25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč a kam vlastně spěcháme?

Před časem se v tisku objevila překvapivá zpráva o tom, že za minulého režimu vycházely básnické sbírky a výbory v nákladu kolem dvaceti tisíc výtisků, v devadesátých letech to bylo o řád méně a nyní jsme klesli o další řád na nějakých tři sta kusů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 1.12.2016 20:41

Myslím, že právě to v posledním odstavci

záleží nezastupitelně na rodině..

F. Žůrek 1.12.2016 17:26

Velmi důležité zamyšlení či úvaha

Nesouhlasím zde s mnohými diskutujícím. Autorka má velmi mnoho pravdy, ale je obtížné přesně vyhmátnout všechny podstatné příčiny, které napomáhají snad přímo rozkladu naší společnosti.

Máme se dobře. Ale je to dobře? Naše "západní společnost" je přesycena. Znáte všichni určitě pořekadlo: "Sytý hladovému nevěří". To je například také důvod velké nedůvěry v migranty. To nejsou všechno "hajzlíci", kteří nás chtějí okupovat, ale mnohokrát takoví lidé neradi utíkají ze svého domova a jdou nakonec hledat někde svou pomoc. My zde vůbec nevíme, co je to nějaké trápení, co je to mít nečeho nedostatek, třeba i v jídle. Jsme skutečně až přesyceni různými věcmi a přestáváme pomalu rozumět i životu jako takovému. (Že upadá porodnost, to je jedna z viditelných chyb). Toužíme pouze po blahobytu a po penězích, ale to je velice málo.

Tož tak nějak velmi stručně. A děkuji autorce za uvedený text!

J. Jurax 1.12.2016 18:15

Re: Velmi důležité zamyšlení či úvaha

No, nevím - akorát bych řekl, že nějak podobně mi tata kázal, když jsem byl v pubertě - v půli šedesátých ... :-)

R. Dubravský 1.12.2016 15:14

Dovolím si nesouhlasit...

...s názorem, že psychologové a sociologové se změnami ve společnosti nezabývají. Naopak se domnívám, že to dělají v míře dostatečné, možná i nadbytečné.

K. Janyška 1.12.2016 17:59

Re: Dovolím si nesouhlasit...

Jsou to zcela zbytečná na nesmylech stojící řemesla. Vůbec nevycházejí z faktu, že lidský svět je spontánním řádem... Dzp.

K. Janyška 1.12.2016 9:49

Ne, naši povahu a všechno co vidíme a jsme schopni

vnímat určuje civilizace obchodem a prostředí, které neosobně civilizovasní pak generují. A nelze s tím hnout... Dzp.

P. Rudolf 1.12.2016 8:24

Autorka vyvozuje závěry

z něčeho, z čehož se vyvodit vůbec nedají. Neb:

Před listopadem ' 89 (a i ještě dlouho po něm) platil v naší zemi tzv. Knihovní zákon z r. 1919, podle nějž byla každá obec povinna zřídit veřejnou knihovnu. Těch pak bylo asi 6 tisíc. Knihovny měly nejen povinnost mít určitá díla (jaká to asi za komoušů byla si dovedeme představit sami) v dostatečném počtu stanoveném vyhláškou, ale i povinnost procentuálního zajištění různých žánrů. Vše financoval stát a obce. Menší knihovny pak měly výtisků jednoho díla méně, ty veliké až desítky. Vašich 20 tisíc výtisků tam tudíž jenom zasyčeło jako voda v rozhycovaném písku. Nakolik se jednotlivá díla skutečně četla, by nám jistě sdělil každý bývalý knihovník.

O dříve neexistujícím internetu raději pomlčím.

P. Dvořák 1.12.2016 4:32

Trošku domotané.

V článku je věta: "To, co by ve zpravodajství ještě před několika lety ani neprošlo, je dnes již zcela běžné a hranice toho, co je či není vkusné, se stále více posouvají."

Nemělo být náhodou: "To, co by ve zpravodajství ještě před několika lety prošlo, je dnes již zcela zcenzurováno a hranice toho, co je či není vhodné, se stále více posouvají."

Bohužel se posouvají tak, aby se občan dověděl co nejmíň faktů a dal potom zapravdu takovým idiotským blábolům, jejichž představitelem jsou např. Merkelová nebo Stropnický st., když zrovna nenatáčí seriál.

R. Langer 1.12.2016 12:53

Re: Trošku domotané.

Asi tak. Kromě toho se občané opravdu nestávají masochisty, ale zájem o násilí, zločin a sex je v lidech geneticky zakódován od počátku lidstva. Levičáci ovšem stále s nadějí věří na bytost, která tyto vlastnosti nemá. Ta ovšem neexistuje, a snaha o přeměnu normálního člověka v ni končí většinou milióny mrtvých.

J. Jurax 1.12.2016 1:53

A ještě

nemohu se ubránit dojmu, že s mírnými úpravami by článek mohl vyjít před 50, 80, 100 i více lety. Přinejmenším jsem něco podobného snad před tím půlstoletím i četl.

Neboť vždy se najdou tací, co štkají nad všeobecným mravním úpadkem, zhrubnutím a povrchností doby. A tací budou i za dalších padesát let - a náš dnešek jim bude připadat na rozdíl od jejich současnosti přímo idylický.

J. Jurax 1.12.2016 1:45

No

za minulého režimu vycházely básnické sbírky a výbory v nákladu kolem dvaceti tisíc výtisků.

A kolik se jich prodalo?