23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Kdy už je plat generálního ředitele nestoudný?

Australia Post bývala pro nás po víc než desetiletí jakýmsi nutným zlem. Koncem minulého století jsme si totiž zavedli podnik, knižní antikvariát, který byl totálně závislý na prodejích, které nám zajistily naše internetové stránky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Koreis 17.2.2017 21:12

Re: Víte, pane Korejsi

Dobře nefunguje. Přitom jak jí neustále ubývají zaměstnanci ani nemůže.

J. Vintr 17.2.2017 13:08

Ve fungující firmě

je často ředitel, nebo i celý "vyšší management" pro chod firmy méně důležitý než nějaká "obyčejná" sekretářka nebo třeba účetní (a možná i uklízečka, která uklízí záchody). Někdy dokonce tito lidé svými rozhodnutími firmě přímo škodí. O tom, že tihle lidé nejsou pro firmu žádným přínosem svědčí třeba i to, že často střídají stejně vysoká místa ve firmách se zcela rozdílným zaměřením, kterým ani nemůžou objektivně vůbec rozumět. Proto jsou ve většině případů jejich platy, dosahující mnohanásobků platů pracujících lidí naprosto nestoudné.

V. Braun 17.2.2017 12:41

Platy CEO

Jen v rychlosti jsem se podíval na internet a našel například článek, že CEO Bendigo Bank, která je v Austrálii na čtyřicátem místě co do velikosti podniků, myslím měřeno obratem, bral v roce 2012 2,35 milionu dolarů. Nevím, kolik je to nyní, ale bude to určitě o dost více.

Tím nehájím plat ředitele Australské pošty, osobně je mi ukradený, ovšem dávám do relace údaje uvedené v článku a zde se mi ten rozdíl mezi ředitelem pošty a banky nezdá tak velký jak uvádí autor.

V. Povolný 17.2.2017 12:39

Víte, pane Korejsi

platy šéfů čehokoliv jsou vděčné téma. To vždycky rádi čtou všichni, co mají míň a chtěli by mít víc, což je většina.

Podstatnou informaci ale neuvádíte. Funguje ta pošta rychle a spolehlivě? Pak ať má ředitel tolik, kolik je mu stát ochoten platit.

Nefunguje, tak jako u nás? Pak je ovšem důvod ke stížnostem.

P. Švejnoch 17.2.2017 11:41

Re: Nemravné odměny šéfů.

S Vaším příspěvkem sice ve většině souhlasím, ale závěru moc nerozumím.

Samozřejmě, že jako občan platím špičkové sportovce ze svého, a to u některých dokonce dvěma (či třemi) různými způsoby, ale oba/všechny jsou na mém uvážení nezávislé.

Mluvím o tom, že sportovec je placen jednak z reklam, případně sponzory - v obou případech jsou to peníze, které někdo vydělal tím, že o tyto částky zdražil svůj produkt - čili jsem to zaplatil já, jako spotřebitel, ale o tom, jestli ty peníze půjdou Sáblíkové, Jágrovi nebo Venus Williams (nebo třeba na podporu Hamásu, když už jsme u toho), o tom rozhodnout nemůžu. Můžu se samozřejmě napříště snažit vyhnout koupi produktu výrobce, který mé peníze dává někam, kam nesouhlasím, ale není to dnes tak úplně jednoduché.

A za druhé je z mých daní subvencován sport státem - a v tomto případě jsem na tom úplně stejně, jako v případě top managerů státních podniků. Nejenže nemohu určit, kam mé peníze půjdou, ale nemohu se ani efektivně bránit tomu, aby mi je stát ukradl.

Nevidím v tom žádný rozdíl.

P. Lenc 17.2.2017 11:31

Re: Kdo tedy

Pane Schwarzi, nic nového pod sluncem všude, kde něco vlastní stát.I my jsme (zatím) stát a ten něco vlastní.A platy těchto našich státních "kormidelníků" také nejsou zrovna k zahození.

J. Macků 17.2.2017 11:16

Nemravné odměny šéfů.

Jistě si ctění čtenáři povšimli, že extrémní platy mají takřka výhradě šéfové velkých státních firem, obvykle takových, které jsou v hlubokém prodělku. Platí to na celém světě, samozřejmě i u nás. Stát nemá podnikat, protože to neumí a ani umět nechce, neb má v záloze vždy daňové poplatníky. Ony nemají ani odměny špičkových sportovců moc racionální základ, ale alespoň je platí občané ze svého a mají právo své peníze utratit dle svého uvážení.

P. Švejnoch 17.2.2017 9:42

Re: Hmmm...

Třeba se nudím... Trápí Vás moje motivace hodně, pane Jonáku? Že bych ji případně rozvedl... :-)

R. Jonák 17.2.2017 9:20

Re: Hmmm...

Tak nevím, když je ten článek podle vás zbytečný, proč na něj tak rozsáhle reagujete.

J. Schwarz 17.2.2017 8:54

Kdo tedy

platy manažerů státem vlastněných společností určuje? Snad si je neurčují sami podle "potřeb".

P. Švejnoch 17.2.2017 7:35

Hmmm...

1) "státem vlastněná Australia Post ale byla naším hlavním zákazníkem". No, zákazníkem asi nejspíš ne, spíš dodavatelem, ne?

2) "šest nejlépe placených pracovníků celkově 16členné správní rady si kolektivně vloni přišlo na 17,4 miliónů dolarů. V přepočtu na českou měnu tedy něco přes 341 miliónů korun za rok, což činí asi 28,5 miliónů na osobu". Asi jsem ve škole nedával při matice pozor, ale ať to počítám, jak chci, k sumě 28,5 milionu se ne a ne dostat.

3) Bůh suď, co vede autory podobných článků k tomu, aby přepočítávali australský (či jakýkoli jiný) příjem, který je utracen v Austrálii (či v jiné příslušné zemi) na koruny. Myslí si autoři, že tím vzbudí ještě větší závist v českém konzumentovi koblih či ve fanouškovi ozubeného skinheada?

4) Srovnávat celokontinentální poštu s menší bankou (resp. platy jejich ředitelů) mi nepřijde nijak vypovídající. Z pohledu porovnávání platů je pak srovnání s pilotem dopravního letadla už úplně mimo.

Upřímně řečeno, to, kolik bere ředitel Australia post, je mi úplně lhostejné - a předpokládám, že zdaleka ne jen mně. Považuji tedy článek za zcela zbytečný - alespoň v české mutaci (snad má i anglickou verzi...?) a na NP.

S. Rehulka 17.2.2017 6:45

Máte pravdu pane Krátký !

Když přišlo na facebook na toto tema, také jsem se ptal, jakážto kvalifikace přivedla pana Fahoura na trůn naší pošty ?

Byl ze všech uchazečů ten nejgeniálnější, anebo měl nějakou "tlačenku" ? Došel jsem k názoru, že ačkoliv je to asi chytrý člověk, jeho hlavní kvalifikace je právě to "muslimství" ! Proč ? Když byl oznámený prvně prvně jeho 5+milionů australských dollarů příjem, bylo tam (malým písmem) i dodatek, že pan Ahmed Fahour, věřící Muslim, dal příspěvek na stavbu Muslimského Musea v Melbourne - skromné 2 miliony ! Žiji v Austrálii od roku 1970, tehdy to byla Royal Australian Mail a pošta byla doručována 2x denně, i v sobotu. Ted, za pana Fahoura je to 3x týdně (v NSW, nevím, jak v ostatních státech australského Commonwealthu. Každopádně, ceny dopisů i ostatních zásilek jdou stále nahoru (jak už píše pan Korejs z Queenslandu), ale služby upadají, Fahour propustil mnoho zaměstnanců - snad aby měl extra na muslimské hobby ! Takže i Austrálie už není to, co byla v době našeho příchodu, nenechte si do Č.R. nalézt Muslimy !

M. Krátký 17.2.2017 2:09

Jen jestli to není přeposranost z muslimů

protože - kopíruji : Ahmed Fahour se narodil v roce 1966 v Libanonu. A kdo mu to zatrhne ? Jen aby nebyla pošlapána "jeho práva". Nejde se někdo s koulema ?