25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Umírněná klimatoložka Judith Curry resignuje

Ač bývá zvykem, že vědci s definitivou vyučují i v pokročilém věku, Curryová odchází po šedesátce do důchodu. Politizace vědy už ji nebaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Richter 12.1.2017 3:17

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

P. Rada? Už to jméno je zárukou "kvality".

.... *8-(

P. Rada 12.1.2017 10:35

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Kvalitní by od Vás bylo dodat do diskuse ověřitelnou myšlenku. Takto jen pojem "kvalita" dehonestujete v naději, že se s Vaší hloupostí a neschopností věcně argumentovat "svezu" - že?

J. Křivánek 12.1.2017 3:56

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Co to meleš ty hnusný lháři? Kdo musí vysvětlovat lží klimaskeptiků? 10 z 10 přírodovědných dokumentů, které se ochomejtnou kolem klimatu valí hromadu klimaalarmistických bludů, polopravd a lží. Si křivé hovado co šíří paniku a pokud z toho nemář soudruhu Rado peníze tak si adept na cvokhaus.

K. Frauknecht 12.1.2017 7:50

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

:-))

P. Kremla 12.1.2017 7:05

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

To jsou opet zvasty. Rada, nechte si sve rady radeji pro sebe.

M. Dvořák 12.1.2017 7:52

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Pane Rada nesmysly a ... celé plejády nekorektností až lží ... šíříte spíše vy a vám podobní. Co říkáte na to, že v Západní Kanadě odtává kontinentální horský ledovec a pod ním se našly pařezy od vzrostlých stromů... Ty stromy dle datování jsou staré okolo 2.000 let. To ale znamená, že zřejmě není vůbec pravda to, co šíří většina klimatologů, klimaalarmistů a podobně... a to že globální teplota je teď historicky nejvýš za celý Holocén.... Protože čistě vzato, když teď odtává ledovec který tam byl - "celou dobu" našeho sledování a měření a objeví se pod ním velké pařezy od vzrostlých stromů tak to bohužel znamená jenom jedno ... před 2000 let muselo být celosvětové klima mnohem teplejší než dnes - není to jenom lokální projev , ale muselo dojít k posunutí celého jednoho stupně vegetace o spoustu desítek metrů výš...... Jinak již mnohokráte zmiňované - Římské teplotní optimum -

P. Rada 12.1.2017 8:41

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Pane Dvořáku nesmyslem je nezamyslet se nad daty což také předvádíte. Za celou poslední dobu meziledovou se GLOBÁLNÍ teplota neodchýlila velmi pravděpodobně s tolerančního pásma +- 0.5C ačkoli místní výkyvy byly až řádově větší. Právě dnes se ve srovnání s tím teprve dostáváme nad toto tolerančí pole. Podstatná je ale STRMOST současné změny:

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Podle dendrologických dat je dopadem např. dnešní sucho ve středomoří a to největší za posledních 900let a dál takto spolehlivé údaje v oblasti nejsou: ..... GISS - sucho ve středomoří největší za 900let.

http://www.giss.nasa.gov/research/news/20160301/

Konkrétně u nás se podle hodnocení SPEI-indexu sucha cca -1 nedostává vláhy už přes 20let ( po které se i zde na NP vedou diskuse o klimatu) ale teprve poslední roky je to výrazněji znát např. na stavu vody ve studních, vrtech a na sucem stresovaných lesních porostech. Trend se v komplexním systému sice změnit už s principu může - ale to je krajně nepravděpodobné. Důsledky však nutně s celou biosférou pponeseme všichni. Není totiž kam odejít.

S. Kneifl 12.1.2017 9:38

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Aha, takže teplotní extrémy a obrovské výkyvy počasí tu byly už předtím, než jsme začali do ovzduší pumpovat ten klimatický jed... zajímavé...

No, rád bych viděl tak dlouhou a velkou lokální odchylku od globální teploty, která by zvládla nechat odtát ledovec a nechat pod ním vyrůst stromy. To aby tam stál mimozemšťan s fénem...

M. Prokop 12.1.2017 9:40

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

S Radou a jehovisty nehnete.

S. Kneifl 12.1.2017 9:49

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Ale třeba pohnu s někým, kdo ty jeho texty třeba náhodou čte...

S. Kneifl 12.1.2017 9:42

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

A ta STRMOST je "způsobena" tím, že v tom grafu jsou naroubována přístrojová měření na klimatické rekonstrukce - ty totiž podobně rychlé výkyvy nedokážou zachytit a vyhladí je jak v čase, tak (kvůli nelinearitě) i v amplitudě. Nakonec ani to strmé novověké oteplení není na konci těch rekonstrukcí vidět, některé začaly naopak klesat.

P. Rada 12.1.2017 10:32

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Pane Kneife základem té strmosti ve změnách teploty, je uvolnování uhlíku do atmosféry milionkrát rychlejším tempem než z ní byl předtím stamiliony let odčerpáván. Způsobuje to fyzikálně ověřitelný efekt radiační aktivity plynů s elektromagnetickým zářením.

V geohstorii planety sotva najdete srovnatelné dopady. I v období PETM kdy se atmosféra rovněž masivně sytila uhlíkem to byl proces řádově pomalejší a přesto i tehdy vedl k vymírání oceánského života.

Dnešní hromadné hynutí korálů je příznačně násobně rychlé a podobně odumírání jehličnanů v mírném pásmu planety atd. Člověk žijící dnes odtrženě od přírodních proměn skrze svou hlavní vazbu na surovinové zásoby si ryzika přílišné STRMOSTI změn zatím žel uvědomuje velmi málo i když si dal do přízviska název sapiens.

R. Langer 12.1.2017 9:59

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Zase jenom kecáš, Zelený sedmilháři. :-P

P. Zinga 12.1.2017 10:19

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Dendrologická data už byla taky zpochybněna.

J. Kavalír 12.1.2017 10:08

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Jak dlouho, podle vás, to "Římské teplotní optimum" trvalo? Nyní stačilo pár let a ledovcové splazy ustupují. Za dalších pár let tam mohou růst nové stromy. Odtávání ledovce Athabasca (n.p. Jesper) je sledováno přes 100 let a jsou zde umísťěny tabulky, kam ve kterém roce dosahoval. V posledních letech taje čím dál rychleji.

Jak vysvětlíte, že se Ötzi zachoval po 5000 letech v prakticky neporušeném stavu na místě, kde zemřel a nedošlo k jeho rozkladu již během římského nebo středověkého oteplení?

S. Kneifl 12.1.2017 10:29

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Na růst vzrostlých stromů pod ledovcem potřebujete větší nárůst teplot než o pár desetin stupně během několika desítek let.

J. Kavalír 12.1.2017 11:06

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

O tom, co je to ledovcový splaz, vás, doufám, poučovat nemusim. Jistě tu oblast překryl během "malé doby ledové" a po jejím odeznění začal zase ustupovat. Globálně se teplota za posledních 100 let zvedla už o cca 1 stupeň, podle údajů za loňský rok. O kolik se zvedla lokálně? Na pevnině a na severu obecně rostla několikanásobně rychleji. O jakých desetinách stupně tedy píšete?

K. Frauknecht 12.1.2017 12:12

Re: Ta matika je sviňa:-))

"Globálně se teplota za posledních 100 let zvedla už o cca 1 stupeň", tzn. ročně cca o jednu setinu. "Na pevnině a na severu obecně rostla několikanásobně rychleji", třeba 10x? No a jsem u těch desetin :-))).

J. Kavalír 12.1.2017 13:34

Re: Ta matika je sviňa:-))

No vidíte, a já trouba myslel, že pro růst rostlin je rozhodující výsledná teplota, nikoli to, jak rychle za posledních 100 let stoupala. :-)))

K. Frauknecht 12.1.2017 13:54

Re: Ta matika je sviňa:-))

To rozhodně, jen jsem se pozastavil nad Vaším argumentem, ale v dobrém. Nepřipadáte mi "radovsky" demagogický :-).

M. Dvořák 13.1.2017 7:40

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Ötzi - nález mumie - 3210 metrů ... To není hranice lesa ani v době druhohor.... Příště až budete polemizovat pane Kavalíre, zkuste si o tom něco zjistit děkuji.

L. Metelka 12.1.2017 20:53

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.

Klimatologové nezalézají. Jen s panem Kremlíkem není o čem diskutovat. Když se ještě pokoušel o odbornou argumentaci, udělal ze sebe vola. Tak toho nechal a přešel ke "společenské rubrice". Kdo co komu udělal, kdo o kom co napsal nebo řekl. Taková klimaskeptická drbna. Na tu zase nebudou reagovat klimatologové. Ale kdyby se náhodou zase někdy pustil do "odborných" věcí,... :-)