28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Potíže s věštbou

Zajímá vás, jaký bude rok 2017 z ekonomického hlediska? Můžete si být jisti, že tuto otázku si klade řada ekonomů, investorů i politiků. Ale pokud jde o odpověď, musíte si počkat zhruba 365 dní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 1.1.2017 14:00

Re: Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

Tak predvidat krize lze, ale ne v tom smyslu, ze na to dame nejake datum - napriklad je naprosto jiste, ze Zapad se zene do nejake tezke financni/civilizacni krize, ale kdy se veci provali nikdo predpovedet neumi a ani nemuze umet.

Navic i kdyby se predpovet dalo a krizim by se predeslo jejich nejakym zametenim pod koberec, protoze co jineho se v takovych pripadech deje, stejne je to jen oddaleni jeste tezsich krizi v budoucnu. Rozumny clovek v principu kona tak, jak je spravne konat, aby si na nejake (jiste pak prichazejici) krize sam nezadelaval. Spatna zivotni politika je konat kratkodobe vycurane s tim, ze se krize budou vyhlizet a predejde se jim nez nastanou. Coz je cela zivotni politika v kostce toho naseho dnesniho Zapadu

2) Na burze ty male ryby pusti vetsinou jen 'male chlupy', cili ztrati vetsinou jen tolik, ze se s tim da zit, ale pocetne, v agregatu jejich mnozstvi jde o obrovske sumy oproti tem ztratam, ktere jsou verejne zname, par jedincu prijde o majlant, nebo ho ziska, ale v celkovem obraze na burze o nic velkeho nejde, kdyz se to srovna s temi malymi, ale hodne pocetnymi rybami, ktere jak rikate, zpravidla prodelaji.

Osobne jsem kdysi takhle na burze hral, kdyz zacal v Jizni Africe konec toho apartheidu a tamni mena se propadla do pekla a akcie zlatych dolu s nimi, koupil jsem myslim za pet tisic dolaru akcie jednoho slavneho zlateho dolu, uz si presne nepamatuji nazev, a behem par let se zase mena a akcie velice zvedly a vydelal jsem majlant, ovsem na jinych akciich to zase slavne nebylo a tak kdyz jsem z toho vystoupil, nula vice mene od nuly posla.

K. Pavlik 1.1.2017 1:30

Re: Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

1) Krize samozrejme lze predvidat jen se vysledek nesmi zverejnit protoze kdyz se tomu uveri tak se zmeni skutecnost ( a tim samozrejme i predpoved modelu) - toto vicemene tvrdite i vy.

2) Na burze nekdo vydela a nekdo prodela - pitomci (a zejmena male ryby) obycejne prodelaji.

S. Moc 31.12.2016 23:12

Re: Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

Každý systém pracuje jen do tehdy než ho začne kopírovat většina lidí. To platí i pro státy. Ti šikovní začnou nový trend na kterém vydělají a jejich příkladu začne následovat víc a víc lidí až jich je tolik, že nevydělá nikdo, ba naopak.. V době kdy informace obletí planetu za několik milisecund se nové trendy uplatní opravdu jen krátkodobě. Honíme se za chymérou ekon. řádu který by vedl k blahobytu pro všechny a to zkrátka nejde. Nemůžeme být všichni bohatí.

J. Jurax 31.12.2016 22:00

Re: Předvídání budoucnosti

No, s předvídáním budoucnosti je to různé ... pamatuju předpovědi odborníků, že v roce 2000 bude základna na Marsu - v euforii po prvních letech do vesmíru a přistání na Měsící ... pamatuju taky předpovědi vývoje počítačů asi tak z roku 1965 do konce století - byly zajímavé, ale o mikroprocesorech a PC nemluvily, zato předjímaly vnitřní paměť počítače až v řádu jednotek megabajtů a až stomegabajtové paměti s přímým přístupem (disky byly tehdy horká novinka, obecně se užívaly bubnové paměti) a ovládání hlasem ... četl jsem předpovědi o rozvoji transatlantické letecké dopravy čtyřicet let dopředu z roku 1920 - renomovaní odborníci sázeli na vzducholodě, jež se stanou vážnou konkurencí lodí, protože létadla těžší vzduchu stěží kdy unesou tolik paliva, aby vůbec Atlantik přeletěla bez jakéhokoliv nákladu - jiná předpověď sázela zase na stroje těžší vzduchu, pro něž by v Atlantiku byly zbudovány obrovské plovoucí aeroporty, na nichž by létadla dotankovala a kam by se též uchylovala v případě náhlého zhoršení počasí ...

A technologické zlomy se nedají předvídat ... obecně si myslím, že jste technologický optimista; ne že by naznačené trendy neexistovaly a nemohly se případně vyplnit, ale stane-li se tak, bude to v podstatně delším časovém intervalu než zde předkládáte.

V. Vaclavik 31.12.2016 15:21

Re: Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

Naprosta vetsina hracu na burzach v casech krizi prodela a zaleze pod kamen a nikdo o nich nepise, protoze to neni ctenarsky zajimave, pise se jen o tech, kteri pohadkove zbohatnou, nebo pohadkove zchudnou, tedy prijdou o velke bohatstvi, ale i tak si ctenarska obec pamatuje jen ty co zbohatli, proste takova je lidska natura.

Krize z principu veci nejde predvidat, protoze ty predpovedi krizi, ktere establishment vzal vazne a ucinil kroky, aby je odvratil, v krize nevyustily a nevi se, jestli by vyustily, kdyby na tu kterou predpoved nikdo nezareagoval... a pak jsou predpovedi, kterym sirsi establishment neveri a nektere z tech predpovedi se pak ukazi byt jako pravdive odhadnuti budoucnosti.

Je to podobne tomu prodavaci masti proti kousnuti draka, ktereho se potencialni kupec zeptal, jestli ho nekdy drak kousnul, na coz prodejce te masti odvetil, ze nikoli, protoze se tou masti maze...

K. Pavlik 31.12.2016 13:53

Jeste k tomu modelu

Jestli to nahodou neni naopak. Spekulanti zacnou citit problemy a delaji zasadni rozhodnuti na burze. Po nejake dobe si toho vsimne i ten slavny model a predpovi to co obchodnici vi jiz pred pul rokem.

P. Vaňura 31.12.2016 13:29

Jinými slovy, předpokládáte tisk inflačních peněz. ALE

nezapomeňte na jev, zvaný "stagflace." A pádivá inflace je už cesta do pekel...

K. Janyška 31.12.2016 11:47

Budoucnost je nepredikovatelná, jen její vlastnosti. Ty jsou

totiž stále stejně. A budou i v roce 2017. Ještě tak o nich něco vědět, to by bylo něco, co ? Oznámím vám tu základní, lidský svět je odjakživa a navždy neustále se rozšiřujícím od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánním řádem. A co to značí, tu popisuji už roky. A nikdo z vás se nechytáte... Dzp.

K. Janyška 31.12.2016 11:45

Re: Předvídání budoucnosti

Budoucnost je nepredikovatelná, jen její vlastnosti. Ty jsou

totiž stále stejně. Ještě tak o nich něco vědět, to by bylo něco, co ? Oznámím vám tu základní, lidský svět je odjakživa a navždy neustále se rozšiřujícím od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánním řádem. A co to značí, tu popisuji už roky. A nikdo z vás se nechytáte... Dzp.

M. Pivoda 31.12.2016 11:06

Předvídání budoucnosti

C. Harvey: "... všem recesím od roku 1960 předcházela inverze výnosové křivky, a to v dostatečném předstihu, aby recesi bylo možné předpovídat v rozumném čase."

Ray Kurzweil: "žádná recese ani válka od roku 1895 nezastavila exponenciální vývoj informačních technologií." Pokud dnes použijeme tento Kurzweilův postřeh, pak je zřejmé že:

- V roce 2017 přijde mnoho lidí o práci, protože se již prosadí auta bez řidiče. A specializovaná umělá inteligence se prosadí i v jiných oblastech (asistenti v mobilních telefonech, ...).

- Bude-li tento trend pokračovat, pak do deseti let bude třeba vyhubit nepotřebné dnešní zaměstnance, nebo zavést nepodmíněný minimální příjem. Tzn. zavést hybridní systém mezi současným kapitalismem a budoucím technologickým socialismem.

- Bude-li ale stávajíící trend i nadále pokračovat, pak kolem roku 2045 se objeví nová nebiologická specie (obecná umělá inteligence), která bude mít větší intelektuální výkon než představuje součet všech dnešních lidských mozků na této planetě. A proto nelze již předpovědět, co bude následovat po roce 2045. (To, co bude po roce 2045 ví jen ti čeští ekonomové, kteří plánují dostavbu Temelína, nebo to musí být podvodníci.)

J. Plíva 31.12.2016 10:40

Kdy to praskne?

Uvažovat na téma "kdy to praskne" je zajímavé. Moje zkušenost je,vzpomínám si, že někdy kolem roku 1980 jsem si říkal, že je u nás takový bordel, že už to musí prasknout každou chvíli - a vydrželo to ještě 10 let. Dnes si říkám, že to všeobecné zadlužení je tak strašlivé, že to musí prasknout každou chvíli. Tehdy by to možná také neprasklo, kdyby to neprasklo v SSSR. Takže zkušenost říká, že u nás to praskne až, když to praskne někde jinde - třeba v Německu.

Navazující otázka je: Proč to praskne? Třeba proč to praskne v Německu? Jak to bude vypadat, až to praskne, to není těžké si představit: nejprv se bude propouštět a vznikne nezaměstnanost, protože klesne poptávka. Vláda se bude snažit podporovat alespoň spotřebu tisknutím peněz, což by asi vedlo k inflaci. Dokud bude dostatek potravin, nebude hrozit hyperinflace, ale budou hrozit nepokoje, protože lidé nechtějí přijít o to, na co jsou zvyklí. Nespokojenost mohou využít politikové s radikálními a násilnými recepty. To je nejhorší: hrozící násilí. Ale proč to praskne třeba v Německu? Nějak ta hrozba souvisí s těmi dluhy. Copak se lze zadlužovat do nekonečna, jak si to myslel třeba Jiří Paroubek? Dluhy se neplatí a mohou stále růst - tak nějak to kdysi říkal. Věřitelé nemohou chtít zaplatit, protože by nedostali nic. Centrální banka může tisknout do nekonečna. Měnová válka - válka mezi eurem a dolarem - může trvat věčně...a ani pan Kohout neví.

K. Janyška 31.12.2016 9:28

Budoucnost je nepredikovatelná, jen její vlastnosti. Ty jsou

totiž stále stejně. Ještě tak o nich něco vědět, autore, to by bylo něco, co ? Oznámím vám tu základní, lidský svět je odjakživa a navždy neustále se rozšiřujícím od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánním řádem. A co to značí, tu popisuji už roky. A nikdo z vás se nechytáte... Dzp.

K. Pavlik 31.12.2016 3:23

Re: Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

Lide z byznysu se se svymi predpovedmi nechlubi, oni budto vydelaji nebo prodelaji penize ( no ale vetsinou vydelaji).

Problemy maji lide kteri o tom pisi - a ti nesou obycejne moc chytri (jinak by hrali na burze) - tam je vysledek videt a pak to vypada ze se neda predvidat.

Muj oblibeny priklad je tento: Jedny noviny udelaly takovou malou soutez: Kazdemu daly 5000 papirovych penez a udelaly soutez jak to dopadne (jen 3 transakce mesicne) s malou cenou kazdy mesic a velkou cenou po roce. Jak to dopadlo? Po 3 mesicich meli vedouci v papirovych penezich statisice, noviny dodavaly nova pravidla jako ze se nesmi manipulovat Torontska burza aby se vyhrala cena. Po 5 mesicich to zrusily - vedouci meli jiz miliony.

Kazdy kdo chce hrat na burze by si mel uvedomit proti cemu hraje.

Toz tak.

V. Vaclavik 31.12.2016 1:18

Kdyz nedovedou predpovidat lide z byznysu

co pak teprve politikove? Jsou to vsichni kasparkove, kterym ve sve vetsine verime, protoze verime ze tam nahore ONI vi co delaji.

Krize ekonomiky zasahujici nejen cele zeme ale kontinenty jsou ciste vysledkem centralniho rizeni ekonomik zemi. A predvidat krize je jako kdyz vidite deti hrat si se sirkami ve stodole a predvidat, kdyz stodola lehne popelem, coz se nemusi stat ani dnes ani zitra, ale jednou to proste prijde, prakticky prijit musi, je to jen otazka kdy, nikoli zda to prijde.

Jediny ekonomicky stabilizovany system se zabudovanymi antikrizovymi pojistkami je plne decentralizovany ekomomicky system svobodne trzni ekonomiky, kde 'svobodne' znamena 'soukrome'. A to zacina jiz menou, ktera kdyz neni soukroma, nemuze byt soukrome a tedy svobodne ani trzni prostredi, protoze penize jsou krvi ekonomiky zeme. A kdyz je krev socialisticky regulovana, je socialisticky regulovane cele telo.