25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Signál pro Trumpa

Nemá-li politik smysl pro humor, nastávají problémy. Známe to od Václava Klause: když žertoval o globálním oteplování, vyznělo to tak stroze, jako by to myslel smrtelně vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 30.11.2016 14:04

Tak nevím.

Mám se panu Petráčkovi smát, nebo mám nad ním plakat?

Inu - v každém případě je zjevné, že je to novinář. Fuj!

K. Frauknecht 30.11.2016 11:47

:-)

Myslím, že v rusofobii jsme dost dobrý. Jenže vše se vyvíjí (zaplať Pán Bůh!) a evropané (nejen) začínají vnímat skutečnosti vlastní hlavou a nikoliv nadiktovanými trendy. Pokud zůstanou pánové Fištejn a spol. sami, je mi to šumák.

J. Chaloupka 30.11.2016 11:41

Všechno začalo Kosovem. To byla první změna

hranic od r. 1945 (v naší civilizaci). Ten Krym už jen logicky následoval. Poděkujme našemu bývalému ministru zahraničí - tj. knížeti Schwarzenbergovi, že za nás tak rychle uznal Kosovo státem. Následky vidíme.

P. Stupka 30.11.2016 13:32

Re: Všechno začalo Kosovem. To byla první změna

Promiňte, ale můžete mi Vaši dedukci blíže vysvětlit? Kosovo si nějaká velmoc s použitím vojenské (neoznačené) síly připojila ke svému území?

M. Šejna 30.11.2016 13:55

pane Stupko

Kosovo je protektorátem NATO. O bezpečnost se tam starají jednotky KFOR a vojenskou základnu si tam vybudovaly USA. Platí se tam eurem.

Kosovo je nezávislé na EU a USA asi natolik, jako bylo Československo za bolševika nezávislé na SSSR - včetně vojsk "dočasně umístěných"

P. Stupka 30.11.2016 15:07

Re: pane Stupko

Zajímavé. Ptám se pana Chaloupky a odpovídá mi pan Šejna. Je ale dost dobře možné, že se jedná o tu samou osobu.

Každopádně pane Chaloupko alias Šejno, Vaše vysvětlení je poněkud kostrbaté a silně demagogické.

J. Farda 30.11.2016 14:24

Re: Všechno začalo Kosovem. To byla první změna

Poděkujme Německu, že tak rychle uznalo samostatnost Chorvatska a Slovinska, čímž de iure podepsalo konec Jugoslávie. Kosovo je jen následek.

J. Fridrich 30.11.2016 10:28

SSSR-Rusko se ve své imperiální politice a ambicích

SSSR-Rusko se ve své imperiální politice a ambicích vůči svým sousedům - a nejen sousedům ( osmašedesátý rok už na popud Put'ky Prvního jeho akademici-překrucovači reality-historie také upravují na Kremlem požadovanou míru.. ) - nezměnilo ani o milimetr - i když si to někteří lidé u nás i ve světě myslí... Také si hodně popletených " odborníků " na vztahy velmocí myslí, že Trump bude kamarád s Putinem - a to se mýlí v tom hlavním - Trump dá brzy Putinovi najevo, kde jsou jeho meze a kde je " Ruské hřiště "..

P.S.

Rusko je velmi nebezpečné také proto, že na jedné straně je raketovo-jadernou mocností a na druhé straně je velmi zaostalé a chudé. Pár kilometů za Moskvou nemají splachovací záchody, silnice v Evropském smyslu a stovky běžných, pro nás samozřejmých věcí - lehce nadneseno, ale opravdu jen lehce..

M. Malovec 30.11.2016 10:26

Podléháte ekologistům

Pokud jde o Klause a oteplování nejen budoucnost, ale už i přítomnost dokazuje falšování dat, aby mohla oteplovací loby dále vydělávat prachy na vyděšeném lidstvu. Je to stejné jako s EU, kde se nakonec ukázalo, že prognózy Klause nebyl humor. Pane Petráčku.

M. Šejna 30.11.2016 9:55

Krym je poněkud specifický, pane Petráčku

Krym byl administrativně v rámci Sovětského svazu presunut z Ruska do Ukrajiny. Vše by bylo o.k. kdyby nedošlo k rozpadu SSSR. Ukrajina pochopila rozpad SSSR tak, že všechna území anektovaná Sovětským svazem a administrativně připojená k Ukrajině, budou ukrajinská na věčné časy a nikdy jinak. To je ale zásadní omyl už jen proto, že Ukrajina se k SSSR odmítá jakkoli hlásit a za pravního nástupce SSSR označuje jen a pouze Ruskou federaci. Pak ovšem Ukrajina nemůže počítat s tím, že územní zisky Ukrajiny z dob SSSR budou světem uznávány i do budoucna. A nejedná se jen o Krym. Jedná se i o dříve polská území Haliče a Volyně, rumunskou Bukovinu, nebo československé (předtím maďarské) Podkarpatsko.

A. Alda 30.11.2016 14:06

Jsem rád,

že s Vámi mohu zase jednou souhlasit.

R. Gramblička 30.11.2016 8:51

mám pocit

že pan Petráček nepochopil pointu vtipu. Tak, jak nemá konec ani začátek kružnice, nemá je z logiky věci ani hranice státu. Spíše skočil na špek

I. Schlägel 30.11.2016 9:11

Re: mám pocit

Ehm, státní útvar bych nedefinoval kružnicí (obvodem) ale kruhem (plochou). A plocha jistě své hranice má. Hranice plochy kruhu jsou definovány kružnicí. A plocha státního útvaru je definována jeho hranicemi. Možná jste nepochopil, že pokud šlo ze strany Putina o vtip, měl nejspíše jinou pointu, než uvádíte. Ale do hlavy mu nevidím, spoléhám se pouze na zkušenosti s tímto hodným vtipným strýčkem z Asie.

R. Gramblička 30.11.2016 9:58

Re: mám pocit

Ale jo, v tom se s vámi nijak nepřu.Já jsem nijak nedefinoval státní útvar, ale jeho hranici. Kružnice je jednorozměrná línie, která vymezuje dvourozměrný prostor - kruh, stejně jako v případě státu a státní hranice.

Vtip by měl mít vtipnou nebo nečekanou pointu. Jiná vtipná odpověď na Putinovu otázku mně nenapadá

I. Schlägel 30.11.2016 10:15

Re: mám pocit

No, problém je v tom, že u tohohle typu lidí nevíte, kdy vtipkují a kdy to myslí smrtelně vážně. Navíc něco jiného si myslet a něco jiného říkat je standardem ve všech autokraciích. A v rámci politické korektnosti se to možná stane normou i v zavedených demokraciích. ;-)

Z. Lapil 30.11.2016 14:50

Re: mám pocit

Jenže to "něco jiného" opravdu vkládáte Putinovi do úst vy (pan Petráček si začal, to je pravda :-)). Hranice je uzavřená křivka (pan Gamblička trochu mate zjednodušením na kružnici), a uzavřená křivka konec ani začátek prostě nemá. Kde končí pobřeží Austrálie? Nekomplikujme si život Kaliningradskou oblastí, pobřežními vodami, skutečností, že Země není placka a tak.

Plocha uzavřená křivkou je samozřejmě omezená, o tom není sporu, ale rozdíl mezi kruhem a kružnicí se učil někdy v sedmé třídě, ne-li dřív.

I. Schlägel 30.11.2016 15:08

Re: mám pocit

Nikomu nic do úst nevkládám. Je to doměnka podpořená chováním této části světa za posledních cca 80 let. Austrálie? Ptáte se špatně. Správná otázka je "Kde končí hranice Austrálie?" Odpovědí je "Končí pobřežím Austrálie". Kde končí Hranice Ruska? Geograficky končí na hranici se sousedními státy. Ví to Putin? Samozřejmě, zeměpis není těžká disciplína. Přemýšlí Putin čistě kartograficky a geometricky (kružnice vs. kruh)? Jistě že ne, přemýšlí geopoliticky. A jedná. A "vtipkuje", případně jenom vtipkuje, případně si dělá reklamu, případně hrozí, případně se vytahuje,... Vyberte si. Učivo 7. třídy s tímto naším polemizováním a s vyjadřováním Putina opravdu nesouvisí.

Z. Lapil 30.11.2016 16:47

Re: mám pocit

Neukecáte mě :-). Správně to je: Kde končí Rusko? Končí na hranici Ruska. To je zeměpis, geometrie nebo tak něco.

KDE je hranice Ruska a co si o tom myslí Putin a co Trump - ano, to je geopolitika a v tom asi nejsme úplně ve při, ale HRANICE Ruska je teoreticky nekonečně tenká (prakticky je její tloušťka rovná přesnosti měřícího přístroje, případně železné opony na libovolný způsob) a prakticky ani teoreticky nemá konec. Nebo snad existuje bod (konec čáry je bod, ne čára!), na který je možné ukázat a říct "tady"?

Vlastně tento náš (a nejenom náš) rozhovor ukazuje, proč si politici nemohou dovolit (smysl pro) humor. Putin udělá vtip, ŘEKNE, že je to vtip a pan Petráček, aby měl o čem psát, to vezme vážně, zamění hranici Ruska za Rusko, a málem nikomu ta záměna pojmů nevadí.

I. Schlägel 30.11.2016 17:22

Re: mám pocit

Nejde o geometrii. Jde o to, co si Putin myslí o území, na které mají Rusové "spravedlivý" nárok, zda svůj nárok budou uplatňovat a pokud ano, jakými metodami. Což nutně nemusí znamenat faktické překreslení map novými hranicemi jedno o jaké tloušťce, pane Lapile. Stejně postupuje pomocí salámové metody Čína. A faktické hranice, pane Lapile, fungují a jsou naprosto zřetelné. Zkuste se třeba v Rusku nechat chytit bez správného dokladu 20 cm za hranicemi Ruské federace a zkuste těm ruským hraničářům vysvětlit, že teoreticky stojíte nikoliv za, ale před hranicí, protože její tloušťka se rovná kvalitě přístroje, kterou tu hranici měříte. Svatá prostoto.

Z. Lapil 30.11.2016 18:17

Re: mám pocit

Připadá mi, že mi rozumět nechcete. Samozřejmě, že hranice fungují, ale KDE MAJÍ KONEC? Neptám se, kde má konec Rusko (na hranici, samozřejmě; a můžeme se kdokoliv s kýmkoliv nepohodnout, jestli hranice vede tudy nebo tamtudy), protože Putin se toho studenta neptal - nevychází-li článek od začátku ze špatného překladu - kde má konec Rusko, ale kde má konec hranice Ruska. Svatá prostota sem, svatá prostota tam - co je na tom k nepochopení?

Poslední pokus: napište mi souřadnice bodu, kde končí hranice Ruska, klidně extra přibližně (2500km zhruba severně od Moskvy), slibuju, že vám nebudu vyčítat, že jste se trefil doprostřed Tahiti.

Tak či onak: přeju příjemný večer :-).

I. Schlägel 1.12.2016 7:32

Re: mám pocit

:-) A co si podle Vaší intuice myslí samotný Putin o tom, "kde má konec hranice Ruska"? A co tou hranicí vlastně myslel? To je to, oč tu běží. A hranice fungují? Opravdu? Ano, pokud jsou respektovány. Což v realitě není tak docela pravda ani za našimi humny, že. Pěkné dopoledne.

J. Lepka 30.11.2016 9:54

Re: mám pocit

A vy jste jasnozřivý, že víte, jak to Putin myslel? Tuplem v konfrontaci s jeho posledními výroky, názory a expanzivní politikou ???

R. Gramblička 30.11.2016 10:01

Re: mám pocit

expanzivní politikou? Srovnejte tu jeho expanzivní politiku s politikou EU a NATO za posledních 20-30let. Pak něco říkejte

R. Langer 30.11.2016 11:41

Re: mám pocit

Kolik zabrala EU a NATO území v posledních 20-30 letech?

A. Trick 30.11.2016 12:37

Re: mám pocit

Podívejte se na mapu.

R. Gramblička 30.11.2016 12:44

Re: mám pocit

tady nejde jen o přivlastnění si cizího území, ale šíření své politiky a svého vlivu skrz nové členy, svázané smlouvou a pravidly. Z pohledu geopolitiky to vyjde defakto nastejno. SSSR ztratil po rozpadu cca pětinu území a získal jen maličký Krym.

I. Schlägel 30.11.2016 17:24

Re: mám pocit

A ti noví členové k tomu vstupu byli násilím donuceni a v tom spolku jsou násilím drženi? Jo todlecto.

R. Gramblička 30.11.2016 17:55

Re: mám pocit

To ne, ale z pohledu Ruska se Amíci a Brusel rozrůstají a přibližují s každým novým členem. Jde o to, že USA si mohou v Estonsku nebo Finsku umístit armádu (samozřejmě se souhlasem dotyčných státu) čímž de facto ohrožují bezpečnost Ruska. Uvědomte si, že Rusko stejné možnosti nemá, čímž dochází k prohlubování nerovnováhy. Je nutno to nahlížet optikou hlavních světových hráčů, jak to vidí ČR či Estonsko, je z globálního hlediska zanedbatelné

I. Schlägel 1.12.2016 7:39

Re: mám pocit

V tom s Vámi souhlasím. Nicméně z pohledu USA je nevyzpytatelným partnerem nebo spíše nepřítelem Rusko. A z pohledu států nedávno okupovaných Sovětským Svazem je jejich snaha schovat se pod ochranu NATO a USA naprosto pochopitelná, přirozená a pragmatická. Ale Rusák netrpí něčím jako sebereflexí a nechápe, že malé státy v jeho sousedství s ním mají své nehezké zkušenosti a proto současné Rusko vnímají jako logicky hrozbu. Zloděj je naštvaný, že jím několikrát vykradený soused mění zámky u dveří, pořizuje si alarm a ještě si ten hajzlík dovolil podat trestní oznámení.

A. Bocek 30.11.2016 7:17

Ještě, že nepřišly na přetřes Karlovy Vary ,

proto mám raději francouze když blije , než rusa když tančí.