20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Čína a ďáblův advokát

Obchodní bilance Číny dosáhla v únoru 2017 poprvé za poslední tři roky záporné hodnoty ve výši 9,15 miliardy dolarů. Vzhledem k celkové výši zahraničního obchodu je to možná malé číslo, ale samotné záporné znaménko vypovídá o mnohém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 17.3.2017 13:46

A co až se činský trh nasytí, to bude krize.

Co jen budeme dělat s tolika auty, co vyrábíme i díky tomu, že je v Číně kupují? I podle zvyšujícího se počtu aut nevěřím tomu, že se nezmenšuje počet chudých na téhle planetě.

K. Novák 17.3.2017 17:53

Re: A co až se činský trh nasytí, to bude krize.

Škodovka vyváží do Číny auta? Myslel jsem, že když chce Škodovka prodávat v Číně auta, musí postavit fabriku tam. Ta fabrika ale patří Škodovce. Neumím si představit, že by vedení Škodovky předalo výrobu (a zisk z ní) nějaké čínské firmě. To si umím představit jedině u Klause, Dlouhého, Zemana, Haška a podobných.

J. Pražák 17.3.2017 11:48

Demagogie je soustředěna v posledním odstavci

Kdyby Čína přestala vyrábět na export, tak by přece neklesla cena surovin, potože vyrobit by se zboží muselo mimo Čínu a tak by suroviny musel koupit jiný výrobce.

Čína je ohromný trh, kteý není nezbytně závislý na importu a exportu. Stát tam může "naordinovat" přeorientování nabídky a poptávky na čínské produkty. To je obdobné jako v USA,což neplatí v malých státech jako je ČR.

P. Rada 17.3.2017 13:29

Re: Demagogie je soustředěna v posledním odstavci

Obávám se, že vše je složitější a vážnější už proto, že Čína má v mnohém až monopol. Ze dne na den se sice dají změnit obchodní vztahy, roky však trvá náběh náhradní výroby ale až dlouhá desetiletí zabere změna struktury postavené na odlišné surovinové základně - pokud se vůbec srovnatelné řešení najde.

http://www.e-polis.cz/clanek/cinsky-monopol-v-produkci-strategickych-prvku-vzacnych-zemin-hrozba-nebo-vyzva.html

V malých státech to opravdu bývá výraznější ale i v provázané globalizaci změna spotřeby giganta jako je Čína nutně ovlivnní ceny ropy a plynu a dalšího celosvětově.

J. Pražák 17.3.2017 14:28

Re: Demagogie je soustředěna v posledním odstavci

S těmi prvky vzácných zemin je to jasné např. lithium.

Ale když Čína sníží výrobu čehokoli na export, tak se výroba přesune jinam a energie potřebná pro to se spotřebuje jind. Svět je provázaný i ve spotřebě energií.

J. Tachovský 17.3.2017 10:53

No tak tento clanek se moc nepovedl.

Spojene Staty rozhodne neexistovaly bez Ciny stovky let. Bylo tomu presne naopak. A ze by Cina neprezila nejakou obchodni trenici se zbytkem sveta je velmi naivni myslenka. Jak by ji mela neprezit ? To by jako umrela miliarda Cinanu ? Nebo by se stat rozpadl ?

P. Rada 17.3.2017 13:43

Re: No tak tento clanek se moc nepovedl.

Ten rozpad i uvnit velkých zemí je potenciálně možný a to jak v Číně tak v USA. Míra platnosti různých společenských zákonů v různých částech takového kolosuje nebo míra ekonomické váhy a pod. mohou být měřítkem homogernity.

V období globalizace se homogrnizovaly zákony i měny celosvětově. Rizika prasknutí měnových bublin už ale navodila i separační trendy. Je tedy možné ba pravděpodobné, že etapa globalizace pomalu končí a svět zas začne častěji pocitovat prvky regionalizace a to i uvnitř světových gigantů.

P. Urban 17.3.2017 17:07

Re: No tak tento clanek se moc nepovedl.

Miliarda ne. Ale, dejme tomu, půl miliardy. A, ano, stát by se mohl rozpadnout. Něco podobného Čína za posledních 3000 i za posledních 100 let už zažila.

A. Alda 17.3.2017 10:47

Komunistický režim v Číně by se tím upevnil.

Isolací nebyl komunismus poražen nikde. Ten režim padá jen v konfrontaci životní úrovně budovatelů komunismu s životní úrovní imperialisty vykořisťovaných tříd.

R. Tichý 17.3.2017 11:56

Myslite, ze ve vychodni Evrope padl kvuli touze po svobode? Ja mam pocit, ze to bylo kvuli praudnym obchodum...

A. Alda 17.3.2017 12:32

A napsal jsem snad něco jiného?

Ne Charta, ale Neckermann porazil komunisty.

T. Kočí 17.3.2017 13:12

Pravda.

P. Lenc 17.3.2017 10:20

Dobrý článek, dík.

M. Valenta 17.3.2017 11:26

Re: Dobrý článek, dík.

Zemanovi, jako výsadnímu zástupci čínského ocelářského průmyslu v Evropě, se ten článek určitě líbit nebude. A je těžko pochopitelné, že horníci a oceláři neženou Zemana svinským krokem, když se u nich objeví.

V. Vaclavik 17.3.2017 10:19

Tržní ekonomika

'Tržní ekonomika' dnes nikde neni, vsude je dnes jen do nejake miry, vetsi nebo mensi. Je to dane jiz u sameho korene trhu, jimz je mena zeme, ktera je vsude v monopolnim drzeni statu, tedy socialisticka, netrzni.

Cina se jen chova (mnohem) vice netrzne, nez Zapad, ale v principu veci je Zapad s Cinou na stejne statni intervencionisticke lodi. A kdyz prijde na 'kdo s koho', vetsi, ci lepsi sanci z toho vyjit navrch ma vzdy ta strana, ktera je vice trzni, tedy s mensim statnim trznim pokrivenim.

P. Rada 17.3.2017 9:52

Problém byl nastolen.

A tím je zejména pokles nejsilněší a zároven doposud nejrychleji rostoucí světové ekonomiky. Obchod tedy tak jako tak zřejmě v úhrnu přivodí celosvětový pokes ekonomického výkonu s dopady i na nás.

Potíž spatřuji především pak v tom, že na nerůst /stagnaci natož na pokles nemá ekonomika obecně nástroje účině bránící zvratu vývoje do ničivých krizí. Jedna s nejvážnějších se ale právě začíná vynořovat.

S. Ševeček 17.3.2017 9:21

Pořád jenom válčíte

... samonaplňující se přání a proroctví?

M. Krátký 17.3.2017 2:56

srozumitelné a děkuji