24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 401

Když se ptali redaktoři České televize náctiletých na ulici, kdo to byl Jan Palach, výsledek byl tristní. Vrcholem byl jeden blb ověšený všemožnými ajfouny a ajpedy a měl asi patery sluchátka: „To byl snad nějaký popový zpěvák, ne?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 31.1.2017 23:05

Krásný !!!

Díky !

J. Kanioková 31.1.2017 18:39

Souhlas,

i když i tady existují výjimky.

J. Kanioková 31.1.2017 18:37

Díky, dojal jste mě

B. Michal 31.1.2017 18:07

Re: Ha! Kecáte.

MDH sice bylo nosným momentem, ale učili jsme se i spoustu jiných věcí. Bylo to všechno překrouceno marxistickým pohledem, ale to překroucení bylo konstantní, takže se dalo docela i odfiltrovat.

Pokud jde o husitství, Jirásek v něm viděl přehnaně národní vzepětí, ale rozhodně ne protokomunisty. Tak ho vykládal ten osel Nejedlý, ale u Jiráska samotného pro to žádný podklad najít nemohl.

Ostatně je zajímavé, že ze čtyř artikulů se nakonec do basilejských kompaktát dostalo jen přijímání pod obojí, ale třeba trestání světských hříchů ve všech stavech neprošlo. No, dnes sice teoreticky platí, ale Ráthova krabice s vínem a Babišovo Čapí hnízdo ukazují, žye jen teoreticky.

J. Řezák 31.1.2017 15:14

Re: Bejvávalo!

to nemá co dělat s internetem. Prostě i lidově-demokratický učenec by měl vědět, že Moravské pole nesouvisí s Moravou, ale s ŘEKOU Moravou, která teče kousek od něho tvoříc tak hranici mezi Rakouskem a Slovenskem. Přemek Oťas dostal na řiť v Rakousku.

J. Řezák 31.1.2017 15:10

Re: Lenin, Lenin ...

Ano, starej Škoda koupil Leninovy akcie.

C. Hulka 31.1.2017 14:16

Re: Lenin, Lenin ...

Lenin přece fúzoval s plzeňskou škodovkou.

I. Procházková 31.1.2017 12:33

Re: Bejvávalo!

Tak, tak, to Moravské pole byl problém i pro učitele dějepisu. Bohužel tenkrát neexistoval internet... :-))

J. Lepka 31.1.2017 10:52

Re: Ha! Kecáte.

Kecáte vy, pane Janoušku a ještě k tomu hloupě. MDH bylo nosným prvkem výuky na ZŠ i SŠ, na vysokých školách se z toho skládala zkouška, koncem sedmdesátých let se zcela oficielně za státní památky označovaly jen ty se vztahem k MDH, tedy kdejaká putyka, kde se soudruzi ožrali, zatímco nádraží Těšnov šlo v plen severojižní magistrále, té zrůdnosti mající suplovat vojenské letiště až dělnické třídě v SSSR dojde s těmi kapitalistickými vykořisťovateli trpělivost.

Leda byste studoval s Babišem ve Švýcarsku, tam se to asi vskutku učilo jinak.

P. Janoušek 31.1.2017 10:08

Ha! Kecáte.

Nebudu nic hájit, ale v dějepise jsme se učili i o jiných dobách než husitských. Humanismus a renesance. Nic? Bílá Hora i když blbě. Nic? Francouzská i Anglická revoluce. Nic? Osvícnectví. Nic?

No, zřejmě jsem chodil do slušné školy.

J. Řezák 31.1.2017 9:53

Lenin, Lenin ...

... sakra, vzpomínám si, že to byl nějakej továrník v Plzni, vyráběl snad lokomotivy. A myslím, že to byla docelka slušná firma.

J. Řezák 31.1.2017 9:50

Re: Bejvávalo!

My jsme na to byli stejně. Ale když jsme se zeptali, kde leží to Moravské pole, tak nám paní uč. řekla, že někde na Moravě. Kráva. Na ZDŠ dějepis končil květnem 45, na gymplu ve třeťáku Staročechy a Mladočechy a ve čtvrťáku pro jistotu ani nebyl. Takže nás ušetřili i o toho stavitele ledoborců, jak je pojmenoval po sobě, tuším, Lenin se jmenoval. A ještě si vzpomínám: ve druhé třídě paní učitelka slíbila, že se budeme učit básničku o "Leninovi. Jeden spolužák cikánské národnosti řekl, že už jednu zná: "Vladimíre Iljiči, dávno patříš do p..i.". Prej ho to naučil tatínek. Jak by řekl Igor Hnízdo: cikáni byli stateční bojovníci.

J. Fridrich 31.1.2017 9:44

Jen krátce - i když by toto téma " tvrdé zaostalosti

Jen krátce - i když by toto téma " tvrdé zaostalosti a nevzdělanosti " našeho lidu - a hlavně mladých lidí chtělo delší rozbor - tedy jen krátce.... Je to vizitka našeho školství. Léta jsem byl zastáncem zvyšování platů našim učitelům - ALE JIŽ NEJSEM. Znalosti jejich žáků jsou tristní, tedy žalostné, smutné, skličující - přesně tak to praví Wikipedie.

O. Mourek 31.1.2017 9:30

vřelý dík

Pane Čechu, už se nemohu dočkat až bude zase úterý, moc se mi Váš styl a hlavně vytrvalost líbí. Děkuji Oldřich Mourek, smutný důchodce ČSA

J. Babička 31.1.2017 3:16

poznámka

Já se přiznám, že nevím kdo na protest proti nacismu, spáchal sebevraždu, ani kolik jich bylo, ale znám pár jmen těch co proti němu bojovali a padli se zbraní v ruce.

I. Procházková 31.1.2017 2:35

Bejvávalo!

My ten dějepis měli podobný (asi o 3 roky dřív). Začínal prvobytně pospolnou společností, dál tam byla bitva na Moravském poli a pak byli husiti, dějiny dělnického hnutí a onen slavný socanský mejdan U Kaštanu, který se tuším konal 7. dubna 1878 a zúčastnili se ho Ladislav Zápotocký, Josef Boleslav Pecka a Josef Hybeš. Další účastníky už si nepamatuju, ale ten Kaštan byl pro nás zajímavý tím, že se nacházel kousek od naší školy a břevnovské děti v něm vstupovaly do Pionýra, takže jsme tam byli ošátkováni. Tak tohle bylo v dějáku asi ve 4. nebo 5. třídě a na druhém stupni jsme pak měli VŘSR, Lenina a celý ten komunistický brajgl.:-))