24.4.2019 | Svátek má JiříDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


DIVADLO: Šifra mistra Leonarda po českuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 19.1.2017 23:12, přehled diskusí

Neobaval bych se :
Autor: V. Vaclavik Datum: 19.1.2017 20:03

moudrosti ci mozne nemoudrosti vedcu, ale hlavne jakehokoli zasahovani do te veci nejakych zakonodarcu dle jejich 'moudra', coz se rovna rozhodovani laicke verejnosti a celkove nemuze mit pro lidstvo dobry dopad.

Zajimava recenze, kdybych mohl, sel bych se taky podivat.

"otázka: smíme se dotknout vesmíru genetického kódu a jeho cílených změn i ve prospěch lidstva /Gai? A smíme tak zasahovat do „přirozené“ evoluce, včetně té lidské?"

Tady me od zrejme vedce (neznam postaveni autora clanku pana Opatrneho) nesedi to slovo 'smíme' s otaznikem. Veri snad pan Opatrny na nejakeho boha, nekoho, kdo ridi vesmir, ci stal u jeho zrodu, a jemuz bychom temi zasahy do genetiky zasahovali do sfery jeho pravomoci? Spise je to ale jen pouziti zabehleho uslovi (nechci primo rici papouskovani) vyraziva dneska (hacek na s, bohuzel nepisu s diakritikou). Anebo take jinak, zavani to detskym postojem vuci svym rodicum, tedy nedospela nezralost lidstva, jehoz jsou vedci samozrejme podmnozinou.

Je jasne, ze na bedrech vedcu lezi velka odpovednost, ale to uz je udel dospelych lidi, kteri (jsouc odpovedni sami za sebe, nebo by to tak alespon melo byt v idealnim pripade svobodnych lidi) se nakonec musi nejak rozhodnout, byt to nekdy bali do poslusnosti vuci nejakemu bozstvu, nebo pozemskemu vudci, cimz ze sebe tu zodpovednost jakoby snimaji.

Je treba pouzit vlastni rozum (kazdy ten svuj) a dohodnout se pote spolecne, demokraticky (coz neznamena ze se musi zapojit cela spolecnost, ale jen vedci v te veci erudovani) na nejakem postupu. Ohledne mozneho spatneho rozhodnuti, ktere neslo rozumne predvidat, bych se nebal nejake exponencialne sirene katastrofy, jez by musela nejak byt 'vracena' a mozna by vratitelna nebyla. Priroda, tedy zde genetika, je dle meho nazoru tak usazena, tak stabilini, ze zasahy do ni nepovedou k nejakym retezove a divoce sirenym mutacim (stejne jako jsem se neobaval nejakeho smrtelneho viru privleceneho na Zemi astronauty navrativsimi se z Mesice) asi jako kdyz se laiko

Re: Neobaval bych se :
Autor: V. Vaclavik Datum: 19.1.2017 20:04

... asi jako kdyz se laikove obavaji vzniku cernych der, ktere spolknou celou Zemi a nasi Slunecni soustavu, pokud budeme provozovat ty urychlovace castic na tech vysokych energiich.

Re: Neobaval bych se :
Autor: Z. Opatrný Datum: 19.1.2017 23:08

Inu opět jsem chycen do pasti své vlastní stylistiky. Citovanou otázku "smíme... ?" si v prvé řadě nekladu já, ale autor či režisér dotyčné hry. V závěru blogu na ni v podstatě odpovídá. Převážně kladně. Za druhé - bezpečně nesmíme v případě manipulace s lidskými bytostmi, stávající legislativa mluví jasně. Pokud jde o další živé organizmy, nastává onen klasický problém zodpovědného rozhodnutí,beroucího v úvahu nejrůznější pragmatismus na straně jedné či etické kodexy na té druhé. Ani "rodiče" ani "božstva" to za "erudované vědce" neudělají. Ovšem političtí lídři často ano.

Jinak - bližší data o autorovi blogu lze samozřejmě nalézt porůznu na internetu. Facebooku neholduje a tvořit vlastní webové stránky považuje už za pozdní roztopáš.

Re: Neobaval bych se :
Autor: Z. Opatrný Datum: 19.1.2017 23:12

omluva za překlep či nedoklep:

správné znění věty mělo být "V závěru blogu na ni v podstatě odpovídáM."

věda ví k čemu dospěla dle svých pravidel:
Autor: Z. Opatrný Datum: 19.1.2017 19:13

Vážený pane Marku

v přijatelném rozsahu blogu nelze vysvětlit vše. "Věda ví" znamená, že již na několika alternativních pokusných systémech (mj. kvasinky, hmyz, rostliny) byla jednak odzkoušena ona možnost reverse procesu, jednak ověřeny různé varianty jeho vstupních blokád. Výsledky byly publikovány, mohu Vám poslat citace.

Pokud pochybujete o tom, že v prvé řadě "věda" průběžně dodává či navrhuje podklady pro vypracování co možná precizní legislativy, tak to snad žertujete ...:-)) Kdo jiný by to podle Vás měl dělat ? Laická lidová referenda ?

Ano, příklad pračlověka a využití ohně je záměrně vyhrocený, ne však nesrovnatelný. Navíc - on mohl postupovat jen technikou intuitivní zkoušky a omylu.

Souhlasím, že:
Autor: M. Marek Datum: 19.1.2017 9:09

případná rizika za současného stavu poznání převažují nad přínosy.

Zajímalo by mně jak "věda ví, že změny jsou vratné". A že se podílí velmi aktivně a celosvětově na formulaci a dodržení patřičné legislativy, to už trochu žertujete ( že legislativa je schopná zabránit podcenění souvislostí ???).

Srovnání pračlověka s ohněm, to už je opravdu hodně manipulativní a fandovské.