26.9.2018 | Svátek má AndreaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Wikileaks o pozadí štvanice na jednoho vědceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 83, poslední: 16.12.2016 8:19, přehled diskusí

I kdyby se oteplovalo.........:
Autor: J. Fleiszner Datum: 14.12.2016 19:22

I kdyby se oteplovalo, tak co? Komu to uškodí. Lidi se o kousek šoupnou a jedeme dál.

Re: I kdyby se oteplovalo.........:
Autor: P. Rada Datum: 16.12.2016 8:19

Teplo samo až tolik nevadí. Letní vlny horka už ano. Ještě horší dopad má změna srážkového chodu až sucha vedoucí k posuvu podnební pásem a tedy k poklesu úživnosti krajiny. atd. Na tom už skončila nejedna místní civilizace a dnes to ale hrozí celé:

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Aha! Tak pokud:
Autor: J. Schwarz Datum: 14.12.2016 17:30

by vědci v oblasti medicíny své závěry formulovali " vypadá to, že máslo a vůbec živočišné tuky jsou nebezpečné tím, že zvyšují hladinu LDL cholesterolu a proto doporučujeme nahradit je margarínem a rostlinnými oleji - je ovšem možné že další výzkumy naše závěry budou modifikovat" byli by šarlatány a hadači. Zato pokud by za stejným tvrzením stáli naprosto autoritativně, bez jakéhokoli možného zpochybnění byli by vědci pravými a nefalšovanými. A to tvrdíte bez ohledu na to, kolikrát se během vašeho / i mého / života výživová doporučení "vědců" změnila. Uff!

Re: Aha! Tak pokud:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 18:05

Dobrá poznámka.

Fotosyntéza. Poučení pro nevěřící.:
Autor: J. Hruška Datum: 14.12.2016 16:18

Oxid uhličitý v Zemské atmosféře je jediným zdrojem pro tvorbu ostatních uhlíkatých (organických) sloučenin. Je to látka energeticky chudá, která nemůže být dále oxidována (aerobní buňky CO2 vylučují jako odpad). Pouze organismy obsahující v buňkách chlorofyl jsou schopny na slunečním světle měnit oxid uhličitý na energeticky bohatší sloučeniny (cukry). Oxid uhličitý přitom podléhá hydrogenaci vodíkem vzniklým enzymy katalyzovanou fotolýzou vody.

Veškerý život na Zemi visí na oxidu uhličitém, na fotosyntéze. Sluneční záření (energie) zachycované fotosyntézou poskytovalo donedávna veškerou energii užívanou lidmi, neboť i fosilní suroviny (uhlí a možná i ropa) vznikly přímo nebo nepřímo z rostlinného materiálu. Nazdar, Josef.

hm, to by mě zajímalo ...:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 17:00

to by mě zajímalo, koho se tady snažite poučovat o důležitosti fotosyntézy, která by bez přítomnosti CO2 nemohla existovat. To snad sakra vědí všichni, kteří dávali ve škole pozor.

Mě se ale zdá, že plno místních nevěřících chybělo ve škole v době, kdy se vyučovalo o skleníkových vlastnostech plynů, včetně CO2.

Re: hm, to by mě zajímalo ...:
Autor: M. Prokop Datum: 14.12.2016 17:49

V té době se ve škole blblo se Sovětským svazem a ne s uhlíkem.

Doufejme i ve stejný konec, že se začne blbnout na nějaké nové téma. Tomuhle už věří jen ti, kdo za to chtějí platit.

Re: hm, to by mě zajímalo ...:
Autor: J. Hruška Datum: 14.12.2016 20:55

Tak jako neustále komolíte fakta ve vlastní prospěch, zkomolil jste i smysl fotosyntézy, sakra! (zaměňujete nezbytnost oxidu uhličitého za neexistenci fotosyntézy), sakra, jak snadné.

A ještě nebezpečnější je zkomolení (falešné užívání) pojmu "skleníkový plyn". Tzv. skleníkový plyn, technický oxid uhličitý se vháněl do vytápěných skleníků za účelem zvýšení výnosů pěstovaných plodin, odtud "skleníkový". Ve skleníku pod sklem se uměle zvyšovala koncentrace CO2, nikoli, že by plyn vytvářel skleník, (skleněnou) plynnou izolaci, sakra, ve škole je taky někdy nedýchatelný puch, nazdar, Josef

Re: hm, to by mě zajímalo ...:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 22:56

plácáte páte přes deváte.

Ovšem největší perlou je vaše sdělení, že CO2 se nazývá skleníkový plyn proto, že se vháněl do skleníků.

To už je na Chocholouška.

Re: hm, to by mě zajímalo ...:
Autor: J. Václavíková Datum: 15.12.2016 22:29

:-)))))))))

Vystudovat matematiku:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 12:50

a k tomu přírodní vědy jest nežádoucí! Vůbec, matematika nefrčí, moc bolí mozečky.

Žádoucí dnes jest kombinace "Životní prostředí trvale podle tabulek a tvorba krajiny", spolu s "Sociokultura moderní evropskohodnotové společnosti".

Nejlepší kvalifikace "jak štelovat klima". Výsledky ale, milí soudruzi, budou až za padesát pětiletek, jelikož tomu vy bélbci stejně nerozumíte, tak nám dejte čas (a peníze). Kdo chce, ať tam běží.

Re: Vystudovat matematiku?:
Autor: P. Rada Datum: 14.12.2016 13:08

Nějak jste "matematicky" účelově přehlédl, že "výsledky" klimatických změn máme na pořadu dnes a denně. Jen se jim říká sucho, válka, migrační vlna a pod.

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

Re: Vystudovat matematiku?:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 13:13

Pane Rado,

nesnižujte se prosím na úroveň "ideologických ředitelů" soustavy Slunce-Země, kteří neví ani čím se topí v kamnech a diví se, že teďkonc přijde vánoční oteplování (do naší kotlinky).

Pokud ovšem sám nejste "ideologický konstruktér klimatu".

Jen taková otázečka. Bude tedy klima podle "závěrů sjezdu", nebo podle Slunce/Země??????

pane Hašku:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 13:16

ono se něco výrazně mění na vztahu Slunce/Země?

Mohle byste, Vy erudovaný matematiku, sdělit místnímu publiku, co se změnilo na vztahu Slunce/Země, že nám díky tomuto vztahu roste obsah skleníkových plynů a rostou globální teploty?

Re: pane Hašku:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.12.2016 14:26

A nakonec budete tvrdit, že se na vztazích Slunce/Země nemění nic.

Jsou neměnné.

jako obvykle snížená chápavost Chodvského:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 15:11

systém Slunce/Země mění své vzájemné parametry velice pomalu (viz Milankovičův cyklus). Rozhodně se nemění tak rychle, aby se tím běz století zvýšil obsah CO2 v atmosfeře o 30 procent a zvýšila se globální teplota.

Re: jako obvykle snížená chápavost Chodvského:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.12.2016 17:09

A teď tu o tom, kterak a proti čemu jste naměřili a odvodili třiceti procentní růst. A nešetřete odkazy... V návaznosti přijde příběh o globálním zvýšení teplot, protože s tím jistojistě souvisí (s čím také jiným) a plynule navazuje několik odkazů, které to dokazují...

omlouvám se, pane Chodovský:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 17:33

v předindustriální éře se obsah CO2 pohyboval okolo 280 ppm. Aktuálně je to 404 ppm. To je nárůst o 44 procent a já se omlouvám za původní nepřesný údaj 30 procent.

Odkaz je zde:

https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/full.html

ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/paleo/icecore/antarctica/antarctica2015co2vostok.txt

V návaznosti na to se pak opravdu otepluje, o čemž vás určitě nepřesvědčím, protže podle vás je to lež a i kdyby to byla pravda, tak za to může všechno možné, jenom ne člověk.

Re: omlouvám se, pane Chodovský:
Autor: R. Chodovsky Datum: 14.12.2016 18:28

Vás zase těžko přesvědčím o vývoji, který probíhá. Filtry, čističe, úspornější výroba, nové technologie, prostě tlak trhu a potřeb lidí ... nepřesvědčím Vás o nesmyslnosti stanovených cílů, jakýmsi panelem... O vyhozených penězích na záchranu lidstva v podobě solárních elektráren, větrných elektráren. Záchrana v podobě "bio složky".. a jiných.. a dalších konstruktech...

opět minimální informovanost Chodovského:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 18:55

mě Chodovský o nesmyslnosti "stanovených cílů" opravdu přesvědčovat nemusí. Narozdíl od něho jsem o této nesmyslnosti přesvědčen už dávno. Viz můj článek na Psu zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/klima-boj-proti-oteplovani-ma-to-smysl-dhu-/p_klima.aspx?c=A151206_210531_p_klima_wag

Re: pane Hašku:
Autor: P. Rada Datum: 14.12.2016 15:40

S hlediska součastnasti -+ několik tis let je orbita země kolem slunce vzhledem k dopadům na klima (Milankovičovy cykly) až o několik řádů ustálenější jak vliv antropogenní.

Ilustrativní pro citlivosti těchto procesů je, že poslední změna/pokles vlivem precese který hrozil až znovulaledněním planety se primitivním lidem nevědmky podařilo vypalováním lesů a zakládáním rýžovišt vyrovnat už před 5tis let.

http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

Nejbližších 100 až 200let bude v důsledku uvolnování uhlíku s fosilů do atmosféry tempem milionkrát rychlejším jak se ukládal ve znamení rychlých a nepředvídatelných změn počasí. Do několika desetiletí pak nad lidským vlivem začne převládat kladná zpětná vazba uvolnováním metanu a CO2 s permafrostu. Analogicky jako když děti zapálí seník.... leckdo s údajně dospělých od odpovědnosti utíká už nyní. Pak na lidech a jejich přání a vůli už asi přestane záležet. Po této etapě pak pravděpodobně opět nastane klimaticky relativně stabilní situace. Je ale otázka, zdali nová stabiita bude biologicky úživnější a které druhy se jí vůbec dočkají. Je to trochu scifi ale vše naznačuje, že budoucí biosféra si po takovéto kataklismatické epoše odechne od rizik dob ledových a možná i od dominantního vlivu člověka.... https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Re: pane Hašku:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 15:41

Někdo je tabulkový plánovač, někdo bystrý pozorovatel (nepanikář) a přizpůsobuje se, čas není na jedno volební období. A nevytahuje se jako tabulkář "že to naplánujem a dáme to do figury". Zkráceno.

Ve které skupině jste Vy, pane Chodovský?

Re: pane Hašku:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 15:37

Pane Šejno,

jen jsem se snažil naznačit, že obsah CO2 nebude ve vlivu na klima Země až tak osamocen.

Stran matematiky se pojďte vsadit. Pokud Vy nakomponujete písemku "pro střední školy", myslím že budu výrazně lepší než pí Bursíková (lidově JauJauBiomasa).

Přeji úspěšné plánování klimatu na příštích dvěstě let. Zatím se plánovačům pokazilo i to, co bylo jen na pouhou pětiletku. To jsem také měl na mysli.

Re: pane Hašku:
Autor: P. Rada Datum: 14.12.2016 15:48

Dávám Vám zapravdu, že "plánovači klimatu" - (pokud tím máte na mysli zprávy IPCC) např. rychlost tání polárních čepiček dost podcenili. Vypovídá o tom i současný anomální pokles:

http://ac.blog.sme.sk/c/436240/je-posledna-sprava-ipcc-prilis-pesimisticka.html

https://www.wunderground.com/blog/JeffMasters/comment.html?entrynum=3506

Re: pane Hašku:
Autor: J. Hruška Datum: 14.12.2016 15:50

Vážený Štěpáne, Vaše jméno se zde na "psu" objevilo teprve nedávno, takže možná si teprve dnes utvoříte názor, kdo to jsou pánové Šejna a Rada a jaký postoj zastávají. Zdař Bůh, Josef.

Re: pane Hašku:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 16:06

Pane Hruško,

já bych to šacoval (einschätzen, něm.) tak na "skoro deset" let, ještě v dobách přezdívek. Přijdou asi i otisky palce. Není podstatné.

Snažím se (jde to ztuha), pokud to má hlavu a patu a není to primitivní nadávání (nejsem třeba nazván volksrusákem/čecháčkem fobním), reagovat (třeba dokonce souhlasit) i na opačné reakce ze "zcela jiné společenskonázorové bubliny". Mušíme jít vobčas s dobou i v terminologii! Bublina není jen z mejdla, že.

Příjemný večer.

pane Hašku:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 16:41

snažite se sice být vtipnej, protože Vám došly argumenty, ale opravdu mě nemusíte vysvětlovat, že CO2 není při vlivu na současné změny klimatu osamocen. Těch vlivů je samozřejmě víc: růst obsahu CH4 a dalších skleníkových plynů, změna albeda zemského povrchu způsobená lidskou činností, rozšiřování městských tepelných ostrovů apod. Samotný systém Slunce/Země je v porovnání s těmito změnami dlouhodobě mimořádně stabilní, protože změny parametrů systému Slunce/Země se mění v intervalech od 26 tisíc do 100 tisíc let (viz parametry Milankovičova cyklu)

Re: pane Hašku:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.12.2016 17:15

O nic se nesnažím.

Klimapanikářům/štelovačům jen jaksi "vypadlo z tabulek", že před pouhými (!!!!) cca14 000 lety začalo na severní polokouli odtávání ledovců. V takové míře, že by ty tabulkáře a plánovače z toho dnes kleplo.

Není to pokus o vtip. Mně jako pokus o vtip připadá současná ideopolitika "poručíme větru dešti", nic víc v tom nehledejte.

Nejsem v "partě napravovačů Země". Snad mohu špitnout, když se po mně chce, abych jim to platil. Mám dospělé děti, vnuci budou užívat Zemi, už jsem leccos zažil a nejsem tedy ve svazáckém věku (vím, že i Vy nejste).

ano, pane Hašku:
Autor: M. Šejna Datum: 14.12.2016 17:39

zhruba před 14 tisíci lety začalo výrazné oteplování a odtávání ledovců. Však Vás také upozorňuji už po několikáte, abyste si oživil znalosti ohledně Milankovičova cyklu a s tím spojené orbitální polohy systému Slunce-Země v tehdejší době.

Re: ano, pane Hašku, ne, pane Šejno!!:
Autor: J. Hruška Datum: 14.12.2016 21:26

Manipulujete tady vztahy Slunce - Země a tisíci lety s úmyslem zmanipulovat myšlení každého, kdo Vaše smyšlenky ještě čte. Údajná fakta promíchaná spekulativnímy výmysly, vědecký dialektický materialismus.

Slunce - Země pro světlo a teplo je pouhých 8 minut, pro elektrony to je asi 30 minut, protony to stihnou za den až dva, výkyvy, poruchy slunečního větru to stihnou za týden, albedo Země kolísá mezi 30% až 50% během jednoho dne, v parný letní den se bouřka vyvine za čtvrt hodiny, změny klimatu, tropické klima se promění za subtropické, přímořské za pevninské, subpolární za arktidské, u boha je možné všechno. Nazdar.