16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

KLIMA: Náš člověk v klimatické bažině

Tomíka, tedy pana doktora věd přírodních Tomislava Petra, jsem před řadou let vyženil. To byl ještě téměř čerstvý absolvent naší fakulty, hydrobiolog /ichtyolog (to je o rybách).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 15.2.2017 22:53

Re: kostička

Profil pana Drábka tam mám obratem - ele dotyčný tex kupodivu ne - místo něj asi jen bílou plochu. Asi tedy chybuji já, či mů comp nebo oba. Povolám nějakého opraváře. Možná to má souvislost s blokováním souborů které se jeví jako "reklama".

Vám každopádně děkuji za reakci a nápovědu. Jste jeden z mála který reaguje věcně a navíc důsledněji.

Z. Opatrný 15.2.2017 10:55

kostička

Pane Rado, z nedostatku úsilí by Vás mohl podezírat leda naiva. Ale zkuste to ještě jednou, třebas se Váš PC nestrefil. Já tu kostičku našel na první pokus a to jsem ajťák hanba mluvit.

F. Houžňák 15.2.2017 8:24

No, zatím z vás při vašem brainstormingu

ještě nikdy nic nevypadlo, jenom opisování. Není divu, kde nic není, ani čert nebere.

P. Rada 15.2.2017 7:42

Re: No, funkčnější by bylo na to vycvičit?

Od Antarktidy se začala odělovat kra 6000km2 velká a ta se možná vydá na cestu směrem možná i k Austrálii dokonce sama.

Přitom typuji, že dřív roztaje dokonce Antarktida celá, než by z ní Ada či Houžnák svými metodami cokoli kamkoli do té doby dopravili.

Hloupé na tom je, že cizí lenivá hloupost mě už dlouho nebaví a sotva se dá využít alespon metodou brainstormingu.

https://www.online.muni.cz/vite/8688-hrozici-odlomeni-ledovce-v-antarktide-je-pro-vedce-prekvapive

P. Rada 15.2.2017 7:28

Re: Pěkně se štěkáte?

Zkratkovitosti, "Štěky" a smailíky... jsou jedním s příznaků projevu počítačové demence. Prostě zlozvyku "zaplácnout" pocit/afektivitu zas "plácnutím" a vyhnout se tak hlubším úvahám co zaberou čas energii a stojí tak nějaké úsilí.

"Kostičku" jste k takovému účelu ale předhodil jaksi "ohlodanou". Text o "zavinění doby ledové lidmi" jsem tam totiž nenašel. Nebo projevuji málo úsilí?

K. Drábek 14.2.2017 19:53

Pěkně se štěkáte

Tak já vám, vážení diskutující, hodím kostičku:

http://drabek.bigbloger.lidovky.cz/c/205425/Zavinili-dobu-ledovou-lide.html

F. Houžňák 14.2.2017 18:52

No, funkčnější by bylo na to vycvičit

čučňáky, kteří by ten ledovec postrkovali od Antarktidy až k Austrálii, poháněni ledními medvědy, za tím účelem importovanými ze Sibiře. Akorát jak pak ukecat ty klokany, aby ho na hřbetech přenesli do vnitrozemí, klokan je tupé zvíře a těžko mu něco vysvětlovat. Ale myšlenka je to dobrá.

P. Rada 14.2.2017 18:15

Re: Hele, Rada

Argumentace kterou předvádíte je paradoxně i poučná.

Ukazuje totiž na malou šanci, že se společnost semkne a něco zásadního s klimatickým problémem udělá - pokud k tomu totiž ještě vůbec má nějaké prostředky a čas. Spíše to tedy vypadá, že je s námi nezávisle na míře vulgarity jedinců jako je C.Hulka konec:

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

P. Rada 14.2.2017 18:07

Re: I před 3 miliony let

Bujně kypěl život před pleistocenem proto, že měl relativně dlouhodobě stabilní podmínky kde si řada druhů dlouhodobě vyoptimalizovala svou pozici.

Doby ledové/meziledové... ale dávali všemu živému neobyčejně zabrat a druhy proto leckde vymíraly právě v důsledku náhlých změn klimatu. U nás to dokládají např sprašové vrstvy.

Dokonce ale ještě před nedávnem, než se po planetě rozmohl člověk a začal kácet i deštné pralesy byla biodiverzita na slušné úrovni. Dnes v Antropocénu ale kesá tempem víc jak 1000x rychlejším než předtím.

Připomínám, že i Vy jste ale jen jeho nadstavbou která se však momentálně dost povýšeně opírá o fosilní berli.

C. Hulka 14.2.2017 14:26

Hele, Rada

tady si něco přečtou a sklapnou:

National Review - A Top Climate Scientist Blows the Whistle on Shoddy Climate Science

To jsou stejný data kterejma se tady furt oháněj. Věřím, že to dělaj z blbosti a nikoliv ze slé vůle.

C. Hulka 14.2.2017 14:23

Hele, Rada

běž masturbovat někam jinam, ty tvoje bludy co sem valíš jsou vylhané a únavné,

C. Hulka 14.2.2017 14:21

Re: "Boj proti klimatu"

Nejhorsi je, ze tomu sam věříš, dědečku.

M. Marek 14.2.2017 14:09

Re: opravdu, pane Marku?

Pan Rada mluví o měření za posledních 10 tisíc let!!

L. Metelka 14.2.2017 14:09

Re: Vzducholoď nebo balón

:-)

Je vidět, že máte smysl pro humor...

A. Alda 14.2.2017 13:23

I před 3 miliony let

zde kypěl život, a to velmi bujně.

A. Alda 14.2.2017 13:20

Vzducholoď nebo balón

lze použít k přepravě velkých kusů ledovce z Antarktidy do Austrálie. V Austrálii je lze uložit do středu kontinentu nebo kdekoli jinam do míst zvláště suchých. Tím se zajistí voda i ochlazení ovzduší a změna klimatu pro celou Austrálii. V Antarktidě pak do prostor po odebraných ledových kusech nasněží a sníh se časem změní v nové ledovce.

P. Rada 14.2.2017 12:28

Re: opravdu, pane Marku?

Ano a problém navíc spočívá v tom, že tento parametr je sice precizně dlouhodobě měřeným ale přesto jen specifikem zásadnějšího stavu, kdy planetární systém dnes nadbytečnou energii skleníkového efektu cca 1W/m2 velmi nerovnoměrně akumuluje převázně do oceánů kde to zatím jen relativně krátkodobě vyhodnocují sondy Argo. Distribuce této energie pak vede ke změnám klimatu - nikoli jen takto změřená teplota.

S rostoucím vyrovnáváním tepla se proto dál nutně změní i cirkulační poměry v atmosféře. Oceány nutně začnou více tepla vyzařovat a nutně tam proto budou více aktivnější tlakové níže... Kdežto na kontinentech naopak. Toto zřejmě dál povede na pevninách (hlavně severní polokoule kde v létě odtaje pokrývka polu a celá plocha bude úměrně změně albeda akmulovat) k vyššímu odparu nad srážkami - tedy k projevům kontinentálního sucha.

Zimní mrazy ale např u nás přesto mohou narůstat podobně jak letní horka a někomu se tak může zdát, že se vlastně jaksi "neotepluje". Né nadarmo se proto korektněji hovoří o "klimatické změně".

P. Rada 14.2.2017 12:06

Re: Ač

Návrt nejspíše nebude možný. Změny jsou totiž v mnoha ohledech nevratné. Mnohé ložisko nerostů je vytěženo... - jinde externality nezvládá odbourávat biosféra. Na druhou stranu se zřejmě v horizontu desetitisíciletí už nedostaví v pleistocénu pravidelně se opakující doba ledová. Jak se toale jeví tak k tomu dokonce stačilo obohacení atmosféry CO2 a CH4 způsobené už bezděčně našimi předky ještě před průmyslovou revolucí. Tím tato epocha zřejmě dnes s tuplovanou jistotou končí a hovoří se o nástupu Antropocénu kterému by asi nezabránil ani výbuch supervulkánu typu Toba nebo Yelowstone.

Možné snad ještě je omezit následky našich podnětů nedotěžením většiny fosilních, zejména uhelných zásob (problém pohledu Austrálie..) a tím získat čas na biologický, technologický ale i duševní rozvoj. Jako druh jsme totiž také s geohistorického pohledu v neobvyčejně dynamickém vývoji. Ten by ale musel přinést zásadní změnu životního stylu civilizace. Míra našich možností však také závisí na míře přírodní kladné zpětné vazby uvolnující uhlík s pod permafrostu, s vysychající půdy... kde je ho uloženo několika řádově více než lidstvo ročně vypouští využitím (zneužitím?) koncentrovaných ložisek. Naneštěstí pro člověka je ale prvků ovlivnujících biosféru nestabilitou více a člověk je doposud tvor převážně intuitivní - nikoli dominantně racionální jak si často nalouváme.

Pravděpodobné scénáře klimatu budoucna popsal v překladu prací Clarka právě na svém blogu Vámi připomenutý Ač.:

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Co je možné reálně dělat shrnul nedávno v komentáři klimatolog Pecho. Komu se ale dobrovolně chce změnit trend v reklamou tuplovaně vyšponovaném konzumním světě? Zateplování domů je ale jeden s příkladů, že optimalizací procesů lze leckde dosáhnout omezení úhrné dlouhodobé spotřeby.: http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

M. Šejna 14.2.2017 11:22

opravdu, pane Marku?

globální odchylka od průměru 20.století:

roky 1909 a 1911 -0,44°C. Roky 1904 a 1908 -0,43°C

rok 2016 +0,91°C, rok 2015 +0,86°C. Rozdíl mezi počátkem 20. století a současností je 1,4 stupně, a nebylo k tomu potřeba 10 tisíc let, ale něco málo přes 100 let.

P. Rada 14.2.2017 11:15

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

Těch lidí kteří k takovýmto datům dospěli a stále je zpřesnují, je naopak celá řada a až soubor jejich prací o tom vypovídá:

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Z. Opatrný 14.2.2017 11:12

jsem samozřejmě očekával živou diskusi na dané téma, její struktura mne těší i leká. Nezklamal mne svoji rozsáhlou argumentací pan Rada (klobouk dolů před jeho poznatkovou databází), opakovaně mne ale netěší skluz jím vyvolaným dialogům k osobním invektivám.

Vřele vítám upozornění pana Šejny, že už v tom zřejmě dávno lítáme,brzkého návratu (kam ?) současným přeléváním moře cedníkem asi nedosáhneme a hleďme tedy raději věnovat úsilí, energii, intelekt, peníze atp strategii adaptací. Kolega Ač je dle mé osobní zkušenosti jistě drobet demagog (kdo nejsme), ale naslouchající i argumentům oponenta,byť již mírně (?) gerontního. Což velmi oceňuji i vzhledem k jeho blízkému ekosystému, který produkuje převážně názory typu zásadních a jedině platných norem.

P. Rada 14.2.2017 11:09

Re: "Boj proti klimatu"

"Nic více"? - nic méně ale právě příznačně nic neupřesnujete. Je to jakési Vaše TABU zaklínadlo či všelék na už evidentní problémy v okolí.

Ani toho toho údajného ekoteroristu ani způsob jeho "boje" a hlavně ani to jak Vám osobně sahá na peníze které jste si zdánlivě "poctivě" - jak ostatně většina společnosti - ale s hlediska budoucích doposud fakticky NAKRADL na fosilní dluh.

Výrazem této celospolečenské drancovačky přírodních zdrojů je např. už o 40% zvýšená koncentrace CO2 ve vzduchu který dýcháme včetně ostatního všichni a ktrý ovlivnuje i to klima, dokonce dvojnásobný obsah aktivního dusíku na planetě za celou dobu její existence který mění situaci v oceánech i zásoby nalezišt fosforu jen do konce století hrozící hladem .... Jednotlivci se od tohoto pravidelně a pohříchu distancují. Takto náš druh ale v úhrnu pozměnil toky dokonce právě těch zásadních biogenních prvků v celém planetárním systému. Biodiverzita také proto už klesá tempy odpovídajícími velkým vymíráním na pomezích geologických epoch. Druh homo to ale zejména ústy V.Klause a jemu narcisticky podobných, usilovně dementuje.

M. Marek 14.2.2017 11:07

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

V celé dosavadní cca 10tis leté historii lidských civilizací totiž globální teplota nevybočila s hranic ccca +-0.5C - tak pravil Zarathustra.

K. Frauknecht 14.2.2017 10:38

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

S vojáky netančím a s demagogy nediskutuju.

M. Prokop 14.2.2017 10:17

"Boj proti klimatu"

boj za naše peníze přesměrované do kapes ekoteroristů.

Nic více, nic méně.

P. Rada 14.2.2017 10:13

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

Mnohem lépe se potenciální katastrofy využívají možná Vám. Na faktické sucha která podlamují výkonnost biosféry, kde je náš druh jen nadstavbou co se ale dnes krátkodobě opírá o surovinovou berličku, ale příznačně už mnohé civilizace doplatily a to až kolapsem.

Ten odkaz je dobrý a autorům asi dalo dost práce posbírat data... - jen v něm nejde o katastrofy globální ale místní výkyvy klimatu.

V celé dosavadní cca 10tis leté historii lidských civilizací totiž globální teplota nevybočila s hranic ccca +-0.5C a přesto se "katastrofy" i v tomto rámci děly.

Dnes jsme ale v nástupu děje který v konci století posune planetu o čtyř až desetinásobek!!!

P. Rada 14.2.2017 10:00

Re: Pobavilo?

Co je to asi za depku, že je nutná náplast zábavou? Už sám pojem "slušná věda" přeci není o ověřitelnosti vědění - je příznačně o suběktivitě. Tu autor presentuje právě umělým výběrem jednotlivostí a následně navíc i s věcně nekorektním nastinováním komplexního následku. Vyvozuje tedy úvahu o komplexním dopadu, s odkazy na minulé zkratkovité zkušenosti a tedy s naprosto neúplného souboru. To je na pováženou.

K zamyšlení je ale takový podnět možný. Většinově totiž bývá společnost sestavna s navzájem si notujících - chtěji si hlavně příjemě pokecat, pofoukat si bolístky, podrbat kde to svědí..., kde se ale někteří nadsamci už zas chtějí presentovat až servat co možná ve volné aréně.

Ti co se v takovém prostředí snaží o věcný popis reality - která zavedené "taky-klima" nabourává - nutně a často velmi narážejí.

K. Frauknecht 14.2.2017 9:51

Re: K té otázce onoho studenta závěrem...

No jo, ale ty potenciální katastrofy se mnohem líp využívaj :-))!

Zajímavý čtivo o katastrofických suchách v historii:

http://www.cbks.cz/sbornik04/prispevky/PBLINKA.pdf

P. Rada 14.2.2017 9:36

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,

Ozdrojovaný článek je pro mě příležitostí si zdroje rychleji dohledat. Někoho ale pro urychlení hold "stupidně" zajímají jen výsledky.

Mnozí se žel "neráčí zabývat" ani touto úrovní argumentace - podobně jak pan Houžnák.

Může být přitom příznačné, že Vy jste přímo na něj nereagoval. Připoměl jste jste tak, že o argumenty - poměřování ověřitelného - Vám možná ani Vám nejde.

L. Metelka 14.2.2017 9:31

Re: To já vím, že jste chytrej jak tři vopice,

Pěkně to motáte dohromady. Bavili jsme se tenkrát o fyzice. A pokud jde o fyziku atmosféry, klidně si to s Vámi rozdám...