22.10.2017 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Paradoxy pokrokuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 13.1.2017 0:36, přehled diskusí

No jo, znáte to:
Autor: J. Jurax Datum: 13.1.2017 0:24

moderní techniku máme od toho, aby řešila problémy, které by bez ní nevznikly, a přitom vytvářela problémy další. Přišel na to jistý Murphy.

Fascinující.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2017 11:46

Trvalo velmi dlouho, než jsem měl mobil - dokud mi děti proti mé vůli nepořídili presidentský model Aligátor. Do té doby jsem vždy na dotaz po číslu mobilu odpovídal, že nemám, a reakce byly pozoruhodné. Zejména mladší úřednice kdekoli a prodavačky čehokoli bývaly v šoku, že to prý není možné. Občas byly i pobouřeny, jako kdybych se dopustil nějakého deliktu.

Elektronické recepty na léky by mohly být dobrá věc,:
Autor: J. Vavrochová Datum: 12.1.2017 10:19

kdyby tvůrci systému žili v realitě a nikoliv ve virtuální realitě. Nechápu, proč by si měl člověk recept tisknout na papír, to nedává smysl.

Snad by stačilo, aby se pacient třeba telefonicky dohodl s lékařem, ten mu poslal SMS s kódem receptu a s odvoláním na tento kód by si v kterékoliv lékárně lék vyzvedl. Má-li to totiž mít smysl, musí fungovat centrální úložiště lékařských předpisů, jednak kvůli kontrole, jednak proto, aby si z něho kterákoliv lékárna podle jedinečného kódu, zaslaného lékařem pacientovi, mohla příslušná recept "vytáhnout" a vydat předepsaný lék. Co je na tom pro tvůrce systému nepochopitelného? Nebo je to jinak a dělá se všechno pro to, aby elektronické recepty nemohly fungovat a nemohla jednoduše fungovat především kontrola vydávaných předpisů?

To je jednoduché, tyhle věci vymýšlejí:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 10:52

úředníci, kterým je jedno, jestli to bude fungovat a nemají páru o tom, co je a co není možné.

Nesmysl.:
Autor: A. Alda Datum: 12.1.2017 11:48

Proč by zase mělo existovat nějaké centrální úložiště informací o občanech?

Papírový recept vždycky stačil. Jen ať ho lékaři vypisují i nadále.

Re: Elektronické recepty na léky by mohly být dobrá věc,:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 12.1.2017 12:57

Jestli ono to nebude spíš v tom pracovníkovi v lékárně. Jediné, co potřebuje znát je číslo čárového kódu. A je fuk, zda ho načte čtečkou z mobilu, nebo ho naťuká do počítače.

Nrjvíc mi ale vadí:
Autor: M. Hatlák Datum: 12.1.2017 8:26

ty automatické "chytré" linky, například u PRE ale v podstatě i u O2, kde se dovoláte na automat typu stiskněte číslo když ... . Ale když máte nestandardní problém i když je řešitelný po telefonu, tak musíte na "obchodní místo", kde je nakonec tak blbá "vypisovačka něčeho do počítače", že stejně nic nevyřeší a Vám nezbyde než problém nechat vyhnít. Když máte štěstí tak vyhnije do ztracena a nic se neděje a když ne, tak za cizí chybu pěkně zaplatíte penězma i ztrátou času a nervů.

Ona s tou elektronizací je ta potíž,:
Autor: J. Berger Datum: 12.1.2017 5:42

že ji propagují a zavádějí mladí, abmiciozní a vzdělaní lidé, kteří ale uvažují jen podle sebe."Babička z Jevíčka" tedy, starý člověk z venkova, nemá internet, do města daleko a moderní technologie neovládá., jim nedy nefandí a neruzumí jim. Naši politici soudí, že "když je to na internetu, tak to přece každý ví". Omyl. Mimochodem: co napsal před 7 staletími Karel IV si dodnes můžeme přečíst. Co jsem napsal před 15 lety do počítače si letos nepřečtu. To není nic proti modernizaci, ale měla by se zavádět rozumně. Mám v počítači XP, asi 10 let a "už nejsou podporovány".

No ale přečtete si všechno,:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 8:41

i když jste to před patnácti lety napsal v nějakém exotovi. Jenom chtít. Že XP nejsou podporovány s tím nemá nic společného, tak nebásněte.

Re: No ale přečtete si všechno,:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2017 9:24

Ale z T602 z před dvaceti let toho moc nepřečtu a FEAT v dosovské verzi už je mi úplně k ničemu, a to jsem za něj zaplatil iks desítek tisíc. A jestli má pan předřečník počítač s XP připojený k síti, tak ho laskavě upozorněte, ať na něm rozhodně neřeší peněžní účty a důležitá data vůbec.

Kupodivu mi funguje ještě pod Vistami (Win8 už ne) počítací program, na kterém je jasně vidět, jak byl převeden z děrných štítků: čistě textová komunikace - včetně obrázků složených z hvězdiček - pouze pomocí třípísmenných zkratek, a to pouze velkými písmeny; bohužel většina výsledků nezastavitelně proletí po obrazovce (pauza funguje, ale ne dost rychle) a tisk nefunguje - zřejmě nenajde port LPT1.

No jo, exoti jako T602 to mají těžké,:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 10:27

ale vsadil bych se, že existuje nějaká konverzní utilita do plain text, a pokud ne, všecko se dá přečíst a exportovat nějakým tím hex editorem. Já jsem to tenkrát řešil psaním bez diakritiky a přečtu to dodneška, protože se mi T602 nelíbil. Co je FEAT, netuším. Pro DOSovské programy, které už nechodí pod DOS-emulací na Windowsech, je zase určitě nějaká echt emulace DOSu, pod kterou to běží. Nebo lze (pravděpodobně) nainstalovat DOS i na novém počítači, já mám ještě všecko skovaný a až budu mít chvíli času, tak to pro srandu zkusím. Ale upřímně řečeno, co s tím. Jednou zkonvertovat texty, které by mohly být potřeba (těch je skutečně minimum) a zbytek smazat, eventuelně je mohou opatrnější zkopírovat na něco novějšího a odkázat potomkům. Ti to pak všecko vyhodí sami.

Re: No jo, exoti jako T602 to mají těžké,:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2017 11:41

Což o to, ve skutečnosti nepochybně existuje způsob, jak cokoliv zkonvertovat na cokoliv, a je to jen otázka nákladů - finančních nebo osobně znalostních. Jenže ne každý je ty náklady schopen vynaložit: peníze jsou drahá sranda a počítač (software) mašina dost složitá na to, aby člověk, který se v ní chce šťourat, potřeboval k návodu slovník.

Mě vlastně u počítačů neštve ani tak vývoj, jako skutečnost - aspoň mi připadá, že nové a nové verze operačních systémů znemožňují používání starého softwaru. Jakž takž je to řešené u masových produktů (word, prohlížeče internetu...), ale komerční software vyžaduje nové a nové upgrady za nové a nové peníze.

Živím se stavební statikou, a jeden z důvodů, proč jsem se z "podnikatele" stal zaměstnancem, je ten, že jako "melouchář" neutáhnete upgrady kolem 50 000,- ročně, protože - zjednodušuji - těch programů potřebujete víc, a tudíž je používáte jen menší část pracovní doby.

FEAT (byl) je výpočetní program pro statiku. Dnes se můžete juknout na www.scia.cz nebo www.fine.cz. Ti druzí mají dokonce i přístupný ceník.

Re: No jo, exoti jako T602 to mají těžké,:
Autor: R. Langer Datum: 12.1.2017 12:17

Pokud nejsou finance na to, aby to někdo převedl, zřejmě to není zase tak důležité, jak si myslíte. ;-)

Re: No jo, exoti jako T602 to mají těžké,:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2017 14:41

Pak je ovšem možnost, že jdu koupit nový počítač, protože na starém nepřečtu nové programy od partnerů (word například), ohlásím své potřeby (musí na tom běhat program pod XP) a jsem ujištěn, že "downgrade" není žádný problém. Sice krčím nosem, protože už jsem se stačil naučit, že počítačoví odborníci nepříjemně často netuší, že jejich odbornost má své meze, ale v kamenné prodejně známé značky uvěřím.

Následně je mi z různých stran tvrzeno, že downgrade je v mém případě hardwarově nemožný.

Jak říkáte: není to tak důležité, řešení spočívá v práci na dvou počítačích zároveň, jen musím čas od času přepichovat flashku tam a tase zpátky.

Na druhé straně ovšem vidíme, že OS běhají:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 12:25

poměrně dlouho, a konečně i ty XP můžu provozovat víceméně do nekonečna, dokud nepřijde hardware, na kterém to už neběží kvůli driverům, a i pak si to můžu nainstalovat na virtuálu. Takže se na nové verze můžu vyflajznout. Například já tady mám na stole PC s Wserver 2008R2, kde mi ještě jako virtuál pod Hyper-V běží 1x XP, 1x W7, 1x w2008r2. Samozřejmě pak člověk potřebuje rychlý disk a dost RAM, ale funguje to. Ovšem já to mám za státní resp. výzkumné peníze, jak HW, tak SW, takže se mi to dobře mluví.

Podívejte se na:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 10:32

"real dos emulator" a něco si vyberte, nainstalovat ve virtuální mašině a MUSÍ to chodit.

Re: Podívejte se na:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2017 11:48

Nemusí. Potřebuje to hardlock do LPT1.

No jo, když to tenkrát tak blbě naprogramovali:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.1.2017 12:33

pomocí low-level rutiny, to je pak těžké. Tenkrát byli všichni velcí programátoři a nepoužívali standardní postupy, protože to bylo pod jejich úroveň.

Re: No jo, když to tenkrát tak blbě naprogramovali:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.1.2017 14:51

Pokud tehdy nebyl standardní postup právě tohle, porty USB byly v nedohledné budoucnosti.

A technicky byl ten program výborný, ve smyslu že byl přehledný a dělal, co měl, v celkem konečné době - ve finále jde o sestavení/vyřešení/rozpletení soustav tisíců lineárních rovnic (metoda konečných prvků). Ne jako ten křáp, co mám dnes, který se občas rozhodne, že dva body s totožnými souřadnicemi v milimetrech nejsou totožné, a nenechá se ukecat.

Re: No ale přečtete si všechno,:
Autor: J. Schwarz Datum: 12.1.2017 16:04

Taky jsem některé věci archivoval pomocí M602 a tak je to všechno v háji. Obnovit by to šlo, ale nestojí to za to. Na nějaké staré mašině rozjet DOS... ale takové stroje už každý dávno vyhodil.

Krásná moderní doba:
Autor: J. Kovaříček Datum: 12.1.2017 3:37

Nic mimořádného, na to si zvykněte. Lepší to nebude. Svět začíná ovládat technologie a chytré mašinky - chytrý telefon, chytrý televizor, chytré auto atd. Ale nelekejte se, tohle vše napraví muslimové a nebude to trvat dlouho.

Re: Krásná moderní doba:
Autor: P. Dvořák Datum: 12.1.2017 4:10

Jistě jste neměl na mysli, že to napraví chytří muslimové.

Re: Krásná moderní doba:
Autor: J. Jurax Datum: 13.1.2017 0:36

Svět začíná ovládat technologie a chytré mašinky ... jojo, to si musel myslet můj děda, když kolem roku 1905 viděl poprvé telefon a kočár bez koní - pocházel z moravské vísky - o pár let později dokonce létadlo - podle jeho popisu soudím, že to byl Etrich "Taube" ...