29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Odpověď na otázky Ondřeje Neffa

Spisovatel a publicista Ondřej Neff ve čtvrtečním (26/1) fejetonu Švagr bagr publikovaném na stránkách Neviditelného psa položil zásadní otázky, na které je užitečné znát odpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.2.2017 16:11

Re: Mladým vysvětlit snadno,

No jo - a když jsem poprvé četl Jeden den Ivana Děnisoviče někdy tak v půli šedesátých - bylo mi patnáct - tak jsem si furt myslel, že se tam líčí osud bolševika úpějícícho v carském lágru - došlo mi to až tak v půlce, neboť mi nějak neseděly reálie, a taky jsem se zeptal taty ... tak jsme byli zblblí propagandou ...

J. Jurax 1.2.2017 16:05

Re: Ano, vyvěšování praporků

Pardon - ... z uličního výboru ...

J. Jurax 1.2.2017 16:04

Re: Ano, vyvěšování praporků

Jojo, když jsem šel na střední, dostal jsem s uličního výboru posudek, že jsem drzý a nezdravím starší, zasloužilé soudružky.

Je pravda, že jsem nezdravil jednu zakyslou starou babu, s jejímž vnoučkem, obzvláště pitomým chlapečkem, jsme se nechtěli kamarádit a semtam jsme ho i vyklepli. No a nebylo zapomenuto ...

Ale na školu jsem se dostal, byli tam rozumní, měl jsem přímluvce a taky účastnil jsem se matematických olympiád a měl jsem samé jedničky ...

J. Jurax 1.2.2017 15:56

Re: Jenže ten demokratický režim se neustále oklešťuje.

Nebyla ... nebo jste je, buzeraci dlouhodobě uvyklý, nevnímal ...

J. Jurax 1.2.2017 15:54

Re: Lepší než demokracie je osvícená diktatura

Ovšem jak nás historie učí, problém byl vždy v tom, aby diktátor zůstal osvícený i po prvním půlroce vlády ...

J. Jurax 1.2.2017 15:52

Re: Je si autor jist, že u nás je stále demokracie??

Demokratůra, jak pravil klasik ...

J. Pražák 30.1.2017 19:08

Je si autor jist, že u nás je stále demokracie??

Jsou součástí demokratické společnosti tisíce (ne)ziskovek, vykonávajících činnost, která není v souladu s bezpečností ani ekonomickými zájmy většiny obyvatel, placených vládou proti vůli většiny obyvatelstva, nebo z pochybných zahraničních zdrojů? Je součástí demokracie bruselsko-berlínský diktát, který rozhoduje o daleko marginálnějších detailech, než "řešili" komunisté za socíku?

Je součástí demokracie předání rozhodovacích pravomocí do Brusele?

....

Ne, demokracie už u nás dávno není.

V. Čermák 30.1.2017 18:38

Ti skvělí současní vládnoucí demokraté

mají sami největší problém právě s demokracií. Nerespektování demokraticky zvolených prezidentů u nás i ve světě je typický příklad. A vymýšlení jak rozesadit nezvolené ale správné lidi ( placené slouhy ) na správná místa je další příklad. Ta současná skvělá demokracie je skrytá diktatura nevolených samozvaných vládnoucích struktur. Naštěstí občas ještě reálné volby proběhnou.

J. Kratochvíl 30.1.2017 17:35

Lepší než demokracie je osvícená diktatura

to už jsem někde četl a je to pravda. Což se ukázalo pravdivé nejen v historii.

A nyní bych položil autorovi článku otázku také já.

Jak jsme dokázali s nabytou svobodou za těch bezmála třicet let naložit a jak jsme tu svobodu naplnili. To by mně opravdu zajímalo.

Asi ne moc dobře, když do současnosti ti zlí komunisté mají při volbách neustále více než deset procent podpory. A není to určitě jenom tím, jak ten minulý režim byl špatný a nyní je to tak úžasné.

Bylo by lepší spíše hledat, kde se stala chyba a snažit se jí napravit, než neustále omílat jak jsme za komunistů trpěli.

I. Novák 30.1.2017 14:21

Re: Jenže ten demokratický režim se neustále oklešťuje.

No prostě těch buzerací byla tak desetina proti dnešní "svobodě".

V. Povolný 30.1.2017 14:16

kouzlo nechtěného

... Mocensky prosazoval jednostranné vidění světa ...

jako by to bylo o EU!

Z. Lapil 30.1.2017 13:49

Re: Dobry

A "podle práva". Vsadím se, že ten pas Vám sebrali na základě paragrafu, který jim umožňoval ten pas NEVYDAT (nikoliv však debrat).

M. Valenta 30.1.2017 13:27

Re: Typické a smutné

Hezky jste to otočil. Zeman za nic nemůže a bezpečnostní prověrky si vymysleli neexistující SS.

R. Dubravský 30.1.2017 13:06

Re: Jenže ten demokratický režim se neustále oklešťuje.

Já si ten režim docela dobře pamatuji. Ale obávám se, že to dnes již není o mnoho lepší. Propagované svobody jsou pro mnoho lidí nedostupné či nevyužitelné, zato existenčních hrozeb rapidně přibylo.

J. Štrobl 30.1.2017 12:08

Re: Vy jste bolševik jak vyšitý.

Nojo, teď jsou těch udání zase plné stránky Babišova ministerstva financí. Docela rád bych věděl, kolik takových stránek u nás teď existuje.

J. Štrobl 30.1.2017 12:02

Jenže ten demokratický režim se neustále oklešťuje.

Šmírováním živnostníků pomocí EET, porušování domovní svobody kontrolory topení, přebujelým zákonodárstvím, zákazem kouření v restauracích, porušováním listovní svobody u internetových poskytovatelů a mobilních operátorů, beztrestností ombudsmana provádět provokace proti podnikatelům, neochota přijmout takové zákony proti mohamedánům, které by jim zabránily v destrukci naší demokracie a způsobu života, okrádáním občanů podporou biopaliv a fotovoltaických elektráren, státní podpora neziskových organizací, které pak vyvíjejí na úkor poplatníka politickou činnost apod. A našlo by se toho víc.

K. Frauknecht 30.1.2017 11:44

Re: Typické a smutné

Chtěl jsem polemizovat se článkem ve smyslu jak moc se bolševickej režim liší od současného EUnijního (předtrumpovského :-)!) a Vy ste to udělal za mě. Nic moc.

Pro Vás blbá zpráva, Zeman za to fakt moc nemůže! Prověřovat chcete Vy a Vaši sluneční soukmenovci.

M. Těhanová 30.1.2017 10:28

Re: Dobry

Výjezdní doložky byly taky úžasná záležitost. V r.1975(tuším), byla uzavřena Helsinská smlouva a v ní 5 koš, podle kterého bylo možné navštívit své příbuzné v cizině. Chtěla jsem navštívit bratra, podala jsem si žádost o doložku, a protože nemám ráda zdržování, vyřídila jsem si pas, vízum do Francie, tohle všechno mě povolili, ale pak jsem nedostala tu doložku. Tak jsem se odvolala. Dostala jsem odpověď, že to není v souladu se státními zájmy, abych vycestovala. A když jsem si stěžovala, tak mi sebrali ten pas. |A už jsem byla pod kontrolou. Tak dobře a svobodně se tady žilo.

A. Alda 30.1.2017 10:27

Vy jste bolševik jak vyšitý.

Jste přesně ten typ člověka, co dříve dělal pomocníka VB a domovního důvěrníka a vedl uliční výbor a psal hlášení, kdo šel na subotnik a kdo ne. Rudé právo bylo dopisů takových lidí plné - psali totéž, co zde píšete vy. A se stejným zaujetím.

A. Alda 30.1.2017 10:25

Ano, vyvěšování praporků bylo takovým viditelným symptomem.

Nám domovní důvěrník přinesl držátka na vlaječky a když je můj táta (invalida) do oken nenatloukl, nabízel, že nám je tam připevní sám, aby nemusel na schůzi uliční organizace KSČ vysvětlovat, že v jeho vhodu jsou některá okna bez praporků. Byl to slušný člověk a tak jsem neměl problém dostat se na střední školu - jeho posudek mi to nezhatil. Ale spoustě jiných dětí spousta jiných domovních důvěrníků to studium zhatila.

M. Pivoda 30.1.2017 9:27

Starého psa novým trikům nenaučíš!

... i v takovéto výlučně technické publikaci musel být na začátku „úvodník“ ve stylu „úkoly toho či onoho sjezd Komunistické strany Československa splníme“. Zdánlivá maličkost, ...

V 90. letech jsem si všiml, že jeden překabátěný Marxista v úvodu svého článku psal: "Lisabonská strategie (tzn. tehdejší inovační strategie EU) nám ukádá, a my proto musíme ..."

Starého psa novým trikům nenaučíš.

M. Pivoda 30.1.2017 9:21

Jako nejlepší mladý zlepšovatel Královopolské strojírny

Za zlepšovací návrh jsem sice získal Diplom od Socialistického svazu mládaže, ale jinde pokárání. Ten zlepšovací návrh se mi podařilo rozšířit do podniku v Děčíně. Následně jsem z Děčína jsem obdržel odměnu 6000 Kč, ale do kádrového hodnocení v Brně mi vedoucí Organizace a techniky řízení napsal káravě, že "bych měl upustit od sklonů k osobnímu prospěchu".

O vlastním podnikání mohli uvažovat jen čeští umělci.

J. Milfait 30.1.2017 9:19

Re: Dobry

Jen takovou malou poznámku k tomu a pro mladé. Jsem Plzeňák (77) a vždy od roku 1968 jsem vyvěšoval na osvobození naší vlasti Sovětskou armádou do držátek na oknech kromě Československé vlajky i vlajku Americkou. (Pro nepamětníky a mladé - většinu západočeského a jihočeského kraje osvobodili Američané se svými spojenci ve 2sv.válce.) Po ulici každý rok chodila skupina zvláštních lidí(uliční a domovní důvěrníci) kteří registrovali kdo co vyvěšuje či ne a zajisté byli vedeni někým z StB. Od té doby jsem žádal každý rok o tzv. devizový příslib, který byl nutný pro výjezdy do kapitalistického zahraničí a Jugoslavie. Až do roku 1989 jsem jej nikdy nedostal. Toto je jen jedna z tisíce libůstek bývalého režimu. Doufám, že někoho toto z Babišova MF zase neobnoví!!! Zdraví JM

P. Hlosta 30.1.2017 9:12

Re: Špatnost komunistického režimu

Jó prověrky! To bylo hlavní krédo komunistů v normalizaci. Parádně jsme si to zapasovali do pokračování po nich. Kdo není prověřený, te je nebezpečný. Zase.

A vy jste prověřený? ;-)))

M. Valenta 30.1.2017 8:50

Špatnost komunistického režimu

se v zemi, kde se na Hradě usídlil Zeman a jeho bolševická banda bez prověrek, zasílající zdravice do Haló Novin, vysvětluje jen velmi těžko.

F. Žůrek 30.1.2017 8:27

Komunisté ovládali vše - a dokázali skvělé podrazy

Od totality - komunistů - se můžeme pořád učit jejich skvělé podrazy. A těch máme i v současnosti mnoho a všude. Každý kominista byl ten nejlepší - a od toho se to odvíjelo. Mohl si dovolit zkrátka všechno. A komunisté byli nastrkáni do všech složek , byz výjimky! - aby se ctila hlavní úloha jejich politické strany - to je to podstatné.

P. Hlosta 30.1.2017 7:04

Totalita byla i směšná, leč nebezpečná ;-))

Totalita byla i směšně absurdní. Vzpomínám na to, jak na začátku osmdesátých let jsme dostali do výbavy aut vysílačky a museli jsme proto na školení. Nestačil totiž jen návod k použití s předpisy o pravidlech provozování vysílání, protože bylo nutné zdůraznit uživateli, jak podstatné je tajemství s tím užíváním spojené. Pod hrozbou dvouletých trestů zavření bylo i pouhé vyzrazení, jak se radiostanice užívá a nebo vyzrazení jak se radiostanice vyrobí(což jsme stejně ani netušili). Bylo nám to sice směšné pro skutečnost daleko vyspělejší technologie na Západě, ale ten paragraf tu byl a režim to myslel smrtelně vážně, což nám lektor zdůraznil.

Vysvětlete mladým, že byly zákony, které sice nedávaly smysl, ale byly strašákem a možnou fintou jak člověka zavřít do kriminálu, když režim potřeboval nějaké odůvodnění. A to si pište, že strach z téhle možnosti mezi lidmi byl. Když se ve vysílání ozvalo "Klid v étéru!" ztichl každý jako pěna. To se ozývalo, jestliže se vysílající dopustil žertování, nebo hrubých nadávek. Všechno bylo totiž odposlouchávané a kontrolované. Strach z moci byl všudypřítomný a kdo dělal hrdinu, ten na to doplatil. Minimálně tím, že v zaměstnání byl bez prémií a nosil domů málo peněz na výplatu. A to byl také hlavní mocenský šroub možnost sociálního tlaku přes zaměstnavatele.

Nemít zaměstnání se rovnalo riskování kriminálu. Dalo se sice dělat cosi, co bylo pojmenované jako svobodné zaměstnání, ale to bylo hodně svázané všemožnými předpisy a těžce pod kontrolou. Mít v občance razítko zaměstnavatele, bylo nutné proti možné těžké buzeraci policajty, co mohli jen tak zavřít na dva dny a kdo to zkusil, ten ví, že ještě moc rád podepsal, že mu nebylo nijak ublíženo fyzicky ani psychicky. Přestat chodit do práce jen tak, znamenalo se dostat za áčka do kriminálu. Zanadávat si na režim v hospodě bylo riziko, že z hospody se dostane do kriminálu natotata, případně později, až ho nějaký dobroser udá. I tehdy byli dobroseři!

Tož tak mladí. ;-))

J. Fridrich 30.1.2017 6:55

Re: Mladým vysvětlit snadno,

Ano, je to tak. Problém je, že mladých lidí nyní čte málo - a ještě míň jich čte kvalitní naši i světovou literaturu. Myslím, že kdyby si dnes mladý člověk přečetl například Jeden den Ivana Děnisoviče od Alexandra Solženicyna - tak prostě nemůže být komunista, nebo levičák...

J. Cimbálník 30.1.2017 3:44

Nabízí se ovšem

srovnání s islámem.. Pardon - neuvědomil jsem si, že islám je náboženství a v rámci svobody vyznání nenapadnutelný..

V. Vaclavik 30.1.2017 2:43

Dobry

ale neco v tom vyctu, co bylo na tom totalitnim rezimu spatne, chybi. Uplne chybi to, co bylo tak vsem na ocich, tak samozrejme, ze uz si na to nikdo ani nevzpomene - ze se pracovalo jen v zamestnaneckem pomeru ve statnich podnicich. Vyrobni prostredky bylo zakazane vlastnit, pod pohruzkou uvezneni.

Byla to uplne silenost, ktera ovsem dnesnim mladym ani neprijde, protoze oni zhusta nepodnikaji, jsou to prevazne zamestnanci nekde, a ze v soukromem podniku, to tak nevidi, protoze my de-fakto zadne opravdu soukrome vlastnictvi a potazmo podniky nemame, protoze veskere vlastnictvi i podnikani s nim je svazane hustou siti socialistickych regulaci s tim vysledkem, ze rozdil mezi tehdy a nyni, se rozplyva v mentalni mlze. Je tak priznancne, ze prave toto, ze se smi podnikat, by i jen 'soukrome', neni vzpomenuto.