19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tělo a duše

Našel jsem nedávno v Lidovkách článek nadepsaný „Lidé prchají z venkova za pohodlím“, pojednávající o tom, jak a proč se vylidňují některé české krajiny. Přináležela k němu mapka znázorňující různými odstíny modři od šedavě světlé po tmavou, které okresy se vylidňují, a červenými, které naopak zalidňují...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 2.11.2016 23:37

Re: vylidňování

No, u obcí s 1500 až 3 000 občany to vychází cca pětkrát míň než v Praze.

J. Jurax 2.11.2016 23:25

Re: Mýlíte se.

Ano.

J. Jurax 2.11.2016 23:15

Technická

Autor píše "Jičínsko, Chrudimsko či Přerovsko, krajiny odvěce české" - tak Přerovsko je krajina odvěce MORAVSKÁ, nikoliv česká. Chrudimsko naopak zas není odvěce moravské, není-liž pravda?

J. Brunner 2.11.2016 22:04

Re: Je to marne, je to marne

Máte pravdu.

J. Lancik 2.11.2016 19:32

Re: :))))

Mam obavy, ze to byl spis zlovolny cin. Omyl se pri dobre vuli da vzdycky naparavit. Setrvat v danem stavu je kratkozrakost ktera se muze v budocnosti prinejmensim nevyplatit.

J. Kanioková 2.11.2016 19:26

1*

J. Kanioková 2.11.2016 19:24

:))))

Zřízení krajů byl omyl

J. Lancik 2.11.2016 15:38

Re: Ano, pane.

V tom mate naprostou pravdu, je treba zrusit 14 gottwaldovsko-zemanovych kraju a obnovit historicke staletimi osvedcene zrizeni tri zemi Cech-Moravy a Slezka a obnovit dulezite politicke okraresy. Jenze to by byl konec pragocentrizmu, muze se to stat?

J. Babička 2.11.2016 14:18

poznámka

Jeane Kirkpatrick, profesorka a za Regana ministryně zahranicí, O tom napsala studii. Běžný autoritativní režim se jen drží u moci, jenže při tom nerozbije mikrostrukturu splečnosti tam dole mezi obyčejnými lidmi, která vznikala po staletí. Takže po pádu autorktativního režimu, země může se otřepat a fungovat dál. Jenže komunismus, nejen že se uchopí moci, ale právě je zaměřen na rozvrácení mikrostruktury země, kompletně změnit společnost do samých detailů i převychovat lidi a jejich myšlení a snaha o vytvočení "nového člověka" . To po pádu komunismu nejde obnovit, s toho se země vzpamatovává několik generací a s některých ran vůbec ne.

I. Novák 2.11.2016 13:09

Pan Frýbort

rozebral prvotní příčiny úpadku určitých území jistě správně. Ovšem dnešní stav a jeho příčiny lépe dokládají příspěvky v diskuzi. On bolševik, ať už byl jakýkoli, si situace v pohraničí by zřejmě vědom. A tak se rozšiřovaly i stavěly nové průmyslové, zemědělské a zpracovatelské provozy včetně bytovek a sídlišť. Převážně mladá generace tak získávala nejen práci a příjemné místo pro život, ale stali se z nich v pravém smyslu patrioti. Bohužel po převratu většina těch pracovních příležitostí zanikla, v lepším případě pouze živoří.Kvalifikovaným dělníkům a inteligenci tedy nezbylo než se s těžkým srdcem odstěhovat tam, kde práce nově vznikala. Následná související lavina tím byla spuštěna. Může myslitel - teoretik vysvětlit proč před zlomem režimu na př. na tom Děčínsku obyvatel přibývalo a od té doby ubývá?

V. Vaclavik 2.11.2016 12:49

Re: Je to marne, je to marne

... a tak je lepsi to nejak solichat s tim, co je... vsichni to ze sveho okoli zname.

Jakkoli vidim budoucnost civilizace jako smerovani k vetsim a vetsim celkum, do mest a velkomest, tak kratkodobeji by na tom ty mala mesta a vesnice a potazmo krajina v jejich okoli na tom byla nejlepe v ciste soukrome, neregulovane ekonomice, neregulovanych zivotu obyvatel. Nema zadny vyznam snazit se nejak vregulovat zivot do venkova, podobne jake se snazime regulovat treba porodnost, protoze veskere regulace od dabla jsou, aby pouzil obrat ve stylu autorove.

Za totality vzniklo to posmesne vuci komunistum - ze porouci vetru desti... jenze to same dnes delame i bez nich, kdyz se regulacemi snazime jakkoli ovlivnit zivot cloveka ku obrazu kolektivistickemu svemu.

V. Vaclavik 2.11.2016 12:33

Je to marne, je to marne

Za minuleho rezimu nebylo tak lehke, premistovat se do mest, a i tak, kdo mohl, ten do mest odesel, hlavne mladi. Ti starsi dobre znaji vypovedni podminky ze zamestnani a jine prekazky, ktere rezim kladl tomu vylidnovani venkova. Dnes uz ty prekazky nejsou a protoze ten minuly 'rezim' svym zpusobem pretrvava, mladi perspektivni se dal vystehovavaji. Staci aby se kazdy podival kolem sebe, po svem okoli, pribuzenstvu, tedy pokud uz sam neni mestsky obyvatel.

A duvod toho vylidnovani? Ten uz jsem uvedl - je jim to pretrvani toho minuleho rezimu, ktery povstal ze sveho popela, jako ten bajny ptak Fenix (tam ovsem ta analogie s tim bajnym ptakem konci). Onehdy jsem slysel duvod premisteni podnikani z maleho mesta do velkomesta - bylo mi receneno, ze ve velkomeste je podnik jeden z tisicu az desetitisicu, kdezto v malem meste je to jeden z deseti, ze sta, v regionu... coz znamena byt vice vystaveny kontrolam, byt vice na ocich, muset tedy vice mit vse podle nescetnych regulaci. Je to podobne tomu prislovi, ze pod lampou byva tma, anebo ve mnozstvi je spasa, coz dobre znaji zvirata, kdyz se masove vrhaji pres reku aby krokodylum nedali cas jich moc sezrat v pomeru tomu, kolik jich dokaze reku prekonat.

Regulace podnikani nejvic zasahuji malopodnikani, cim mensi, tim je to horsi a dvakrat to plati na venkove, mimo vetsi mesta. Napriklad ta posledni pohroma pro to nejmensi z nejmensich podnikani, pro zivnosti, je ta EET, coz samozrejme bude smrtelne pro to zbyvajici vesnicke mikro podnikani, zivnosti, pro to, ktere se nemuze presunout do sede, cerne ekonomiky.

V okoli vidim, jak se male podnikani snazi drzet jen dvou, tri zamestnancu, ci radsi zadne, a zbytek se narazkove dohani znamymi, obcasnymi na cerno pracujicimi, jak se maly podnik snazi, aby technicke vybaveni a zazemi a provoz zustalo jak je, protoze kdyz se cokoli pohne k novejsimu vybaveni, uz se na to vztahuje vice regulaci, privola to pozornost dohlizitelu na regulace, ti by si pak vsimli vice veci a tak je lepsi

R. Langer 2.11.2016 12:00

Re: V Německu

Tak tak, ale on si alespoň vydělá na ten benzín, aby mohl dojíždět. :-(

R. Langer 2.11.2016 11:59

Re: A těch hospod

Tak tak. Ale možná zase vzniknou různé nové spolky a kluby. ;-)

R. Langer 2.11.2016 11:57

Re: Ale prdlajs!

Napadlo mě hned to samé...

K. Luboš 2.11.2016 11:39

Ale prdlajs!

Příčina je ryze ekonomická: lidé se stěhují z míst, kde práce není, do míst, kde práce je, resp. za lépe placenou prací. V Německu k vylidňování nedochází, protože Němec bere třikrát tolik jako Čech a klidně může svým Bavorákem za prací 100 km dojíždět. Ale jak může někam dojíždět taková česká pokladní z Lidlu, s platem 12.000 čistá ruka? Ta se musí přestěhovat.

A. Alda 2.11.2016 10:20

Jo.

Situace se bude dále zhoršovat. Je to zcela nepochybné a zcela nepochybné také je, že je to důsledek špatné politiky státu.

A. Alda 2.11.2016 10:18

Ano, pane.

Změna systému podílu na výnosu daní byla provedena Zemanovou vládou v roce 2000. Otřesným způsobem. A od té doby se situace rychle začala horšit.

Za centralisaci a pragocentrismus ovšem mohou všechny partaje, co u nás kdy byly ve vládě. Největší ránu ovšem zase způsobila Zemanova vláda zrušením okresních úřadů jako všeobecných územních orgánů státní správy. A za Topolánka začal přesun ostatních státních úřadů do Prahy, a to tiše, masivně, účinně. Územní orgány se staly jen přepážkovými pracovišti a vše se vyřizuje a řeší v Praze, čemuž pak také odpovídá potřeba zaměstnanců a jejich platové tarify.

Z. Rychlý 2.11.2016 10:02

Problém je to neřešitelný.

Správné řešení by se našlo ve změně daňového systému. Náš systém je (převážně) založen na výběru daní do centra a posléze pomocí RUD jsou peníze předisponovány zpět. Možná je to spravedlivé, možná ne, v každém případě je to ROVNOSTÁŘSKÉ.

Kdyby byly v ř...., tedy kdyby se daně rozdělovaly (podobně jako ve Švýcarsku) tak, že většina daní zůstane v místě vzniku a části se přeposílají vejš, pak by někde prachy byly a někde ne. Bylo by to sice "nespravedlivé", ale ostrovy veřejného bohatství by určitě vznikly. Takhle jsme si sice všichni rovni, ale v chudobě a přerozdělovací korupci.

K takové změně by bylo třeba konsenzu, ke kterému ovšem demokratickou cestou plné lidských práv dojít nemůže.

Chyba je v neustálém posilování center na úkor regionů, okresů a obcí. Samospráva uvadá, regulace všeho státem bují. Největším investorem je stát, místo podnikání je rozdělování dotací atd. Podpora malých, či drobných podnikatelů ? Skutek utek - na parazity je tu státní přísnost.

Jsem zvědav, kdy se tahle roztočená centrifuga utrhne ze závěsů.

P. Lenc 2.11.2016 9:47

Re: A těch hospod

Je to tak.Dík za článek.

R. Dubravský 2.11.2016 9:40

Vylidňování

Když není obživa, přestěhujete se chtě nechtě.

U nás nejen že nejsou podmínky pro dojíždění do práce 100km, ale pracovní mobilitě se aktivně brání - viz modré zóny v Praze a všemožná dopravní omezení.

M. Malovec 2.11.2016 9:16

A těch hospod

ještě po vynálezu pána velkomožného ještě ubyde. Ubydou i pojízdné prodejny.

M. Nesrsta 2.11.2016 9:13

naše zem

Cítím to stejně, jako p. autor. Kromě výroby potravin má zemědělství nezastupitelnou funkci krajinotvornou. Neodsuzoval bych družstevnictví, nemusí to být přece jenom JZD, v ČSR má tradici už předválečnou (u nás v Brně družstvo Včela) a družstva se neomezovala jen na výrobu potravin, úspěšne se takto podniká i v řemeslech, cestovním ruchu a mají někdy i svou síť prodejen.

Devastaci pohraničí jsem zažil v období 1945 až 1948 osobně na Jesenicku, v regionu, který miluji. Z tohoto se vyznávám v článku "Majster spisovateľ Šuleř: Letopisy v žule" http://nesrsta.blog.sme.sk/c/241663/Majster-spisovatel-Suler-Letopisy-v-zule.html na svém blogu nesrsta.blog.sme.sk

P. Kmoníček 2.11.2016 8:41

Děkuji

za přesné popsání tradic českého venkova.Bohužel to samé,v bledě modrém,platí i o městech.Následky čtyřicetileté vlády komunistů budeme muset napravovat celá staletí a ti grázlové a nedouci nám do toho budou stále ještě kecat.

K. Janyška 2.11.2016 8:34

Zkuste rudočernou. A budete se divit.

Marxáni z kostelů a ústředních výborů, pěrtující společně nějvětší zločin lidstva na sobě samém, tzv. sociální spravedlnost... Dzp.

A. Alda 2.11.2016 8:07

Imigranti odmítají jít na venkov.

Všichni ti imigranti se cpou do měst, do co největších měst.

A. Alda 2.11.2016 8:03

Mýlíte se.

Tyto dávné děje dnes již demografické jevy u nás neovlivňují.

Zlatokopové pohraničí dávno opustili, ještě před pádem komunistů. A dekolektivisace venkova - navrácení půdy potomkům původních vlastníků a přeměna družstev v podniky s.r.o. či jednotlivých farmářů způsobila prudký úpadek životních podmínek na venkově, a to materiálních i duchovních. Sem tam lze najít malou vesničku, kde je to naopak, ale celoplošně to prostě platí.

Přeliv lidí ze vzdálenějšího venkova ku Praze a trošku i Brnu je způsoben jinými faktory, zcela postkomunistickými.

Například pokles pracovních příležitostí zejména pro vzdělanější vrstvu (a formální vzdělanost přitom roste), když došlo k masivní centralisaci a koncentraci všech správních činností do Prahy a justičních do Brna. Také vedení firem kapitálově řízených se přesunulo do Prahy a trochu do Brno a tím také došlo ke ztrátě vyšších pracovních příležitostí v ostatních okresech. Mizerné spojení a mizerné silnice neumožňují dojíždět denně do Prahy 100 km z běžných městeček a vesniček - to lze z Plzně nebo Příbrami či Hradce. Vznik mohutných obchodních center způsobil zánik obchodní sítě na vesnicích. Rozvoj automobilismu způsobil prudké omezení veřejné dopravní obslužnosti. A to opět zhoršilo podmínky života na vesnicích a v malých městech. Na mnoha místech republiky se k tomu přidaly problémy s novým romským obyvatelstvem, což také způsobuje pokles kvality života v daných lokalitách.

Lidé nechtějí odcházet, ale musí. Po dostudování zůstává mládež v Praze, protože doma uplatnění nenajde - mnohdy vůbec, nejen v oboru a ve vztahu k stupni vzdělání. Lidé jsou k odchodům vnějším tlakem donuceni a ne že by jim nezáleželo na svém domově. To tedy ne.

P. Zinga 2.11.2016 7:42

V Německu

se lidé stěhují z měst především ti chudší,protože si bydlení ve městě nemůžou dovolit, ale ne moc daleko kvůli práci ve městě. Pan Frýbort to přeci musí vědět, tak proč mlží?

A co se týká východních zemí, zápaďáci většinou ani nedali výchoďákům šanci si o nějaké platy říct, protože jim toho hodně zlikvidovali hned na začátku-jako u nás, např. DIANU v Děčíně. Proč si autor myslí, že by "Ossis" měli dělat za méně než "Wessis"? Syn mého kolegy dojíždí do práce 150km, protože v místě není práce a v Braunschweigu zaplatitelný byt nesehnal. Navíc má na krku barák, neprodejný, kdo by ho koupil, když tam není práce?

J. Dostál 2.11.2016 7:23

Re: vylidňování

Práce je dost, ale chybí peníze, které by ji zaplatily tak, aby ten pracující měl i na venkově dostatečnou životní úroveň. Ty peníze tečou jinudy a hlavně jinam - a točí se hlavně ve velkých centrech. Kdo to změní, ten oživí venkov.

J. Dostál 2.11.2016 7:16

Pěkný článek, díky

Jen mám v jednom jiný názor. Skutečný farmář (dříve sedlák) půdu neprodá, má k ní vztah a bude si ji držet co to půjde. Zemědělskou půdu na stavební prodávají nejčastěji restutuenti nebo dědici, kteří si ten vztah nevytvořili a nevědí v čem je čeho cena (slovy pana W.)