20.6.2018 | Svátek má KvětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč jsou u nás nízké mzdy...Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 79, poslední: 27.3.2017 23:41, přehled diskusí

No nevim:
Autor: K. Pavlik Datum: 21.3.2017 1:36

Za takovy clanek vas ctenari nepochvali. Nejaka kritika EU nebo aspon Putina by se pravem ocekavala.

Konečně věcný článek.:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 21.3.2017 2:38

Kdo si jinak vzpomene na to, že po rozpadu RVHP víc jak 70% naší produkce nikdo nechtěl, možná že by někdo na východě nebo v možná někde v Bulharsku a Mongolsku a zemích třetího světa chtěl, ale neměl čím zaplatit. Kdo ví o tom, že třeba v prvních letech po tom krachu, když naše armáda chtěla třeba opravit motory na ty slavné Migy, tak posílala na Ukrajinu baterky do aut a ty motory a oni je pak, když dali dohromady součástky, poslali někdy zpátky. Fakt se obchodovalo barterem.

No, dneska už by ty motory na Ukrajině snad ani opravovat neuměli. I tam to dopracovali k tomu, že jejich letectvo má víc generálů než letadel.

Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: V. Kotas Datum: 21.3.2017 5:52

I za 1.republiky jsme byli strojírenskou velmocí a vydrželo to částečně až do r. 1989. Kdo uměl dělat letadla, komponenty pro atomové elektrárny, nejlepší ocel na světě ( jeden ze tří ), vyvážel svoje výrobky do celého světa, kde fungují dodnes, nemohl být až tak zaostalý. Ano, některé podniky by zřejmě zanikly, pro nekonkurečnost jejich výrobků. Ale ty nejznámější byly chybnou privatizací nakonec prodány zahraničním majitelům a zlikvidovány, nebo zůstaly jen jako montovny.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: V. Kotas Datum: 21.3.2017 5:58

Ty nejznámější nedostaly šanci jít jinou cestou ( přechod na družstva, zaměstnanecké akcie, atd. ) a ukázat, zda se udrží nebo zaniknou. Byly vlastně likvidovány jako konkurence pro zahraniční firmy. Proto jsme kolonií a jsou zde nízké mzdy. Ale ne ve všech odvětvích ekonomiky. Lidé práce jsou v tomto odsouzeni být lidmi druhé kategorie.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: V. Kotas Datum: 21.3.2017 6:01

Ukázkou toho všeho je TATRA Kopřivnice. Která nakonec pod českými majiteli vstala z mrtvých.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: P. Khail Datum: 21.3.2017 10:38

Vstala značka. Jestli se chcete přesvědčit můžete koupit akcie původní Tatry. Zájemce o prodej jistě snadno najdete.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: V. Halašta Datum: 21.3.2017 8:34

Nevydrželo. Prodali jsme nějaké letadlo či elektrárnu čí "úspěšnou" T7 někam jinam, než do sovětského bloku?

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 9:01

V jednom z těch "úspěšných" podniků doby předplyšákové jsem pracoval, v ČKD. Takže vaší naivitě se mohu jen smát.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: A. Nový 840 Datum: 21.3.2017 11:23

Kolik jste těch podniků viděl, že tu žvaníte o jejich vyspělosti a konkurence schopnosti na světových trzích? Vaše kecy jsou jen opakováním keců sockomouškých politiků, kteří o těch veleúspěšných podnicích vědí stejné hovno jako Vy.

Re: Až tak špatně všechno nebylo.:
Autor: V. Kotas Datum: 21.3.2017 15:20

Koukám, že se vám líbí být slouhou v kolonii. Patří vám to.

A co korupce politiků?:
Autor: P. Maleček Datum: 21.3.2017 6:59

Na jeden podstatný důvod autor zapomněl. Hned po 89. masivní, korupcí poliků motivované rozkrádání veřejných - státních, krajských i komunálních majetků. To nejen podhodnocenými prodeji státních podniků (kdyby jen ostravské a mostecké doly) a nemovitostí, ale i předraženými zakázkami veřejného sektoru.

Když si průměru odborně odhadovaných takto zmizelých 250 miliard ročně vynásobíte 20., či v brzku 30. roky získáte tak ohromující částku, že ta zůstat v státní pokladně mohly být zaměstnanecké odvody a daně třetinové. A mzdy tudíž téměř 2x vyšší.

Nesmysl:
Autor: V. Halašta Datum: 21.3.2017 8:16

Dvě vady:

1) Peníze v korupci či šedé ekonomice nezmizí. Snižují výkonost ekonomiky, protože křiví trh ale nezmizí.

2) Stát a ekonomika není totéž.

Re: Nesmysl:
Autor: V. Vaclavik Datum: 21.3.2017 8:59

Seda, ci cerna ekonomika trh nekrivi, krivi ho snad jedine ve smyslu, ze trh narovnavaji, protoze i rovnani je vlastne kriveni, i kdyz jde o napravu pokrivenosti zpetnym krivenim...

Trh muze definicne krivit jen stat svymi zasahy do trhu a jednotlivec, tedy soukroma osoba jej muze krivit, jen kdyz jde na trh pres stat, kdyz vyuziva jeho regulace trhu, ktere mu umozni trh krivit. Ale v takovem pripade je vinikem kriveni stat, nikoli jednotlivi lide, kteri jsou jim vedeni, aby trh krivili. Jestli to dava smysl.

Seda, cerna ekonomika je pokus o volny trh. Ovsem jen pokus, v kazdem pripade nejde o svobodny trh, protoze operuje pod zdvizenou rukou zakona, ktera muze kdykoli dopadnout, prijde-li se na to.

Re: Nesmysl:
Autor: V. Halašta Datum: 21.3.2017 9:45

Myšleno především korupce.

Ta šedá ale možná taky. Nevyhrává nejinovatenější a efektivnější ale ten, bez morálních zábran. Primárně je ovšem vina na státu, že k té korupci dává příležitost úřednickým rozdáváním peněz.

Re: Nesmysl:
Autor: Z. Lapil Datum: 21.3.2017 12:15

Šedá ekonomika že je bez morálních zábran? Dodám (zametu dvorek, zaříznu slepici, opravím BMW, cokoliv) - dostanu zaplaceno. Jedině že do toho netahám daně.

S myšlenkou o korupci typu "příležitost dělá zloděje" naprostý souhlas.

Re: Nesmysl:
Autor: P. Maleček Datum: 21.3.2017 13:58

1) No až na to, že většina výnosů velké korupce okamžitě mizí do zahraničí, nejlépe toho daňorájového. Jen vůl korupční výnos strčí do místní banky kde to každý policajt snadno vyčuchá.

2)Stát ekonomiku ovlivňuje zásadně - právě výší vybíraných daní a dalších povinných odvodů a efektivitou jejich využívání.

Re: A co korupce politiků?:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 8:59

Obrovská (a nutná) majetková změna se bez korupce neobejde. Proto Klaus chtěl co nejrychlejší postup, jinak to omezit nejde.

Žádná "ohromující částka ve státní pokladně" neudělá nic užitečného. Jediná možnost je, nechat peníze lidem a pokud možno jim nepřekážet armádou buzerujících úředníků.

Souhlas, ale:
Autor: V. Halašta Datum: 21.3.2017 8:31

Kritizovat jednou posilování měny a podruhé její oslabování je bez zdůvodnění nekonzistentní (jediným rozumným zdůvodněním by mohl být nesouhlas s jakýmkoliv státním ovlivňováním).

Vláda samozřejmě ovlivní ekonomiku jen málo a pokud, tak spíše jen v negativním směru. Snižováním konkurenceschopnosti zatěžováním daněmi, byrokracií a regulací. A o to se ta současná snaží enormně. Říct pak, že vláda nemá žádnou možnost pozitivně ovlivnit ekonomiku není už jen defétismus. Stačí, aby přestala se svou ekonomickou politikou a raději nedělala žádnou.

Re: Souhlas, ale:
Autor: V. Vaclavik Datum: 21.3.2017 9:01

Souhlas ohledne te menove politiky. Kdyz jsem cetl kritiku Rasina, skroloval jsem dolu abych se podival kdo to napsal a tam jsem zahledl to o opacnem zasahu, ktery take ma byt negativni pro ekonomiku a zbytek, prostredek clanku uz ani nemusim cist.

Re: Souhlas, ale:
Autor: R. Chodovsky Datum: 21.3.2017 9:57

Řekl bych, že autor myslel právě všechny zásahy, opravy a státní ovlivňování. A na protipólném příkladu vynikne nejlépe bláhovost zásahu. Nicméně napsáno neobratně a bez podrobného vysvětlení.

Ale jsem rád na poukázání boje odborářů a jak se tento boj obrací proti vládě. Málo se s tím na veřejnosti setkávám. Ne, že by se v nadnárodních společnostech nevyjednávalo, ale... Vyjednávat a požadovat nesmyslné podmínky, oproti jasným číslům a ekonomickým argumentům, jde těžko. V dotované sféře plné neprůhledných vztahů je to mnohem jednodušší. Támhle přidáme, protože dostaneme dotaci - jenže peníze na dotaci se někde vzít musí, tak je vezmeme těm, kteří práci nabízejí - ti, pak nemohou přidat vlastním zaměstnancům, protože jejich peníze dostal na dotaci někdo jiný...

Ten začátek nic moc:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 8:56

ale ten poplyšákový vývoj dost přesný.

Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 10:11

Jaromír Eisman: "Názor, že to byl důsledek „zpackané privatizace“, je mylný. Co asi měli dělat noví majitelé např. LIAZu,..."

To byl ale problém těch nových majitelů. Nikdo jim tu firmu ke koupi přece nenutil, zejména když nevěděli co s ní udělat.

Stát ale v té době ale určitě zapomněl zasadit: vsadit na nové technologie. Dnes (po čtvrt století) by již mohl začít sklízet (místo devalvace koruny).

Stát raději vsadil na monetární teorie arogantního českého bankovního úředníka. Ten arogantní bankovní úředník se dokonce odvážil kecat do klimatologie. Dnes sklízíme to, co bylo včera zasazeno.

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 10:59

Stát nemá na co sázet. Stát má co nejméně překážet. Mohl by sice trochu vylepšit školství, ale ani tam bych moc nepředpokládal, že tu schopnost má, takže opět, raději nepřekážet.

Škoda, že se "arogantnímu českému bankovnímu úředníkovi" nepodařilo tyto myšlenky prosadit ve větší míře - asi je zde příliš mnoho jurodivých Pivodů.

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Těhanová Datum: 21.3.2017 15:29

Jediné, co mu lze z té doby vyčítat je, že připustil paritu ve vládě i stranám, které dohromady neměly ani tolik mandátů, jako on. A pak mu pěkně mazali schody.( Kalvoda, Lux, kdo si nepamatuje.) Neprosadil nic a chyby připsali na jeho konto..

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:36

To bylo až v té druhé, menšinové.

V první myslím ODS měla většinu, ale "opozice v koalici" občas nechtěla pro nějaké méně populární opatření hlasovat.

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: V. Kolman Datum: 21.3.2017 11:20

Vy jste pane Pivodo odborník na klimatologii, že si dovolujete suverénně označit názor "arogantního bankovního úředníka" stran klimatologie za "kecy"?

Připomínáte mi vojenské lampasáky, kteří také věděli vše nejlépe ze všech a všechno jim bylo okamžitě jasné.

Klimatologii zde sice pod tímto článkem neřešíme, ale ...:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 11:34

Náš bankovní úředník tehdy tvrdil, že rozumí matematice, a proto je schopen posoudit nebezpečnost klimatických změn pro zeměkouli.

To je dost slabý důvod k tomu, aby se z člověka stal odborník na klimatologii. Na takovém základě může svá tvrzení pronášet jen arogantní osoba.

A pokud jde o vliv bankovního úředníka ekonomiku? Já jsem zde v této zemi v té době žil a nejsem slepý. Píši o tom, co jsem viděl!

Re: Klimatologii zde sice pod tímto článkem neřešíme, ale ...:
Autor: M. Těhanová Datum: 21.3.2017 15:32

Asi jste to moc nechápal a neuměl dát do souvislosti s dobou předchozí. Taky jsem v té době žila a bedlivě sledovala.

Re: Moudrost zemědělců opomenuta: včas zasadit!:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 15:19

On totiž Pivoda "bankovního úředníka" nepochopil, jak je u něj pravidlem.

Pro V. Kolmana ohledně klimatologie - nejnovější údaje:
Autor: M. Pivoda Datum: 21.3.2017 19:06

Musíte ale číst anglicky. Překladatele vám bohužel dělat nemohu. Od tzv. Sametové revoluce v roce 1989 měli všichni dostatek času se ten jazyk naučit.

https://public.wmo.int/en/media/press-release/climate-breaks-multiple-records-2016-global-impacts