24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Nepravděpodobnost výpuku druhé studené války

Vrátil jsem se k loňským prezidentským volbám v USA, jejichž výsledek ani sám vítěz nepředpokládal. Mám před sebou The Weekly Standard, dost konzervativní, a tudíž neobvykle orientovaný zdroj, s datem 21. září 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 16.3.2017 10:51

Svět se vrací k normálu.

Od 18. století až do začátku 1. světové války byl určujícím pro vývoj Evropy konflikt mezi křesťanstvím a islámem, který se od 10. století projevoval jako konflikt mezi Evropou a Tureckem (nejprve Seldžuckým, poté Osmanským). V 1. sv. válce Habsburgové zradili a spojili se s muslimskými Turky proti křesťanským Rusům - důsledkem této zrady byl pád velkých říší a rozvrat Evropy.

Situace se však vrací k normálu: Turecko oznámilo, že pozastavuje svou spolupráci s NATO. Nyní si začne budovat/obnovovat svou islámskou říši od Atlasu po Ararat a dějiny opět budou tvořeny konfliktem mezi křesťanstvím (Ameriky, Evropa a Rusko) a islámem (turecko-arabskou směsicí).

M. Prokop 16.3.2017 11:54

Re: Svět se vrací k normálu.

Ale jděte, vy historiku.

Nejdřív tahanice s Francií, potom posilování Německa a britská starost spíš o kolonie než o Evropu. Turecko v té době už bylo slabé, marginální a zajímalo leda tak Rusáky a Balkán.

A. Alda 16.3.2017 13:07

Chybička se vloudila

Mělo být uvedeno 8. století, nikoli 18., samozřejmě. V 18. století dostali Turci na frak od Kateřiny Veliké a jejich síla se začala zmenšovat.

V 8. století ovšem dobyli muslimové většinu Pyrenejského poloostrova, vylodili se v Itálii, postupovali Galií až k Poitiers. Od té doby s nimi nebyl chvíli klid.

I. Mertl 16.3.2017 17:10

Re: Chybička se vloudila

Ještě jedna, maršále! Dobytí pyrenejského poloostrova bylo havárií nevalného a upadajícího vizigótského království a maurští muslimové tam přinesli kulturu do té doby nebývalou, vyšší než v zbytku tehdejší Evropy. Hispano-římské obyvatelstvo přijalo pád vizigótské říše s klidem. Víceméně totéž platilo pro ostatní tehdejší evropské státy včetně francké říše za Pyrenejemi, které naopak s muslimy čile obchodovalo (včetně prvních českých knížat, dodávajících do cordóbského emirátu otroky). Takže od bitvy u Poitiers v r. 732, kterou skončil muslimský přeliv pře Pyreneje, byl s muslimy v Evropě na sedm století klid, až do pádu Konstatinopole, sorry.