24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Babička zdravější než vnouče?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 9.2. 2017 0:28, přehled diskusí

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2017 0:28

To bych souhlasil ... koneckonců tady na Psu je to jistě samý vzdělanec a alfabet, ale hrubé prohřešky proti pravopisu nejsou výjimkou a úroveň příspěvků, budeme-li je chápat jako krátké slohovky, je nezřídka pod psa

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2017 0:25

Mýlíte se.

Nemohu se ubránit dojmu, že co jsme věděli my v šestce, dnes neví deváťáci ... ale osnovy se od našich dob nijak pronikavě neměnily - ono taky na základní škole celkem není co měnit než detaily ...

Re: Kromě uvedených nemocí:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2017 0:21

Proti černému kašli určitě ne, poněvadž jsem ho dostal ... jsem ročník 49 ...

Re: Naše děti jednou napíší podbobný článek.:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2017 0:19

My měli ve škole pítka ...

Re: Cesta do školy:
Autor: J. Jurax Datum: 9.2.2017 0:18

No vidíte, jak to měl těžké ...

Re: Velice dobry a pravdivy clanek,:
Autor: J. Lepka Datum: 8.2.2017 20:14

Ano a ani ty prezervativy nedržej ́a padaj!

Re: Cesta do školy:
Autor: J. Lepka Datum: 8.2.2017 20:11

Tam i zpátky do kopce ? Děte!

Český karkaturista Vladimír Renčín v roce 2000::
Autor: M. Pivoda Datum: 8.2.2017 16:49

Měl jsem neradostné mládí. Často ani na připojení k internetu nebylo.

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: O. Flasarová Datum: 8.2.2017 13:55

Vážený, dnešní děti nevědí v devítce to, co my v šesté třídě, učitelé a profesoři by Vám mohli vyprávět......

Re: Kromě uvedených nemocí:
Autor: O. Flasarová Datum: 8.2.2017 13:54

Nesmysl, jsem ročník 1953 a nebyla jsem očkována proti černému kašli, normálně jsem ho jako dítě prodělala. Současná přemíra očkování sebou nese nejspíše mentální poruchu nazvanou autismus. Bojíme se nechat děti prodělat běžné nemoci (plané neštovice, zarděnky atd.), přitom je vystavujeme nebezpečí vedlejších účinků vakcín.

Generace narozené na konci války až tolik zdravá nebyla. :
Autor: V. Křepelka Datum: 8.2.2017 11:59

Jsem ročník 1945. Generace našich rodičů byla z populační vlny první světové války a bylo několik důvodů, aby nebyla nouze o děti, byť byla válka. Tím hlavním byla obrana před hrozbou totálního nasazení do Německa, konečně brněnský autor ve své skvělé knize o Protektorátu s názvem Co nebude v Dějepise to komentuje, že "národ se bránil i jinak". Dětí rok za rokem přibývalo i po válce, protože se přidávali rodiče, kteří s početím potomka počkali do mírové doby. Nejpočetnější je ročník 1948 a následoval krutý propad (proč asi rudí zastánci těch "skvělých" časů). Ale zdravotní stav ročníku 1944 byl následkem bídné výživy konce války do té míry poznamenán, že našemu ročníku 1945 bylo nabízeno, aby dobrovolně narukovali už v roce 1963, tedy ve svých 18 letech a ne v obvyklých 19, aby zalátali početné díry neodvedených. A to se v těch letech modré knížky jen tak nerozdávaly. Takže tak!

Cesta do školy:
Autor: F. Farniente Datum: 8.2.2017 11:49

Já chodil do školy každý den (i v sobotu) dva kilometry, tam i zpátky do kopce!

Re: A hráli jsme si v pískovištích, :
Autor: P. Lenc Datum: 8.2.2017 11:12

Měl jste tehdy opravdu smolu.Já takové dítě ve svém okolí neznal.

A KDYŽ JSEM MĚL OPRAVDU VELKOU ŽÍZEŇ,......:
Autor: V. Kolman Datum: 8.2.2017 11:11

....tak jsem zazvonil u nejbližších dveří a po otevření řekl: "mohl(a)bystemipane(paní)dátprosímvástrochuvody?" Nevzpomínám si, že by mi někdo nedal sklenici vody z vodovodu. Někdy i se sirupem, většinou i s milým úsměvem :-)

Dávno - dávno již tomu.......

Svata slova:
Autor: J. Tachovský Datum: 8.2.2017 10:54

Az na tu bidu bylo driv vsechno lepsi.

Každý ví, časy se mění...:
Autor: J. Růžička 714 Datum: 8.2.2017 10:52

V létě koupání v rybníku, v zimě na tomtéž rybníku bruslení, kolikrát pod námi led popraskal, přišli domů vymáchaní, ale druhý den šli znovu. Dnes bych své děti na zamrzlý rybník samotné nepustil ani omylem...Také jsme společně se stravou nepojídali tolik chemikálií, konzervantů, obarvovačů, dochucovačů, žádné smogové situace...není náhodou, že ČR má nejvyšší výskyt rakoviny tlustého střeva...

Re: A hráli jsme si v pískovištích, :
Autor: R. Dubravský Datum: 8.2.2017 10:47

Já osobně tedy jsem prskal už tehdy, jen se tomu neříkalo alergie, ale senná rýma a zánět spojivek. A žádné léky na to nebyly. Ale žádné jiné takto postižené dítě jsem neznal.

Dík za článek,:
Autor: P. Lenc Datum: 8.2.2017 10:38

je velice pravdivý.Podobně jsem prožíval své dětství i já.

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: A. Bytová Datum: 8.2.2017 10:35

Co ví a umí dnešní dítě ve 4. třídě přesně nevím, za to vím, že dnešní vysokoškoláci valnou většinou neznají ani pravopis.

Naše děti jednou napíší podbobný článek.:
Autor: D. Stirský Datum: 8.2.2017 8:29

Třeba v něm bude nostalgické vzpomínání, jak přišly ze školy a zasedly k počítači, jak se vzdělávaly a kamarádily pomocí skvělé Wikipedie a úžasného Facebooku... Za mého mládí (60. léta) bylo už v Praze aut docela dost, očkován jsem byl proti celé řadě nemocí, myslím, že dnes to bude +- stejné. Co je ovšem pravdou, je fakt, že jsem si do školy nenosil pití a o pitném režimu se vůbec nemluvilo. Vůbec si nevzpomínám, zda jsme pili ve třídě z kohoutků, ale myslím, že jsme nepili nic. Až čaj v jídelně.

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: M. Marek Datum: 8.2.2017 8:24

Přesně tak.

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: K. Filek Datum: 8.2.2017 8:02

Nekecej dnešní školáci bez kalkulačky a chytrého telefonu neumějí spočítat nákup.Všeobecné znalosti žádné.

Klesající dětská úmrtnost:
Autor: J. Strakoš Datum: 8.2.2017 6:08

Postupně v dnešní době klesá dětská úmrtnost, lékaři jsou schopni zachraňovat více a více dětí, léčit více a více chorob - nebude jedna z příčin, proč jsou naše děti tak háklivé také to, že v minulosti by neměly šanci být takto háklivé - protože by prostě umřely na choroby, které dnes umíme léčit?

Není možné, že čím více potlačujeme přirozený vývoj, tím více jako lidstvo degenerjeme? A že lékař, který zachrání dítě tak poskytuje lidstvu medvědí službu?

Rozhodně tím nenabádám, aby se léčit přestalo, jen se v podobně nostalgických článcích tato informace nevyskytuje - paměť většinou vyfiltruje negativní vzpomínky a je to tak dobře.

Jó to za našich časů...:
Autor: V. Oslej Datum: 8.2.2017 5:58

tráva byla zelenější, a sněhu tákhle vysoko..

Ty dnešní děti, to za nás.. šmankote tohle sem četl už někde v Senecovi, nepletu se?

Re: Ten popis sedí nádherně:
Autor: L. Písařík Datum: 8.2.2017 5:31

Co sem pleteš Babiše? A když jako OSVČ nevyděláš ani na daně, tak toho radši nech.

Nostalgie o školních časech? Uvědom si, že to, co dnes dítě ví ve 4. třídě, tehdejší žáci nevěděli ani v devítce a dál si uvědom, že ta doba je pryč a už nikdy do školy chodit nebudeš.

Kromě uvedených nemocí:
Autor: P. Boublíková Datum: 8.2.2017 5:06

jste téměř jistě byla očkována proti tetanu, tyfu, paratyfu, záškrtu a černému kašli.

A hráli jsme si v pískovištích, :
Autor: P. Dvořák Datum: 8.2.2017 4:02

kde každého půl roku nikdo nepočítal počet bakterií na centimetr krychlový. Lezli jsme na stromy a padali - kam jinam, dolů. Měli jsme průjmy z nakradených třešní, bolení břicha z nezralých jablek, rozbité hlavy, jak jsme po sobě házeli kamením. Napít jsme se chodili zásadně k sousedům, protože kdybychom šli domů, hned by máma přišla s nápadem, že něco zapomněla koupit a pili jsme z jednoho hrnku. Nebo jsme venku pili všichni z jedné feldflašky. Celé odpoledne si nikdo neumyl ruce a přesto jsme neměli žádné "střevní chřipky". Tři čtvrtě roku někde něco kvetlo a nikdo z nás neprskal, nebyl oteklý, nechodil na injekce, neměl s sebou foukačky do pusy.

Ve školní jídelně jsme museli sníst, co nám uvařili, protože jinak jsme byli až do večera hladem. Nebo jsme si odpoledne rozdělali dřevěný oheň, do popela strčili někde ukradené brambory a jedli je i s tím popelem.

Uměli jsme si uvázat tkaničky od bot, protože ještě nebyly sucháče.

Ten popis sedí nádherně:
Autor: M. Krátký Datum: 8.2.2017 3:41

jen ještě dodám, že k mojí tehdejší výživě patřila občas i lžička rybího tuku. A do školy i ze školy jsme již od prvního dne první třídy chodili sami - já teď vodím devítiletou pravnučku každý den do i ze školy ( už ale za chvíli bude chodit sama ). Bylo těsně po válce a nebylo tolik strachu jako je v současné době. Naše současné bezpečnostní složky mají jiné starosti než je starost o děti atd. - furt se "řeší" politické hry a kdo toho na koho ví víc, nebo se musí řešit ochrana muslimských teroristů a pod zvrácenosti, Když malý podnikatel OSVČ nemá peníze na daně tak mu seberou důchod a mega zloděj Babiš neplatí miliardové daně žádné. Žijeme ve zvrácené době a ve zvráceném státním zřízení. Hezký den a díky za váš článek.

Velice dobry a pravdivy clanek,:
Autor: P. Sulc Datum: 8.2.2017 2:34

ano, tak to bylo. Do skoly jsem chodil skoro 2 km, a hygiena nebyla valna, Kdyz chleba ci houska , jablko, hruska upadla tak se to zvedlo, ofoukalo a bylo to. Ovoce se zasadne nemylo, zvlaste to kradene se stromu u cest.Ani maliny ci boruvky, ty jsme strkali rovnou do huby. A tak imunita byla slusne zamestnana, nebyly tolik autoimunitni nemoci jako dnes, neadila tak cukrovka I typu, ale ani typ II ne, arthritida ve 30 letech neexistovala, multiple sklerosis jen u simulantu, co nechteli na vojnu..Dnes ty zlate bobecky vozi do skol busy, cpou se sladkostmi, vodu z vodovodu snad v celem zivote nepili, bezmase dny nikdy nepoznali, asi by ty sisiky s makem ci karfiol s vajickem ihned vyplivli. Take neexistovalo, ze by rodic sel vynadat kantorovy, ze drzeho spratka prastil, spise to bylo naopak, dekovali mu. Po pravde, nechapu, jak v dnesni dobe nekdou chce delat a studuje na ucitele, to je snad nejaky masochista, psychopat.Spise bych cekal, ze ucitele utikaji a delaji radeji nocni hlidace.