18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

KLIMA: Náš člověk v klimatické bažině

Tomíka, tedy pana doktora věd přírodních Tomislava Petra, jsem před řadou let vyženil. To byl ještě téměř čerstvý absolvent naší fakulty, hydrobiolog /ichtyolog (to je o rybách).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 14.2.2017 9:29

To já vím, že jste chytrej jak tři vopice,

proto jste taky tenkrát odmítl zúčastnit se té bohatě finančně dotované matematické soutěže, která by ukázala, že jste mizerný matematik, i když se svojí matematikou profesionálně chlubíte. Holt so ein Maulheld, jak říkají Němci.

L. Metelka 14.2.2017 9:26

Re: No, ale já tomu rozumím, a tak můžu posoudit,

Rozumíte klimatologii... :-)

Tak teď ještě tu o Karkulce...

P. Rada 14.2.2017 9:25

Re: Celkem sympatický článek

"Boj proti klimatu" považuji za v přeneseném slova smyslu "boj s lidskou stereotypností/stupiditou ve smyslu jak ji popisuke Koukolík: ..."Klameme sebe i ostatní, abychom na světě nemuseli pokud možno nic měnit. Zdroj:

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla"...

Cítím se právě v tomto smyslu alarmistou - podobně jak Cílek - když tvrdím, že nejobtížnější je pohnout - chceteli "bojovat" s přesměrováním lidské mysli od konzumního momentálního přístupu k udržitelnosti - tedy k jednání s nadhledem. To i pro velmi vzdělané, kteří podobně jak jejich okolí raději často strkají hlavu do písku než aby rizkovali vůči němu jen rozladěnost:

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

F. Houžňák 14.2.2017 9:24

No, ale já tomu rozumím, a tak můžu posoudit,

že je to lež. Vy jste taky takový, to už víme řadu let. Zase nemáte co na práci?

L. Metelka 14.2.2017 9:22

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,

Pokud něčemu nerozumíte, ještě to neznamená, že je to lež... :-)

P. Rada 14.2.2017 9:14

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

Dávám Vám zapravdu, že to co se dnes děje nejspíše zdaleka není definitivní. Považuji to jen počátek vážnějších změn. Za definitivní lze pak brát radiačně aktivní vlastnosti skleníkových plynů, víc jak lineární růst odparu vody s teplotou a další fyzikální jevy. To komplexnější ale právě na "definitivní" podněty navazuje.

I ten případ Oroville je v něčem k dnešku ilustrativní. Mění se totiž dynamika projevů počasí a tak např i řeky si začínají hledat nová koryta a také v místech, kde je jinak celoročně velmi sucho. Mění se totiž doposud ustálený chod počasí a to zvláště na přelidněné planetě pravděpodobně povede k vážným kolizím. Mimo jiné totiž už pro naprostou většinu populace není kam uhnout, kam migrovat, přesídlit - proto i ty zmíněné války. Podbně se z místa ale nehnou stoleté stromy a tak následuje celosvětová eskalace kůrovce atd.

Sucho (viz SPEI index) u nás kterého vliv spochybnujete vlivem El.N. avšak s četnostní periodou 3 až 8 let navazuje přitom klimatologicky spíše na sucho středomořské a u toho bylo nedávno dokázáno, že je největší za posledních 900let (kam jen sahají dendrologická data). Globálně navíc paneta klimatologicky směřuje do situace která zde byla před 3 miliony let.

http://www.giss.nasa.gov/research/news/20160301/

K. Drábek 14.2.2017 9:09

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,

Jenom pro upřesnění - ozdrojovaný článek neznamená, že autor má pravdu, ale obvykle jen to, že se protiargumenty neráčil zabývat.

P. Rada 14.2.2017 8:45

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,

Demagogii příznačně pane Houžnáku předvádíte Vy!

To proto, že svá kategorická tvrzení typu ..."se projevoval jako demagog a příležitostný lhář" ... nikterak nedokládáte. Naopak Ač má články doposud plné odkazů - viz jeho Blog:

https://ac.blog.sme.sk/

Podobně se ale trefujete do Metelky, který je pravidelně také velmi věcný - tj své postoje dokládá nezávisle ověřitelnými argumenty.

Co Vám brání si takovýto ověřitelný více postoj zkusit realizovat?

M. Šejna 14.2.2017 8:27

Celkem sympatický článek

Autor celkem vtipně popisuje názorový střet klimaskeptiků a alarmistů. Každopádně globální teploty celkem dost rapidně rostou, což mnoho klimaskeptiků popírá. A alarmisté by si zas mohli uvedomit, že hranice pro návrat globálních teplot k předindustriální úrovni už byla dávno překročena, takže teď je potřeba se venovat adaptování se na teplé klima, které nás nepochybně čeká, a nikoli se věnovat boji proti klimatu. Klima se totiž zpět k nižším teplotám jen tak nevrátí.

B. Michal 14.2.2017 8:04

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

20 let deficitu vláhy může být ale zrovna tak dobře "v normálu" - jen nám chybí dostatečně dlouhodobý pohled na věc. Podívejte se na přehradní hráz Oroville - stojí tam asi 50 let a poprvé teče voda přes přepad, který ovšem, jako zbytečný, nikdo neudržoval (stálo by to moc peněz).

Někdo jsem četl o předkolumbovských kulturách na jihozápadě USA (4 corners) - osídlení zmizelo, když nastalo asi 30 let sucha (párkrát "vynechalo" el-Niňo). Z hlediska lidského života je to nepřečkatelná katastrofa, z hlediska přírody jen drobné zaškobrtnutí.

Takže ano, 20 let sucha nás má vést k rozumnému hospodaření s vodou, ale není dobré to brát za definitivu a nechat zarůst různá (suchá) koryta, když si to příroda zase s tím suchem rozmyslí.

F. Houžňák 14.2.2017 6:57

Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,

se projevoval jako demagog a příležitostný lhář, totiž když se ocitl v argumentační nouzi. Něco jako Metelka. Je pořád takový?

K. Wágner 14.2.2017 6:40

Pobavilo

"Ta ovšem ještě neměla svoji současnou janusovskou pověst, byla to prostě slušná věda o vztahu živých organizmů a prostředí."

Dobře jste to vystihl. Pobavilo...

P. Rada 14.2.2017 1:36

K té otázce onoho studenta závěrem...

... nabízím odpověd. Lidstvo dokonce jako celek nejspíše páchá tuto sebevraždu - tj včetně onoho studenta - ten o tom jenom zatím asi neví. Možná právě takto dojde na potvrzení jednoho s možných vysvětlení Fermiho paradoxu. Lidé totiž jednají především "stupidně" = "stereotypně" - snad aby nemuseli běžně vynakádat mnoho energie. V ustáleném stavu je to bezespru adaptivní jednání - v proměnné prostřdí naopak zhoubné.

Změna globálního klimatu - to není o výkyvech nálad jedinců nevnímajících dlouhodobé děje - jako to není o výkyvech jen teplot které se v úhrnu momentálně kompenzují. To je v projevech spíše o posuvu podnebních pásem ale s rychlostí která tu ani geohistoricky nebyla a často o stovky kilometrů jinam, kde ale třeba není ani adekvátní půda ani infrastruktura a tak se ztrácejí podmínky pro úrodu a nasycení stále lidnatějšího lidstva.

Klimatická změna je dnes ještě energeticky s více jak 95% o akumulaci tepla v oceánech a jen ze zbývajícího zlomku o efektech na pevninách. V ČR je tedy těch cca 5% projevů zatím hlavně o suchu kdy roční indexy vykazují už 20let deficit vláhy. Tento proces/trend zde bude nejspíše ještě století pokračovat. Jinde je to ale už nyní až o válkách - tedy o té hromadné "sebevraždě" v sousedství kterou jaksi přehlédl onen student.