24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Stále stejný protivník

Také se vám zdá, že dnešní doba začíná nebezpečně připomínat jednu velmi neblahou éru minulého století?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 8.2.2017 16:59

myslím, že celý spor zde probíhající by se dal zjednodušit

Jako podklad použiju zdejší dva diskutéry a jejich výrok. Nejprve paní Václavíkové - "světového demokratického lídra" (myšleno USA pod vedením B.Obami) - a následně pana J.Šimka 066, který odpověděl na související otázku "čeho lídra?" výrokem - "Stále a pořád svobody a demokracie".

Abych to rozetnul, střetáváme se nad otázkou, ZDA JE MOŽNÉ CHTÍT "lídra" a ZÁROVEŇ "svobodu"....(demokracii vynechávám, neb jedna její odnož, demokracie zastupitelká, je na lídrech přímo založena).

To, co nás rozděluje nejvíce, je vliv našeho strachu (či jeho míra) u jednotlivých diskutérů, oponentů i jinak se zde účastňujících. Protože vyhraněná část zde přítomná je zřetelně vystrašena, že příchází o vedení i záštitu někým, kdo po dlouhý čas plnil úlohu ochránce. A protože tento ochránce byl (a to snad přeci jen stále přetrvává) svobodná demokratická země, věří tito (a i já tak dříve uvažoval), že jen ona je zárukou i naší svobody...

Jenže takto se stávám závislým - a už to samo o sobě je nesvobodné. Lídr - což jsou zas jen lidé ve vedení té krásné země - je pak vlivem tohoto závislého vztahu utvrzován ve svém dějinném poslání, ve své pravdě, v oprávněnosti svého konání...atd, až ke smutnému konci zneužívání své moci.

A ti druzí (a třetí a čtvrtí) zde, právě proto, že si uvědomují svou zodpověnost za svou budoucnost a svobodu, díky tomu, že svůj strach více ovládli či pochopili, jsou schopni vidět více možností. Z nich mnohé mohou být pochopitelně omylem...ale to už je základním rizikem svobody i demokracie.

J. Šimek 8.2.2017 18:18

Re: myslím, že celý spor zde probíhající by se dal zjednodušit

Já nepsal o nějaké jedné osobě, ale o USA, jako lídru svobody a demokracie ...

R. Brzák 8.2.2017 18:40

Re: myslím, že celý spor zde probíhající by se dal zjednodušit

Já rovněž tak. Avšak stát - to jsou jen lidé, kteří v rukou drží moc, kterou jim dali občané té země.

A svoboda omezená lídrem již není svoboda. Jediná hranice, kterou svoboda snese (protože je zodpovědná - tedy morální), je hranice svobody druhého člověka. Z tohoto hlediska je stát vždy ohrožením svobody, z tohoto hlediska je mocný stát v čele, lídr, vždy mocným ohrožením svobody méně mocných států. A to nejen svou silou vůči nim uplatňovanou, ale i vztahem závislosti, který si méně mocné státy vyberou tím, že si mocný stát určí za lídra...

Když řeknu lídr - pak nemohu v jedné větě říci svobodu...

P. Vaňura 8.2.2017 20:14

Pletete si svobodu s anarchií. Pokud nedisponujete

takovou ozbrojenou mocí, abyste sám odrazil útok třeba celého světa, budete vždycky potřebovat lídra. Jedinou svobodu máte v tom, že si ho můžete, pokud vás bude dost, vybrat.

R. Brzák 8.2.2017 23:44

Re: Pletete si svobodu s anarchií. Pokud nedisponujete

Nejsem samozřejmě tak zkušený, abych tvrdil, že něco nějak musí být v mezinárodních vztazích. Ale jestliže hovoříme o svobodě, tady si ji jistě nepletu s anarchií. Anarchie domítá hranici, kterou jsem jasně formuloval.

Co se týče možností, které máme jako stát - věřím na obchod. A tím obchodem je i smlouva o vzájemné vojenské pomoci mezi dvěma (či více) státy. Pak už nejde o zvolení lídra - nýbrž o rovnocené partnerství. Avšak, musí to být obchod výhodný pro obě strany. Takže musím velmi dobře spočítat, co mně to bude stát - a ne nutně jen v penězích...abych své účty platil tak, aby to dělalo dobré přátele.

Mimochodem, ve Vašem strachu tíhnete k budování moci nad sebou - a tudíž k nesvobodě. Zkuste si jen prostudovat jiné možnosti - například anarchokapitalismus (například ankap.urza)

S. Donát 8.2.2017 20:15

Re: myslím, že celý spor zde probíhající by se dal zjednodušit

Souhlasím s Vámi. Podobné myšlenky mne napadají, jen je neumím tak pěkně podat (nebo jsem líný :-)). Proto mě také různé úvahy a debaty na téma minarchismu, tedy naprosto minimálního státu. V takovém pak není třeba lídra, stát by měl fungovat spíše jako servisní organizace pro nezbytný okruh oblastí. A protože by se v takovém uspořádání velmi zredukoval balík peněz, o kterém by ten stát rozhodoval, ani by se ti "lídři" tolik nehrnuli. Dál už je jen ancap a to je zřejmě utopie. Dnešní trend je bohužel zcela opačný, stát se zajímá o čím dál víc věcí, víc věcí ošetřuje zákonem, vyhláškou, víc věcí zakáže. Kolik zákonů a nařízení ale za poslední roky bez náhrady zaniklo? Svoboda je salámovou metodou stále ořezávána, dle mého názoru. A tady krásně vyniká rozpor mezi svobodou a demokracií - nelze je takto striktně psát společně, neboť současné směřování k čím dál menší svobodě je zcela v souladu s demokratickými principy. Vždyť jsme si to tak vybrali, ne?

P. Vaňura 8.2.2017 20:18

Mimochodem, ve starověkém Egyptě byla ústřední moc,

ztělesněná faraonem, chápána jako ochrana obyčeného člověka před zvůlí místních mocipánů. Nakolik to bylo oprávněné si netroufám posoudit, ale dvě "přechodná období," kdy faraon neovládal pevně zemi, jsou považována za období úpadku.

M. Prokop 8.2.2017 21:00

Re: Mimochodem, ve starověkém Egyptě byla ústřední moc,

Spíš než do Egypta bych zabrousil do staré Anglie. Tamní Parlament byl ustanoven hlavně proto, aby omezoval a kontroloval krále.

I. Mertl 8.2.2017 16:27

Není tomu tak!

1. J.W.: "Evropské elity po zvolení Donalda Trumpa snadno odvrhly Ameriku." Vůbec ne: D.Trump vzbuzuje obavy - jak v USA (i ve vlastní straně!), tak kdekoli ve světě, protože je to nevzdělaný a nevyzpytatelný muž v čele nejmocnější země. Přirozené obavy však vyplývají především z jeho zmatečných a evidentně nezvládaných vystoupení - je to bezprecedentní a skutečně může vést k čemukoli představitelnému. Asi spíše ne, president na čele země není osamocený, ale všichni čekají. Žádná jiná taková osobnost na scéně není (a možná na takové pozici nikdy nebyla!). Čili žádné odvržení, ale odůvodněná ostražitost! A ne vůči USA, ale proti jejímu dnešnímu prezidentovi.

2. J.W.: "Rusko, Velká Británie a Spojené státy jsou v dnešní Evropě otevřeně zařazovány mezi hrozby". Divná parta! Snad na Hanspaulce (i když tam to u Ruska asi nepřipadá v úvahu); v severní Korei? Jediné zdůvodnění takového seskupení států je propagandistické - to se nám (IVK) hodí ke strašení veřejnosti. Proč třeba je tam GB? Skutečná pravda je to jen u Ruska, historicky i nyní, bez ohledu na preference našich dvou posledních presidentů.

3. Zbytek už je jen standardním výplodem Klausovy skupiny, opakujícím se s mírnými variacemi už roky.

P. Rudolf 8.2.2017 17:00

Re: Není tomu tak!

Ano. Tohle prokremelské bratrstvo kočičí pracky svůj stín nepřekročí.

M. Vondráček 8.2.2017 18:07

m:-)

Když s tím souhlasí Hofman , tak to bude jistě omyl :-)

R. Brzák 8.2.2017 18:12

Re: m:-)

Pane Vondráčku, přes převažující mínění zde, vězte, že pan Rudolf skutečně není pan Hofman blahé paměti. Ten pán byl schopen diskuze - což u pana Rudolfa je velmi zřídkavé (sám si ji od něj nepamatuji, ale připouštím, že zde nejsem věčně). A i kdyby nakonec se ukázalo, že pan Hofman zde vystupuje pod tímto novým nickem, s jménem pana Rudolfa, ve virtuální realitě, zřejmě přijal i nový "styl"...ale tomu nevěřím.

R. Tesařík 8.2.2017 18:14

Re: m:-)

Hofman žádné diskuse schopen nebyl, stejně jako "Rudolf".

R. Brzák 8.2.2017 18:16

Re: m:-)

Pane Tesaříku, hádal jsem se s ním mnohokrát - a když se já hádám, tak jen v rámci diskuze, jedná-li se o prosté osobní osočování, většinou se rychle stáhnu k něčemu zajímavějšímu...

J. Schwarz 8.2.2017 18:37

Re: m:-)

Ledaže by pan Hoffman ke stáru zblbl, změnil identitu a možná i pohlaví /gender/...

P. Han 8.2.2017 18:39

Re: m:-)

Také jsem tomu moc nevěřil. Až do té doby, co ujel a začal mě urážet stejným způsobem i stejnými výrazy jako pod jménem Hofman.Takže pro mne je to Hofman, možná s trochu obměněným zadáním.

R. Brzák 8.2.2017 18:57

Re: m:-)

S panem Hofmanem moje rozepře až tak daleko nedošli, takže nemohu soudit. Ale obecně je agresivita vyvolaná strachem hodně omezující a tudíž může produkovat podobné výrazivo...

M. Vondráček 8.2.2017 20:15

Re: m:-)

Já se na rozdíl od Vás domnívám , že ano. Styl, vyjadřování , výrazivo si značně odpovídá. Ale mohu se mýlit. S ponem Hofmanem jsem se pokoušel také diskutovat , ale to šlo jen tehdy , pokud jste s ním souhlasil. Což u "Rudolfa" funguje stejně. I souznění s Netzer a Václavíková vykazuje podobné znaky, které lze vyjádřit slovy "oslové hýkají v houfu " .

M. Prokop 8.2.2017 21:01

Re: m:-)

Ale je. Zaručeně.

J. Kombercová 8.2.2017 21:19

Re: m:-)

Stopro.

A. Nový 8.2.2017 22:37

Re: m:-)

Soudruhovi Rudáčkovi/Hofmanovi se už i podařilo odpovídat v jednom diskuzním vláknu jako Rudolf a následně Hofman, neboť si spletl své dvě identity. Takže Rudáček/Hofman. Navíc, takový magor jako je RUdáček/Hofman neutíká, jen si mění identity. :-)

J. Jurax 8.2.2017 18:31

Re: Není tomu tak!

ad 1) on Trump nepasuje do uhlazených politkorektních škatulek a dokonce si dovoluje říkat America first! No představte si, kdyby se tohle ujalo ve státech neschopné a rozklížené EU. A dovoluje si říkat mnohé, co se politkorektně nesmí. Prostě to není černoušek Obama, co dostal nobelovku za mír jen tak preventivně. Takže je třeba Trumpovu Ameriku - s důrazem na přídavné jméno - odvrhnout. Kontroverzní Trump jistě je - uvidíme, co se vyklube.

ad 2) "Rusko, Velká Británie a Spojené státy jsou v dnešní Evropě otevřeně zařazovány mezi hrozby". Ano, přesně, ale ne v Evropě, nýbrž v EU, přesněji mezi věrchuškou EU. Rusko z důvodů pochopitelných, Británie kvůli brexitu - dovolili si moc a co kdyby se to ujalo i jinde - a Spojené státy kvůli viz první odstavec. Vždyť ten Trump si dokonce dovoluje chtít, aby evropské státy dávaly na vlastní obranu to, co se zavázaly ve smlouvě NATO - no není to hrozba?

ad 3) nestojí za komentář.

I. Mertl 8.2.2017 18:58

Re: Není tomu tak!

ad 1) Sice jste do toho zbytečně přidal "Americe first!", což je stejně pádné jako Babišovo "Všetci kradnů", a konstatování o Obamovi, kterého ostatně taky nepovažuji za bůhvíjakého presidenta, ale v zásadě jsme se shodli (s většinou světa): uvidíme.

ad 2) Ale smysl povídání p. W. je přece jiný - že je to "hysterická" evropská oficiální linie, žádná věrchuška. Medle, kdo jsou ona věrchuška a jak veřejně hystericky vystupuje, pane? Hysteričtí jsou možná oni s D.T. nespokojení američani, ale to je jejich věc.

ad 3)máte recht.

P. Vaňura 8.2.2017 20:11

Tyto tři státy vadí rudozelené sebrance v Bruseli

Kánony víry jedině pravé jsou z mnoha stran zpochybněny! To nevidíte jak uvažují ti idioti? Poté, co nesmyslnost "boje proti globánímu oteplování" je očividná a nikdo to už nebere vážně, oni schválí plán na úplný přechod na OZE. A to přesto, že EU produkuje už jen 7% světových emisí CO2, takže celé jejich úsilí je tak jako tak k ničemu!

O vydávání negramotných primitivů ze subsaharské Afriky za vysokoškoláky nemluvě!

Z. Pešek 8.2.2017 16:06

a ještě

tzv. diskuse je někde mimo mé chápání

Z. Pešek 8.2.2017 16:04

Dává to smysl

Dává to smysl a jde z toho strach.

B. Rameš 8.2.2017 15:55

No tak hlavně

že Rusko je, na rozdíl od prohnilého a dekadentního Západu (kde já jenom to sousloví už slyšel?), hotový ráj demokracie, v němž by, podobně jako v Českých Budějovicích, chtěl žít každý. Kromě mě.

R. Tesařík 8.2.2017 16:16

Re: No tak hlavně

O tom článek není.

M. Vondráček 8.2.2017 18:09

Re: No tak hlavně

Když nenajde fakt, se kterým se nedá souhlasit, je třeba nesouhlasit s tím co tam není :-)

R. Brzák 8.2.2017 18:15

Re: No tak hlavně

Typický projev působení strachu - zúží zorný úhel a zabrání bližšímu pochopení (v tomto případě textu), ba dokonce vytoří předpoklad, který nemá v textu oporu...