25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Sázka na peklo

Na světě už není mnoho univerzálních mediálních maskotů. Matka Tereza nám odešla a kdo tedy zbývá? Jistě do této rodinky patří dalajlama a přední místo zaujímá Stephen Hawking.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 27.11.2016 7:55

Zajímavá tabulka z ved avec.org

Německo:Město muslimové dnes muslimové za 6 letFrankfurt/M. 43 %+ 70 %Stuttgart 38 %+ 60 %Nürnberg 37 %+ 70 %

Düsseldorf 32 %+ 60 % Köln 31 %- 55 %

Hannover 30 %- 55 %Dortmund 20-29 % pod 50 %

J. Fridrich 27.11.2016 6:12

Ano, katastrofické a konspirativní teorie jsou

Ano, katastrofické a konspirativní teorie jsou nyní velmi "in"... A v české kotlině je "ubrblanost" přímo národní zvyklostí. Stěžovat si " na poměry " - to je v Česku hojně rozšířená disciplína. Také naříkat jak nám všichni ubližovali,ubližují a zcela jistě budou ubližovat i v budoucnosti umíme skvěle.. V tomto nemáme ve světě konkurenci.

J. Jurax 27.11.2016 0:53

No, pesimistické vize se líp prodávají.

Napsat nějakou fikci z budoucnosti, popisující ráj na Zemi i v přilehlém vesmíru sice lze, ale velice pochybuju, že by byla komerčně úspěšná. S tímhle by nepohnul ani autor špičkového formátu, pokud by se uvolil ve slabé chvilce něco takového zplodit. O čem by se tam vlastně psalo - leda že by se to pojalo jako červená knihovna.

Kdežto budoucí průsery skýtají živnou půdu pro hutné zápletky, jež v širokém žánrovém spektru pomohou komerčnímu úspěchu, pokud ovšem autor umí psát. Záplava všelikých postapo příběhů i děl líčících chmurnou budoucnost přelidněných aglomerací s bující kriminalitou nejrůznějšího typu, kastování obyvatel, mutantů, kyborgů, geneticky upravených zabijáků etc. to dosvědčuje. A některé se opravdu dají číst.

D. Polanský 26.11.2016 17:54

Ciolkovskij především věděl, že jednou

poletíme k jiným hvězdám. Ovšem pokud nás nezničí islámská civilizace. Pak se lety odkládají na neurčito.

M. Prokop 26.11.2016 16:48

"Proč nás straší velcí vizionáři, emitenti katastrofických

No proč, aby nám mohli krást peníze.

M. Pivoda 26.11.2016 22:10

Nikomu nevnucují, ale já se domnívám, že ...

Tento Prokopův výrok považuji za důkaz, že ekonomové jsou v podstatě jen velmi omezení hlupáci.

M. Pivoda 27.11.2016 10:20

Zhovadilý závěr

Neff: "Stephen Hawking, teoretický fyzik a mediální celebrita první hvězdné velikosti. Kdybychom měli nějak stručně charakterizovat jeho působení, pak by se dalo říci, že je momentálně nejvýkonnějším emitorem katastrofických vizí na světě."

Na vědomí: Stephen Hawking je ochrnutý na celém těle, žije asi 50 let na invalidním vozíku a obtížně se (s pomocí moderní technologie) dohovoří se svým okolím.

Takže (dle Milana Prokopa) tento člověk nás straší katastrofickými scénáři jen proto, aby nám mohl ukrást naše peníze a sobě koupit nový invalidní vozík? K takovému zhovadilému závěru může přijít jen ekonom Prokok.

J. Kanioková 27.11.2016 20:59

Ještěže už nepíšete, emigrant Prokop..

A že by myslel svou poznámkou p. Hawkinga, to jste usoudil jak ? Přes křišťálovou kouli ?

M. Prokop 27.11.2016 21:01

Re: Zhovadilý závěr

Má na to lidi, konec konců, u něj se katastrofickým představám nedivím.

Většina strašících straší aby na tom vydělala, jiní z blbosti, že, pane Pivodo?

M. Pivoda 26.11.2016 16:44

Bližší a vzdálenější nebezpečí pro lidi

Neff: "Hawking a Musk .. Oba pak vidí na blízkém obzoru ještě větší hrozbu, totiž uměle vytvořenou inteligenci. Ta by nás mohla pohltit ještě dřív, než nás objeví, přemůžou a postupně pozřou mimozemšťané."

Barak Obama (listopad, časopis Wired): ... most people aren’t spending a lot of time right now worrying about singularity — they are worrying about “Well, is my job going to be replaced by a machine?” ..."

Volný překlad: Většina lidí dnes netráví příliš mnoho času přemýšlením o budoucí Singularitě (roku 2045, kdy umělá inteligence převýší svým výkonem součet všech lidských mozků na této planetě), ale dělají si starosti typu: "Dobrá, nahradí stroj již brzy mé pracovní místo?"

V. Vaclavik 26.11.2016 17:50

Re: Bližší a vzdálenější nebezpečí pro lidi

To jsou kopie mysleni tech lidi, kteri videli nove vynalezeny tkalcovsky stav... ve sve omezenosti normalniho, tedy bezneho cloveka to ani jinak videt nemohli a kdyby chod sveta urcovali oni, rozdelavali bychom jeste porad ohen trenim drivek a uzdravovali by nas samani...

Obavy z nahrazeni masinami, roboty, jsou ze stejneho soudku, jako ten revolucni nastup AI.

Katstroficke scenare ohledne dlouhodobeho vyvoje zivota na zemi nemam, vsechny spatnosti, ktere tu nasi kulicku kdy potkaly, aniz by ji docista rozbily, mely (a to zakonite) jen kratky zivot, docasne pusobeni. Ani dopad velkeho asteroidu, jaky nase domovina zazila pred miliony let a ktery mel na svedomi vyhubeni temer veskereho zivota na Zemi, by nebyl fatalni, protoze prece jsme zde! Zadneho dalsiho dukazu netreba, sami jim jsme.

Jestlize Zemi potka v budoucnu podobny osud, zasah velkeho asteroidu, tak jestlize Zemi nerozmeta na kosmicky prach (a konec koncu i kdyby), tak zase nejaky ten zivot v nejake forme prezije (nejspis preziva i na kometach) a z neho casem zase povstanou nejaci dalsi inteligentni tvorove jako jsme my a treba dostanou do vinku delsi obdobi klidu na svuj vyvoj, nez jsme dostali my.

Hawking je ubozak s velikasskymi myslenkami, ohledne GUT se kdysi vyjadril ve stejnem smyslu jako nejaky fyzik na prelomu 18/19 stoleti, kdyz rekl do zivota startujicimu Max Planckovi neco v tom smyslu, ze vse jiz bylo vynalezeno a aby si radsi hledal udelat karieru nekde jinde, nez ve fyzice...

M. Pivoda 26.11.2016 20:24

Zareaguji jen na jeden komentář

Václavík: "Obavy z nahrazeni masinami, roboty, jsou ze stejneho soudku, jako ten revolucni nastup AI." -- To je skutečně ze stejného soudku, protože těmi mašinami se myslí umělá inteligence převtělená do robota.

Aby ale umělá inteligence nahradila právníka, který ve své pracovní době analyzuje texty, nemusí se převtělovat do robota, stačí dnešní výkonný počítač.

To všechno jsou stroje (s umělou inteligencí), které postupně nahradí člověka v kapitalismu. Proč? Protože kapitalistu zajímá na člověkovi jen jeho svaly a mozek. A obě tyto lidské komponenty jsou (a budou stále více) nahraditelné strojem. Stroj vyjde kapitalistu levněji než člověk.

Takže do (blízké) budoucnosti (odhaduji 10-20 let) nás nevyhnutelně čeká i změna společenského řádu, pokud nechcete vyhubit pro kapitalismus již nepotřebné lidi.

V této souvislosti na mne pozitivně zapůsobil odstupující prezident Barack Obama. Ne tím, že je černoch nebo Demokrat, ale právě tím, že vidí dál, než na jeho prezidentské pozici obvyklí tlučhubové. Český tlučhuba si teprve teď uvědomil, že je třeba posílit technické vzdělání. Tlučhuba a ekonom je dnes ta nejhorší možná kombinace.

V. Vaclavik 26.11.2016 22:15

Re: Zareaguji jen na jeden komentář

Zadna strojova inteligence dnes neexistuje. Stroje jsou zase jen stroje, delaji jen co do nich 'vlozime', nejsou inteligentni ani co by se za nehet veslo. A dnesni obavy jsou z tech obycejnych stroju (kde automaty jsou stroje bez te inteligence). Ovsem je me jasne, ze vy to vidite jinak, pomylene.

Kapitalismus (individualismus) spravne chapany je hudba budoucnosti, zatim s nim jen koketujeme. Co mame, zvlast v Evrope poslednich dvou stoleti je kolektivismus s prvky volnosti, nikoli svobody protoze tu volnost nemame pravem, ale z milosti spolecnosti, tedy kolektivu, odtud kolektivismus...) - a svoboda cloveka je kapitalismus a obracene, kapitalismus je svoboda cloveka. Volnost neni svoboda, protoze svoboda je mnohem vic, je to volnost kterou clovek ma pravem (tim ze je clovek), nikoli z povoleni.

"Stroj vyjde kapitalistu levněji než člověk"

Dobre, pak tedy my lidi co nejsme ti vasi kapitalisti na na ne muzeme udelat dlouhy nos a zamestnat se sami, mezi sebou, jen se stroji ktere si sami vyrobime a ktere vyzaduji cloveka na svuj chod!! To jest, ja vypestuju brambory a soused prase a jeho soused me zora to bramborove pole a ... to myslim obrazne, abych i te vasi tupe mysli, nebo co u vas je na miste kde lide maji hlavu, abych vam ukazal, kde delate fatalni chybu. Po vasem by mohlo byt jedine kdyby lidem bylo zakazano se o sebe starat sami, proste by jim bylo zakazano zit. Uz chapete jak je vas nahled na svet nebetycne absurdni?

M. Pivoda 26.11.2016 22:28

Dvě připomínky

1. Nejste v obraze se současným technologickým vývojem. Umělá inteligence se již dokáže sama efektivně učit, zatím jen ve specializovaných úkolech (simulované neuronové sítě).

2. V kapitalistické USA tolerují menšinu lidí Amish, kteří jsou samoživitelé (na techologické úrovni roku 1750). Ale většinovou společnost rozčiluje například to, že Amish bryčky tažené koňmi ničí místní asfaltové silnice.

Každá lidská společnost na zeměkouli ale není tak tolerantní (vůči odlišnosti chování), jako je právě ta americká. Takže oprávněně existují i černé scénáře budoucnosti - zejména když se ti odlišní lidé nebudou schopni sami uživit. Minimální nepodmíněný příjem je zatím pro většinovou společnost nepřijatelný.

V. Vaclavik 27.11.2016 12:34

Re: Dvě připomínky

Kdyz budou spolecnost ridit nasilnicti kolektiviste, kteri tim nasilim primejou vsechny, aby museli zit, jak oni piskaji, pak ano, lide vyjma horni smetanky skonci spatne.

Lide jako cikani, indiani, eskymaci, amishove... jsou vyjimkou. Naprosta vetsina lidi, kdyz mohou, se o sebe dokazi starat, spolupracovat a vybudovat si dobry zivot. Takova asi banalni vec - muj svagr si postavil pekny dum, ale kdyby mu kolektivisti diktovali ze ho muze postavit jen na urovni toho nejmodernejsiho dnes dostupneho (na urovni luxusnich aut napriklad) a i prakticky nedostupneho (viz ty emise, kdy automobilky prakticky musi podvadet), pak by proste nepostavil a hotovo, protoze by mu to nebylo povoleno stavet podle toho, ci si financne muze dovolit. Jak rikam, vse zalezi na tom, jestli clovek bude mit svobodu, nebo alespon bude volny se o sebe postarat.

Znovu - kdyz ti vasi 'kapitalisti' budou mit ty automaty a nebudou nas masu lidi potrebovat, tak my neskoncime jako cikani, indiani, amishove (u tech poslednich ovsem jde o zamerne se udrzovani v primitivnosti z titulu iracionalni viry, ale to vyjde nastejno).

My si budeme budovat svou ekonomiku, ktera bude vyzadovat lidskou praci, aspon ze zacatku, a casem taky mezi nami zase povstanou novi 'kapitalisti', kteri se rozhodnou mit jen stroje na vsechno a, a... no, my zbyli se o sebe zase nejak postarame a zase se z nekterych z nas stanou ti zli 'kapitalisti' kteri budou mit na vse stroje a nebudou potrebovat nikoho..., a porad tak dokola, az nakonec vsichni budeme ti vasi 'kaptitalisti'.

Reknu vam to takhle: kdyz, KDYZ !! bude svoboda, pak lidu zadny spatny konec z titulu automatizace vyroby nehrozi, svobodny trh vzdy zaruci, ze pro lidi prace bude. Pokud dnes hrozi lidu ty automaty ve vyrobe, pak je to jen kvuli kolektivistickym zasahum do ekonomiky, ktere umele zdrazuji praci cloveka (vcetne vseho co s praci dnes souvisi - tedy zamestnanecka tak zvana 'prava', pracovni zakonnik...), takze se stava byt levnejsim vyrobit si na praci ty aut

V. Vaclavik 27.11.2016 12:35

Re: Dvě připomínky

... takze se stava byt levnejsim vyrobit si na praci ty automaty a obejit se bez lidske prace.

Kolektivisticka ideologie je za vsim zlem jake lidstvo zna. Lide jsou svym vlastnim nejvetsim nepritelem na Zemi. A dluzno dodat, ze to jsou lide jako Vy, kteri jsou cirym zlem pro lid na Zemi, lide s vasim videnim sveta. Vy tu totiz nepopisujete budoucnost, jak nas ceka, protoze kosmicky rad proste takovy je. Neni za tim ale nic jineho, nez naplneni vize zivota, tak jak Vy a vam podobni si to prejete a udelate vse pro to, aby se to stalo skutecnosti, vsem kosmickym silam navzdory. A nebude lepe, dokud vasemu zlu budou naivni a vam uzitecni blbci mezi nami naslouchat.

M. Pivoda 27.11.2016 13:02

Nebudu vám vyvracet vaše náboženství

Vážený pane: vyčítáte mi především kolektivismus, o kterém jsem já neřekl ani slovo - a sám jsem spíše individualista. Takže na tyto výtky nebudu vůbec reagovat.

Těch možných scénářů budoucnosti je samozřejmě více, já doufám v ten humánní a nepravděpodobnější: Postupně jak začnou ubývat pracovní místa (v současném produktivním kapitalismu), postupně začne narůstat počet lidí žijících s minimálním nepodmíněným příjmem (takže plynule začne nabývat na síle tzv. technologický socialismus). Ten pojem zavedl americký podnikatel Petr Diamandis, nikoliv já!

Kuriozita: Anglická psycholožka (Dr. Helen Driscoll - University of Sunderland) se domnívá, že při stávajícím technologickém tempu vývoje, převáží do 30 let počet pohlavních styků mezi lidmi a roboty nad počtem pohlavních styků mezi lidmi navzájem. Takže ani bordely už nebudou ekonomicky fungovat.

V. Vaclavik 27.11.2016 15:27

Re: Nebudu vám vyvracet vaše náboženství

Nemusite o nem rici ani slovo, ale vase vize budoucnosti na nem stavi, predpoklada jej. A kolektivistu z vas cini jiz to, ze soucasny stava nazyvate kapitalismem (coz je lecka vsech kolektivistu, zpusob jak obalamutit, tedy 'obamalutit' lid, ktery bohuzel nevi lepe a je vam snadnou obeti - ovsem mozna vy sam jste tou obeti, proste nevite lepe).

Realita ovsem je takova, ze kapitalismus na svete nikde dnes neni, co mame je ekonomika smiseneho druhu, smesi kolektivismu a individualismu, ze ktere je ovsem individualismus vytlaceny na samou periferii, cili mame ekonomiku tak zvane 'treti cesty', coz je cesta smerem ke stale vetsimu kolektivismu (nejakeho druhu socialismu).

Volna, svobodna ekonomika vzdy najde uplatneni pro vsechny, kdoz maji zajem nalezt uplatneni. Fakt, ze i ve dvacatem prvem stoleti ma nase spolecnost stale plno 'obcanu lopat', tedy s nizkou kvalifikaci a ze pro takove je cim dal mene prace, je primy vysledek kolektivistickych regulaci ekonomickeho zivota zeme. Sami si takove 'vyrabime' - lidi, kteri se narodi do nasi vyspele spolecnosti, ale jsou nasim statnim, tedy socialistickym vzdelavacim systemem udrzovani ve stavu sroubku, maticek, bez kterych se samozrejme vyspela ekonomika cim dal tim vice obchazi.

M. Pivoda 27.11.2016 20:31

Dle Wikipedie hovoříte o anarchokapitalismu

Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku. Vyskytuje se však více pojetí kapitalismu závisející na historickém době a osobě, která jej používá. Termín také zpravidla nezahrnuje jen ekonomický, ale i společenský a politický význam.

Stát si většinou ponechává možnost takový ekonomický systém regulovat zákony, např. zákoníkem práce či obchodním zákoníkem. Anarchokapitalismus je pak název pro systém kapitalismu bez přítomnosti jakékoli státní regulace.

Toto ale není téma Neffova článku.

P. Mach 26.11.2016 10:20

Mám dojem, že Hawking to předkládá trochu

jinak, než to zde popisuje Neff. Dle Hawkingova názoru by lidstvo sice mělo osídlit jiné planety ale ne vyklidit Zemi, a to nikoli proto, že tam někde to bude lepší ale proto, že v případě výskytu nějaké globální (nebo vesmírné) katastrofy, která by mohla postihnout Zemi, by lidstvo mělo šanci přežít na jiných planetách.

V. Vaclavik 26.11.2016 17:58

Re: Mám dojem, že Hawking to předkládá trochu

Jistym zpusobem, jak docilit takoveho cile, bychom mohli 'osidlit' planety v dosahu nasich sond velice jednoduse - stacilo by nalozit do raket naklad hnoje, obsah nasich zump, a rozprasit ten vonny naklad do atmosfer planet, popripade na jejich povrch, vcetne jejich mesicu, proste vsude kam by ty nase rakety doletely.

Jenze my osidlit nechceme a zmeni se to ledaze prijde nejaky vesmirny Trump, ktery vykona svou prirozenou potrebu na jine planete primo do jejiho prirodniho luna.

V. Vaclavik 27.11.2016 12:48

Re: Mám dojem, že Hawking to předkládá trochu

Dluzno dodat, ze je to tak, jak pisete. Ovsem Hawking a dalsi jemu podobni nemusi lidstvo strasit nejakym spatnym koncem, protoze kdyz to pujde, lide i bez vybizeni se budou snazit osidlit, co se rozume osidlit da.

Kdybychom napriklad ted vedeli, ze Zeme bude znicena asteroidem, roztrhana na kusy, pak bychom sice mohli poslat vysadek lidi na Mesic, ale jak uz jsem napsal, to bychom tam rovnou mohli vystrelit mrtvoly coby organicky material zivota, protoze ten vysadek by tam dlouho tak jako tak neprezil, nez by svymi tely Mesic pohnojil, na to vemte jed. Takova je proste realita.

Hawking a jemu podobni sice varuji, ale co vim o ideologii pro ziti na Zemi, kterou tito varovaci, ci strasaci maji, je naprosto iracionalni, pro rozvoj vedy a technologie kulatne receno, neprizniva, receno naplno, destruktivni! Ideje techto varovacu a vybizecu, je ciry kolektivismus, ktery lidstvu zajisti, ze na teto Zemi dlouho neprezije i bez nejakeho katastrofickeho scenare. Tudiz je plne na miste nazvat to jejich straseni a vybizeni k osidlovani jinych svetu za chucpe.

O. Zuckerová 26.11.2016 10:12

Rozhodně víc než umělá inteligence

ohrožuje svět agresivní primitivní neinteligence! Stačí se podívat na hořící Izrael.

M. Prokop 26.11.2016 16:49

Re: Rozhodně víc než umělá inteligence

Pivodu ohrožuje vše. :-P

V. Vaclavik 26.11.2016 18:00

Re: Rozhodně víc než umělá inteligence

Davam vam vztyceny palec. Panu Pivodovi navzdory.

K. Janyška 26.11.2016 9:31

Protože vědí howno o kompozitvní teorii, Astone.

A vy také nic... Dzp.

J. Lepka 26.11.2016 10:47

Re: Protože vědí howno o kompozitvní teorii, Astone.

Člověčě, kde jste byl, když Bůh tvořil Zemi, mohl jste mu tak dobře poradit !

J. Jelínek 26.11.2016 15:07

Re: Protože vědí howno o kompozitvní teorii, Astone.

na odvrácené straně singularity. A tam setrval dodnes.

J. Mrázek 26.11.2016 9:18

Z minuty na minutu to může skončit

..ta naše pohodička v bytečku ... ale to si nesmíme připouštět. NESMÍME . A běda, jak ano ...

J. Schwarz 26.11.2016 7:59

Něco na tom

závěru bude - pokud se jeden domnívá že v budoucnu bude mnohem líp může litovat že se nenarodil později. Zato ten, kdo je přesvědčen že v budoucnu to bude stát za belu má naopak důvod k jisté spokojenosti.