16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Eskapády páně Erdoganovy

Tak už zase šlo něco naší spanilomyslné paní kancléřce Merkelové nakřivo: tolik se spoléhala na tureckého mocnáře Erdoğana[1], že jí pomůže s tou uprchlickou patálií, a ono tumáš. Jó, milá dámo, měla jste si rozmyslet, s kým se dáváte do spolku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 14.3.2017 22:50

Kult osobnosti obklopující Erdoğana

http://www.huffingtonpost.com/behlal-azkan/erdogan-samuel-huntington_b_8420118.html?utm_hp_ref=world

Turecko JE základnou některých teroristických organizací, především Muslimského bratrstva.

Mapa Evropy podle Erdogana - https://twitter.com/vaclavdavid/status/841304961912840193

- https://twitter.com/hashtag/Erdogan?src=hash

J. Schwarz 14.3.2017 18:54

Re: Zeptám se jako včera

určitě ne, není povinno. Ovšem žádný další stát taky "není povinen" přebírat osoby přicházející z Turecka ilegálně. Pokud takové osoby nebude Turecko ochotno přijímat zpátky, je legitimní takovým osobám bránit v přechodu hranice jakýmkoli způsobem, včetně střelby. Za případné oběti bude plně zodpovědné Turecko.

R. Morava 14.3.2017 18:46

Re: Jen pro zajímavost.

Ekonomika Turecka posilovala (kromě pracovitosti Turků) právě díky sekulárnímu státu a rozvoji demokracie (ono pár desítek let trvá než ekonomiku i demokracii vybudujete). Posledních 20..30 let pak markantněji hlavně otevřením trhů Evropy (včetně zaříznutí evropského textilního průmyslu) a přiznejme si i arabským petrodolarům (tady už i díky Ergodanovi). Proto byl rozvoj za posledních 20let tak viditelný. Myslet si ale, že vše je díky Ergodanovi je lež a neznalost světa. Armáda od Ataturka fungovala jako pojistka proti Islamismu, protože Ataturk věděl že tisíc let propírání hlav je velmi nebezpečné a že tento nepřítel je silnější než všechny armády světa, což se právě teď potvrzuje v Turecku i (zatím) Západní Evropě. Nelze implantovat demokracií bez určitého vzdělání a otevření očí občanů a to je to co Ataturk věděl a vy nevíte stejně jako ostatní multikulturalisté.

Jinými slovy. Nebuďte hloupoučký.

J. Lepka 14.3.2017 18:05

Re: Erdoganovo směšné běsnění

Ovšem. A mimo islámskou společnost by to měl setsakra těžký

J. Farda 14.3.2017 17:41

Re: Turecké

Mají v Turecku Chocholouška? https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432101-erdogan-uz-musel-zesilet-obvinil-nizozemce-ze-zmasakrovali-tisice-bosnaku-ve-srebrenici.html

P. Han 14.3.2017 15:07

Re: Německá krasavice

Však vám také. Bruselští vládci a jejich patolízalové už mají se zbytkem populace pramálo společného.

J. Pospíšil 14.3.2017 14:50

Re: Zeptám se jako včera

Samozřejmě že cestují, pěkných pár milionů z nich je i občany Německa a Rakouska.

V. Novák 14.3.2017 14:47

Re: Jen pro zajímavost.

Jistě - vnitřní turecké záležitosti jsou záležitosti Turků a nikdo jim do toho nemá co zasahovat, nedopouštějí-li se genocidy nebo podobně hrubě neporušují právo. Bez ohledu na vztahy s Putinem nebo Trumpem.

Jiná věc bylo sestřelení ruského letadla a zasahování Turecka do vnitřních záležitostí Sýrie. Rusko dalo Erdoganovi ťafku, předvedlo mu, že Turecko je mocnost pouze regionálného řádu a jak to dopadá, když "se trká tele s dubem", jak praví ruské přísloví. Že na ně stačí ekonomické sankce, dokonce se ani nemusejí vyhlašovat, když Rusové odmítnou létat do Turecka na dovolené a celé odvětví jde do kopru. Na Němce se nedá spoléhat, ti se báli i do Chorvatska, když o několik set kilometrů dál se bojovalo.

Ano - je to s podivem, ale ty dle presstitutů (a vás) "diktátorské" režimy dávají občanům právo a možnost hlasovat v referendech, zatímco v Česku - a nevím jak v Německu - jsou celostátní obecná referenda stále tabu a čertví, zda projde aspoň to osekané a vykleštěné, které předkládá současná vláda. Nejspíš se nestihne.

V Británii dokonce bývalý premiér vyzývá k opakování referenda o brexitu s tím, že není závazné. Musí o něm rozhodovat soudy a Parlament, i když ten předal otázku na rozhodnutí vyšší instanci - lidu. A nizozenský parlament klidně smetl referendum, v němž lid vyjádřil neochotu asociovat se s Ukrajinou, neb lid rozhodl špatně. Ne podle diktátu jelit - tedy špatně... V ostatních zemích EU k tomu referenda pro jistotu, aby se lid taky nemohl rozhodnout špatně, neproběhla vůbec.

Demokracie západoevropského, netzerovského střihu...

V. Novák 14.3.2017 14:31

Re: Jen pro zajímavost.

Sázet se nebudu, jsem si jistý, že vyhraje. A to ze stejného důvodu, jako vyhráli na Krymu stoupenci odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku - prostě proto, že těch souhlasících je mnohem víc, než nesouhlasících. Erdogan ještě nikdy nešel proti hlasu lidu - to byla specialita turecké armády, která nejméně čtyřikrát od války "opravovala špatné hlasování lidu" - a říkalo se tomu demokracie.

Nežádá diktátorské pravomoce, snaží se udělat z Turecka prezidentskou republiku, jako jsou USA, Francie, nebo do značné míry Rusko. Když dělal Jelcin prezidentskou republiku z Ruska a nechal při té příležitosti rozstříet Dumu - protestoval někdo, že se stává diktátorem? Já vím - Jecina si Západ hýčkal jako rozdavače ruského bohatství, ale stejně, nikdo ani nemek o diktátorovi...

V. Novák 14.3.2017 14:21

Re: Zeptám se jako včera

NATO Turecko potřebovalo hlavně pro jeho polohu - osvětlené vojenské základny na svahu Araratu jsou vidět za jasného počasí z tehdy sovětského Jerevanu. Dokonalé nástupiště do sovětského Zakavkazska a k ropným polím v Baku - kam se Hitler ve 42. už nedostal.

Z tureckých letišť mohla starovat U2 a přelétat celý SSSR až někam do Norska. A konečně v Turecku rozmístily USA rakety středního doletu, které měly v akčním rádiu celý jih SSSR, velká města jako Kyjev, Charkov, Volgograd, snad i Moskvu, mnoho továren, elektráren, přehrad a další zařízení včetně první raketové základny Kapustin Jar.

Když to Chruščov Američanům vrátil, vypukla Karibská krize.

Plus samozřejmě tureckou armádu dosud nevyměklých bojovníků.

A. Alda 14.3.2017 14:10

Turecko není arabskou zemí

a Turci nejsou Arabové. Když nevíte ani toto, neměl byste se k věci raději vůbec vyjadřovat.

Z. Lapil 14.3.2017 13:36

Re: Zeptám se jako včera

Na koho by útočili, když na hranici nikdo nestojí?

J. Vintr 14.3.2017 13:36

Re: Zeptám se jako včera

Žádná evropská země (kromě Anglie) nemá armádu, použitelnou v boji. Jsou to jen byrokratické struktury. Kdyby na Evropu někdo zaútočil, tak se evropští politici budou předhánět, kdo dřív zamává bílou fanglí. To, že je Turecko v NATO, není nic pozitivního. Naopak, díky tomu Turci velmi dobře znají stav evropských armád. Jedinou garancí je Amerika - pokud bude ochotná si opět za Evropu pálit prsty (a pokud by k tomu vůbec dostala příležitost).

S. Netzer 14.3.2017 13:35

Re: Zeptám se jako včera

Přečtěte si něco o vzniku NATO.

Možná, že se vám otevřou oči ohledně identity toho "idiota, který je vzal do NATO".

Z. Lapil 14.3.2017 13:30

Re: "Čestně? V duchu svých vlastních hodnot?"

Proto to mám s otazníkem :-).

Čestně je, diplomaticky vzato - bez přímé lži.

Evropské hodnoty jsou složitější, ale když vynechám filozofii, tak asi jde o dodržování slova a zákonů (že by rytířství?) a něčeho na způsob Všichni lidé jsou si před králem/bohem/zákonem rovni.

Možná: považujeme-li se za ty nejlepší, měli bychom se jako nejlepší chovat. Aneb viz Fulghum: "Být dospělý je špinavá práce, ale někdo to dělat musí".

O. Zuckerová 14.3.2017 13:20

Re: Zeptám se jako včera

Našel se idiot, který je vzal do NATO, najde se idiot, který je vezme do EU.

M. Prokop 14.3.2017 13:15

Re: Atatürk nebyl sekularistou s přesvědčení

Souhlas s tím, že imáni jsou překážkou modernizace. Pochybnosti o tom, zda je modernizace "shůry" možná, viz Rezavé Pohlaví i Atatürk.

Turecko bylo slabé, ne však v područí.

Ano, vojenský režim nevydrží furt, viz Sýrie.

O. Zuckerová 14.3.2017 13:14

Re: Německá krasavice

No tak to je docela malé "naštěstí" ve srovnání s tím, že byste byla kancléřkou vy!

S. Netzer 14.3.2017 13:12

Re: Jen pro zajímavost.

Když byli donedávna Erdogan a Putin na nože, tak jste taky jeho a "přání voličů" bránil stejně vehementně?

Není nad "demokracii" putinovsko-erdogánského střihu, která voličům umožňuje referenda (Krym, Turecko) která "nám jsou upřena", že?

M. Prokop 14.3.2017 13:12

"Čestně? V duchu svých vlastních hodnot?"

Pak by ovšem bylo nutno definovat pojem "čestně" a také ty hodnoty.

Zvláště, pokud se na tom všem neshodnou ani státy EU, ani ta šaškárna v Bruseli.

J. Vintr 14.3.2017 12:54

Re: Jen pro zajímavost.

Vsadím sto býků proti koženému lasu, že v tom referendu Erdogan vyhraje a budou mu potvrzeny diktátorské pravomoci (které už nějakou dobu stejně uplatňuje). A kdyby náhodou lidé hlasovali proti, tak stejně vyhraje - díky těmto pravomocem...

V. Novák 14.3.2017 12:29

Re: Jen pro zajímavost.

Vždycky to tak bylo.

NATO potřebovalo Turecko jako nepotopitelnou letadlovou a raketovou loď proti SSSR.

Jako případné nástupiště proti jižním vojenským okruhům SSSR.

A jako zdroj kanónenfutru, pořád ještě ochotného proti těm kanónům jt.

V. Novák 14.3.2017 12:26

Re: Jen pro zajímavost.

Co se (podle vás) v Turecku děje?

IMHO tam probíhají volby, jejichž výsledek už neurčuje armáda, ale přání voličů, probíhají tam k důležitým otázkám referenda, což je třeba nám upřeno - a v zemích s mnohem delší demokratickou tradicí zpochybňováno.

Kdo protestuje proti současné situaci v Turecku a prohlašuje ji za nedemokratickou, by měl nejdřív říct něco k situaci za vojenských vlád. A porovnat to.

V. Novák 14.3.2017 12:21

Re: Atatürk nebyl sekularistou s přesvědčení

Ale je to řešitelné modernizací, kterou je možné prosazovat proti konzervativním imámům (libovokné víry) přesvědčováním - a nebo autokraticky a násilím. Mustafa Kemal jako vysoký důstojník a velitel, který velel - a úspěšně - kupř. při obraně Galipoli před britskou invazí, to vzal po vojensku, tedy s nedílnou velitelskou pravomcí (svou) a kdo nechtěl ten musel.

IMHO Turecko v područí bylo - a samo si za to mohlo. Ani pomoc evropských velmocí proti Rusku na Krymu nebyla tomu středověkému režimu nic platná, vláda založená na nomádských tradicích nemůže fungovat donekonečna.

A ani vojenský režim nevydrží furt - a to ten turecký furt byl o dost delší než československosocialistický.

Z. Lapil 14.3.2017 12:13

Re: Zeptám se jako včera

Myslíte, že až tak? Nejde mi ani o vstup Turecka do EU, ten byl (a - doufám - je) podmíněný: když budete kompatibilní. Ano, je to hodně pružné kritérium (zaplať pámbu), ale kam by diplomati přišli, kdyby nemohli kličkovat? Že by ale někdo podepsal smlouvu s prakticky okamžitým plněním a nehodlal ji ani náznakem dodržet? Tomu se mi nechce věřit. A zase - nejde o to, že je to nečestné a nesportovní, ale že to naprosto hloupě nahrává na smeč.

Já si přese všechnu skepsi zatím ještě myslím, že Evropa je - spíš skrze NATO než skrze EU - dostatečně silná, aby si mohla dovolit jednat... Čestně? V duchu svých vlastních hodnot? Rozhodně snad probůh nemusí uzavírat smlouvy splatné ještě v tomtéž volebním období, aniž by je chtěla plnit. A jejichž neplnění dává "partnerovi" naprosto nenapadnutelnou záminku dostat "nás" do průferu.

Ať se na mě nikdo nezlobí: Erdogan ví, co chce a co dělá. Konání špičkových evropských politiků (a Merkelové zvláště) ve mně vzbuzuje pochybnosti o jejich svéprávnosti.

M. Prokop 14.3.2017 12:06

Re: Zeptám se jako včera

To je věcí Turků, jak si vyhodnotí výhodnost. A ovšem i států EU, výhodnost zase z jejich hlediska.

M. Prokop 14.3.2017 12:04

Re: Zeptám se jako včera

Povinno ovšem není. Pokud to dělá, tak ví proč. A na doplnění, sousední státy nejsou povinny z Turecka přijímat kohokoliv, natož prchlíky bez dokladů.

Protože je to nasmlouváno. Smlouvu lze vypovědět a pak se budou muset starat další.

Ano. Proč by EU měla řešit turecké problémy? Leda stylem něco za něco.

Problémy nejsou buď/nebo. Je-li Turecko jejich součástí, je i součástí jejich řešení.

M. Prokop 14.3.2017 12:00

Re: Německá krasavice

Jo. Jak někdo chce pečovat o mé blaho, tak ruku na šrajtofli a pryč!

M. Prokop 14.3.2017 11:59

Re: Atatürk nebyl sekularistou s přesvědčení

Bylo-li Turecko (Vysoká Porta) v područí evropských mocností (IMHO nebylo), tak jedině pro svou ekonomickou slabost a korupci.

To není řešitelné nábožensky, respektive omezení vlivu náboženství je jen první nepostačující krok.

Turecko není arabskou zemí.

M. Valenta 14.3.2017 11:56

Re: Jen pro zajímavost.

Vy fakt nevidíte co se v Turecku děje?