23.8.2017 | Svátek má SandraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Zpráva o stavu neomarxismu v ČeskuVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 15, poslední: 20.3.2017 10:05, přehled diskusí

Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: M. Pivoda Datum: 18.3.2017 11:23

Kašpárek: "Zatímco echt neomarxisti sní o univerzálním základním příjmu, se kterým by šlo žít i bez zaměstnání, ..."

Ponechme neomarxisty svým snům. Doba se změnila, lidé si toho ale jaksi nevšimli. Dnes (a hlavně v budoucnosti) existují i jiná řešení. Technologové dnes intenzivně přemýšlejí nad tím, jak to udělat, aby (postupným nahrazováním lidských bytostí umělou inteligencí) nepřispěli k vyhubení nadbytečných, nezaměstnatelných lidských bytostí v rámci stávajícího produktivnějšího ale bezohledného kapitalismu - a přitom nezastavit nezastavitelný technologický pokrok.

Takže místo univerzálního základního příjmu přemýšlejí technologové dnes o univerzálním základním robotovi do každé rodiny (což by do 20-30 let mělo být již technicky proveditelné). Tato alternativa se jeví jako lepší řešení už i v tom, že pak nebude nutno (souběžně s udělováním minimálního nepodmíněného příjmu) organizovat kurzy finanční gramotnosti pro ty peněžně obdařené nezaměstnané a nezaměstnatelné občany. Univerzální základní robot učiní i finanční úkony za každého občana, lidé se pak už nebudou muset starat o ty proklaté peníze.

Re: Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: V. Klepetko Datum: 18.3.2017 11:42

Bude za občany i souložit, ten univerzální robot? :-)))))))

Jste idealista. Čeká nás spiše Neffova "Tma". Nebo Cílkovo sucho, uprchlík do každé rodiny, místo umělé inteligence - zjevená Kniha... V nejlepším případě záblesk gama-záření... Nebo Chovanec :-)))))))))

Pro Vladimíra Klepetko:
Autor: M. Pivoda Datum: 18.3.2017 16:19

1. Parametry univerzálního základního robota ještě nebyly specifikovány, ale o dnes dostupných robotech pro sex se dočtete (i v jazyce českém) více v Lidových novinách: rubrika Orientace/Věda, sobota 11 března 2017, strana 26, nadpis článku Josefa Tučka: Robot na "lásku". Ignorujete informace, které jsou dnes již velmi dobře dostupné - tzn. asi budete nějaký český vědec z dob socialismu.

2. Před chvílí jsem sledoval televizní pořad Svět očima Hanzelky a Zikmunda, ČT2 ve 13:35 hodin. Neměli to vůbec lehké, ti chlapci. Před jejich první cestou (do Afriky a Latinské Ameriky) museli navštívit guvernéra banky i v jeho bytě, aby jim přislíbil zaslání peněz do zahraničí. Na dalším dvouhodinovém jednání s bankéři je Hanzelka a Zikmund postupně udolávali, až téměř před konečným rozhodnutím někdo z bankéřů se vzmohl k poslednímu zoufalému protestu. Zvolal: "Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli?!" Námitky Vladimíra Klepetka mne proto dnes nechávají zcela chladným.

Re: Pro Vladimíra Klepetko:
Autor: A. Nový 840 Datum: 18.3.2017 17:27

Co pijete pane Pivodo? Voda to určitě není! Co tráva a nebo lysohlávky? :-)

Re: Pro Vladimíra Klepetko:
Autor: V. Klepetko Datum: 18.3.2017 17:31

A to je dobře. Nechtěl jsem Vás rozčílit! :-) Jen si čtu ty "arabské noviny", a je to celkem povzbuzující :-) Hezký víkend!

Mne dnes už nerozčílite. :
Autor: M. Pivoda Datum: 18.3.2017 20:33

Dnes mne už vy rozčílit nemůžete. Prakticky nikdo.

Mne před čtvrt stoletím rozčílilo vyhození z VUT Brno právě proto, že jsem se tam pokoušel rozvíjet prvotní byznys-aplikace obecné umělé inteligence.

Ti čeští akademičtí "vědci" (kteří nevidí dál než na špičku svého nosu) jsou dnes stále na špici českého pokroku, tzn., že pod jejich vedením jen kulháme za světovým vývojem. Budoucnost může zachránit snad jen soukromý sektor, kam akademický hlupák už dnes nedosáhne.

Re: Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: M. Prokop Datum: 18.3.2017 18:11

Spíš blázen, než idealista.

Re: Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: D. Nowodny Datum: 18.3.2017 14:15

Pitivodo, nejvyšší čas začít na sobě makat, než tě robot znásilní !

Re: Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.3.2017 12:22

Kdo se nestará o peníze, brzy zchudne. Docela by mě zajímal software, který zařídí všeobecně spravedlivou koordinaci těchto pečovatelských robotů. Pár scifistů se něčím podobným zabývalo, a snad všechno to byly antiutopie. Krásný nový svět budiž příkladem za všechny.

Dnes určitě nelze specifikovat software za 20-30 let. :
Autor: M. Pivoda Datum: 19.3.2017 15:01

Lapil: "Kdo se nestará o peníze, brzy zchudne." V tomto s vámi souhlasím, pokud hovoříte o současném společensko-ekonomickém systému s Neviditelnou rukou trhu všude a ve všem. (Před chvílí jsem poslouchal zprávy o výsledku kontrol předváděcích akcí pro důchodce v Česku: cca 75% obchodníků stále a vemi rafinovaně podvádí. Rakváči nemají šanci.)

Zde jsou prvotní úvahy o technologické budoucnosti: The best ASILOMAR project is to develop a robot to help every family be self sufficient first, profitable second.

This includes:1) Food production – backyard farm to table. 2) Maintenance – cleaning, replacing damaged buildings, in home surgery, etc.. 3) Education – in home cradle to Ph.D. in any useful field. 4) All human work. 5) Ongoing Ph.D. level research for constantly advancing the quality of life.

This robot in every home would vastly improve life for people now

making $2 a day and be far more secure than Universal Basic Income.

Re: Dnes určitě nelze specifikovat software za 20-30 let. :
Autor: J. Brunner Datum: 19.3.2017 19:15

V novém robotím světě "koumáci" naučí za sebe pracovat roboty a vše si bude opět podobné, jen o vývojové patro výš. Dvojice, zbraň a protizbraň, je nezničitelná!

Vše bude při starém? Může, ale nemusí. :
Autor: M. Pivoda Datum: 19.3.2017 20:09

Nemusí, pokud se lidé o věc budou včas zajímat.

Odpovědi některých diskutujících výše ale naznačují, že oni se o té nové možnosti ani nechtějí dozvědět.

Analogie: Když držíte zvířata dostatečně dlouho v kleci, pak po určité době ony už samy nechtějí tu klec opustit, i když se pro ně naskytne příležitost ten stávající stav změnit.

Re: Vše bude při starém? Může, ale nemusí. :
Autor: J. Brunner Datum: 20.3.2017 2:58

V tom máte sice pravdu, ale ani zvířata, ani lidi, přednáškami nezměníme.

Lepší něco než nic.:
Autor: M. Pivoda Datum: 20.3.2017 10:05

Zdravím.

Re: Zpráva o stavu neožvanilů - a výhled za rakváčský obzor:
Autor: J. Jurax Datum: 19.3.2017 22:52

Jako text k obveselení dobré ...