25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: V druhé půli roku se prudce ochladilo, ale pst!

Zpravodajský web Breitbart si dovolil napsat, že se v druhé půli roku 2016 globální klima prudce ochladilo. Chápete to? Taková drzost? Jak to můžou napsat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 9.12.2016 15:57

Re: Pan Kremlík opět neumí preacovat s daty

A něco k článku, kde pan Kremlík na základě chybně interpretovaných dat napadá novináře, byste neměl? Proč by novináři meli psát o ochlazení, které v kontextu dat z minulých desetoletí nebylo nikterak vyjímečné?

P. Han 9.12.2016 19:20

Re: Pan Kremlík opět neumí preacovat s daty

Reagoval jsem na příspěvek pana Prokopa. Není tak obtížné na to přijít. A moc nechápu, proč se mě snažíte úkolovat.

P. Zinga 9.12.2016 13:51

Ano,

to je jako s ubýváním ledu: drtivá většina alarmistických snímků je z léta...

P. Rada 9.12.2016 14:02

Re: Ano,

Které alearmistické snímky máte na mysli a to léto léto na ktré polokuli?

Proč se nepodívat na průběžná data od roku 1980 až do dnešních dnů?

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

https://sites.google.com/site/arctischepinguin/home/sea-ice-extent-are

http://nsidc.org/data/seaice_index/

P. Zinga 9.12.2016 14:27

Re: Ano,

No přece ze severu, z jihu být nemůžou, tam led přibývá.

P. Rada 9.12.2016 15:02

Re: Ano,

V době informatiky můžete být kdekoliv. I tam kde jste ale dokládáte ignoraci výše uvedených odkazů ze kterých je naopak zřejmé, že rozloha ledu na obou čepičkách planety poslední měsíce anomálně rychle ubyla.

Problém výživy totiž netkví přímo v tepotách 2m nad zemí - i když zde teplotu právě vnímáme a také nejdéle a nejpřesněji měříme. 90% tepla totiž doposud kumulují oseány a tam tkví klíč k porozumění budoucnosti ve smyslu ovlivnování globální cirkulace atmosféry. El nino to pravidelně připomíná.

Problémem i v česku je proto už des daleko víc sucho - nikoli sama průměrná teplota. Přitom teplotně přibývá jak maxim letních tak i zimních minim. To vše souvisí ze změnou v proudění vzduchu a chodu srážek.

Pokud se s ústupem mořského ledu budou tlakové výše stále častěji držet nad kontinenty může být s námi zle i kdyby se zde teplota v úhru za rok neměnila. Ta jen sama o sobě totiž sotva koho ohrozí - nezaprší-li však ve vhodnou dobu - či naopak - může být zle. Nejnebezpečnější naší biosféře je přitom jarní deficit vláhy ke kterému vlekle ale systematicky směřujeme.

M. Šejna 9.12.2016 12:41

jak to je ve skutečnosti s teplotami kontinentů

Skutečnost s teplotami povrchu kontinentů je poněkud jiná, než uvádí pan Kremlík. Je potřeba totiž vycházet z toho, co se naměří na povrchu v meteorologických stanicích. Satelitní měření totiž ukazují něco jiného.

Letos bylo nejtepleji nad kontinety v březnu. Tehdy činila odchylka od průměru 20.století +2,36°C, což je opravdu hodně vysoká odchylka. V říjnu pak poklesla odchylka nad kontinenty na "pouhých" +0,76°C. Teplota na kontinentech tedy ve skutečnosti poklesla dokonce o 1,6°C, což je víc, než tvrdí pan Kremlík. Zdroj dat je zde:

www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global/globe/land/all/1/2015-2016

Je to ale zcela běžný jev v případech, kdy se ENSO překlopí z ElNiňo do LaNina. Stávalo se to tak i v minulosti, a někdy i bez přičínění jevu ENSO.

R. Tesařík 9.12.2016 13:34

Re: jak to je ve skutečnosti s teplotami kontinentů

Níže píšete, že není pravda , že poklesla o 1°..A teď píšete, , že o 1,6°...Je to legrační...Není to pravda.-)))

M. Šejna 9.12.2016 13:48

Richarde

1 neni 1,6.

Pan Kremlík si ale hlavně pořád plete satelitní měření spodní troposféry s teplotami na povrchu. A dnes navíc zaměnil i kontinenty severní polokoule za pevniny celé planety.

A o tom já píšu. Pokles teplot jsem nezpochybnil. Ten nastal a byl očekávaný. Po mimořádně vysokém nárustu teplot během ElNiňo muselo zákonitě dojít k návratu do "normálu".

R. Tesařík 9.12.2016 14:07

Re: Richarde

No , dyť říkám, není.. Jenomže nejdřív to vypadá ve vašem příspěvku, že se neochladilo vůbec.. No máte pravdu, Kremlík nemá pravdu , je to o 1,6. To ostatní je fuk.

M. Prokop 9.12.2016 11:37

:-P Scott Pruitt :-P

Alarmisty oteplovače klepne!

J. Kavalír 9.12.2016 11:06

Kremlík už úplně zblbnul

"Graf zobrazuje satelitní měření pozemních teplot" - Kde na taková měření Kremlík narazil? Satelitní měření udávají teplotu spodní troposféry, což je něco jiného, než 2 m nad zemí. Pokud by se Kremlík doučil alespoň základy fyziky, pak by pochopil, že ve fázi El Niňo nad zahřátým oceánem stoupá vzduch s vyšším obsahem vodní páry a ve formě skupenského tepla vynáší ssebou spousty energie. Vyšší vrstvy atmosféry se ohřejí, což satelitní měření bezpečně zjistí. Po přechodu do La Niňa a ochlazení povrchu oceánu se množství vynášené energie sníží a "satelitní" teploty se opět vrátí k normálu. Zrovna tak po odeznění El Niňa poklesnou nebo "budou stagnovat" i teploty z pozemních stanic. Bylo tomu tak po rekordním roce 1998 a bude tomu tak i nyní. Teploty se postupně "prostagnují" až na úroveň minulého rekordu a příští silné El Niňo je posune opět o něco výš. A Kremlík bude mít zase několik let nové téma - nejdříve pokles a pak stagnaci teplot, které mu opět nějakou dobu vydrží.

Š. Hašek 9.12.2016 11:28

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Domnívám se, že blbnou jiní. Pardon, oni jen chyběli ve škole, nebo třeba vědí jak z vystrašených "klimatizovaných, goretexových" lidiček vyrazit peníze. Je to nakonec fuk.

P. Rada 9.12.2016 12:31

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Peníze z lidí vyráží především všudepřítonmá reklama ženoucí konzum pro konzum v systému nakup a vyhod. Kremlík přitom dlouhodobě dělá arbitra tomuto pojetí života náročnému na suroviny e nenergie včetně škodllivých dopadů. Dříve dokonce tvrdil, že se neotepluje a dnes podsouvá neznalým něco o šeptandě ... "prudce se ochladilo ale spst!".... V realitě se spíš ale nehovoří už o několim měsíců nebývalého poklesu ledového příkrovu planety. Mám tedy za to, že Kremlík vůbec "nezblbnul" ale jen dál v kontrastu s vývojem propracoval své manipulátorství a vystupuje dokonce s rostoucí drzostí.

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

https://sites.google.com/site/arctischepinguin/home/sea-ice-extent-area/grf/nsidc_global_area_byyear_b.png

R. Tesařík 9.12.2016 13:35

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Nebýt kozumu, zemřel byste hlady.

P. Rada 9.12.2016 13:51

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Omyl. Vytratilo by se všeobecně hodně s projevů pohodlnosti, ubylo by stresu s rozevírajících se disproporcí, nebylo by už tolik procent v populaci otylých.... a hlavně by všem zbylo více času i prostředků na intenzivní rozvoj druhu jako snad jediného východiska s doposud uzavřeného systému který tak světové civilizaci hrozí nevratným kolapsem. Viz meze růstu a planetární meze stability.

http://www.unice.fr/sg/resources/docs/Meadows-limits_summary.pdf

http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

R. Tesařík 9.12.2016 14:08

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Čím byste se živil, když by nebylo dost financí na příspěvky?

P. Rada 9.12.2016 15:10

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Už vice jak 20 let se živím jako OSVČ a za tu dobu jsem ani jednou nepotřeboval neschopenku nebo cizí finanční "příspěvky" - jak mi drze předhazujete. Až v poslední době činí důchod 10tis to podstatné co mne živí. Né nadarmo jsem asi své příjmy dříve důsledně danil.

A jak jste na tom Vy - že Vám "příspěvky" tak vrtají hlavou???

P. Zinga 9.12.2016 15:30

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Jsou názory, že člověku se vyvinul v přírodě abnormální mozek až po přísunu dostatku bílkovin, především živočišních. Budeme-li žrát trávu (já tedy už ne), zmenší se nám mozek. Ale u některých ten proces nastal již teď A žraním trávy zvýšíme skleníkové plyny a tak dokola. A vzhledem k tomu, kolik nás je, sežere všechno zelené a ochránci zvířat nebudou mít koho chránit. Přežijou akorát lvi a hyeny, budou se živit našími mršinami. Ha.ha.ha...

P. Rada 9.12.2016 17:20

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Ano je velmi pravděpodobné, že člověk přežil v posledním glaciálu proto, že se náhle naučil vyrábět pasti, hnát zvěř do strží... a na této masité "konzervě" posléze expandoval do celého světa. Lze to totiž dolžit archeologicky.

Pravdu už ale nemáte ohledně rostliné stravy. Předně proto, že ta umožnuje nasytit daleko větší počty lidí, nekumuluje v sobě tak snadno jedovatá residua. Naopak masitá strava a hlavně ta na bázi hovězího je energeticky násobně náročná na výrobu, často obsahuje zbytky antibiotik které jsou doposud v USA součáatí krmných dávek a při tom avíc vzniká hodně metanu což je významný skleníkový plyn.

Přežít lze nejsnáze při stabilní biosféře která může dávat maximum potravy. Něco jiného nabízí dnes praktikovaná filozofie momentáůní šponování spořeby pro spotřebu, jako v nějakém závodě kdo s koho ... a po nás potopa.

S. Kneifl 9.12.2016 12:12

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Ech... tak znovu: článek je o tom, že když se zvýší teplota, všichni začnou hulákat o globálním oteplování, zatímco když teplota opět klesne, je ticho po pěšině. To, co píšete, je sice pěkné, ale s tématem to nemá vůbec nic společného.

S. Kneifl 9.12.2016 12:13

Re: Kremlík už úplně zblbnul

A jde o satelitní měření spodní troposféry nad pevninami. Např. http://woodfortrees.org/plot/rss-land

M. Šejna 9.12.2016 12:22

Re: Kremlík už úplně zblbnul

vidíte sám, že to jsou satelitní měření spodní troposféry.

Položím Vám otázku: jak chcete měřit teplotu například na území Prahy? Pomocí meteorologických stanic? Nebo zavoláte do NASA, ať pomocí satelitů monitorují teplotu spodní troposféry nad Prahou (tedy napřiklad teplotu 8 km na Prahou)?

S. Kneifl 9.12.2016 12:34

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Pořád tady někoho peskujete, že nemá vtipkovat o rozdílu mezi globálními a lokálními teplotami, tak proč po mě chcete, abych měřil teploty v Praze?

Když mě zajímá globální teplota nad pevninami, jsou satelitní měření spodní troposféry docela vypovídající, nemyslíte? Nebo si to mám představit tak, že do 2 m nad povrchem je vrstva vzduchu měřeného pozemními stanicemi, pak je nějaká izolační slupka (asi ty skleníkové plyny) a následuje vzduch s úplně jinou teplotou, který měří satelity?

M. Šejna 9.12.2016 12:48

pane Kneifle, nic nechápete

můj dotaz zněl, jak byste měřil teplotu povrchu. Meteostanicemi na zemi, nebo byste měřil satelitem celou troposféru až do výšky 10 km?

Budete se možná divit, ale průběh teplot na povrchu země je jiný, než průběh teplot ve výšce například 5 km.

S. Kneifl 9.12.2016 13:08

Re: pane Kneifle, nic nechápete

O co mi celou dobu jde je to, že při zjišťování vlivu ENSO na ZMĚNY teploty nad pevninami jsou satelitní měření vhodnější než pozemní.

Vaše tvrzení, že nic nechápu je snadno vyvratitelné - chápu například velmi dobře, že tyhle diskuze jsou naprosto k ničemu. :-)

P. Rada 9.12.2016 13:56

Re: pane Kneifle, nic nechápete

Diskuse na rozdíl od hádky může být přínosná a hlavně pokud v ní padají argumenty.

S. Kneifl 9.12.2016 14:06

Re: pane Kneifle, nic nechápete

Argumentů z obou stran padá dost, bez většího efektu.

P. Rada 9.12.2016 15:19

Re: pane Kneifle, nic nechápete

Ano s tím malým efektem máte rozhodně v obecnosti pravdu. Na druhou stanu jde v realitě právě o to, že se s klimatickým problémem v důsledku dlouhodobé bagatelizace (které je u nás Kremlík ikonou) i v důsledku problematičnosti lidské povahy - celosvětově fakticky nic významného nedělá. Jde přitom už o mnoho a později na nás nejspíš přestane záležet pro rozvinuté zpětné vazby.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

P. Zinga 9.12.2016 13:58

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Pane Kneifl, oni si vybírají, co se jim hodí: např započítat přízemní mrazík do průměrné teploty se jim nechce, ačkoli řvou o oteplování pevniny. Nekončí pevnina nám pod nohama?