23.10.2017 | Svátek má Teodor, TheodorDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Když muž rodí domaVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 20, poslední: 22.3.2017 2:08, přehled diskusí

Tohle je dobrá demagogie:
Autor: P. Boublíková Datum: 20.3.2017 3:29

a zároveň moment, na kterém se absolutně neshodnou zastánci a odpůrci domácích porodů: "Myslíte, že se v porodnici nemůže nic stát? Může!" Jenže jakákoliv komplikace se v porodnici také může okamžitě řešit bez nutnosti rodičku se zadrhnutým porodem teprve převážet.

Je to prostě stejné jako třeba lézt na skálu bez jištění - pravděpodobnost, že člověk udělá chybu je úplně stejná jako s jištěním, jenže s jištěním nepoletí dolů a nerozbije si hubu.

Ale protože nejsem porodník, nýbrž biochemik, zeptám se na něco jiného: jak se u domácího porodu řeší screening novorozence na vrozené vady metabolismu? Odebírá mu porodní asistentka krev a posílá do nemocnice? Nebo se prostě riskne, že dítě nemá fenylketonurii, galaktosemii, vrozený deficit inzulínu, nebo jakoukoliv další poruchu metabolismu, při které ho kojení ohrozí na životě? Jak se doma dělá několikadenní průběžný monitoring rozpadu fetálniho hemoglobinu, který u 50 % novorozenců vede k patologicky zvýšené koncentraci bilirubinu v krvi (tzv. novorozenecká žloutenka), která někdy může být fatální, ale i v mírnější podobě vede k poškození mozkové tkáně a zbytečnému snížení IQ dítěte o několik jednotek? Novorozenecká žloutenka může být viditelná pouhým okem ale také nemusí, v porodnici se dětem několikrát denně přikládá na kůži speciální fotometr. Jakmile je podezření na zvýšenou hladinu sérového bilirubinu, provádí se odběr krve a případně fototerapie. A doma? Jak vůbec vypadá v domácích podmínkách komplexní neonatologická péče, která je v porodnici samozřejmostí?

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: J. Huml Datum: 20.3.2017 5:29

Vase otazky maji svoji platnost, samozrejme, ale plozeni a rozeni lidskych potomku je stale a dulezite, zodpovednosti obou rodicu. Neni co dodat. Ja zastavam svobodne rozhodnuti rodicu.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: R. Langer Datum: 20.3.2017 8:13

Souhlasím s vámi, paní Boublíková.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2017 8:17

Paní Boublíková, jen jako laik ...... (to zdůrazňuji).

Ten Váš druhý odstavec jsem asi neměl ani číst, úplně jsem se rozklepal ......... Jak si mě mohla dovolit (nejen mě) tak neodpovědně/bez dostatečného screeningu, .... moje matka přivésti na svět??

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: P. Boublíková Datum: 20.3.2017 8:37

Pane Hašku, nic ve zlém, ale to je asi tak ynteligentní otázka, jako byste se ptal,proč můj děda chodil pěšky do měsťanky 10 km tam a 10 km zpátky, když tam dneska vozí děcka ze vsi autobus nebo rodiče autem :-)

Re: Jó, pokrok:
Autor: K. Frauknecht Datum: 20.3.2017 8:48

Na co ale budou ta děcka v stáří vzpomínat? Možná na fejzbůkovou adresu virtuálního "kámoše", se kterým v autě, cestou do školy, "klábosili" :-).

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2017 9:15

Paní Boublíková, nic ve zlém. Ale trošku jste utekla od jádra problému. Chtěla jste snad naznačit, že chůzí do školy přes les, pole (bez autobusu, screeningu) by se dramaticky zvýšila úmrtnost školáků?? Neplatí samozřejmě pro nechodící a obecně děti s nějakým závažným zdravotním problémem.

Jako u těch porodů. Nebo chcete, aby všechny budoucí maminky byly preventivně "napíchnuty" a sledovány již před početím? No, určitě bychom to za několik miliard pořídili, snížili dále úmrtnost o jedno miminko na milion porodů, ...... Kolik vedlejších komplikací bychom tím způsobili - to už by se ututlalo. V rámci péče o zdraví lidu. Zkráceno.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: P. Boublíková Datum: 20.3.2017 9:24

Chtěla jsem naznačit, že pokrok se nezastaví :-)

O prenatalni diagnostice, genetickém poradenství a podobných vymyšlenostech jste možná slyšel, povinné to samozřejmě není stejně jako není povinné rodit v porodnici. Pokud někdo všechny tyto vynálezy považuje za zbytečné či dokonce škodlivé, ať si klidně přivádí na svět děti stejně jako v pravěku, jeho věc.

Zeptat se na neonatologickou péči o dítě po domácím porodu snad můžu, ne?

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2017 9:33

Samozřejmě, "nevstoupíš do stejné řeky".

Základní otázka se nabízí: Jakou lékařskou péči musíme mít všichni bez rozdílu neustále kolem sebe, obecně, abychom to všechno " v tom pokroku/s tím pokrokem" přežili.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: R. Langer Datum: 20.3.2017 9:37

To není žádná základní otázka, to je příspěvek trolla. Jakou si vy představujete zdravotní péči nemá vliv na to, jak si ji představují ostatní.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: P. Boublíková Datum: 20.3.2017 9:49

Jak jsem psala - klidně se na veškerou medicínu vyprdněte, ve vašem případě tím zdravotní pojišťovna jedině ušetří :-)

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: R. Langer Datum: 20.3.2017 9:35

Všechny maminky jsou dnes "napíchnuty" a sledovány již před početím, a to velmi pečlivě, i když ne on-line. Jestli to nevíte, tak vám říkám, že doba od vašeho narození zřejmě dost pokročila.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: R. Langer Datum: 20.3.2017 9:39

Kruci, doufám, že jste myslel před porodem, a ne před početím.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2017 14:39

To nic, chápu.

Já jen tak, vopatrně, polehounku, tady nastoluji otázečku, nemá nic společného až tak s pokrokem (Lenin byl pokrok, Hitler bykl pokrok, umělý mlíko pro kojence byl pokrok, DDT byl pokrok, ......) a porodem.......

Pane Langere, Vaše zdraví jest Vaše???

Nebo nějakého náměstka/-kyně na ministerstvu??? Ona jest placena totiž za to, kolik peněz rozfrcá, než to (Vaše) zdraví k Vám dojde.

Nejsem socialista/komunista. Od toho se to odvíjí. I ty porody!!!

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: J. Kohout 259 Datum: 20.3.2017 8:53

Jako biochemik si jistě dokážete představit, co se děje v lidském těle při vysokém stresu. A naše operační sály (ty porodní tak mnohdy vypadají) značně porod komplikují (silné osvětlení ...).

Přestože se o tom na našich moc nesmí mluvit, psychika porod značně narušuje. Neustálý přístup "tohle všechno se může stát", neustálé kontrolní měření, ... pochopitelně vede ke zvýšenému počtu císařsých řezů. Divíte se? A to je teprve operace.

Jistě, rizika nejsou extremně vysoká, ale zhoršují stav dětí (silně omezená možnost kojení, horší vazby k dítěti etc.) Tohle byste si jako biochemik mohl rychle najít v odborné (převážně cizí) literatuře (např. dívky z císařského porodu mají zvýšené riziko nemožnosti rodit jinak).

Ale můžete si dát žít v iluzích o velkém pokroku medicíny na základě jedině (bio)chemie.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: J. Kohout 259 Datum: 20.3.2017 8:58

Ještě o psychice :-) Nedávno jsem potkal (TED) zajímavé informace, kdy děti přesunuté z nemocnic (s nejvyšší odbornou medicinskou péčí !) do hospice (snaha o pohodu, maximálně léky snižující bolest) žily až o řád déle, než bylo očekáváno (místo týdnu měsíce).

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2017 15:16

Možno říci, že v lécích (za statisíce) to nebude.

Jedna z prvních věcí, které se komunisté chopili - bylo zestátnění zdraví člověka. Mimo jiné. Furt se to táhne. Líbí se mi, když ministr zdraví (to není zkratka) mi v televizi říká, že nejprve bude dýchat za mě ....... a potom za sebe. Někdy až černohumorné. Zvláště, když tam stále mele něco jako "zadarmo". Kouzelné slůvko. Také nějaký Svaz pacientů/pacoušů mě mustruje.

A přetučnělá pacientka štká, že nemá na vobstřiky (proti vylágrovaným kolenům). Zkráceno.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: P. Boublíková Datum: 20.3.2017 9:09

Mně je to s tou psychikou u porodu jasné, ptala jsem se na něco úplně jineho.

Ale pozor - i ta porodní psychika je individuální. Já bych se bála rodit doma, nemocnice mi nevadí, kmitání bílých plášťů a bzučení přístrojů mě uklidňuje. Ten moritoring srdeční akce mimina, na který si mmch paní Šichtařová v minulém článku stěžovala, že prý zdržuje průběh porodu (ačkoliv osobně s tím žádnou zkušenost nemá), patřil naopak k mým nejhezčím zážitkům v porodnici.

Kromě toho jsem ani jednou nerodila na sále a pokud vím, dávají se tam rodičky až na samý závěr porodu - a tam, kde jsem byla já, se chodilo na sál dobrovolně.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: J. Kilian Datum: 20.3.2017 17:52

tzv. novorozenecký screening je řešitelný poměrně snadno, v tom problém není. Bilirubinaemie je trochu složitější, ale je to otázka péče praktického lékaře pro děti a dorost, tedy i převzetí narozeného do péče. Dalším problémem mohou být kritické vrozené srdeční vady, zejména praeduktální koarktace aorty. I to je ale dílem věcí zajištění lékařské péče po narození, a to např. formou návštěvní služby.

Re: Tohle je dobrá demagogie:
Autor: I. Procházková Datum: 21.3.2017 0:19

Většinu těchto vyšetření provádí pediatr, ke kterému pak matka s dítětem chodí. Tento lékař rodinu navštíví obvykle nejpozději druhý den po porodu. Dnes se také tolerují tzv. ambulantní porody, kdy matka s dítětem za pár hodin po porodu odchází z nemocnice domů, takže se tato vyšetření stejně nestihnou (i když by matky správně měly v porodnici strávit 72 hodin).