25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


USA: Doba postpravdivá, Trump a oteplováníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 100, poslední: 2.12.2016 9:39, přehled diskusí

Re: Pan Janos ví?:
Autor: S. Kneifl Datum: 2.12.2016 9:39

Mou autoritou je výpočet založený na ověřitelných číslech pocházejících přímo ze zpráv IPCC. A je mi úplně jedno, co si kdo myslí o tom, kdo koho platí. Najděte tam faktickou chybu a můžeme se bavit dál.

Katastrofické scénáře na toto téma jsou publikovány každých pár let už od dob Římského klubu a nezdá se, že by se měly snahu byť jen trochu splnit. Už jen kolik ropných vrcholů bychom měli mít za sebou...

Váš odkaz na vtei nefunguje.

A jestli proti Lomborgovi stavíte seberizeni.cz, tak jste u mě dost klesl... :-(

Re: Pan Janos ví?:
Autor: P. Rada Datum: 1.12.2016 23:04

Pokud je pro Vás autoritou amatér, který se už v minulosti prokazatelně dopustil celé řady podstatných chyb - viz např Lomborgovi plachetnice na výrobu oblačnosti - a kterého navíc financují uhlomagnáti bratří Kochové, nedivím se vůbec Vašim postojům.

Jen k tomu trendu u nás dodávám zdroj který poslední desetiletí dokládá oteplení téměř 0.04C ročně. Osobně mám ale za to, že v následujícím desetiletí trend zas polesne, tlak na opatření podobně a až s další pacifickou oscilací opět prudce vyskočí ale to už začne být kriticy pozdě pro zapojení přírodních kladných zpětných vazeb.

http://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2015/08/5589-VTEI_cislo-5-16-1.pdfhttp://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2015/08/5589-VTEI_cislo-5-16-1.pdf

Pokud neuděláme vůbec nic s poklesem imisí skleníkových lynů a ponecháme klimatický vývoj svému osudu - pak tato civilizace velmi pravděpodobně zkončí pro nedostatek potravinových zdrojů v důsledku celosvětové degradace půdního fondu jako důsledku změny chodu a vydatnosti srážek a nárůstu extrémnosti počasí.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Re: Pan Janos ví?:
Autor: S. Kneifl Datum: 1.12.2016 13:17

Trendy ze satelitních i pozemních měření za posledních 40 let nepřekračují 1,8 °C/století. Pokud je oteplování nad kontinenty vyšší než nad oceány, dá se to sice svádět na člověka, ale jen stěží na CO2. Vámi nabízená čísla a odkazy vycházejí z modelů, které za posledních 20 let prokázaly jedině to, že klima buď modelovat ještě neumíme, nebo to prostě z principu nejde. Bjorn Lomborg nedávno spočítal, že celý efekt slavné pařížské konference, pokud by se realizovala podle plánu, je snížení oteplování o 0,05 stupně na konci století, ovšem za cenu návratu světové ekonomiky de facto do předminulého století. Což znamená, že přestože vyhodíme 2-3 světového HDP oknem, vásledek bude neměřitelný. Odkazy si najděte, moje komentáře bůhvíproč mizí, když je vložím. Hledejte třeba "bjorn lomborg paris".

Re: Vy jste prostě takový...:
Autor: R. Chodovsky Datum: 1.12.2016 13:06

Samozřejmě je nekorektní. Ale hlavně pravdivý a velmi ilustrativní. To dokonce tak, že jste příklad pochopil i Vy.

Lék na krize, které jsou způsobeny zásahy a regulacemi, je jednoduchý. Svobodný, volný trh.

A k zásobám, další nekorektní poznámka: Stav zásob ropy před třiceti lety byl menší, než dnes. A už měly být vyčerpány....

Já prostě nemám strach, že nepostavíme žádný dům, protože došel kámen a v lomu narazili na hlínu.

Re: Vy jste prostě takový...:
Autor: P. Rada Datum: 1.12.2016 12:38

Ten příklad co jste uvedl je nekorektní včetně tvrzení o nezastavitelnosti vývoje. Vývoj sice nelze zastavit podobně jak čas ale to ještě neznamená, že se nutně musí pro nějaký druh ubírat pozitivním směrem. Mnohé národy zejména v tropických oblastech totiž pazourek nikdy nevyužívaly a třeba i přežili a zároven od jeho používání došlo k pádu mnoha velkých civilizací na daleko vyššším stupni vývoje atd. Vaše představa, že se budeme muset obejít bez ropy už ale je realitě bližší jak její dovětek, že deficit nahradí koně. Civilizace které poklesne efektivita těžby energií se bude nutně muset umět uskromnit - případně až zaniknout - pokud tedy nedokáže najít dostatečnou náhradu. proč myslíte že nastala celosvětová ekonomická krize v roce 2007 - zvaná hypotéční a proč doposud jsou úrokové sazby blízké nule a i ta čína zpomaluje? Jaký na to má lék liberální ekonomie?

Pokud jste na tom se svou inteligencí tak, že si nedokážete pomoci argumentováním a vracíte se k rétorice běžné u dětí co prvně pochopili, že příjmení lidská mají i vedlejší význam - je to Vaše vizitka a doklad Vašich omezených možností - nikoli výrazem náhradní technologiee umožnující např. dodávky fosforu pro dnešní intenzivní zemědělství, mědi pro průmysl celé Evropy (k té jsem uvrdl zdroj výše).

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Čínan chovající se pragmatičtěji jak Vy totiž dominantní naleziště fosforu v Maroku už zkoupil a podobně další suroviny. Vám časem nejspíš zbude fantazie, že si bez takovýchto klíčových prvků snadno "poradíte" a to právě za stavu, kdy je třeba ta Čína jak vlastníkem surovin tak technologicky už o krok dál a my naopak v roli rozvojové země která s ciziny výrobky s vysokou přidanou hodnotou stále více dováží. Kdyby jsme tu měli alespon ten fosfor tak by se snad dalo alespon reálně uvažovat o cestě "banánové republiky".

Re: Vy jste prostě takový...:
Autor: R. Chodovsky Datum: 1.12.2016 12:05

Pane Rado, Jednoduchý příklad: Pazourek byl svého času dosti důležitý a bez něj si mnozí nedokázali představit další rozvoj. Přesto, že jsou jeho zásoby nějak limitovány, vývoj se nijak nezastavil, ani nezpomalil. A dnes už z pazourkem moc parády nenaděláte a zájem o něj vlastně zmizel. Nebo si představte, že neumíme využít ropu. Kolik by bylo potřeba koní, že. Asi bychom je ani neuživili.

Prostě se držte svých rad, pane Rado, a neignorujte zásadní věc. To co jsou dnes suroviny nevyužitelné, ba dokonce neznámé, budou zítra suroviny nezbytné. A zase se najde někdo, kdo bude strašit, že právě tato surovina dojde a už si neporadíme.

Re: Politická korektnost?:
Autor: P. Rada Datum: 1.12.2016 11:17

Pane Chodovský .." když něco platí, tak to prostě platí" ... - ale jen za stejných okrajových podmínek! Ty se ale za poslední století i v ekonomii zásadně změnily.

Jako příklad "naprosté blbosti" lze uvést třeba výrok: ..."Zeměkoule má uvnitř sebe ještě další, navíc větší a plnou ropy"... Analogicky k tomu je jen hloupost si myslet, že množství zásob které lidstvo má se netenčí.

Každopádně ale děkuji za ten oživlý příklad ignorace trendů který bych bez Vás sotva tak snadno mohl někým s lidu doložit. Geologové a další zainteresovaní o tom vědí své.

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

Re: Politická korektnost?:
Autor: R. Chodovsky Datum: 1.12.2016 9:12

Pane Rado, když něco platí, tak to prostě platí. Myslíte si, že kdyby žil Einstein v jiné době, tak jeho teorie budou zásadně jiné?

Teorie spontánního řádu je rozhodně naprosto nezávislá na nějaké globalizaci, nebo zlatém standardu a nesouvisí ani s představou o množství zásob na planetě (což je, mimochodem, naprostá blbost)....platila před a bude platit stále.

Re: Pan Janos ví?:
Autor: P. Rada Datum: 1.12.2016 8:51

Ano pane Kneife - vždyt o tom plýtvání na jedné straně a strádání na druhé jsem psal a podívejte se kolem sebe kolik čeho jako západoevropané spotřebováváme zbytečně systémem nakup a vyhod. Tvrdíte, že zde omílám nějaké "rady" - stojím přitom jen opakovaně za pravdou která je snad i pro Vás ověřitelná - jen chtít a nevymlouvat se na "omýlání". Viz např naměřené růsty teplot a radiační zesílení skleníkového efektu.:

https://twitter.com/WMO/status/795990261243449344/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/aggi/aggi.html

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Z tohoto je vidět které položky člověk ovlivnuje. Dá se přitom např s rozboru C12 a C13 prokázat, že dnešní nárůst vlivu CO2 je antrpogeního původu a nejen ten. Výrazem je proto nynější trend nad pevninou skoro 4C/století - kdažto Vy kupodivu píšete: ..."boj se setinami stupně během dalších sta let"....Odkaz jste neuvedl, nijak to nezdůvodnil - co si tedy lze o takto "omýlaném" tvrzení myslet? Připouštím však, že jednou to může opravdu být tak, že se vliv člověka zas stane zanedbatelný právě tak jak uvádíte - dnes je tomu zatím nejspíše právě naopak!

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...:
Autor: K. Frauknecht Datum: 1.12.2016 7:27

dobrý :-))

Re: pane Kneifle:
Autor: S. Kneifl Datum: 30.11.2016 22:22

Omlouvám se, špatně jsem si to zapamatoval, má to být 2012-13. Podívejte se třeba na analýzy, které dělá Bob Tisdale. (odkaz se mi sem nedaří dát, najděte si to)

Na obr. 9 je celkem dobře vidět, že pozemní měření byla v letech 1980-2000 spíše pod satelitními, pak se obě metody celkem kryjí, ale mezi roky 2012-13 se pozemní meření "odpojila" a byla trvale cca o 0,2 stupně teplejší.

Re: Pan Rada asi neví,:
Autor: M. Prokop Datum: 30.11.2016 22:16

No a o ty biliony přece jde ...

Re: Pan Janos ví?:
Autor: S. Kneifl Datum: 30.11.2016 22:05

Pane Rado,

běžte prosím své neustále omílané rady a stesky přednášet do Afriky a Indie lidem, kteří si o elektřině můžou leda tak nechat zdát a pro které je polévka z trávy běžné jídlo. Procento světového HDP na boj se setinami stupně během dalších sta let je ve srovnání s tím neuvěřitelné a neskutečně pitomé plýtvání. Uvědomujete si vůbec, kolik bezprostředních, reálných a akutních problémů by se dalo vyřešit jen s jedním promile světového HDP?

Re: Pan Janos ví?:
Autor: P. Rada Datum: 30.11.2016 21:38

O obdobích kdy Země byla jako sněhové koule a jak se s toho dostala? Ví o epizodě PETM a co tehdy probíhalo?

Hlavně bych od něj rád slyšel proč si myslí, že biliony dolarů vynakládané na podporu fosilních paliv, obtloutlého lidstva, armád, drog, konzumu pro konzum... jsou dobrou investicí a jen pouhé uvažování o změně zacílenosti takto masivních prostředků které ještě relativně máme k dispozici, považuje za "boj" s něčím co nelze ovlivnit?

To s čím je totiž potřeba nejvíce zabojovat je reklamou hnaná přebujelá lidská chtivost, nesnášenlivost, samolibost a pod.

Momentálně se totiž na výdaje související se změnou klimatu - třeba i pasivní - vynakládá sotva procento světového HDP.

Janos ale může mít pravdu v tom smyslu, že čím více se bude úsilí o zbrždění klimatické změny oddalovat - tím méně bude na člověku záležet až se skutečně s pána planety zas může stát jen hříčkou osudu.

Re: Politická korektnost?:
Autor: P. Rada Datum: 30.11.2016 21:20

Haynek byl na svou dobu nepochybně genius ale právě pro přirozenou omezenost informací své doby nemohl znát ledacos co známe o století později když proběhla technická i informační revoluce. Neměl představu o množství zásob na planetě, o limitech růstu, podmínkách pro stabilitu biosféry atd. V jeho době bylo obježivo ještě kryto zlatem a dalšími aktivami příslušných bank... i toto dnes už vůbec neplatí. Neuvažoval proto nikdy také o fenoménech jako ekosystémové služby a pod. i když se dnes ukazuje, že jejich objemem násobně přesahují celosvětové HDP.

Problém protě vnímám v tom, že jeho tehdy nové přístupy, kdy odezníval kolonialismus ale ekonomika zdaleka nebyla globalizovaná a zdaleka neměla tak široké dopady, je doposud hlavně ultraliberálama uměle aplikován na dnešní komplexní svět který je už ale vývojově jinde.

V jeho době a podmínkách bych se s ním přít vůbec nechtěl a možná bych ho i považoval za svůj vzor. Dnes je ale svět vývojově jinde a genius podobných dispozic by nutně přišel se zásadně proměněnou ekonomickou teorií.

Pan Rada asi neví,:
Autor: P. Janos Datum: 30.11.2016 20:13

že kdysi byly póly bez ledu a to v době, kdy průmysl ještě tak nějak neexistoval, což je ovšem škoda, protože proti oteplování nebylo jak bojovat a proto ty póly asi skončily bez ledu. Ekomagoři jsou však schopni utopit biliony dolarů v boji s něčím, co vůbec nemůžou ovlivnit.

Re: Politická korektnost?:
Autor: K. Janyška Datum: 30.11.2016 18:16

800 stránková kniha Jána Pavlíka F.A. Hayek a spontánní řád vám ho přiblíží. Na Hayekovy texty nemáte... Dzp.

Re: Politická korektnost?:
Autor: K. Janyška Datum: 30.11.2016 18:14

Cbybí vám i jen základní vzdělání ve věci, Prokope. Zbláznil jste se nebo to děláte schválně ? Dzp.

Re: RE:
Autor: P. Rada Datum: 30.11.2016 18:04

Kdo je to "nás"? To doufáte, že se následující graf změní - nebo že za T. začnou platit jiné fyzikální zákony?

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/trends/co2_trend_mlo.pdf

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Možná ale, že patříte k mocenským skupinám v Rusku nebo Kanadě které na změně klimatu mohou ještě nějaký čas vydělávat pro snažší dostupnost některých surovin v polárních oblastech kde se už nyní otepluje nejvíce a s příchodem T. ten trend nepoleví.

Dá se ale také vydělávat na válkách které klimatická změna navozuje či na nozi zbídačených kteří za jídlo musí zaplatit co jim vůbec zbylo atd.

Re: Tzv. politická korektnost, tedy řízená lež, musí být:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 30.11.2016 17:57

Je to právě opačně. "Rudočerní" postupně zbavení veškerého násilí a fanatismu, zůstanou až do zdárného konce. Síliu a pravdu jim bude dodávat právě ta lidská řízená korektní LEŽ!

Re: Politická korektnost?:
Autor: M. Prokop Datum: 30.11.2016 17:54

Jeho fantazírování je, na rozdíl od vašeho, neškodné.

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...:
Autor: P. Rada Datum: 30.11.2016 17:52

Pane Moravo odhaduji, že nejde ani tolik o to do jaké míry má kdo co nastudováno jako spíše o tom kdo co chce studovat resp. kam zaměří svou pozornost. Tu pozornost k tomuto tématu se snaží celosvětově přitáhnout i OSN: https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Co se týká globální změny klimatu tak vzhledem k ní se prakticky nic konkrétního doposud oproti řadě proklamací a silných slov nedělá. I po Pařížských jednáních totiž došlo jen ke změně ochoty vyměnovat si informace a zbytek je prakticky jen na dobrovolnosti jedinců či států.

Vedle jsou Vaše asociace k "melounům" - kterými mě nálepkuje místní roztleskávač Prokop snad proto, že mu chybí argumenty a já se i zde hlásím k zelené fotosyntéze jako základu dnešního života či obecněji k přírodovědě jako poznávacímu prostředku. Pokud tedy chcete reagovat na politizující úvahy pana Prokopa, kterému zpolitizování biofyzikálních aspektů nepochybně vrtá hlavou - diskutujte o to s ním osobně.

Jeli někdo mým osobním guru v otázkách životního prostředí a vztahu ke světu tak svou nadsázkou mě už před léty zaujal křovák Xi-Xao ve filmu "Bohové musejí být šílení". Dodnes mám za to , že se pod vlivem fosilů naše civilizace jaksi "zbláznila". Spíše než kdokoli i s třeba zelených politiků je jím ale i papež František který bere vše daleko vážněji a dokáže problém komplexně pojenovávat. Viz jeho encyklika: .. http://www.kosmas.cz/knihy/208642/laudato-si/ ... Mám dokonce naopak za to, že dnes skoro žádné politické uskupení není s principu schopno řešit globální problémy lidstva a to už proto, že je taktováno pětiletkami a populisticky povinováno voličům, kteří si rádi zamilovávají systém a to i ten který je třeba i vede do zkázy. O tom ale více už další můj chceteli guru F. Koukolík:

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Už druhý den po zvolení Trumpa:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 30.11.2016 17:50

zapištěli strachem Čeští vědci v USA řešící tam světové klima.

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...:
Autor: R. Chodovsky Datum: 30.11.2016 17:44

A jsme u jádra pudla. Zatímco pravicový individualismus klade důležitost na osobní zodpovědnost. Levicový kolektivismus na všeobecnou zodpovědnost lidstva.

Proto se nemůžeme shodnout.

Já říkám, kde jsou všichni zodpovědní za všechno, není nikdo zodpovědný za nic. Podle toho to pak vypadá.

Socialistický odborník bude asi tvrdit něco ve smyslu, zodpovědnost za sebe je vlastně bezohlednost..... a proto za sto let bude sucho. Vlastně mokro. Vlastně dojdou suroviny....

pane Kneifle:
Autor: M. Šejna Datum: 30.11.2016 17:40

kde jste přišel na to, že tato teorie platí až od roku 1990?

pane Zikmunde, nesouhlasím:
Autor: M. Šejna Datum: 30.11.2016 17:39

já se narozdíl od Vás zásadně nehodlám spoléhat na to, co mi o globálním oteplování sdělí politikové, různé panely, kongresy aktivistů nebo ideologicky zaměřené filmy o oteplování.

Mě zajímají pouze naměřená data a nikoli výklad těch dat od vědu nechápajícího Kremlíka, nebo od zdivočelých alarmistů.

Dnes tady vysvětluji Kremlíkovi rozdíl mezi tím, co měři pozemní stanice a tím, co měří satelity. Výsledkem jsou útoky ignorantů vůči mojí osobně. Pochopil bych púolemiku s mými názory, ale různí Tesaříci, Prokopové, Noví 840, Růžičkové 814 toho schopní nejsou.

Vy se o polemiku snažíte, takže s Vámi je diskuze přínosná.

RE:
Autor: P. Götze Datum: 30.11.2016 17:05

Pokud se Trump nenecha zlomit establishmentem, ceka nas snad nadejna změna.

Re: pane Zikmunde:
Autor: S. Kneifl Datum: 30.11.2016 17:02

Přesná ano, ale správná? Projekt surfacestations.org ukázal, že jen něco přes čtvrtinu pozemních stanic v USA splňuje podmínky CRN o správném umístění a provedení teploměru. To znamená, že skoro tři čtvrtiny stanic jsou už z principu zatíženy chybou > 2 °C. Navíc pozemních stanic ubývá a bohužel ubývají hlavně ty správně umístěné. Při homogenizaci se navíc často nepoužívají správně umístěné stanice, ale třeba ty na letištích, protože mají častěji nepřerušené teplotní řady. Takže měření teploty minimálně v USA měří spíše nárůst letecké dopravy a vliv UHI. Jinde to nebude lepší, vzhledem k tomu, že se dnes peníze na klimatologii cpou hlavně do simulací a různých studií, namísto základního sběru dat.

Druhá věc - můžete nám, pane Šejno, vysvětlit, proč vaše teorie o různých teplotních trendech při zemi a v dolní troposféře platí až od roku 1990? Co se toho roku stalo tak zajímavého?

Re: Politická korektnost?:
Autor: P. Rada Datum: 30.11.2016 16:42

Fantazijní ..."spontální řád"... obdařený dokonce něčím jako: "jediné možné jeho vnitřní řídící struktuře" .. je bezesporu ideální politické alibi proti socialistům všeho druhu.. a zejména pro Vaší osobní bezmocnost a tedy i bezterestnost za cokoliv čeho se v rámci "spontálního řádu" zůčastnujete - že?!

Re: Doba "postpravdivá" a Trumph...:
Autor: M. Prokop Datum: 30.11.2016 16:36

Komouši, Zelení, EUropeisté, prostě socani všech odstínů stále něco "zachraňují".

Evropskou civilizaci nejlépe nechat být, ona si nějak poradí.