24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mít sebedůvěru neznamená být naivní

Historik Matěj Spurný vyprovokoval proti sobě řadu urážlivých výroků prohlášením, že tato země není jen pro Čechy. Nenávistné projevy vůči migrantům i sobě připisuje naší malé sebedůvěře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Fencl 17.1.2017 11:12

ad vyhnání Němců

Jen připomeňme, že o odsun Němců bylo rozhodnuto už v Postupimi a tedy ne námi, Čechy, ale Spojenci. Beneš víceméně jen reagoval na toto rozhodnutí.

J. Švaříček 16.1.2017 14:09

Blábol

"Jen některé české rodiny v Sudetech za války zůstaly." Ano, pane autore, jednalo se o 316 tis. lidí.

A. Nový 16.1.2017 0:31

Re: Jaksi se zapomíná

T.Baťa jun. a jeho matka, manželka T.Bati st. měli z dědického podílu nárok jen na to co jsem uvedl, plus 50 miliónů Kčs. Zbytek připadl Janu A.Baťovi. A tady vznikl problém. Do ruku 2007 nemohli pozůstalí po Janu A.Baťovi žádat o majetek, protože byl Jan A.Baťa vedený jako odsouzený za kolaboraci s Němci. To mohli udělat až po jeho rehabilitaci 25. června 2007. V Česku podali pozůstalí po Janu A.Baťovi dvakrát Ústavní stížnost na porušení základních práv na spravedlivý proces a na rovnost účastníků řízení při projednávání žaloby na nečinnost správního orgánu (ministerstva financí ČR) ve věci určení způsobu a výše náhrady za zestátněný podnikatelský majetek firmy Baťa a. s. Zlín podle zákona 100/1945 Sb. První byla zamítnuta. Jestli byla druhá rozhodnuta nevím. Pokud bude zamítnuta, obrátí se potomci Jana A.Baťi na soud ve Štrasburku. Náhrada dělá kolem 5 miliard dolarů.

Slovensko jejich restituční žádost zamítlo. Taky byla podána ústavní stížnost.

J. Jurax 16.1.2017 0:12

Re: Jaksi se zapomíná

"Většina cs-obětí WW II byli židé, ne Češi."

No a? Co tím chcete naznačit?

A jinak - Češi tvořili víc než dvě třetiny obyvatel Čech a Moravy. Češi a Slováci dohromady ... ale to sám víte, akorát jako rajchsministr propagandy říkáte polopravdy a lži. Třeba Slováci nebyli národnostní menšina, Rusíni též ne - tou byli Němci, Poláci, Maďaři.

No a zjednodušeně řečeno po germanizaci za Rakouska se kyvadlo celkem oprávněně zhouplo na druhou stranu. A když se Germáni nechtěli učit česky, ve státní správě celkem pochopitelně být nemohli. A národnostním menšinám - zvlášť té drzé německé - nikdo neubližoval, naopak, stát se k ní choval až úzkostlivě korektně.

Ale to vše jistě víte, když jste prý historik.,

J. Jurax 16.1.2017 0:00

Re: Jaksi se zapomíná

Mýlíte se.

K těm hranicím třeba viz https://vlast.cz/vyvoj-ceskeho-uzemi/ - jsou tam názorné mapky lepší k pochopení než text. Poučte se, abyste nebyl za neználka.

Z map je patrno, že dnešní zhruba Čechy a Morava příslušely k českému knížectví od 10. století; k tomuto jádru v průběhu věků byla dočasně připojena rozličná území (Slezsko, Lužice, Braniborsko, za Přemysla Otakara a Václava II vcelku krátce kus Polska, Uher, Rakouska - zjednodušeně řečeno), ale to jádro - Čechy a Morava, vskutku přetrvalo i Habsburky a tvoří český stát dodnes. Pochopitelně byly krátkodobé výjimky v 15. století Morava krátce pod vládou Korvínovou a pak samozřejmě německá okupace. ̈

A hromadný odsun byl jediné možné řešení. I za cenu národohospodářských škod to bylo moudré řešení. Nechat si tu nenáviděné Němce jako pátou kolonu by bylo pošetilé. Z Německa během čtvrtstoletí vyrašily dvě strašlivé války, druhá 21 let po první. V roce 1945 nikdo neměl křišťálovou kouli, aby zaručil, že tak kolem roku 1966 Germánům zase neprdne v bedně a nebudou chtít odčinit porážku.

A nakonec - mít my tu německou pátou kolonu po sametu, po válce nemilovanou a užívající si byť jen dočasně nezvyklou roli německých podlidí, tak by se nějaký nový Henlein zaručeně našel a žádal si národního sebeurčení - bohatá SRN lepší chudého postbolševického Československa - a dopadli bychom jak Srbsko s Kosovem. Národní sebeurčení je přece svaté, SRN mocná a nikdo by se nás nezastal - a kdybychom se cukali, možná by i nějaká humanitární bomba padla. A dnes bychom jezdili do Swittau, Reichenberku a Karlsbadu nejspíš na pas, protože takové, co bránili sebeurčení léta utlačovaných sudeťáků, ba i případně zbraní bránili svůj stát, takové by do EU nevzali; to by snad byl jediný klad této posloupnosti jevů ...

A. Nový 15.1.2017 23:53

Re: Jaksi se zapomíná

Vidím, že o rozdělení majetku po smrti T.Baťi st. nic nevíte. Vy jste jen žvanil. :-)

J. Jurax 15.1.2017 23:24

Re: Postavte proti nim Humvee s miniganem, který

Stačí gazik s UK-59 ...

J. Jurax 15.1.2017 23:23

Re: Stejně selhali národní politici.

Omyl. Stačí odhodlání nepustit a správné rozkazy a nepředposrané politické vedení; to poslední arciť v u nás ani v EU není k dispozici. A násilí, natož střelba útočící dav zastaví. Stačí jen slzný plyn a gumové projektily, nemusí to být nutně ostrými.

Netřeba počítat, kolik vojáků vyjde na jeden kilometr hranic - asi budete nevoják a nemáte o problematice ponětí. Hranice se dají střežit technickými prostředky a v daném případě by nebyly ohroženy celé. Navíc dav několika stovek lidí se k hranici nepřiplíží nepozorovaně - jednak to nejsou commandos, ale civilové, jednak je sledují novináři, aktivisté, v našem případě i policie státu, z něhož se blíží k naší hranici. Přemístit vojáky na místo očekávaného útoku lze auty v řádu hodin, vrtulníky v řádu desítek minut.

V. Kotas 15.1.2017 23:07

Re: Nečetl jsem to. Masaryk údajně chtěl z ČSR

Ta šance k následování Švýcarska po r.1989 byla. Ptejte se politiků, proč nebyla ani snaha k následování. Mnozí jsou v politice dodnes.

J. Jurax 15.1.2017 22:44

Re: Jaksi se zapomíná

No, ti Germání hlavně Vám, nicht Wahr?

Z. Lapil 15.1.2017 22:22

Re: Pane Bartoni, lžete!

Asi tam bylo víc nerozumu, než jsem čekal. A je pravda, že děda měl KAM jít a nehrozila mu jakákoliv míra žebroty, takže jeho rozhodnutí bylo snazší, než když někdo "pustil" místo ve fabrice a šel do neznáma.

Že se norimberské zákony netýkaly Čechů, to vím, ale myslím si, že naši předkové byli nadáni jistou mírou schopnosti zobecňovat a jelikož jim teorie "panské rasy" nebyla neznámá... Do podrobnějšího rozboru se vědomě nepouštím, protože je trapný fakt, že většina toho, co se domnívám vědět, je jakási "paměť národa" získaná ve škole a od pamětníků z jedné strany, a jistě se shodneme aspoň v tom, že ta není nutně totožná se skutečností a téměř jistě je protikladná "paměti národa" sousedního, v daném případě Němců. Proto jsem zároveň extrémně opatrný v přijímání i odmítání nových tvrzení. Například: 19% z čeho? Mnou zfalšovaná statistika :-) tvrdí, že byla-li obsazována

území s více než 50% Němců, je z "vašich" 19% více než dvojnásobek čili velmi zhruba polovina

Čechů. Což je pořád míň, než bych asi tipoval, ale dává to smysl: před Němci neutekli ZDALEKA všichni.

Úroveň podlidí si ale nepozvednu. Náš pan profesor na gymnáziu byl totálně nasazený (nebo v koncentráku? To spíš ne, ale fakt je, že TAK dobře jsme jeho vyprávění neposlouchali). Vyprávěl, že přístup k doktorovi se řídil podle "kvality národnosti". Pořadí končilo Čech - Rus - Polák - Cikán - Žid. Neměl jsem a nemám náznak důvodu mu nevěřit.

J. Urban 15.1.2017 22:19

Re: Nečetl jsem to. Masaryk údajně chtěl z ČSR

A jen malinký přípodotek: Švýcarsko není v EU!

J. Urban 15.1.2017 22:18

Nečetl jsem to. Masaryk údajně chtěl z ČSR

vytvořit druhé Švýcarsko. Nedokázal to, hlavně Beneš mu to hodně po§ral. Švýcarsko se svými silně demokratickými principy funguje dodnes, už po více než 300 let, se svými 4 hlavními národnostmi. Byl jsem tam vloni. Něco jsem platil a vrátili mi drobné. Doma jsem prohlédl vrácené mince. Jedna byla z roku 1939 - a pořád platí. Kolikrát se u nás od r. 1939 vyměnila měna? A tak je to i s tou demokracií, ta u nás pořád nefunguje.

J. Vintr 15.1.2017 20:57

Re: Milý pane, než začnete takto žvanit, doporučuji si přečíst

Ta statistika je dost nejasná. Pokud jsou procentní ztráty počítány k celkovému předválečném počtu obyvatel ČSR, jsou v počtu mrtvých započítáni i Slováci a Sudetští Němci, padlí ve válce na straně Německa?

J. Lancik 15.1.2017 20:37

Re: Milý pane, Království České existovalo dlouhou dobu

O tom odporu Nemcu a Madaru proti korunovaci cisare ceskym kralem pise Ferdinand Seibt ve sve knize "Nemecko a Cesi" toto: Cisar s korunovaci souhlasil, vyhradil si vsak predchozi dohodu mezi Cechy a Nemci o forme rizeni tri korunnich zemi. Cesi si vyminili system vetsina- mensina, Nemci nechteli byt pritakavajici mensinou, chteli ve vsem kompletni spolurozhodovani rovnych partneru. K ustupkum nebyla ochotna ani jedina strana. Cisar pro neschopnost se dohodnout navrh na korunovaci pozdeji neprijal. Toto je nazor nemecke strany, duvody madarske neznam.

Ve schopnosti se dohodnout si daleko pruzneji pocinali Moravane, ti se dokazali s moravskymi Nemci dokazali dohodnout a v roce 1904 uzavreli dohodu nazvanou "Moravske vyrovnani". Ta fungovala tak, ze dalsi 4 zeme monarchie se rozhodly nasledovat, bohuzel do roku 1914 to stihla jen Bukovina. Po roce 1918 Moravane navrhli jejich dohodu jako model pro cely stat, Cesi o tom nechteli ani slyset. Misto toho zavedli tuhy centralizmus, v roce 1928 pripravili Slezko o pravo vubec existovat a "sjednotili" je s Moravou.

Proto se musim utrpne usmivat kdyz Cesi zvani o svycarskem modelu kdyz nejsou ani schopni napravit Gottwaldovu prasarnu 14cti kraju. Ustoupit od centralizmu a obnovit zemske zrizeni Cechy, Morava, Slezko. Na mozne neblahe dusledky tuhe centralizace upozornoval uz ve dvacatych letech Emanuel Radl, s nim i historik J. Pekar. Pouci se Cesi vubec nekdy?

P. Vaňura 15.1.2017 20:26

Pokud vypukne válka, žádná ze stran nebude dodržovat

nějaká pravidla (c) maršál Erich Luddendorf, 1937.

P. Vaňura 15.1.2017 20:23

Postavte proti nim Humvee s miniganem, který

vypálí sto ran za vteřinu. Totéž existuje i v ráži 20 mm.

Mylnost Vašich představ ukázala už první světová válka. Britové postoupili na Sommě o pár kilometrů za cenu půl milionu padlých!

Za ww2 se podařilo prolomit frontu jen za spolupráce pěchoty a tanků!

P. Vaňura 15.1.2017 19:59

Dejte mi to celé na povel, a JÁ TO ZVLÁDNU

Protože to celé je o tom, že rudozelená sebranka ty migranty zastavit NECHCE!

T. Krystlík 15.1.2017 19:30

Re: Stejně selhali národní politici.

Není. Podle úmluvy z roku 1951 se nesmí uprchlík vrátit zpět do země, kd eby mu hrozila smrt, vězení, pronásledování.

R. Sorge 15.1.2017 18:16

Re: Stejně selhali národní politici.

Vynucený návrat je také jen otázka logistiky.

T. Krystlík 15.1.2017 18:11

Re: Stejně selhali národní politici.

Mezi GR a MD plot obešli. Sice v TV se objevil podvod - přechod přes hraniční řeku, jenže ta podle googlemaps protéká hranicí kolmo = přechod přes řeku lokalizovanou názvem ve zprávách vede buď z GR do GR, nebo z MD do MD.

Ostatně vynucený přechod je jen otázka logistiky = shromáždit tolik lidí odhodlaných prorazit. Pak to jde. Třeba si budou lézt po zádech, aby plot překonali.

R. Sorge 15.1.2017 18:10

Re: Stejně selhali národní politici.

Austrálie je mnohem větší než Sicílie a žádné ilegální imigranty nepřijímá.

I. Mertl 15.1.2017 18:07

Re: Stejně selhali národní politici.

Udělal si výlet třeba na Sicilii a představil si ten plot, milý Richarde.

V. Kotas 15.1.2017 18:02

Re: Jaksi se zapomíná

Z jednoduchého důvodu. Při budování " kapitalismu " v ČR, překážel. Svým postojem k zaměstnancům, byl pro mnohé socialista.

R. Sorge 15.1.2017 17:42

Re: Stejně selhali národní politici.

Tento nesmysl jsme už slyšeli nejmíň 1000x.

A v Makedonii natáhli kratší plot a neprolomil ho ani dav několika tisíc lidí.

T. Krystlík 15.1.2017 17:30

Re: Stejně selhali národní politici.

Žádná opatření nezadrží dav několika stovek lidí před hranicí - vždy ji prolomí. Násilí a střelba je nezastaví. Zkuste si spočítat, kolik cz-vojáků vyjde na jeden kilometr hranic.

J. Vintr 15.1.2017 17:19

Re: Stejně selhali národní politici.

Ještě že těch pracovníků Frontexu není víc. To by sem stihli navozit i víc "uprchlíků".

J. Vintr 15.1.2017 17:16

Re: Jaksi se zapomíná

Je všeobecně známo, že třeba fabriku na boty a půl Zlína postavil Baťa. Z jakého důvodu "neměl na ten majetek nárok"?

A. Nový 15.1.2017 16:31

Re: Jaksi se zapomíná

Pletichy proti Janu A. Baťovi pokračovaly i po roce 1989.

Podrobný přípis ministra financí ČR Mgr. Bohuslava Sobotky ze dne 7. 9. 2004 určený premiérovi české vlády Stanislavu Grossovi je konkrétním návodem, jakým způsobem zpochybnit vlastnické právo Jana Antonína Bati a jeho potomků.

Jana A. Baťu rehabilitoval Městský soudu v Praze dne 25. června 2007.

A. Nový 15.1.2017 16:24

Re: Jaksi se zapomíná

Tomáši Baťovi jun. byl v restituci navrácen majetek, který mu náležel z dědictví. Statek a přilehlé polnosti a lesy. Na víc nárok neměl.