19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLITIKA: Utěšený rozkvět byrokratického teroru

Ekonomice se daří, vládní politici tedy mají dostatek prostředků na to, aby vytvářeli nová pracovní místa. Počítají s tím, že ti, kterými ta místa obsadí, si na to u volební urny patřičně vzpomenou. Za peníze nás všech si tedy politici kupují hlasy, a ještě se přitom bijí v prsa, jak vytvářejí nová pracovní místa. Hezky vymyšleno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kain 26.10.2016 14:36

Re: 1* .. Hnus !

Taky bychom mohli dopadnout jako v Řecku,kdy jedna část úřednictva chodila do zaměstnání (neplést si s prací) dopoledne a druhá odpoledne.Kdyby se sešli najednou,tak by jeden druhého musel vzít na ramena.

Š. Hašek 25.10.2016 22:13

Re: 1* .. Hnus !

Souhlas.

J. Kanioková 25.10.2016 21:23

1* .. Hnus !

Je to děs.. levičácký děs ! Tragédií je, že jsou navíc zaměstnáváni absolventi zbytečných studií, s diplomy z filozofie, genderových studií, etiky, srovnávací etologie, behaviorální sociologi a podobných zájmových kroužků. Pokud cosi neumí, zákon o státní službě je ochrání ! A my jsme jejich rukojmí, protože "zákony" jdou na ruku byrokracii, ne že by úřednictvo mělo občanům sloužit !

K. Vyšata 25.10.2016 18:36

Re: Neekonomický výklad ekonoma,

Korporátní daně České republiky patří k nejnižší na světě, u nás 19%, světový průměr 24,42%. S porovnání s výší našich platů se zdá Vaše tvrzení dost odvážné, dělník u pásu ve Škodovce dělá stejně jako dělník u pásu v Německu, platově jsou ale nesrovnatelně rozdílní.

P. Rada 25.10.2016 18:26

Re: Neekonomický výklad ekonoma,

Pokud by opravdu platilo, že stát "vysál" byznysmenům, bankéřům a ekonomům schopné ... znamenalo by to nejspíše také, že dotyčný segment údajných byznysmenů... sestával jen s neschopných kteří skrze své privilegované posty na dřívějších kvalifikovaných podřízených neadekvátně vydělávali - okrádali je.

Tím se postesk autora článku na téma „byrokratický teror“ příznačně vysvětluje a naopak budiž pochválen kdož jsi okradl zloděje.

K. Janyška 25.10.2016 18:00

Re: Aspoň někdy

Souhlaste vždy, studujte co říkám a budete za moudrého... Dzp.

J. Schwarz 25.10.2016 17:22

Re: Regulační teror nebo volební rétorika?

Nepovídejte! Zkušenosti z oboru Globální odpovědnosti, udržitelného růstu a boje s kysličníkem uhličitým předáváte seč vám síly stačí. Vy a stát opodál? Vy zůstanete navždy v paměti Lidstva jako jedna z jasně zářících hvězd POKROKU, budovatelem nové, spravedlivé a hlavně tepelně stabilní společnosti!

J. Schwarz 25.10.2016 17:15

Re: Neekonomický výklad ekonoma,

Těžký úkol, když vám stát zvedne daně a z tohoto vejvaru zaplatí "své" odborníky. A ještě pokřiví celý systém. On i leckterý komunistický kádrovák, estébák a lektor marxismu byl schopný a mohl udělat třeba jako inženýr či lékař spoustu užitečné práce kdyby ho stát "nevyužil" neproduktivním způsobem.

K. Vyšata 25.10.2016 13:31

Neekonomický výklad ekonoma,

dost často se ukazuje, že naši publikující ekonomové pohlížejí na složitost státních struktur a vlád zjednodušujícím tvrzením. Stát přijímá nové pracovníky aby politická garnitura získala hlasy ve volbách, vynikající "ekonomické" tvrzení, zavádějící ale dost průhledné. Přijímaly všechny vlády nové pracovníky a kupodivu se i střídaly, bez ohledu na příliv tzv. vděčných.

Pak pokračuje docela trefným tvrzením, jak státy s vysokým deficitem, několikanásobným našeho, s daleko vyšší mírou nezaměstnanosti, potácející se kolem nuly v recesi jsou lepší než náš způsob (nynějšího) hospodaření státu.

Ano, je pravda, že byznysmeni, bankéři a ekonomové se na konferenci shodli že se jim vysáváním schopných lidí stát změnšuje prostor pro jejich byznys, vydělávat a vyvádět zisky z republiky. Mají nedostatek lidí? Co takhle se pustit do výchovy našich nezačleněných nemakačenků stavbou přeškolovacích zařízení pro tu docela početně významnou část obyvatelstva. A samozřejmě tlačit na naše zákonodárce, aby přijali omezení sociálních dávek pro lidi štítící se práce.

Mimochodem, aby stát nevysával schopné, je třeba v soukromém sektoru schopnosti významně ocenit a vážit si pracujících.

Z. Rychlý 25.10.2016 13:21

Re:

Pane Rado, jakožto údržbář sálových počítačů o "elektronice" té doby něco vím. Zasnil jste se, něco nostalgického se vám zdá, ale k realitě to má daleko. Přechod z amerického (nikterak vyspělého) počítače na RVHP počítač byl pro mě otřesný. Nezapomenu na otázku technika KS (Kancelářské stroje pro mladší) - Myslíš, že Bulhaři ty disky (10MB) vyrábějí ? Kdepák, oni je pěstují na stromech, pak vyberou ty nejvíc kruhové a na asfaltu je pak natírají magnetickým materiálem pomocí natěračských štětek, a na slunci nechají uschnout a vyzrát, dokud nemá tu správnou barvu. Pak to smontují a rozešlou po RVHP. Až taková to byla kvalita. Byli jsme až třetí liga. Mimochodem ten český stroj byl plný španělských ekvivalentů MH7400. Pročpak asi ? Proč zrovna ze Španělska - vskutku "elektronické" to velmoci.

Z. Rychlý 25.10.2016 12:57

veřejný sektor, veřejný sektor.

Rozmělňovači daní je trefnější název.

M. Prokop 25.10.2016 12:44

Re:

Pokud by jakýkoliv státní oud byl schopen odhalit a zařídit rozvoj perspektivního odvětví, byl by dávno za větší peníze v privátu.

Finové spotřebovávají stále více než my.

Pokud se má něco rozvinout, jsou potřeba nápady (ty stát ani jeho ouředníci nemají), peníze (zase od soukromníků nebo z úspor, tedy penzijní fondy, úspory na vzdělání etc.), dostatečně volné zákony a předpisy, aby bylo možno budovat.

Všech to může stát jen zhoršit.

Vyvážet myšlenky je hezké, co tomu u nás brání? Že by jejich nedostatek (těch, o které by byl zájem)? Každopádně tomu nebrání "montovny".

M. Šejna 25.10.2016 12:40

ano, pane Tichý

už několikrát jsem pár úředníku na stavebních úřadech upozornil, že oni tam nejsou od toho, aby problémy vytvářeli, ale aby je řešili. Kupodivu to časem začalo fungovat, a to i bez všimného.

Na byrokratický bojkot narazíte všude tam, kde by měl byrokrat rozhodnout jaksi sám s použitím vlastního mozku. Bohužel systém odpovědnosti úředníků, vytvořený tímto státem, trestá používání mozku a odměňuje hledání paragrafů, které by dokázaly, že něco nejde, nikoli že by to jít mohlo.

R. Tichý 25.10.2016 12:05

Odpovedel jste nize. O nase zbozi, az na vyjimky, nebyl na zapade zajem. Priklad Jawa a Yamaha je trapnou ukazkou neschopnosti komunistu. Nase zbozi proudilo zejmena do CCCP, ktere umi akorat tezi ropu a vyrabet vodku a zbrane.

J. Rechnovský 25.10.2016 12:00

Re: Ne, nedělá to státní sektor, delají to socialisté

Myslím, že státní ouředník či osoba závislá na státu je zvláštní druh. Obecně je to neschopný nebo všecho schopný člověk. Omezený, líný a bezpáteřní. Se sklonem k přikrádání, odmítající jakoukoli odpovědnost, ale s obrovským egem. Jedním slovem parazit.

Obávám se, že s jeho politickou orientací to nemá nic společného. Tito parazité naplňují podstatnou část členstva politických stran. U těch právě vládnoucích je to většina...

J. Rechnovský 25.10.2016 11:41

Re: Regulační teror nebo volební rétorika?

Jsem živnostník, ekonom a mým oborem je procesní řízení.

Bohužel jste se patrně stal obětí korupčního bahna jménem české zdravotnictví. Tam bohužel zdaleka neplatí, že vyhrává ten lepší...

J. Schwarz 25.10.2016 10:58

Re: Pokud je pravda,

Ti "vysoce kvalifikovaní" ouřadové nám snad proboha nevládnou! Aspoň doufám. A "chyba podnikatelů"? Každej diktátor dokáže zvednou daně nezávislým a strženým penízem přeplatit svoje podržtašky... Chybou vlády je to, že svou politikou nasměrovaly nadané lidi na studia různých pseudooborů a pak je zaměstnaly na zbytečných až škodlivých byrokratických postech, popřípadě v dotovaných "neziskovkách"...

P. Rada 25.10.2016 10:39

Re: Regulační teror nebo volební rétorika?

Jen k tomu "mimochodem". Doroku 92 jsem pracoval v oboru zdravotnické techniky kde jsme až 90% vyváželi - pravda především na východ ale mělo to srovnatelné parametry.

Poté zdravotnictví začlo prakticky to samé ale pod zvučněšími názvy nakupovat a obchodní tlaky silných relativně malá firma prostě neustála. Zdravotní pojištovny dodnes nemají dost prostředků na hrazení nákup zdravotní techniky zvenku.

Od roku 92 jesem se osamostatnil nečekaně úspěšně. Jen jsem za 20let až dodnes neměl vystavenu jedinou neschopenku ani ofic. dovolenou. Dnes už jsem jednou nohou v důchodu. Vše co jsem uměl už ale není komu předat. "Kdo jednou zůstane stát - už stojí opodál".

A co Vy?

P. Rada 25.10.2016 10:20

Re:

Pane Tichý posměšky a pokleslá sebedůvěra jsou jedna věc ale fakt, že v elektronice měla tato země relativně dost silnou lidskou základnu - kdežto např. finové ve své Nokii v té době ještě vyráběli pneumatiky sotva popřete.

U nás jsme se vrhli na spotřebu a dodnes jsou strategické programy tabu. Naopak v tom Finsku strategicky zaintervenovala vláda do firmy ze které se stal světový gigant.

Toto ale nebyl zdaleka jediný potenciál - řada drobných výrob přístrojové a měřicí techniky nenáročné na suroviny, transport ... živí dnes země, které si svou situaci zavčas uvědomily a cíleně ji reflektovali. Kde byla před dvaceti lety v motorizaci např Jižní Korea? .... A kde dnes vyrábí svá auta o jejich Samsungu nemluvě.

Jestli chcete tu HiTech ... můžete si ji ale u nás dnes běžně koupit - reklama v této zemi naopak vykvetla nebývalle a tak Vám určitě ledacos nabídne - jen si na to na něčem musíte předtím vydělat.

O tom najít strategicky pro danou lokalitu odpovídající ekonomiku to v dnes úspěšných ekonomikách je. V té naší ekonomice montoven autor píše pokrytecky o "byrokratickém teroru". Něčí strategie ale přesto i v tézo zemi uspěla - stali jsme se totiž pro některé ještě méně rozvinuté zas jejich sférou vlivu a to skrze závislost na energiích a surovinách. Jen za ty energetické do světa platíme namísto vývozu myšlenek - vymontovaných 200miliard ročně.

I. Schlägel 25.10.2016 10:10

Re: Ne, nedělá to státní sektor, delají to socialisté

Ano, nicméně ve státním sektoru se těch socialistů vyskytuje poněkud nadlimitní množství. Je jedno, zda jsou socialisty na základě vlastnictví stranické průkazky nebo pouze na základě své mentality. Škodí obě verze.

M. Prokop 25.10.2016 9:59

Re:

Melounovi asi vadí "polistopadové zbožně-tržní". :-P

M. Prokop 25.10.2016 9:57

Re: Pokud je pravda,

Hlavně je třeba méně toho vládnutí. Z vládnutí blahobyt nevzniká (tedy, pro ovládané).

M. Prokop 25.10.2016 9:56

Re: ach, ta statistika

Ale není. Státní zaměstnanec prostě je státní, se všemi výhodami a nevýhodami věci. O tom článek je.

A. Alda 25.10.2016 9:55

Aspoň někdy

lze s Vámi souhlasit.

M. Prokop 25.10.2016 9:55

Re: ach, ta statistika

No a proč jsou zde tyhle činnosti státní?

M. Prokop 25.10.2016 9:54

Re:

Nezapomínal bych na touhu po "všimném".

M. Prokop 25.10.2016 9:54

Bez krachu to náprava nepůjde.

Kapři, rybník.

Bohužel.

M. Těhanová 25.10.2016 9:45

Re: Pokud je pravda,

To ne, ale není jich potřeba tisíce a že tam jsou, je to velmi pohodlné zaměstnání

M. Těhanová 25.10.2016 9:42

Re: ach, ta statistika

Ono by stačilo, začít rozlišovat státní zaměstnance podle oboru činnosti - školství, zdravotnictví a úřednictvo, jinak je to zavádějící

J. Rechnovský 25.10.2016 9:41

Re: Regulační teror nebo volební rétorika?

Ukončení výzkumu a vývoje po roce 1989 v některých firmách bylo zcela přirozené. Firmy musely projít 3mi fázemi. Nejprve bylo nutné se naučit řídit firmu v tržním prostředí doma i v zahraničí. Pak se prosazovat kvalitou, nikoli cenou produktu. A nakonec prodávat produkty pod vlastním brandem. I dnes většina českých firem (i z nově vziklých) ani zdaleka není v optimu, o čemž svědčí nízká úroveň tvorby přidané hodnoty. Produktové inovace přichází v úvahu až od 2. fáze.

JInými slovy. Blábolení o přerušení "úžasného" V a V po r. 89 těmi zlými podnikateli je oblíbeným tématem intelektuálů, kteří v životě neprodali ani rohlík. Je však zcela mimo mísu.

Mimochodem živíte se sám nebo vás platí erár?