22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Jak nezblbnout v post-faktické doběŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 9, poslední: 17.1.2017 16:48, přehled diskusí

A copak povídal pan postfaktický politický geograf?:
Autor: V. Novák Datum: 17.1.2017 16:48

Nebo tam byl jako názorná pomůcka?

Postfaktická doba je stejná ptákovina jako postmoderní doba.:
Autor: A. Alda Datum: 17.1.2017 14:09

Nic takového neexistuje.

Existuje pouze tady a teď, přítomnost. Kdysi existovala jiná přítomnost, kterou dnes označujeme za minulost. Minulost je neměnná, již se odehrála. Měnit se může jen naše poznání o ní.

A pak také možná existuje budoucnost, ta je však nejistá co do uskutečnění i co do obsahu. Co bude, nevíme a jakékoli naše odhady toho, co bude, jsou jen přání a nepřesné aproximace nepřesně určených jevů známých z minulosti.

Jednotlivé etapy minulosti může pojmenovávat podle nějaké jejich typické vlastnosti. Určitě však nemůžeme pojmenovávat dobu přitomnou a tím spíše ne dobu budoucí.

Kdo přistoupí na blábolení o době posmoderní či postfaktické, debatuje o blbostech s blbci. Nemá to smysl. Je to jako debata loupežníků v Mrazíkovi: "oloupit, neoloupit, okrást, neokrást, přepadnout, nepřepadnoust" či jak to tam vlastně je. Slovenština má na to velmi pěkný výraz: táranie.

Politická estráda:
Autor: F. Navr8til Datum: 17.1.2017 13:23

Zaujala mne účas Michaela Romanceva v diskuzi. Opravdu si myslíte, že tento politický geograf, propagandistický ledoborec České televize, je schopen podávat objektivní informace? Spíše se mi zdá, že mu podklady pro fereráty připravuje jeho manželka, která spolu s pornopolitrukem Jandou bačuje nově zřízenému ministerstvu pravdy.

Už jsem se lekl:
Autor: J. Schwarz Datum: 17.1.2017 12:38

že jste si nevšiml, že "dobu postfaktickou" zahájila během "migrační krize" právě mainstreamová média a ani to nezatloukala. Naopak hrdě hlásala, že je třeba především zapůsobit na emoce, aby evropané byli náležitě "solidární a vstřícní". Ostatně reakce mnohých "proevropských a pokrokových" lidiček, zvláště pak intelektuálů jsou mnohdy nenávistnější než reakce echt "haterů".

"Tradiční média" nám předkládala změněný obraz:
Autor: J. Chaloupka Datum: 17.1.2017 11:02

skutečnosti tak dlouho, až lidé začali hledat informace na "pochybných" serverech.

Nastupuje totální zblblost:
Autor: M. Těhanová Datum: 17.1.2017 10:12

Doba postfaktická je doba totální zblblosti a totální manipulace lidí. Skutečně inteligentní člověk se většinou necítí nadřazený, ale hlupák, který získal vzdělání,ale nemá na to, je nadřazený téměř vždy. Zdravý rozum je zblblou politickou korektností čím dál víc vytlačován. Dá se to vůbec změnit, má o to ještě někdo zájem?

Tradiční média :
Autor: D. Polanský Datum: 17.1.2017 10:06

nejsou zárukou solidnosti. Dnes není žádné médium ani žádný člověk garancí pravdy. Prostě pravdu musí člověk hledat, přesně jako v pohádce poklad či princeznu. A mnohé pravdy jsou relativní či osobní.

Kdy nastala doba "postfaktická"? :
Autor: J. Krásenský Datum: 17.1.2017 4:32

Poprvé jsem si ji uvědomil v polovině let devadesátých, kdy se k nám začaly rozšiřovat "postfakta" dětské psychologie z USA, aby vytlačily fakta dětského psychologa Matějčka. A tehdy jsem si vzpomněl na jedno vystoupení Josefa Škvoreckého z Hlasu Ameriky (léta osmdesátá). Mluvil o tom, abychom si neidealizovali západní university, neboť se na nich s vážnou tváří učí, že USA svrhly atomové bomby z rasizmu, neboť nenáviděly (nenávidí) rasu japonskou. Doba postfaktická nastala na vyspělém Západě nejpozději v letech, kdy studentské (neomarxistické či kulturně marxistické) bouře svrhly vedení universit a od té doby určují co se budou učit, kdo je smí učit a jak se to budou učit. Dlouhý pochod institucemi. A dnes se diví, že jim alespoň část veřejnosti nevěří ani nos mezi očima a zakládají instituce pravdy. Jsou v tom stejní jako jejich stalinsko-marxističtí předchůdci, takže to vypadá až groteskně, jako by se pravdivost určovali politruci podle znalostí z VULMu.

Pro Jana Krásenského:
Autor: M. Pivoda Datum: 17.1.2017 10:20

"... s vážnou tváří učí, že USA svrhly atomové bomby z rasizmu, neboť nenáviděly (nenávidí) rasu japonskou."

Nenáviděli nebo nenávidí? Během druhé světové války měli Američané skutečně důvod nenávidět stát, který jim zničil Pearl Harbour. Dnes podle počtu prodaných japonských aut v USA nic o této nenávisti již nesvědčí.

Po 21. srpnu 1968 určitě byl důvod, aby se Češi distancovali od tehdejšího Sovětského svazu. A určitě byli obecně v neoblibě ti z Českého národa, kteří obnovovali zrušený Svaz Československo sovětského přátelství.

Dnešní problém (s post-faktickou dobou) spočívá také v tom, že když budete poctivě hovořit o událostech v roce 1968 či 1989 a ilustrovat/dokládat své postřehy z té doby konkrétními osobami, vytáhnou na vás zákon ohledně ochrany osobnosti těch vámi jmenovaných. Je potřeba chránit tyto osoby, viďte?. Takže post-faktická doba vzniká také zákazem uvádění známých faktů.

No a když do toho dnes vstoupí nová IT technologie, pak na faktech už málo záleží. A co budoucnost? V tomto směru bude hůře. Každou technologii lze využít i zneužít. A ta technologie postupuje mílovými kroky. Již za několik málo let nepoznáte, zda videozáznam byl pořízen v realitě nebo jen zlomyslně vytvořen na počítači. Lidé bděte! Měl jsem vás rád.