.3.2017 18:22

Nikoliv podnikatelé, ale stát, pane Tušle. Rok od roku státních úředníků přibývá po tisících. A každý z těch úředníků stojí ročně včetně režie kolem 1 miliónu Kčs, tisíc úředníků tedy nejméně miliardu, kterou zaplatíme z dané. Aby se úředníkovi nezkrátily žíly, musí od podnikatelů dostávat podklady, měsíčně nejméně 1 výkaz/podnikatele, přitom má na starosti cca 10-20 podnikatelů. Zpracování toho výkazu stojí v průměru 2-4 pracovní dny u postiženého podnikatele. Na těch tisíc státních úředníků tedy podnikatelé musí zaměstnat asi 200 nových úředníků s ročními náklady asi 200 miliónů, které zaplatí zákazníci podnikatelů. Tomu se říká státní byrokracie - s nezbytným dopadem na produktivitu ve státě.

Privatizace byla zpackaná:
Autor: J. Pražák Datum: 21.3.2017 18:04

Lépe jednali Číňani, když umožnili vstup zahraničního kapitálu v max. výši 49%. Získávají technologické know how, ale zůstala jim rozhodovací pravomoc a zisk nemůže být celý vyvezen mimo zemi.

Re: Kličkujete:
Autor: A. Nový 840 Datum: 21.3.2017 17:47

Nikam neutíkám, jen se vyjadřuji k tomu co píšete.

Nízké mzdy v Česku mají povícero důvodů. Někde je to malá produktivita, jinde neschopnost prodat vyrobené, může to být i daňové zatížení, slabé odbory atd. Co se týká oslabování koruny, dle mého názoru je to hloupost a úlitba nadnárodním podnikům. Pro ně je výhoda lacino vyrobit a prodat za u nich běžné ceny. Stejné je to i s výrobky které vyváží/prodávají "naše" podniky ven. Kecy o výhodě nízké koruny mne nepřesvědčily.

Re: My peníze netiskneme, jen emitujeme:
Autor: V. Mlich Datum: 21.3.2017 17:07

Ona by je stáhla, ale může jen do výše devizových rezerv, protože EUR si zatím natisknout nemůže a ECB je na takový účel nezapůjčí. Takže ty zbylé koruny, t.j. zisk forexláků, půjdou do oběhu.

Produktivita:
Autor: L. Tušl Datum: 21.3.2017 17:02

Nemyslím, že by si naši podnikatelé ve firmách drželi nadbytečnou administrativu. V tom ten rozdíl nebude.

Pro F. Kusáka:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 16:47

Já z vašeho příspěvku v tomto diskusním vláknu nepoznám, komu vlastně odpovídáte. Zda mně, nebo Novému 840.

Vykřikování pouček bez znalosti kontextu je debilní aktivita. Stát by samozřejmě neměl překážet inovátorům-podnikatelům v tržní ekonomice. Ano. To platí v principu. Nicméně kdyby americký stát (s tržní ekonomikou) nebyl býval neinvestoval do Darpanetu, nebyl by z toho vznikl internet, a vy byste dnes nemohl žvanit zde na Neviditelném psovi.

A k internetu uvedu ještě zajímavost v tom, že internet v Sovětském svazu (tehdy systém OGAS) v podstatě vymyslel geniální Gluškov. Zájmy sovětských úředníků byrokratů ale šly proti Gluškovem navrhované transparentnosti, a proto Gluškovův projekt úspěšně potopili.

To snad stačí. Nemohu zde dělat přednášku.

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:36

To bylo až v té druhé, menšinové.

V první myslím ODS měla většinu, ale "opozice v koalici" občas nechtěla pro nějaké méně populární opatření hlasovat.

Re: My peníze netiskneme, jen emitujeme:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:34

Jakmile jsou ty peníze jednou emitovány, zaručeně budou působit inflačně. Ledaže by je ČNB zase stáhla, což nepředpokládám.

Re: Jaromír Eisman!!:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:32

S tou privatizací - neexistuje neabsurdní a zároveň politicky průchodná metoda. Pokud neprodává jasný majitel, je korupce takřka zaručena, nejhorší na ní by nebylo obohacení priodávajícího úředníka, ale prodej někomu "nevhodnému". To je jako níže páně Pivodovy fantasmagorie o vědeckém a technickém pokroku v režii státu a státních úředníků.

My, my, my ...:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:26

Vy a kdo ještě?

Re: Já jsem přesvědčen,:
Autor: I. Mertl Datum: 21.3.2017 16:16

Tak, tak.

Já jsem přesvědčen,:
Autor: F. Kusák Datum: 21.3.2017 16:10

že důvody našeho zaostávání leží z velké části v nás. Nejsme ani z daleka tak schopní, pracovití a vzdělaní, jak jsme si po léta, hlavně v dobách komunizmu namlouvali. Tehdy jsme to mohli, vcelku objektivně, na někoho svádět. Po roce 1989 už nikoliv. S autorem nesouhlasím v negativním hodnocením předválečné 1. republiky, ale to je na delší polemiku. Těch posledních 29 let jsme promarnili kde co. Jak to, že do dnes nemáme dobudované dálnice, nemáme vysokorychlostní železnice, neexistuje jediná česká banka, máme špatně fungující školství a zdravotnictví a výroba se z velké části opírá o výrobky s nízkou přidanou hodnotou nebo subdodávky. Prodali jsme do zahraničí lomy, cihelny, vodárny a dokonce i parkoviště při dálnicích. Stát je přebyrokratizovaný moloch a mnoho let špatně řízený, ovládaný lobbisty a deformovaný korupcí. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Fňukáme, jednou to svádíme na EU, po druhé na minulost a já nevím, na co ještě. Jen se nám nechce pracovat. Uvěřili jsme, že peníze spadnou s nebe, že je někdo na tiskne nebo připíše nuly a jedničky. Dohnat těch ztracených mnoho let není snadné a hledáním teorií se to určitě nepovede.

ízké mzdy jsou v Čechách tradicí:
Autor: P. Zinga Datum: 21.3.2017 16:03

a dokonce komunisté byli za to kritizováni Mezinárodní organizací práce. Něco chystali, ale pak přišel slavný listopad...

Re: My peníze netiskneme, jen emitujeme:
Autor: Z. Rychlý Datum: 21.3.2017 15:59

Totéž, co dělají naši bankovní mágové, dělá Draghi v ECB v ještě větším měřítku. Takže jestliže klekne Euro, bude irelevantní, co bude s korunou a v jakém poměru bude vůči Euru. To by byl fičák trochu jinšího levelu. Na druhé straně - všechny dluhy by v podstatě znicotněly a dlužníci by se zasmáli a mohli bychom se pustit do druhého kola dluhové únyje, když první kolo bylo tak úspěšné.

Jaromír Eisman!!:
Autor: I. Mertl Datum: 21.3.2017 15:49

Nejspíš není profesionální ekonom. A proto má v zásadních věcech pravdu! Současná situace české ekonomiky, neodpovídající její startovní prvorepublikové kvalitě i našim představám, je výsledkem přímých chyb bolševismu, resp. pozůstatků jeho ideologie nezbytnosti řízení ekonomiky státem: 1. Stalinské řešení sudetoněmeckého problému s totální likvidací ekonomické síly Sudet. 2. Bezohledné znárodnění všech výrobních kapacit po r. 48. 3. Postupná a plánovitá degradace těchto kapacit do úrovně SSSR a pro potřeby "tábora míru". 4. Přetrvávání rozsáhlých zásahů státu do ekonomiky v období 1990 až zhruba 2000 (absurdní metody "privatizace" místo standardních prodejů firem a bank, byť i zahraničním zájemcům). 5. Trvající enormní vysoké zdanění práce. 6. Nestabilita a nepřehlednost legislativy. 7. Trvale (zvláště v posledním období) rostoucí počty a pravomoci státní administrativy.

Z toho hlediska vlastně můžeme být rádi, že se máme tak, jak se máme, ne? Nic lepšího si nezasloužíme.

Re: Walter Komárek a Václav Klaus:
Autor: F. Kusák Datum: 21.3.2017 15:49

Neznám termín sockomunistické myšlení. V první části souhlasím, v druhé méně. A jak tady bylo už řečeno, stát má překážet co nejméně, ale v dobách centrálního plánování a státního dirigizmu je to takové chucpe.

Re: Dlouho jsem se domníval, že za:
Autor: Z. Rychlý Datum: 21.3.2017 15:49

Husitské kádě jsou pro mě symboly socialismu. Rovněž symboly francouzské revoluce "Rovnost, svoboda, bratrství" jsou krásné symboly nových, lepších lidí, kterýchžto symbolů bude jistě dosaženo, pokud se lidstvo nechá vést moudrými, ušlechtilými lidmi, co to s ostatními myslí jen a jen dobře a křišťálově čistě. Promiňte, ale ta ironie se mi při pohledu na současný slibotechnický marasmus politiků prostě dere do klávesnice a nemůžu tomu odolat. Zatím jsme ve stadiu rovnostářství místo rovnosti, zbytečně velkého daňového ujařmení místo svobody a bratříčkování místo bratrství.

Co se týká loterie, je to prostě loterie a kdo chce, ať do osudí přispívá kolik chce za příslib bohatství. Podobně "nemorální" jsou platy fotbalistů, zpěváků a herců, atd. Ale těch je tak hrozně málo, a na jejich příjmy přispívají statisíce a násobky fanoušků, takže je to jejich věc.

Skutečností je, že sebevětší peníze ještě nikde chudobu neodstranily, protože příčinou chudoby je povětšinou mentální postoj a preference chudého. Tohle sice není z mé hlavy, ale naprosto s tím souhlasím.

Re: Východisko existuje:
Autor: V. Mlich Datum: 21.3.2017 15:42

Takže když nějaká strana chce sebe sama zlikvidovat rozpuštěním aspoň části byrokratického molocha, tak ji budeme litovat a radši ji nebudeme volit, abychom ji ochránili před sebelikvidací? To se pak nedivím, že jsme, kde jsme.

My peníze netiskneme, jen emitujeme:
Autor: V. Mlich Datum: 21.3.2017 15:36

Četl jsem dnes výrok prvního českého bankéře Singera "My nedáváme do oběhu žádné inflační peníze, my jen emitujeme elektronické částky".

Ve skutečnosti je to jen jeho vlhké přání, aby ty peníze neobíhaly, ale zůstaly na účtech spekulantů do doby, než přestanou regulovat a oni realizují zisk. Jsou dva možné scénáře: Buď k tomu opravdu dojde a ČNB místo 27 dá euro třeba po 24, jenže tím celou devízovou rezervu rozpustí a ještě pořád zůstane 10% "emitovaných" korun u spekulantů a oni za ně nakoupí něco v Česku. T.j. dají je do oběhu.

Duhý scénář je, že ČNB bude pouštět kurs velmi pozvolna (aby těch 24 bylo třeba za 3 roky) a spekulanti pochopí, že na forexu zisk nerealizují, tak aby minimalizovali ztrátu, začnou v Česku nakupovat buď přímo oni, nebo jen posunou koruny specialistům na komodity a do oběhu je dají tito. Takhle se do oběhu dostanou prakticky všechny a teprv se projeví ve skutečné inflaci, ta dosavadní byla umělá. Jestli se poplaší hromadně, může inflace skočit i desítky procent - teprv pak začne být pravda, že máme nízké mzdy.

ČNB doufá ve třetí scénář: že při prvním náznaku posílení velká část spekulantů realizuje radši minimální zisk, tím ale posune korunu do inflace a ti další spekulanti buď chvíli počkají na další skok, anebo, aby minimalizovali ztráty, začnou se pomalu zbavovat korun přímo u ČNB s velmi malou ztrátou. ČNB by pak mohla stáhnout všechny "emitované" koruny a ještě by jim nějaké euro zbylo. Jenže spekulanti nejsou blbí, tento scénář nemá šanci.

Re: Vidíte to prizmatem 10 let ve velkém strojírenském podniku.:
Autor: M. Těhanová Datum: 21.3.2017 15:36

Ano ODA a Ježek, ale to si po tolika letech nikdo nepamatuje. Za Všechno může Klaus.