25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Harry

Spíš, jako senior, jsem se pokusil vybavit si dobu před mnoha lety, kdy jsme jako patnáctiletí byli také v deváté třídě, ale tehdejší jedenáctiletky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 15.2.2017 20:09

Castecny rozdil oproti minulym dobam

muze byt v tom, ze drive vzdelani nad to zakladni nebylo tak inkluzivni, jako dnes. Cili ten povl sel z velke vetsiny nekam do ucilist, nebo k lopatam a na gymnaziich bylo o to lepe. A v zakladnim skolstvi to taky nebylo az tak spatne, protoze grazlove se teprve rozkoukavali a rovnez si tak jako tak nemohli moc dovolit kvuli jinym pomerum, nez jsou ty dnesni permisivni.

Rovnez drive deti doma zastavaly od malicka nejakou praci, aspon sem tam, coz ucilo odpovednosti, pomahalo dospet v tom dobrem smyslu, coz dnes uz neexistuje.

Nemyslim ze jsou to vsechno jen ruzove bryle v pohledu na minulost, na mladi.

I. Babková 15.2.2017 14:29

Hezké vzpomínky - díky.

Na ZŠ je to dnes často o hubu.

Toto mi vyprávěl jeden učitel (historka stará tak dva roky).

Tři kluci osmáci si o přestávce ve třídě svlékli kalhoty a začali provádět to, co si asi dovedete představit. Přitom se navzájem povzbuzovali a koukali, jak budou reagovat holky.

Velmi náročná je práce s dětmi z některých sociálně slabých rodin, které rostou jako dříví v lese, kazí ostatní děti, svým neustálým "vysíráním" se významně podílejí na zhoršení kvality výuky. Šance na nápravu je minimální právě proto, že škola nemá žádný účinný nástroj a že rodiče bývají ještě horší než ty děti.

M. Pressl 15.2.2017 22:27

Re: Hezké vzpomínky - díky.

Moje žena-bývalá učitelka- má pro to jediné vysvětlení. Školu navštěvují děti nevychoaných rodičů a vnuci nevychovaných prarodičů. Ano, začalo to pomalu ještě za socíku a teď už je to třetí generace. Bohužel.

V. Kříž 15.2.2017 12:08

i my...

... jsme od druhého chmelu pili pivo, tenkrát spíš sedmičku a taky hulili, abychom byli "dospěli". Bylo nás

38 ve třídě, z dnes žijících kouří pouze dva, jen jeden se uchlastal, ale začal až po čtyřicítce, kvůli manželce. Je to jen humbuk a dobroserům to holt přináší body. Policie nemá chodit po hospodách, hernách a buzerovat ve stánku, ti se mají starat o bezpečnost nás a našeho majetku, což, bohužel, nečiní. Za děti mají odpovědnost rodiče a oni mají vědět, kde je jejich malý(á) a co dělají.

A k učitelům si nikdo nic nedovolil, rodiče nám neříkali, že učitel je hovado, když nás napomenul, naopak jsme jich ještě pár schytali. Ti profesoři měli přirozenou autoritu, podepřenou korektním jednáním a hlavně nebyli ve svém předmětu o lekci před námi.

B. Rameš 15.2.2017 11:24

Pokud mne pamět neklame,

je to již pěkná řádka (desítek) let, záleželo vždy na osobě učitele/profesora (či spíše učitelky/profesorky, již tehdy byl poměr mužů ve školství někde na 10-20 %), zda si vysloužil respekt, čili nic. A samozřejmě, na typu školy; na gymnáziu je jiné prostředí, než na učilišti, to tedy jistě. Možná nárůst šikany a podobných jevů není způsoben ani tak úpadkem žáků samotných, jako úpadkem společenského tlaku na jejich chování, který momentálně je nastaven na "vše dovoleno". Aneb, "Ó časové, ó mravy!"

Z. Rychlý 15.2.2017 11:08

Hlavní průšvih ve školství je ten,

že vzdělání a s tím související znalosti jsou v naší společnosti k ničemu. Důležitý je "papír", který opravňuje k žádosti (a "právu") na dobré místo, kde se pokud možno nepěstuje vykonávání dobré a kvalifikované práce, ale vyžadují se znalosti z rektální speleologie.

Deváťáci dobře vědí, že papír dostanou, ať se učí, nebo ne. A středních škol zabývajících se nesmrtelností chrousta je přehršel. Takže proč se otravovat ve škole. Bohapustá formalita. Cigáňata vidí, jak jejich otec bez vzdělání polehává na gauči a oni musí do školy, ač dobře vědí, že i bez vzdělání jim sociálka poskytne prostředky k pohodlné vegetaci, jako fotrovi. Na co proboha škola? Je to otrava a nuda..Energie se však někde vybít musí...

F. Svoboda 15.2.2017 9:50

Souznění.

Děkuji autorovi za překrásnou vzpomínku . Jsem rovněž absolventem jedenáctiletky ( maturita 1959 ) a také vzpomínám na ta utěšená léta. I když i tehdy mnozí z nás dělali lumpárny, zdá se mně, že to bylo na poněkud mírnější, inteligentnější úrovni než v současné době. Mnoho profesorů bylo na skutečně vysoké odborné i mravní úrovni, bohužel měli jsme mezi vyučujícími několik komunistických renegátů, kteří ovšem byli ve všeobecném opovržení a někdy si vysloužili i studenty vyjadřovaný posměch.

J. Fridrich 15.2.2017 7:28

Děkuji, skvělý popis mladých lidí té poválečné

Děkuji, skvělý popis mladých lidí té poválečné doby a jejich chování ve škole i mimo ni. Mám zcela stejné zážitky z té doby..

P. Boublíková 15.2.2017 2:07

Srovnáváte nesrovnatelné

Devátá třída je součástí základní školy a povinného vzdělávání. Učitelům na ZŠ opravdu nezávidím...

Bývalé jedenactiletky (později dvanactiletky) byly přece výběrové skoly, náhrada gymnázií. Odtud vedla cesta vlastně jen na VŠ.

K dnešním gymnáziím můžeme mít spoustu výhrad, ale skutečně jsem nikdy neslyšela, že by se tam kantoři báli učit, ať jde o nižší (náhrada 2. stupně ZŠ) nebo vyssi stupeň. A studentům se tam také vyká, alespoň na vyšším (středoškolském) stupni.

O. Roldán 15.2.2017 1:59

hezké počtení

Skutečnost, že v současnosti má ve třídě veškerá práva student a profesor/ka prakticky žádná je doslova zločinem na dospívající generaci. Bylo by zajímavé, kdyby se tuto tématiku pokusil někdo vědecky prostudovat. Pochybuji, že tak někdo již činí, určitě by to nebylo politicky korektní.

Kyvadlo vývoje se vychýlilo ve prospěch práv a na úkor povinností. Nezbývá než doufat a čekat, že se jednou zhoupne zase zpátky.

P. Boublíková 15.2.2017 2:11

Re: hezké počtení

Mám úplně opačné zkusenosti. Syn i dcera chodili na gympl, ( každý na jiný) a docela je tam "drželi u huby". Nedostatek autority vyucujicich by bylo to poslední, na co bych si stěžovala.

V. Novák 15.2.2017 9:17

Re: hezké počtení

Asi jste vybrali pro své děti takové školy, kde byla šance, že se něco naučí. Protože i jiní rodiče vybírali, byly vybrané nejen školy, ale též žactvo a rodičovstvo, které nesnižovalo autoritu vyučujících.

Mnohá "gymnázia" jsou jiná a vybírá je jiný typ rodičů i žáků...

M. Krátký 15.2.2017 5:29

Re: hezké počtení

stručné a dokonalé shrnutí - takže : děkuji