25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Jak komunikovat s mimozemšťany?

Film Příchozí (Arrival) rozproudil téma komunikace s mimozemšťany. Jak by probíhala? Sympatická odbornice na jazyky všeho druhu se pokouší komunikovat s mimozemšťany, kteří přistáli se svými loděmi na dvanácti místech planety...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 8.12.2016 12:56

Re: Pokud by...?

Ne, k žádnému zázraku se nic nechýlí, protože vůbec nevíš, o čem mluvíš, Zelený sedmilháři. A tak je to s tebou ve všem. :-P

P. Rada 8.12.2016 12:44

Re: Komunikace s mimozemšťany

Uprchlíci jsme svým zbůsobem všichni. Záleží na úhlu pohledu.

Prakticky vždy ale byla náhlá migrační vlna příznakem katastrofálního vývoje jinde. Záleží na míře nadhledu.

Pokud ale Vám jde hlavně o naši populační četnost - tak ta nezávisle na migračních vlivech už celá desetiletí klesá. Jaksi se totiž i v českém dolíku dnešními prioritami hodnot a jednáním "užíráme" sami v sobě.

P. Rada 8.12.2016 12:38

Re: Pokud by...?

Pane Langere předvádíte pomluvy/spam jak na běžícím pásu - ale informační obsah to má mizivý.

Co si třeba naopak zkusit projít základy Shanoonovy práve už s počátku století o teorii informace? Kdyby seVám to povedlo musel by jste uznat, že Fermi projevil už před půlatoletím neobyčejnou inteligenci - viz "Fermiho paradox".

Nechýlí se ale k nějakému malému zázraku?:

http://ceskoaktualne.cz/2016/09/zpravy-ze-sveta/silny-signal-z-kosmu-je-povazovan-za-mimozemske-poselstvi/

Spíše si myslím, že se zas někomu podařilo zpětně zachytit odražený původně pozemský signál, což je při neopakovatelných jevech doposud nejpravděpodobnějším úkazem ale pravidelně vděčným motivem pro novináře.

P. Rada 8.12.2016 12:22

Re: Když pominu?

Tvrzení: ... "Země není středem vesmíru" ... je nejspíše zcela mylné. Dá se totiž s vysokou pravděpodobností dokázat, že vesmír vzniknul ze singularity a právě proto jsou dodnes všechna mícra v něm zároven jeho středem!!! :D

P. Rada 8.12.2016 12:16

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.

Pane Uhlichu "plácáte jako obvykle kraviny": 1. Informace v kosmickém šumu nezaniká ale je naopak na řadě frekvencí teoreticky možná na vzdálenosti přesahující velikosti galaxie. Mění se jen dosažitelná míra informačního obsahu. Navíc s využitím kodování lze snadno přejklenout problémy informačního šumu. To se také praktikuje při komunikaci s dnes vypouštěnými kosmickými sondami. Viz teorie informace založená už před skoro stoletím Shannonem. https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_informace ...... a posléze rozpracovaná ... http://www.seti.euweb.cz/

2. Přecenujete vlivy zkreslení která degradují informační obsah např právě TV vysílání při cestě na velké vzdálenosti a vlivem rozptylu při rúzné rychlosti číření různých částí frekvenčního spektra. Něco jiného se ale týká detekce takové relativně úzkopásmové anomálie. http://www.exoplanety.cz/2010/01/22/pribeh-vesmirnych-poselstvi-2/

3. Opomíjíte, že i světlo je elektromagnetickým zářením a to k nám přichází s hlubin dokonce miliardy světelných let vzdálených - souborně třeba zde:

DOC]Šíření a uchování informace ve vesmíru

Předvedenou zaujatou hloupostí jste mi tedy dal paradoxně ale fakticky zapravdu - za to díky.

Š. Hašek 8.12.2016 10:49

Re: Když pominu

Pane Kavalíre, právě jste byl přistižen, že se vysmíváte člověku/čtenáři té knihy. A domníváte se, že jste knihu podrobil "konečné kritice".

Té knize bych se nesmál. Pročpak ti "největší zrůdaři na Zemi" začali nejdřív u té knihy a sekali hlavy?? A knihu nahrazovali "novinkama"!? Zkráceno.

Nekonečno galaxií dle Vás znamená nekonečno civilizací?

M. Hoblík 8.12.2016 10:46

Komunikace s mimozemšťany

bude stejná, jako s uprchlíky. My se budeme radovat, oni nám nakoupu zadnice! Pokud nás rovnou nesežerou...

J. Kavalír 8.12.2016 10:08

Re: Když pominu

Dnes již ti jediní praví vykladači "oné zajímavé knihy" v ní pátrají a nalézají pasáže, které by jednou mohli použít, až se to bude hodit, ve stylu "v té naší neomylné knize to je". Bohužel před několika sty lety tam nenašli ani to, že Země není středem vesmíru a je jen jednou nevýznamnou planetou obíhající kolem jedné tuctové hvězdy v jedné z miliard galaxií. "Pár lidí" to tenkrát stálo i život.

R. Langer 8.12.2016 9:44

Re: Pokud by k nám přiletěli mimozemšťani

Na druhou stranu, pokud by přistáli třeba mezi lidožrouty, tak ti by se s nimi nevybavovali nijak a sežrali by je rovnou. Ve své vesnici by pak podali zprávu o tom, že potkali podivné bytosti se kterými se nedalo dorozumět a jejich maso nebylo nic moc. Já bych nás zase tak nepodceňoval. ;-)

Ś. Svobodová 8.12.2016 9:39

Já doteď myslela, že budou mluvit anglicky.

jako v 99% sci-fi:-)) Ale vážně: jak se někdo může domnívat, že by se ONI měli chtít UČIT některý z našich jazyků, byť i na míru jim "vyrobený"? Nebo snad misionáři či dobyvatelé dávali přednost místním jazykům před vlastním?

R. Langer 8.12.2016 9:37

Re: Pokud by k nám přiletěli mimozemšťani

Že si s tebou nikdo nerozumí, to mě nepřekvapuje, Zelený sedmilháři! :-P

R. Langer 8.12.2016 9:35

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.

Zelený sedmilhář jako "člověk tak univerzálně vzdělaný a světaznalý"? Tak to je dobrý vtip, ten ve skutečnosti nechápe ani trojčlenku! :-D

M. Pivoda 8.12.2016 9:31

A jak komunikovat s (pozemskou) umělou inteligencí?

To je podobný problém. Současné programy specializované umělé inteligence v úzké problémové oblasti (simulující na počítači neuronovou síť) již překonávají lidské schopnosti. Lze je použít jako expertní systémy.

Například současný expertní systém umělé inteligence na odezírání řeči ze rtů v hlučném prostředí dokáže správně interpretovat 48% řeči, zatímco nejlepší lidský expert pouze 12%.

Expertní systém s umělou inteligencí dokáže udělat přesnější diagnózu nemoci člověka. Odpovědnost za rozhodnutí ale nese vždy lékař, nikoliv jeho počítačový expertní systém. Když se toho počítačového experta lékař ale zeptá, jak (tzn. jakými procesy) přišel počítačový expert k té doporučované diagnóze, jím sdělené postupy jsou pro lékaře nesrozumitelné, nebo jen velmi obtížně srozumitelné. Proč by tedy lékař měl převzít ta počítačová expertní doporučení?

Letadlo létá také na jiných principech než biologičtí ptáci. Společné mají jen obtékání křídel vzduchem (Bernouliho rovnice).

Š. Hašek 8.12.2016 9:31

Když pominu

"filmovou bélbost", že ten kdo si to k nám přifrčí v aerovacuumtalíři zdaleka, se bude "těžce učit maďarsky". A bude rozkódovávat (hotovej, fakt hustý!!) pečené psíky v Číně ......

Přeji vše dobré optimistům, kteří si pletou "dálnici do Benešova s leteckými linkami k Orionu". Domnívám se skromně (jest to i v jedné zajímavé knize), že jsme na to všechno tady sami.

B. Uhlich 8.12.2016 8:07

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.

Jako obvykle plácáte kraviny.... žádných 50...60 světelných let od nás nikdo nic nedetekuje. Je jasné, že tohke je nesmysl, který kdesi kdosi vyplodil a jako každý nesmysl si to žije svým životem. Ve skutečnosti veškeré rádiové signály ze Země zanikají už někde mezi 2 a 4 světelným rokem v normálním kosmickém šumu - tedy jsou nedetekovatelné.... je mi s podivem, že člověk tak univerzálně vzdělaný a světaznalý si nedokáže najít základní vzorečky pro šíření elektromagnetického signálu, kde jeho intenzita klesá s třetí mocninou vzdálenosti... tak si to spočítejte pro... třeba... 3 světelné roky,jak silný signál dá třeba 100kW vysílač.... Tedy bohužel, o nás fakt nikdo neví.... k nejbližším kosmickým systémům od nás nic nedorazí. Pochopitelně, že situace u směrovaných signálu je jiná... viz článek

P. Dvořák 8.12.2016 2:55

Nejlépe to asi vystihují bratři Strugačtí

v knize Piknik u cesty.

Mimozemšťany bychom pochopili asi tak, jako obyvatelé louky (hmyz, pavouci, šneci a pod.) chápou zbytky, které zůstanou po našem pikniku na oné louce.

Jak asi "Loučané" chápou staniol od čokolády, popel v ohništi, vosk z romantické svíčky, ostříhané nehty, vybitou tužkovou baterii, přetrženou tkaničku, odkrojený a na uhel spálený kus buřtu, loužičku motorového oleje z netěsnící vany, papírek od Bon-pari, láhev od piva, pet láhev, použitý prezervativ, zapomenuté kalhotky, rozsypaný pudr, převrhnutý lak na nehty, výtisk Lidových novin . . . . . . . .

P. Rada 8.12.2016 2:35

Re: Pokud by k nám přiletěli mimozemšťani

Děsné na tom spíš je, že si mnohdy nerozumíme ani se sebou, mezi sebou - natož s živou přírodou ze které jsme vzešli.... a tak ji až bezohledně konzumujeme. kdo nevěří necht zkusí heslo "palmový olej" - např:

https://www.youtube.com/watch?v=god62gLOx_4

Děsné proto, že odsud nedokážem odletět, nemáme kam - ale chováme se přitom ke své výživové podstatě až "nepoživatelně".

Ti mimozemštani by už proto, že umějí rozlišovat, odejít... museli být na docela jiné "Ůrovni".

P. Rada 8.12.2016 2:16

Už 50 let jednostranně komunikujeme.

Nejde sice cíleně o komunikační snahu ale prakticky půlastoletí pracují po celém světě zejména TV vysílače v pásmech kde které nazachytí inosféra planety a tak taková anomální bublina neobvyklého spektra už sahá za řadu nejbližších hvězd. Je to sice s našeho pohledu oproti velikosti naší galaxie sotva tisícina jejího rozměru ale na druhou stranu jde o vysílací výkony stovek kW které by byly i dnešní pozemskou technikou detekovatelné už z velké části galaxie - pokud by se tedy analogicky a pochopitelně daleko dříve někdo v propastech vesmíru zachoval už před adekvátním časem podobě jak my.

Pozoruhodné ale je, že doposud jsme nezachytili vůbe žádný signál - natož abychom dostali dokonce nějakou informaci. Fermiho paradox tak nabývá stále větší vážnosti.

Filmoví tvůrci ale na takové technické finesy nehledí a ve scifi mohou pěkně vyzkoušet problematičnost komunikace mezi různě uvažujícími civilizačními struktůrami. Mám však za to, že nejspíše zbytečně přestřelují. Vždyt zatím se nedokáže většina lidí na této planetě racionálně (bez násilností.. ) domluvit mezi sebou i na životně podstatných věcech - natož abychom porozuměli životu kolem a nebo dokonce něčemu jinak založenému. Leda, že poukázat na tento paradox by bylo cílem.

Typuji proto, že by muselo jít opravdu o velmi zvláštní okolnosti pro nás i v chování čehosi putujícího vesmírem na bázi techniky kterou neznáme, co by proto zprvu bylo zcela utajené a zvolilo nejprve přistání a až poté i snahu o dorozumění.

J. Vintr 8.12.2016 1:29

Pokud by k nám přiletěli mimozemšťani

tak by nutně museli být na mnohem vyšší úrovni než my. Takže je velmi pravděpodobné, že by se k nám chovali stejně, jako se my chováme ke zvířatům. Ostatně to velmi hezky a vtipně popsal v jedné sci-fi povídce pan Neff. Už jsem to četl dost dávno, takže to nemůžu citovat přesně, ale závěr povídky je ten, že mimozemšťané s vybraným zástupcem lidské rasy, vzdělaným zasloužilým profesorem, provedli řadu testů, pohovořili s ním na různá témata - a pak ho zabili a snědli. Na mateřskou planetu pak poslali zprávu, že na naší planetě se vyskytují tvorové nízké intelektuální úrovně a jejich maso je téměř nepoživatelné ...