22.10.2017 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Umírněná klimatoložka Judith Curry resignujeVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 25, poslední: 13.1.2017 7:40, přehled diskusí

U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Rada Datum: 12.1.2017 0:56

O tom, že sám Kremlík začal už před mnoha lety s "honem na čarodejnice" a po vzoru Klause začal vše zpochybnovat a dokonce a chtěl některé klimatology dát k soudu, se příznačně ani nezminuje.

Situace je pod létech takovýchto tlaků v ČR obecně - a specielně na NP - taková, že klimatologové raději "zalezli do svých kanceláří" než aby na veřejnosti vystupovali k věci Klausem či Kremlíkem a jim podobným zpolitizované až zprofanované. Přitom do budoucna jde o mnoho ale dnes o spotřebu a tržby s ní plynoucí:

http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

Klimatologům samým se tolik nedivím, museli by vedle své profese začít znovu a znovu vysvětlovat laické veřejnosti celé plejády nekorektností až lží kterých se údajní klimaskeptici na dezinformacích veřejnosti dopustili. To už ale vůbec není o vědě ale dokonce někdy až velmi nechutné politice.

Věc má ale své faktické dopady na společnost. U nás v např v podcenění nástupu sucha které klimatické změna přinesla. Zejména sice do středomoří kde spolu-iniciovala migrace až války ale to vše i u nás začíná stále více společnost znejistovat až tížit. Společnost pod nedostatkem kýžené osvěty stupidně zaspala a za to ponese dlouhodobé důsledky. Kremlík ale asi sotva - on je píše "co si usmyslí". Žádnoý ze svých článků totiž nepodřídil nikdy běžné praxi ve vědě (kterou rád kritizuje) kdy se před zveřejněním zecenzuje... Na druhou stranu je faktem, že kdyby toto téma opět a opět nerozviřoval, sotva by k tomuto tématu sem někdo s dlouhodobou dokonce presidentskou kampaní "otrávených" klimatologů napsal seriozní článek.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: R. Čtvrtníček Datum: 12.1.2017 2:01

Australie,Melbourne 25 prosinec, oteplovaci zajasali, nejteplejsi 25 prosinec,(Christmas day) za 35 let.

3 leden,nejstudenejsi 3 leden za 40 let.

Pouceni : po kazde teple fronte prijde fronta studena. Jinak tu mame normalni leto.Jestlize fouka vitr ze severu je horko, foukali z jihu je teplo.

To ze taji ledovce v Antarctide, je normalni, neb je tu leto, pomerne dost teple, na rozdil od lonska. Nepopiram, ze se klima meni,ale jestli me nekdo zacne presvetcovat , ze vliv cloveka je na zmenu klimatu vetsi nez 2%, a ze stim lide neco mohou udelat,reknu mu svoje.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: J. Kavalír Datum: 12.1.2017 10:28

Poučení :Počasí je jen počasí. Jen když během několika let padá jeden ( ať maximální nebo minimální) dlouhodobý teplotní rekord za druhým začíná to být podezřelé. 35 nebo 40 let je k smíchu - tady se teploty sledují již přes 200 let.

Před pár roky tu Kremlík prohlašoval téměř za přírodní zákon, že když plovoucího ledu v Arktidě ubývá, pak ho musí u Antarktidy přibývat (mám na mysli roční minima a maxima). Příroda ho už ale vyvedla z omylu, stejně jako u jeho dalších tvrzení, že se po r. 1998 přestalo oteplovat, což po několika letech musel změnit pouze na "stagnaci teplot".

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: A. Richter Datum: 12.1.2017 3:17

P. Rada? Už to jméno je zárukou "kvality".

.... *8-(

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Rada Datum: 12.1.2017 10:35

Kvalitní by od Vás bylo dodat do diskuse ověřitelnou myšlenku. Takto jen pojem "kvalita" dehonestujete v naději, že se s Vaší hloupostí a neschopností věcně argumentovat "svezu" - že?

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: J. Křivánek Datum: 12.1.2017 3:56

Co to meleš ty hnusný lháři? Kdo musí vysvětlovat lží klimaskeptiků? 10 z 10 přírodovědných dokumentů, které se ochomejtnou kolem klimatu valí hromadu klimaalarmistických bludů, polopravd a lží. Si křivé hovado co šíří paniku a pokud z toho nemář soudruhu Rado peníze tak si adept na cvokhaus.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: K. Frauknecht Datum: 12.1.2017 7:50

:-))

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Kremla Datum: 12.1.2017 7:05

To jsou opet zvasty. Rada, nechte si sve rady radeji pro sebe.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: M. Dvořák 891 Datum: 12.1.2017 7:52

Pane Rada nesmysly a ... celé plejády nekorektností až lží ... šíříte spíše vy a vám podobní. Co říkáte na to, že v Západní Kanadě odtává kontinentální horský ledovec a pod ním se našly pařezy od vzrostlých stromů... Ty stromy dle datování jsou staré okolo 2.000 let. To ale znamená, že zřejmě není vůbec pravda to, co šíří většina klimatologů, klimaalarmistů a podobně... a to že globální teplota je teď historicky nejvýš za celý Holocén.... Protože čistě vzato, když teď odtává ledovec který tam byl - "celou dobu" našeho sledování a měření a objeví se pod ním velké pařezy od vzrostlých stromů tak to bohužel znamená jenom jedno ... před 2000 let muselo být celosvětové klima mnohem teplejší než dnes - není to jenom lokální projev , ale muselo dojít k posunutí celého jednoho stupně vegetace o spoustu desítek metrů výš...... Jinak již mnohokráte zmiňované - Římské teplotní optimum -

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Rada Datum: 12.1.2017 8:41

Pane Dvořáku nesmyslem je nezamyslet se nad daty což také předvádíte. Za celou poslední dobu meziledovou se GLOBÁLNÍ teplota neodchýlila velmi pravděpodobně s tolerančního pásma +- 0.5C ačkoli místní výkyvy byly až řádově větší. Právě dnes se ve srovnání s tím teprve dostáváme nad toto tolerančí pole. Podstatná je ale STRMOST současné změny:

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Podle dendrologických dat je dopadem např. dnešní sucho ve středomoří a to největší za posledních 900let a dál takto spolehlivé údaje v oblasti nejsou: ..... GISS - sucho ve středomoří největší za 900let.

http://www.giss.nasa.gov/research/news/20160301/

Konkrétně u nás se podle hodnocení SPEI-indexu sucha cca -1 nedostává vláhy už přes 20let ( po které se i zde na NP vedou diskuse o klimatu) ale teprve poslední roky je to výrazněji znát např. na stavu vody ve studních, vrtech a na sucem stresovaných lesních porostech. Trend se v komplexním systému sice změnit už s principu může - ale to je krajně nepravděpodobné. Důsledky však nutně s celou biosférou pponeseme všichni. Není totiž kam odejít.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: S. Kneifl Datum: 12.1.2017 9:38

Aha, takže teplotní extrémy a obrovské výkyvy počasí tu byly už předtím, než jsme začali do ovzduší pumpovat ten klimatický jed... zajímavé...

No, rád bych viděl tak dlouhou a velkou lokální odchylku od globální teploty, která by zvládla nechat odtát ledovec a nechat pod ním vyrůst stromy. To aby tam stál mimozemšťan s fénem...

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: M. Prokop Datum: 12.1.2017 9:40

S Radou a jehovisty nehnete.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: S. Kneifl Datum: 12.1.2017 9:49

Ale třeba pohnu s někým, kdo ty jeho texty třeba náhodou čte...

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: S. Kneifl Datum: 12.1.2017 9:42

A ta STRMOST je "způsobena" tím, že v tom grafu jsou naroubována přístrojová měření na klimatické rekonstrukce - ty totiž podobně rychlé výkyvy nedokážou zachytit a vyhladí je jak v čase, tak (kvůli nelinearitě) i v amplitudě. Nakonec ani to strmé novověké oteplení není na konci těch rekonstrukcí vidět, některé začaly naopak klesat.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Rada Datum: 12.1.2017 10:32

Pane Kneife základem té strmosti ve změnách teploty, je uvolnování uhlíku do atmosféry milionkrát rychlejším tempem než z ní byl předtím stamiliony let odčerpáván. Způsobuje to fyzikálně ověřitelný efekt radiační aktivity plynů s elektromagnetickým zářením.

V geohstorii planety sotva najdete srovnatelné dopady. I v období PETM kdy se atmosféra rovněž masivně sytila uhlíkem to byl proces řádově pomalejší a přesto i tehdy vedl k vymírání oceánského života.

Dnešní hromadné hynutí korálů je příznačně násobně rychlé a podobně odumírání jehličnanů v mírném pásmu planety atd. Člověk žijící dnes odtrženě od přírodních proměn skrze svou hlavní vazbu na surovinové zásoby si ryzika přílišné STRMOSTI změn zatím žel uvědomuje velmi málo i když si dal do přízviska název sapiens.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: R. Langer Datum: 12.1.2017 9:59

Zase jenom kecáš, Zelený sedmilháři. :-P

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: P. Zinga Datum: 12.1.2017 10:19

Dendrologická data už byla taky zpochybněna.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: J. Kavalír Datum: 12.1.2017 10:08

Jak dlouho, podle vás, to "Římské teplotní optimum" trvalo? Nyní stačilo pár let a ledovcové splazy ustupují. Za dalších pár let tam mohou růst nové stromy. Odtávání ledovce Athabasca (n.p. Jesper) je sledováno přes 100 let a jsou zde umísťěny tabulky, kam ve kterém roce dosahoval. V posledních letech taje čím dál rychleji.

Jak vysvětlíte, že se Ötzi zachoval po 5000 letech v prakticky neporušeném stavu na místě, kde zemřel a nedošlo k jeho rozkladu již během římského nebo středověkého oteplení?

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: S. Kneifl Datum: 12.1.2017 10:29

Na růst vzrostlých stromů pod ledovcem potřebujete větší nárůst teplot než o pár desetin stupně během několika desítek let.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: J. Kavalír Datum: 12.1.2017 11:06

O tom, co je to ledovcový splaz, vás, doufám, poučovat nemusim. Jistě tu oblast překryl během "malé doby ledové" a po jejím odeznění začal zase ustupovat. Globálně se teplota za posledních 100 let zvedla už o cca 1 stupeň, podle údajů za loňský rok. O kolik se zvedla lokálně? Na pevnině a na severu obecně rostla několikanásobně rychleji. O jakých desetinách stupně tedy píšete?

Re: Ta matika je sviňa:-)):
Autor: K. Frauknecht Datum: 12.1.2017 12:12

"Globálně se teplota za posledních 100 let zvedla už o cca 1 stupeň", tzn. ročně cca o jednu setinu. "Na pevnině a na severu obecně rostla několikanásobně rychleji", třeba 10x? No a jsem u těch desetin :-))).

Re: Ta matika je sviňa:-)):
Autor: J. Kavalír Datum: 12.1.2017 13:34

No vidíte, a já trouba myslel, že pro růst rostlin je rozhodující výsledná teplota, nikoli to, jak rychle za posledních 100 let stoupala. :-)))

Re: Ta matika je sviňa:-)):
Autor: K. Frauknecht Datum: 12.1.2017 13:54

To rozhodně, jen jsem se pozastavil nad Vaším argumentem, ale v dobrém. Nepřipadáte mi "radovsky" demagogický :-).

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: M. Dvořák 891 Datum: 13.1.2017 7:40

Ötzi - nález mumie - 3210 metrů ... To není hranice lesa ani v době druhohor.... Příště až budete polemizovat pane Kavalíre, zkuste si o tom něco zjistit děkuji.

Re: U nás je to ještě horší jak v USA.:
Autor: L. Metelka Datum: 12.1.2017 20:53

Klimatologové nezalézají. Jen s panem Kremlíkem není o čem diskutovat. Když se ještě pokoušel o odbornou argumentaci, udělal ze sebe vola. Tak toho nechal a přešel ke "společenské rubrice". Kdo co komu udělal, kdo o kom co napsal nebo řekl. Taková klimaskeptická drbna. Na tu zase nebudou reagovat klimatologové. Ale kdyby se náhodou zase někdy pustil do "odborných" věcí,... :-)