23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ARMÁDA: Tanky, nebo drony

Jaký je hlavní problém naší obranyschopnosti? Přesvědčit spojence, že to s obranyschopností myslíme vážně. Těmi spojenci jsou státy NATO, hlavně nadcházející Trumpova Amerika.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 2.12.2016 14:17

Multidisciplinární ekspert :-))

Rozkliknete-li jméno autora uzříte, jak širokým záběrem autor disponuje. Inu, kvalita textů tomu odpovídá.

P. Rada 2.12.2016 15:43

Re: Multidisciplinární přístup?

Ono pane Frau... pokud se podívám na to, co vše komentujete... a zřejmě s vírou, že k tomu máte co říci - tak to úrovni Vašich komentářů také odpovídá.

Dalo by se ale také zavzpomínat, že svého času ve vědění platil multidicipinární přístup jako pravidlo. Náročnost poté vedla k specializacím a to až tak, že nové poznatky se tam přestali objevovat. Naopak se dnes novinky nacházejí spíše v mezioborových oblastech.

Tak bych jen tu prostou snahu o co možná široký nadhled ani autorovi ani Vám tolik nevytýkal.

V. Vaclavik 2.12.2016 14:02

Ty drony naprosto logicky zapadaji

do dalsich nesmyslu zaznivajicich z hradu.

Jakemukoli rozhodnuti ohledne zmen nasi armady musi predchazet jasny a celkovy plan jejiho ucelu, jake by mohlo byt jeji nasazeni, jaky druh nebezpeci lze ocekavat.

Z logiky postaveni nasi zeme, jeji velikosti prichazi v uvahu jedine obrana nasi zeme a expedicni podpurna bojova role, kterou plnime sve zavazky v NATO.

Co se obrany zeme tyka, ta je potencialne dvojiho druhu - obrana pred porusenim hranic a naseho uzemi mekkym nebezpecim, jako jsou jim dnes napriklad ti dnesni najezdnici, migranti.

Druhe nebezpeci, mene pravdepodobne, ale nikoli vylucitelne, je napadeni 'tvrde', tedy valecneho druhu, ktere je zase dvojiho druhu - napadeni pozemniho druhu (dnes nejspise Ruskem, ale nevyloucil bych invazi z jiznejsi casti Asie vedene treba Tureckem - kdovi kde tato zeme za pet, deset let bude...), ve stylu r68, tedy invazni po zemi, na ktere realisticky nema vyznam zbrojit, ale musime spolehnout na nejakou alianci, jako to NATO. Druha a vice pravdepodobna moznost je napadeni ze strany zaostaleho, eufemisticky tzv, tretiho sveta, raketami, teroristy.

Jako zaklad obrany zeme bych primarne videl nikoli budovani vlastni armady (primarni neznamena, ze by se nebudovala), ale predevsim pozvani Americanu sem, aby si tu zridili vojenskou zakladnu (cim vetsi, tim lepsi), a rovnez zadost o umisteni protiraketove obrany, jako napriklad byl ten zamitnuty radar, nebo neco podobneho. Cilem by bylo zainteresovani te jedine mocnosti, ktere se nemusime obavat, ze si nasadime ves do kozichu (jako to ruske obsazeni r68 ktere bylo nevypoveditelne a naveky) na nasi obrane, abychom v pripade ptreby nemuseli zebrat o pomoc. EU by sice rvala, ale kdyz muzou mit Americkou zakladnu Nemci, proc ne my? A je jedno, z jakeho duvodu ji Nemci maji (ci mozna meli?, myslim ze tam se to nejak redukovalo).

Podstatnejsi pritomnost Americke armady na nasem uzemi, jeji zainteresovanost, by se postarala o to mozne ivazni vojenske napadeni nejakou tou velmoci a i moznymi

V. Vaclavik 2.12.2016 14:03

Re: Ty drony naprosto logicky zapadaji

Podstatnejsi pritomnost Americke armady na nasem uzemi, jeji zainteresovanost, by se postarala o to mozne ivazni vojenske napadeni nejakou tou velmoci a i moznymi raketami teroristickeho ucelu priletajici odnekud z te jizni Asie.

Vojenske vybaveni nasi armady by se pak odvijelo od vyse uvedeneho. Na domaci potreby, coz je primarne ochrana hranic, potrebujeme pechotu a lehke motorizovane jednotky, treba s temi pandury (nechapu, proc jich cast nemohla byt s tezkym pancerovanim a cast lehkych, s vybavenim do vody, proc to muselo byt vse v jednom), ale nikoli tezkou techniku jako tanky. Vzdusnou obranu bychom meli mit, ale nikoli ciste vlastni. Meli bychom tu nechat letat Americany a poridit od nich nejake jejich stihacky (kvuli kompatibilite, tedy zadna 'Svedska volva') pro nase vojsko a litat s nimi, jak by bylo zapotrebi.

V zahranici pro nas realisticky pripada jen moznost tech specializovanych expedicnich sboru v ramci NATO, ale nemeli bychom mit jen podpurne jednotky fungujici v tylu, ale i jednotky primeho nasazeni (abychom jenom nesvejkovali, tedy abychom to spojenectvi brali vazne), ktere by byly schopne zaclenit se do spojeneckych utocnych jednotek.

A. Alda 2.12.2016 14:13

Pane Václavíku,

Vy jste zjevný vlastizrádce.

J. Spousta 2.12.2016 14:37

Re: Pane Václavíku,

Není. Vlastizrádce byl takovej Bilak, nebo různé druhoválečné kreatury. Tohle je ale velmi slušná a věcná diskuze o možných hrozbách a také o možných spojencích proti nim. Všichni chápeme, že za spojenectví se většinou nějak platí - ale když toto spojenectví není jednostranně vynucené, nepřiměřeně nevýhodné a ideologicky nenáročné, pak má velký smysl o něm diskutovat. Protože žijeme v prostoru s velice reálnými hrozbami.

V. Vaclavik 2.12.2016 23:17

Re: Pane Václavíku,

Dekuji.

Ja mam taky obrovske vyhrady k te Americe, ale v techto vecech je treba videt veci v sirsich souvislostech, nez je nejaka jeji soucasna, nebo nedavno minula zahranicni politika. Lidem, kteri jsou zahrabani do denodenni politiky, jeji zabomysi hadky a putky az po usi, ten dlouhodobejsi nahled na tyhle veci unika.

Statnicka politika, ktera jedina muze vytycit takove dlouhodobe cile jde za hranice soucasne politiky a jsou pro ni dulezite veci, jako historie Ameriky, ze je to hlavni pilir naseho Zapadniho sveta a taky je treba mit na pameti, ze nejakeho spojence potrebujeme, neco jako starsiho bratra, aby si si na nas nikdo nedovoloval - a to vcetne nasich vztahu se staty Evropy. I to nase clenstvi v EU by z nejakeho nadstandardniho svazku s Amerikou profitovalo, kdyz se ta Unie stava pomalu ale jiste Nemeckym raichem, dnes poblaznenym temi experimenty s 'novou krvi' a ekologii apod.

A nezapominejme, ze Nemecka valka skoncila nedavno, snad i pametnici jeste ziji, skoncila akorat pred takovym casem, aby se z ni Nemci otrepali a dostali roupy na dalsi silenosti, to taky patri ke statnickemu rozhledu na politiku, pamatovat co bylo 'vcera' a s kym to jsme ve stale uzsim holportu, ted kdyz UK je pryc a Francie v te Unii hraje treti hoboj nekde vzadu v orchestru a solistou je Nemecko.

Muzeme cekat na nejakou idealni princeznu, ale zadnou nenajdeme kdyz budeme takhle narocni.

A k panu Tichemu nize, vsak ono by se neco naslo co nabidnout, jen je treba k te veci pristoupit neotrele, s nejakou smelou nabidkou, statnickeho razu, dlouhodobeho razu, aby z toho bylo jasne, ze jde o nejaky prelom v nasem politickem smerovani, aby to chytlo pozornost Americanu. Abychom se pro ne stali spojencem v Evrope, neco jako uz maji dlouhodobe s Anglicany. Mozna ze nasi nejvetsi devizou by mohl byt ten obrat v te nasi svejkovske politice lavirovani, kdy poradne nevime, kam patrime. A neverim, ze az se neco strhne, ne kdyz, ale az, tak nam Evropa nepomuze, ale zaproda nas jako kdysi. Ta

V. Vaclavik 2.12.2016 23:21

Re: Pane Václavíku,

Ta Evropa 'stareho Zapadu' nas porad ma za podlidi, kdezto za morem cloveka berou uplne jinak, at uz v Americe, nebo Kanade.

V. Vaclavik 2.12.2016 23:48

Re: Pane Václavíku,

Jeste k rozhorceni pana Aldy. Kazde spojenectvi neco stoji, jako treba i manzelske. Nemuzeme se stavet do role zenicha, ktery by si vzal jen takovou, ktera by vubec nezasahla do jeho dosavadniho zivota, ocekavat ze i po svatbe bude jen po jeho, anebo bychom se neozenili z obav ztraty sve hrde suverenity... a cele je to smesne zvlast ve svetle toho naseho spojenectvi se staty EU v te dnesni Unii. A nejake spojenectvi mit musime, musime nekam patrit, to je hola realita.

A jeste poznamku k te armade - u nas pripada z duvodu maleho poctu obyvatelstva jen duraz na kvalitu, coz znamena ciste profesionalni armadu, nikoli se to snazit dohnat to poctem vojaku. Napriklad pozemni hranice asi nikdy nebudeme potrebovat hlidat v celem rozsahu (kvuli tem migrantum), ale jen urcite casti a to rychlymi zasahovymi jednotkami vyzbrojenymi lehkou a spickovou technikou.

R. Tichý 2.12.2016 22:25

Uvedte duvod, proc by k nam USA meli chtit, co uz davno nemaji od nasich progresivnejsich sousedu.

V. Vaclavik 2.12.2016 23:50

Re:

Tak holt musime byt jeste progresivnejsi, nez oni. Vice k tomu vyse.

P. Rudolf 2.12.2016 13:03

Česká armáda

má smysl jedině jako součást NATO a sil budoucí evropské armády. Jako samostatná je na nic. Vyzbrojovat se pak musí tím, co tato uskupení potřebují.

J. Spousta 2.12.2016 13:23

Re: Česká armáda

a izraelská jedině jako součást širší BV koalice, viďte ? Třeba s Jordánskem či Egyptem už mají celkem rozumné vztahy. Jakmile by se rozhodly US z Evropy odejít, tak je nějaká vojensky jednotná Evropa utopie. Tady budou fungovat pouze (jako v celý evropský historii) pragmatický a účelový koalice.

S jedněma se spojíme proti migrantům, s jinejma proti Rusku, nebo Německu, kdyby hrozilo atakdále. To je daň za národní svébytnost - buďto draze s velkym bráchou, nebo pragmatický plichtění s kým se dá. Ale je to pořád lepší, než pokusy o nějaký orwelovský evropský superstát.

P. Rudolf 2.12.2016 14:28

Re: Česká armáda

Kdyby Izrael neměl přátele a souputníky, jako hlavně USA, už by dávno neexistoval.

J. Spousta 2.12.2016 14:51

Re: Česká armáda

Souhlas. Hlavně ty USA. S Francií a Německem by už dávno byl pod drnem. Hrát si na to, že najednou Francouzi už nejsou Francouzi a Němci nejsou Němci je dost naivní. Takže, dokud jsme schopni se domluvit se strýčkem za velkou louží, tak to nějak asi bude šlapat.

Kdyby nás už náhodou měl plný zuby (anebo by si doma lízal rány ze svejch dobrodružství), pak západoevropské státy nevidím jako dostatečně silné a spolehlivé na strategické spojenectví. Už jenom kvůli zásadním rozdílům v pohledu na aktuální hrozby dneška.

K. Pavlik 2.12.2016 16:39

Re: Česká armáda

Nebo by mozna neexistoval Kahira, Teheran a jina mesta.

A. Alda 2.12.2016 14:14

A Vy jste také vlastizrádce.

Smyslem armády je bránit vlast a své blízké.

Vy ale chcete udělat z armády služku cizí moci.

P. Rudolf 2.12.2016 14:31

Re: A Vy jste také vlastizrádce.

Služkou cizí moci byla naše armáda tři a půl století. Teď si konečně můžeme partnera vybrat svobodně sami. Bez něj, toho správného, demokratického, však zahyneme.

A. Bocek 2.12.2016 13:01

Nezbrojme na minulou válku,

Dají se čekat šílené skupinky fanatických islamistů na rychlém pick-up TOYOTA , tož proti nim stejně vyzbrojenou domobranuá s ručně naváděnou PTŘS a to jednu rotu v každém okrese.

R. Morava 2.12.2016 13:26

Re: Nezbrojme na minulou válku,

Konečně to někdo nakopnul. Nezbrojme na minulou válku. Největším nebezpečím je dnes infiltrace a hybridní války. Proto se stavím za obnovení civilní služby, aby se mladí naučili střílet a pochopitelně proti jakékoliv změně zákona nošení zbraně.

Zároveň se stavím za uzavření hranic Evropy před

Co se týká dronů všichni jakoby zase zamrzli v minulosti či přítomnosti. Robotická válka (pro toho komu se nelíbí slovo dron) klepe na dveře. Technologie už prakticky existují.

Z. Koutecký 2.12.2016 11:10

Úloha české armády

Nechám stranou problematiku dronů, to je moc speciální problém. Pokud však autor nemá jasno zda úloha české armády spočívá v obraně státu a přilehlé střední Evropy, či jako donedávna v expedicích (třeba proti džihádistům v Afghánistánu, Iráku či Mali). Tak je nutno připomenout, že v první řadě jsme členy NATO a když jsem poslouchal v neděli rozhovor našeho ministra obrany s Moravcem, tak ministr kladl velké naděje do ustavení jakéhosi nového EU-štábu. Jeho hlavní úlohou by měla být lepší organizace a koordinace při zásazích v místech vzniklých krizí kdekoliv na světě. To prý je nutno zlepšit, zajišťování bezpečnosti v Evropě prý funguje dobře. Samozřejmě, k těm současným 250 miliardám euro ročně na zbrojení budou muset evropští členové NATO výrazně přidat, ale účast 550 tisíc amerických vojáků v Evropě nebude zřejmě ani za Trumpa ohrožena.Takže posílit zahraniční mise, zvýšit výdaje na zbrojení, zlepšit nákup akvizicí a můžeme být v klidu, bezpečnost zajištěna.

J. Vintr 2.12.2016 10:36

Naše armáda

nikdy během existence našeho státu nevystřelila jediný výstřel na nepřítele. Už za první republiky sloužila hlavně jako prostředek transferu erárních peněz do soukromých kapes (viz třeba článek o Avii B-534, nebo třeby výstavba takzvaného hraničního opevnění). Dále sloužila i jako zdroj velmi dobře placených míst pro lidi, kteří by se jinak moc neuplatnili. Tenhle stav trvá dodnes. Je prakticky jisté, že jakékoliv další peníze, které se dají na armádu, neposlouží k zvýšení její použitelnosti, ale buď se bezúčelně rozhází, nebo rozkradou.

A. Alda 2.12.2016 10:28

Jestlipak autor sám byl na vojně

a jestli vůbec umí rozebrat a vyčisti samopal?

P. Rada 2.12.2016 10:33

Re: Jestlipak autor sám byl na vojně

To se dnes naučí i kdejaký terorista co na vojně nikdy nebyl - nemyslíte?

R. Tichý 2.12.2016 14:02

Vse je otazkou casu. Vycvicit vojaka k zakladnimu boji je otazka+- 6mesicu. Do te doby je to jen terc.

A. Alda 2.12.2016 14:18

Nemyslím.

Sborka a rozborka je jen součást něčeho, co tvoří z mužstva armádu.

Když vidím leckteré záběry z arabských bojišť, velmi se divím. Takoví vojáci by byli v konfrontaci s "našimi" vojáky bývalé "lidové" armády likvidováni i v případě, že by měli desetinásobnou převahu.

Ale to není podstatné. Podstané v mém příspěvku bylo to, že nevěřím panu Petráčkovi, že má nějaké zkušenosti a vědomosti, které by ho opravňovaly vynášet jakékoli soudy o naší armádě.

J. Spousta 2.12.2016 10:25

zkušenost

Tahle otázka (tanky vs.drony) je úplná volovina. Správná otázka by měla znít takto: kteří generálové, nejlépe izraelští jsou pro nás dostatečně důvěryhodní, abychom si od nich nechali poradit správný poměr a parametry těch kterých zbraní, aby to měl případný agresor co nejtěžší a to i v případě regulérní armády, nebo hybridních útoků. Protože naši politici o tom nejspíš vědí kulový (což nevadí, když si nechají poradit) a naši generálové nejspíš mají zkušenosti dost omezené na různé časově a místně omezené expediční akce.

P. Rada 2.12.2016 11:16

Re: zkušenost

Zkušenosti a i ty izraelské se mohou hodit - což o to - lze to ale i naopak! Izraelci např udělali zkušenost s tím, že příliv židovských osadníků s celého světa je posiluje. Problém tím doposud ale nevyřešili - začali totiž příliš pozdě a hlavně jaksi koherentně. Přizvali totiž jen duše stejně znějící.

My také populačně scházíme a také to analogicky kompenzujeme přílivem ze zahraničí - ale zavčas a rozmanitěji! Možná by se naopak i od nás mohl Izrael poučit. On totiž aktuálně a vlekle vzdoruje obrovské početní převaze na kterou ale my zde máme už dopředu připravené a vycvičené kamarády. Narozdíl od zpozdile reagujícího Izraele už připravené a do společnosti zaintegrované dopředu. Strategicky s desetiletými náskoky jsme totiž k posílení obranyschopnsti využili docela jiného etnika - vietnamce, ukrajince..!

Např. vietnamci nepochybně dokázali vzdorovat celé věky obrovské přesile čínanů a poté i francouzů, američanů ... a tak se dnes Čínského či jiného supermocenského vlivu nemusíme bát i když ho třeba podporuje sám president naší země. Považte jak by asi dopadli izraelci za situace kdy by s konkurencí vstřícně jednal jeich president?

Prosím všiměte si třeba faktu, že ačkoli většina zboží na kterém se stáváme spotřebou doslova závislí je čínského či alespon mimoteritoriálního původu a většina surovin zas ruského... nevnímáme to jao problém. Sami přitom už skoro nic pozitivního neprodukujeme - a s čínským, ruským... vlivem si neděláme žádné obavy.

Máme tedy světově příkladně počesko-švejkovsku na rozdíl od zpozdilých izraelců na věky vystaráno. Nebo se pletu?!

J. Spousta 2.12.2016 12:28

Re: zkušenost

Jestli se pletete, to fakt nevím. Ale rozmělňujete téma. Nastolená otázka je, jak rozumně naložit s navyšovanými prostředky na obranu.

Nicméně Váš postřeh je i tak velice zajímavý - predikce, jak se zachová ta která naše minorita pod vnějším tlakem - ale je to zatím nanejvýš pouze ve stádiu úvah, stavět na tom rozumnou obranou politiku mi přijde zcestné. Ty lidi z ukr či viet sem taky mohli přijít mimo jiné i proto, že jim to tady připadá klidnější, a nikoliv že by za nás zrovna chtěli umírat někde v poli.

Strategie Izraele celá ta léta je, že má vždycky za zády nějakého významného světového hráče (ale bere to spojenectví dost pragmaticky) a sází na převahu disciplinovanosti a technicko-organizační zdatnosti vlastního obyvatelstva před agresivníma, ale jinak vcelku neschopnýma sousedama.

A viditelně se jim to osvědčuje.Takže pokud se rozhodneme jít podobnou cestou větší angažovanosti naší veřejnosti na společné obraně, tak bychom mohli mít solidní šanci se nějak dlouhodobě udržet.

P. Rada 2.12.2016 13:19

Re: zkušenost

Děkuji za reakci - a i když jsem se ji snaži psal s kusem nadsázky. Na těch minoritách a konkrétně i na vietnamské ale něco zajímavého je. Viet. se totiž v krizích chovají příkladně soudržně. Když bylo New Orleans postiženo zaplavením po protržení hrází byla vietnamská komunita mezi prvými kteří se s pohromy vzpamatovali.

Nemám však na rozdíl od Vás za to, že nám hrozí klasické válečné nebezpečí a proto že je obrana možná pomocí armád a klasických zbraní o nihž je téma nadnesené autorem.

Naši zem nejpravděpodobněji postihnou migrační vlny, sucha a povodně a právě k těmto účelům jsou obraná opatření vojenského typu naprosto neúčinná. Ba naopak - na adekvátní opatření zmírnující dopady klimatu budou tím spíše chybět peníze. To co by proto bylo potřeba posilovat ja právě ta soudržnost, skromnost a houževnatost kterou nám většinově švejkům a minoritně rádoby "maršálkům Radeckým" některé nenápadné taky-minoryty názorně předvádějí.