18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: Koho volí roboti

Pomalu se blížíme k letopočtům, do kterých autoři sci-fi zasadili své temné vize, třeba příběh Terminátora. Měli pravdu? Jak v čem. Zatím zdaleka nehrozí, že by se roboti vzbouřili a chtěli vyhladit lidstvo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.2.2017 21:03

Nová výdělečná pracovní místa pro lidi budou vynalezena

Will there be a new way for the working class of the future to earn a paycheck? Sure. Playing videogames.

J. Schwarz 23.2.2017 20:40

Re: Roboti by báječně

Kde vidíte problém? Dáme robotům pokyn vyrábět jen polovinu dnešní produkce. Chyba je jinde - je v tom, že nedokážete plodit jen lidi geniální, schopné projektovat a vyvíjet ony roboty a nové technologie. Jako vedlejší produkt se vám budou hromadit hlupáci a budižkničemu. Přitom hlupce může zplodit génius a génia zase hlupák. A zde jsou opět vpředu Norové se svým Barnevernetem. Pochopili, že děti patří státu. Ten si je přebere, vytřídí zrno od plev, z nadlidí udělá státní zaměstnance a sociální pracovníky, o podlidi se jako humanistická společnost postarají jako grandi. A dokud poteče ropa a hráze vodních elektráren jim nesežerou mravenci, bude norský socialismus bujet a náš prezident Zeman bude i nadále obdivovat údajně následováníhodný "skandinávský sociální model".

M. Pivoda 23.2.2017 20:27

Situace je vážnější, než si většina diskutujících připouští

Technologický vývoj na zeměkouli nelze zastavit, ani dobrovolně, protože nelze kontrolovat, kdo ve vývoji pokračuje a kdo ne. Když už tedy technologický vývoj umělé inteligence nelze zakázat (z důvodů nebezpečnosti pro lidstvo), je třeba běžet na špici. A tak tomu proto bude v USA i jiných vyspělých státech.

1. Pokud budeme věřit Kurzweilovi (má 86% úspěšnosti), pak umělá inteligence na úrovni lidských schopností zde bude za cca 12 let (v roce 2029).

2. Pokud budeme věřit Elonu Muskovi (že dosažení umělé superinteligence znamená konec lidstva - a proto je třeba spěchat na Mars), pak lidstvo může na zemi skončit za 12 plus něco málo let. V tomto případě diskuze o danění robotů je naprostá prkotina.

3. Kolegové rakváči, modlete se za nějaký pozitivní zvrat. Jinak nic víc praktického se už dělat nedá. Rozjetou lokomotivu nelze zastavit.

V. Vaclavik 23.2.2017 15:48

Re: Komunismus Vychodniho bloku mel ekonomicky problem

... mezich

Kam se dnes clovek podiva, vsude se nam veci rozpadaji pod rukama, uplne stejne, jako se to rozpadalo pod rukama nasim komunistum pri jejich rizeni spolecnosti, pri jejich regulovani vseho, co se hybalo i nehybalo. A jako oni tenkrat, i my si neomylne verime a nase reseni problemu je rovnez vyhaneni certa dablem, tedy jen prikladame dalsi polenka na ohen zkazy, jako lemingove pochodujici ke zkaze. Tohle zdaneni robotu do toho naprosto presne a logicky zapada. Komunismus vskutku dobyva svet mocnymi kroky a naplnuje se to proroctvi, ze komunismu patri svet, budoucnost. Ooo, jak ti komuniste byli jasnozrivi, Milous Jakes musi zazivat primo orgie zadostiucineni.

V. Vaclavik 23.2.2017 15:43

Re: Komunismus Vychodniho bloku mel ekonomicky problem

Jeste k tem traktorum - veskera mechanizace prace tuto zefektivnuje, tedy je k ni potreba mene lidskeho pracovniho casu a usili. Parni buchar, tkalcovsky stav, batovska vyroba bot na pasu, to vse byla robotizace prace, ktera pripravila o praci mnoho lidi v minulosti a dnesni roboti se v principu od techto casnych 'robotu' nijak neodlisuji. Ovsem princip, to je muska jen zlata, definovat co tim basnik chtel rici je nad moznosti dnesniho prumerneho demokratickeho volice.

Dnes uz ten traktor na poli ani zadneho ridice nemusi mit, je to robot se vsim vsudy jako ten v automobilkach, ci jak o nich vcera na artu 'Na plovarne' mluvil nejaky chirurg. Takze jako primitivove, tedy jako cikani, se skrze demokraticky hlas zasadime o to, aby se o nas podnikatele postarali, at se jim to libi, nebo ne, nacpeme jim tu povinnost platit nezamestnane do krku jako krmne huse knedlik a basta.

Znamena to tedy, ze demokracie v principu nefunguje? Kdyby nasi komuniste byvali meli za minuleho rezimu starost o nejakou 'vladu lidu', vladu pracujicich, museli by te nasi dnesni tleskat. Dosahli jsme skrze tu nasi slavnou demokracii toho, ceho oni meli plne huby, ale skutek utek. Tohle je teprve ta prava vlada pracujiciho lidu, toho lidu, kteri v narode tvori tu 'nejvetsi vetsinu'.

Ale kdyz demokracie zjevne nefunguje, cim ji nahradit? Omezenou demokracii, omezenou pravy cloveka, pres ktere vlak nepojede.

Potrebujeme demokracii, ktera by ochranovala pravo svobodneho projevu v sirsim vyznamu, nez dnes, kdy svobodny projev znamena pouhe pohybovani ustnim pantem a rozvibrovavani pleneru zvukovymi vlnami (a pripadnemu prenosu techto na nejake medium, tistene, ci nejake elektronicke).

My ale predevsim potrebujeme chranit projev pracovni, podnikavy... tedy jako dnes neregulujeme slovni projev cloveka, nemeli bychom regulovat ani jeho pracovni projev. Jako si dnes muzeme rikat co chceme, v racionalnich mezich, meli bychom byt volni pracovne konat jak chceme, vse samozrejme v objektivne nezlocinnych me

V. Vaclavik 23.2.2017 14:16

Re: Komunismus Vychodniho bloku mel ekonomicky problem

... ideje ji nic nerikaly, nezajimaly ji. A i kdyz do tech americkych voleb zasahnout svym hlasem nemohla, do tech nasich mohla a sveho prava v porevolucni dobe vyuzivala a volila koho jineho, nez pambickare, spolupodilela se svym demokratickym hlasem na rozhodovani o Temelinu, o tom jak budou nase podniky zdaneny, o menove politice, proste o vsem, jako vsichni ostatni volici. A nikdo se nestaral jake kriterium pro voleni toho ci onoho politickeho subjektu ma, jestli viru, nebo kravatu, nebo usmev...

A tak jsme logicky dosli az sem, kdy budeme danit stroje. A jak je to jine, nez zdanovani burzoazie, zdanovani bohatych, zemedelcum zdanime traktory a veskerou mechanizaci, ktera sebrala praci nespocetnym lidem drive pracujicim na tech polich a kteri tedy budou podnikajici zemedeleci nuceni zivit, vyda se na to vladni vynos, posveceny hlasem lidu, vcetne me matky, kdyby byla jeste tady...

Vzdycky jsem videl tu tragickou pomylenost odvolavani se na nejakou zivotni zkusenost naseho lidu byvaleho Vychodu, ze my mame nejake zkusenosti s komunismem, socialismem... prdlajs mame zkusenosti, nebo nam nejsou nic platne, kdyz jsme si demokraticky odsouhlasili zase ten socialismus, prekabateny komunismus.

V. Vaclavik 23.2.2017 14:16

Komunismus Vychodniho bloku mel ekonomicky problem

a kdyz Zapadni svet ma problem, neni to proto, ze s komunismem sdili zakladni prvky, jako je rizeni ekonomik, skrze vseobjimacici regulace vseho co se hybe reguluje ty jako soukrome podniky, v neposledku skrze rizene meny, skrze zeshora rizene vsechno?

Jak se lisi nerovnovaha vyroby dnes a tehdy, kdy lide meli penize, ale nemohli si za ne koupit neodstatkove zbozi (penize na toaletni papir mel zrejme uplne kazdy, ale papir byl k mani jen pro nektere), a kdy dnes jsme v opacne situaci, kdy nemame penize, ale zbozi je previs (kdo me proda to nove auto, kdyz nemam praci, nebo i kdyz ji mam, ale na kupovani noveho auta to proste neda, protoze jsem rad, ze jsem rad...)?

Neprameni ta nerovnovaha distribuce bohatstvi, prese vsechno to dnesni rovnostarstvi, ze stejneho pramene, z kolektivistickeho pramene, ze ktereho cerpali jak nasi byvali komuniste, tak dnesni pravicovi 'kapitaliste'?

Jak priznacne, ze se o lidech mluvi jako o dobytku na farme, jako napriklad zde nize pan Braun se pta, "... jak lidi, pro které nebude práce, zaopatřit", coz je styl, kterym se ptaji statni planovaci, regulovcici, kteri se svrchovanou moci nad lidmi, skrze demokraticky volebni proces, ziskali i neprijemnou povinnost se o ten lid nejak starat, zaopatrovat ho...

Stejne jako v te nasi komunisticke minulosti jsme byli vsichni vydani na milost a nemilost rozhodovani, co bude a co nebude, tech u vesel moci, na cemz se vsichni shodli, ze to byli osli, ale poslechnout jsme vsichni museli, jak primitivove, tak moudri mezi nami, tak i dnes musime poslechnout demokratickou lidovou 'vetsinu', i kdyz se vesmes znovu shodujeme, ze nam do vedeni zeme ustavuje osly, ale poslechnout je vsichni musime, jak ti moudri mezi nami, tak primitivove mezi nami, a vsichni mezi tim.

Treba moji rodice, dejz jim buh vecnou slavu, meli dost omezene vzdelani, porad si pamatuju, jak kdyz byl voleny americky prezident Carter, ten jizansky burakovy magnat, tak matka by ho volila, protoze mel peknou kravatu a siroky usmev, id

J. Kavalír 23.2.2017 14:08

Re: Téma důležité, řešení nejednoznačné

Penězům se také říká "oběživo", tedy musí být neustále v pohybu a zajišťovat přenášení hodnoty mezi kupujícími a prodávajícími.

Jestliže prodám výrobky za určitou sumu peněz, musím tyto peníze poslat dál - nákup surovin, strojů, energií, plat zaměstnanců (alternativně odpisy robotů)... a zbytek musím utratit pro vlastní spotřebu. Pokud to neudělám a tyto peníze se mi budou hromadit na účtu, budou chybět na straně poptávky, pokud si je někdo nepůjčí. Důsledky nemusím popisovat, jsou všude kolem nás.

P. Zinga 23.2.2017 12:17

Re: Vůbec si neumím představit,

No, jestli nepracují, tak nejsou pracující třídou...

P. Zinga 23.2.2017 12:14

Re: robotizace a obchod

Při vyjednávání o mzdách u Forda v Kolíně vyhrožoval manažer, že zavede robotizaci, auta budou levnější a zaměstnanci nebudou mít ani to, s čím teď nejsou spokojeni.

"A kolik těch levných aut si koupí ti tví roboti?", zeptal se odborář.

Už starej Ford dbal na to, aby si jeho dělníci mohli koupit auta, která vyrábí.

P. Zinga 23.2.2017 12:06

Re: To nemá logiku

Nemá, paní Košařová, nemá. Nevím, jaká pravidla máte na mysli, já znám pouze jedno: profit. Nikdy a nikde nebyla mzda úměrná přínosu zhodnocení, to by kapitalistovi mnoho nezbylo. Mzda je výsledkem dohody a je na nejnižší úrovni, s níž je práci vykonávající jakž-takž spokojen.

Kapitalismus díky své progresivitě vytváří problémy, které on už z podstaty není schopen řešit. A připustíme-li, že mzda je odměnou za "zhodnocení", pak je daň z této mzdy taky úměrná "zhodnocení" a jako takové je vyžadován. Je celkem jedno, jestli "zhodnocení" provedl člověk nebo robot,v tom má Gates pravdu.A ano, děti musí do jeslí, aby žena mohla pracovat, ale většinou je za tím nedostatečný rodinný rozpočet.

V. Braun 23.2.2017 11:59

Téma důležité, řešení nejednoznačné

Jak autor píše, téma je to důležité a řešení rozhodně není jednoduché, zdanění robotů to asi nebude. Co je celkem jasné - pracovních míst bude s postupující robotizací ubývat, nejen ve výrobě, u řidičů a pod, ale postupně i v kvalifikovanějších oblastech. Otázkou je, jak lidi, pro které nebude práce, zaopatřit, nepodmíněný příjem může být cesta. Následně je tady otázka jak nepodmíněný příjem financovat, zdanění robotů je zajímavý, ale zřejmě nereálný nápad.

Více o nápadu Bila Gatese zde: http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/02/20/robots-take-peoples-jobs-should-pay-taxes-says-bill-gates/

J. Jelínek 23.2.2017 11:53

Re: robotizace a obchod

Ideálem je stroj, který sám napíše, vytiskne i přečte knížku. (Ilf a Petrov)

F. Kusák 23.2.2017 11:33

Re: Roboti by báječně

No, není možné se na ekonomickou efektivnost dívat jen formálně, jako na poměr dvou veličin, resp. že jen extenzivním rozvojem je možné zajistit vyšší kvalitu života. Myslím, že na toto téma už toho bylo napsáno dost a dost.

A k robotům, které při vší úctě k těm dnešním, ještě nemáme a dlouho mít nebudeme, co budeme vlastně u nich danit, spotřebu, příjem nebo vymyslíme nějakou jinou daň pro roboty. Ty úvahy jsou zcela zbytečné a hodí se tak jen k debatám u piva.

J. Lepka 23.2.2017 10:03

Správně, hezky po bolševicku zatočit i pračkama a myčkama!

Chcete aby vaše pračka byla chytřejší než vy? ( Stanislaw Lem : Velká pračková tragedie ze sborníku Futurologický kongres 1977. V originále vyšla dokonce už roku 1963)

Zdá se, že Bill Gates je v tomhle pouhým plagiátorem.

J. Kavalír 23.2.2017 9:26

Re: Roboti by báječně

Problém dnes není ve výrobě, ale ve spotřebě. Polovina lidí potřebuje i polovinu potravin, bytů, aut... (ale i lékařů, učitelů....) k jejichž výrobě stačí jen polovina stávajících zaměstnanců ve výrobě, kteří ovšem budou opět pořebovat jen polovinu potravin, bytů, aut... (ale i lékařů, učitelů....)

J. Kavalír 23.2.2017 9:19

Re: robotizace a obchod

Problém je v tom, že zákazník musí mít čím zaplatit, tedy musí být cesta, kterou se k němu peníze dostanou. Obvykle je to ve formě mzdy nebo nějaké dávky, v extrémním případě je někomu ukradne.

Je ještě jedna cesta, o které se již v brzké době přesvědčíme, že vede do pekel a která také potřebuje dobrý marketing a především hloupého spotřebitele - půjčky.

J. Kavalír 23.2.2017 9:11

Re: To nemá logiku

Od dob, kdy dělníci rozbíjeli stroje se mnohé změnilo. životní úroveň lidí vzrostla a je třeba vyrábět produkty, o kterých se tenkrát nikomu ani nesnilo. Tím došlo k tomu, že se potřeba pracovních sil zvýšila. Možná k tomu dojde i nyní a najdou se nové oblasti, kde bude třeba uspokojit poptávku, například "potřeba" mít svého robotického sluhu, což by jistě jen urychlilo degeneraci lidstva jako druhu.

Pravděpodobnější ale je, že lidská práce bude čím dál víc nahrazována stroji. Přesun práce do oblasti služeb je nesmysl. Roboti proniknou i tam.

Řešení je známé již od 19. století, jen jeho autor nedodal i "prováděcí předpisy", takže se realizace chopil jistý Uljanov v zemi, kde to bylo nejméně vhodné a dopadlo to špatně. Nyní to vypadá, že materiální podmínky jsou již splněny a koncept "nepodmíněného příjmu" ukazuje cestu, po které se vydat. Alternativou je úzká skupina bohatých majitelů robotizovaných "fabrik", které postupně krachují, protože jim jejich potenciální zákazníci nemají čím za výrobky platit.

J. Schwarz 23.2.2017 8:59

Roboti by báječně

vyřešili problém nízké porodnosti. Přebyteční lidé by se prostě nenarodili a polovinu republiky bychom mohli převést do národních parků v "bezzásahovém režimu".

M. Košařová 23.2.2017 7:56

To nemá logiku

Stroje brali práci lidem už před 150 lety. Dělníci je v továrnách kvůli tomu rozbíjeli. V té době ještě nebyla zaměstnanost žen tak vysoká, mnoho jich bylo v domácnostech. Takže teď se v tom vyznejte. Strojů stále přibývá, berou lidem práci. Na druhou stranu je nedostatek pracovních sil. Například ženy, které mají malé děti, musí je dávat do jeslí a jít co nejdříve pracovat. Současná společnost nemá peníze na to, aby matky byly doma s dětmi, jako to bylo v dobách, kdy roboti nepracovaly. Že to nemá logiku? Nebo se systém odměňování za práci řídí úplně jinými pravidly, než nám tady autor popisuje?

M. Šejna 23.2.2017 7:37

robotizace a obchod

vyrábět lze efektivněji a levněji. Vyrábět lze bez lidí jen s roboty. Jenže pak ty výrobky musíte umět prodat, jinak zkrachujete i s těmi nejlepšími a nejrobotizovanějšími výrobami. Takže potřebujete dobrého obchodníka a dobrý marketing.

Až budou existovat roboti, kteří budou umět prodávat výrobky a umět přesvědčit spotřebitele, aby nakoupil, bude lidská práce zbytečná. Do té doby nemám o potřebu lidské práce obavy.

Z. Rychlý 23.2.2017 7:19

Inu objevil jste Ameriky, pane Petráčku, ale

díky i za to. Nedostatek NEnáročné práce pro slabší lidské kusy, pomocí které by se i tito mohli účastnit na vytváření bohatství národů, tento nedostatek jednoduché placené práce je KARDINÁLNÍM problémem současného lidstva. Tři % občanů USA vyrobí všechny potřebné zemědělské produkty a ještě je vyvážejí. 12% zaměstnanců v průmyslu vyrobí všechny myslitelné i nemyslitelné produkty. Co ti ostatní?

Zatím to bez masivního přerozdělování nepůjde. Kde jsou s řešeními všichni ti sociologové, kterých máme jako ježci blech?

Budeme rozdávat garantovanou minimální dávku každému jedinci, nebo budeme vytvářet pracovní místa typu dveřník otvírací a dveřník zavírací? Včetně odborů bojujících za jejich práva? Nebo vytvoříme placené kontrolory všeho lidského konání a nadto kontrolory všech kontrolorů? Nebudou to mít vyspělé státy lehké.

A dost možná, že problém vyřeší nájezdy kobylek všeho druhu a barev.

P. Dvořák 23.2.2017 4:02

Vůbec si neumím představit,

jak "široké nasazení robotů vyhladí pracující třídu" v půldruhamiliardové Indii nebo půldruhamiliardové Africe.

Z těchto (tak nějak) tří miliard jich skutečně pracuje kolik?

B. Uhlich 23.2.2017 0:44

Trochu s křížkem po funuse..v Japonsku si odbory

vymohli placení příspěvků od "robotů" už někdy v 80 ́tých letech. Tedy opět pan Gates je trochu opožděn, nehledě na jednu maličkost, zrovna obor pana Gatese se bude jistě bránit robotizaci, že? :-)))))

Myslím, že se jedná o poměrně umělý problém...sice je asi velmi pravděpodobné, že tu budou průmyslové obory, které budou ve verzi 4.0 opravdu potřebovat minimum lidí, ale zas je nutno přiznat, že vize plné robotizace nebude reálná úplně všude, tedy pracovních příležitostí zas tolik neubude. Navíc se nebude jednat o skokovou záležitost "ze dne na den" jak se někdy pokoušejí média mást lidi. Stále se bude jednat o vývoj poměrně evoluční... ale jinak to jako problém tak zas úplně nesmyslné není...stále nikdo není schopen odpovědět na otázku co se bude muset stát, když bude přibývat práceschopných lidí, ubývat pracovních příležitostí a kýžený přesun pracujích do sféry služeb nebude tak markantní jak si někteří stratégové budoucnosti představovali... pak asi budou mít politici..řekl bych..docela problém... :-)