20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

STAVEBNICTVÍ: Černý rok skončil...

České stavebnictví loni plnilo roli černé ovce makroekonomické rodiny. Zatímco všechna ostatní odvětví utěšeně rostla, stavebnictví se vydalo opačným směrem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 18.1.2017 14:16

A co s ní chcete dělat?

Zemědělci ji obdělávat nechtějí - aby ji aspoň nenechali zarůst náletovými dřevinami, musí se jim vyplácet dotace.

A. Alda 18.1.2017 10:26

Ano i ne.

Vaše povídání o velkých akcích velkých stavitelů a stavebních investorů je pravdivé.

Ale faktem je, že stavět už téměř nemohou ani řadoví občané - vlastníci pozemků na vlastním pozemku a za vlastní prachy. Šílený právní systém spolu s nelítostnou vládou památkářů, ekoteroristů a dopraváků prakticky všechno znemožňuje. Ta právní úprava je vážně úděsná.

J. Smola 18.1.2017 10:16

A opět zbytečná hysterie ukrytá za dobro....

..bytů je samozřejmě dost. Jen se nafukuje realitní bublina, banky poskytují hypotéky jak na běžícím pásu, ceny realit ve velkých městech stoupají, klienti si pořizují byty "jako investici" aniž by je skutečně potřebovali a jejich ceny neodpovídají ekonomické síle klientů, "developeři" staví a "realitní makléři" prodávají jako o život a jak už psal p. Maleček, snaží se stavět i na nesmyslných místech a pak pláčou jak jsou ty úřady neschopné ..a jednou ta bublina splaskne.

A. Reček 18.1.2017 9:09

Re: Ne legislativa, ale nenažranost a zkorumpovanost mocných

Hlavně by se neměla dále zabírat zemědělská půda!

P. Maleček 18.1.2017 5:09

Ne legislativa, ale nenažranost a zkorumpovanost mocných

Pravdu o té prý komplikované legislativě má pan Korec jen částečně, cca z 15%. Hlavním problémem není komplikovaná legislativa, ale to, že developeři v s naze maximalizovat zisk, své stavby tlačí do oblastí, kde by vůbec být neměly. Cpou se do již letité zástavby, památkových či hygienickým parametrům neodpovídajících zón, či do skutečně přírodně cenných území.

To ve snaze po atraktivních lokalitách a levném napojení se na již stávající sítě. Většinu jejich záměrů by řádně pracující (neuplacené) úřednictvo mělo hned v počátku odmítnout a tak je na něj ze strany jak nenažraných developerů, tak jimi uplácených politiků vyvíjen drsný tlak, takové stavby zkroucením paragrafů povolit.

Což samozřejmě vyvolává i kvalifikovaný odpor stavbami poškozených starousedlíků či zdravotně a ekologicko odpovědné veřejnosti (nemluvím o ekoteroristech často placených stavebními firmami pro zvýšení jejich zisku). No a to je příčinou natahování scgvalování staveb či jejich nepovolení, ne komplikovaná legislativa.

U státních velkostaveb je to zas způsobeno liknavostí a neodborností (často tak se chovajících uplaceni stavební lobby - viz dálnice přes Č. středohoří) politiků i vysokých úředníků a taky tím, že se stát vzpouzel platit vlastníkům pozemků tržní ceny a nabízel jim směšnou almužnu. Či naopak tím, že si informovaní mocní či jejich zástupci pozemky pod plánovanými státními stavbami koupili a teď stát vydírají neúměrnými cenami a požadavky - zrovna o tomhle autor hodně ví.

Takže ne legislativa, ale nenažranost a zkorumpovanost mocných a vlivných stojí za stagnací ČR stavebnictví.