16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co bejvávalo a co je (1)

Text, jejž tímto předkládám váženému čtenáři k posouzení, není z nejčerstvějších. Jeho náčrt jsem uveřejnil přesně před dvaceti lety v tehdejším Českém týdeníku; že jsem se rozhodl jej po jistém přepracování a aktualizaci vyjmout z prachu zapomnění, má své důvody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 24.10.2016 14:29

Zas tak idylicky ten zivot nasich dedecku nevidim

a ze bych na tom vlastnim mohl videt prakticky podobny priklad, jenze to tak uplne, ci vubec nebyvalo. Jednu neutralni odlisnost bych mel a to, ze do hospody se v nedeli chodivalo hned po obede, popripade po hodince zdrimnuti na kanapi, nikoli vecer. Myslim ze to nebyl jen krajovy zvyk. Ale zase se tam zpravidla nezustavalo do vecera.

Z. Lapil 24.10.2016 23:01

Re: Zas tak idylicky ten zivot nasich dedecku nevidim

Mám za to, že v těch dobách byla hospoda do velké míry "místní OSN", kde ujasňovaly sousedské vztahy a kam nejít znamenalo koledovat si o - já nevím - ne snad rovnou vyobcování, ale rozhodně o podezření z individualismu a stranění se kolektivu, i když se to tehdy ještě tak nejmenovalo.

Vlastně předpokládám, že to víte, ale nějak mi přišlo, že jste to v příspěvku minul příliš velkým obloukem.

K. Janyška 24.10.2016 9:22

Nic takového jako západní společnost, coby jednotně

uvažující a jednající osoba, neexistuje. Nově si idioti marxističtí vymysleli dokonce termín mezinárodní komunita. Nad tím už úplně poučený rozum zůstává stát. Mezinárodní komunita prý selhala. To mě podrž. Existuje totiž jen a jen spontánní řád lidské interakce a lidského světa. Nic jiného.. Dzp.

M. Pivoda 24.10.2016 9:15

V antickém Říme občané volali: "Chléb a hry!". A zítra?

Kmet Frýbort napsal toto: "... Zaprvé se příslušníku dnešních vyspělých společností na rozdíl od dědečků sype do kapes nesrovnatelně víc grošů; jestli si s nimi také dokáže něco rozumného počít, je arci věc jiná. Zadruhé má, také nesrovnatelně, víc volného času. ..."

Zítra budou občané volat toto: "Minimální nepodmíněný příjem a virtuální realitu!"

J. Fridrich 24.10.2016 7:44

Nikdy se v této zemi - naší zemi, ale i v

Nikdy se v této zemi - naší zemi, ale i v Evropě a obecně na Západě - nežilo tak dobře, jak nyní ( před lidmi neříkat – je to tajné ). Patříme ale - u nás v Česku - k nejvíce nadávajícím národům na světě – a lidé z jiných zemí nás moc nechápou a diví se tomu. V krásných pořadech z exotických a nejméně vyspělých - čili nejchudších zemí světa je zajímavé, že při rozhovorech s jejich obyvateli oni říkají, že jsou št’astní a mají svou zemi rádi.

Pokud by byli naši předkové podobní skeptici, jak naši " mimozemšt’ani ", tak bychom se my ani nenarodili.

Doufejme, že svět nebude POTRESTÁN dvěma šílenými ženami.. Jedna již nyní ničí naši krásnou Evropu, druhá by zničila krásnou a zatím ještě silnou Ameriku a celý svět..

J. Cimbálník 24.10.2016 6:52

Neni deklarace jako deklarace..

Je i deklarace lidskych prav v islamu:

http://zboril.blog.ihned.cz/c1-63944160-kahirska-deklarace-lidskych-prav-v-islamu-z-roku-1990

J. Kanioková 24.10.2016 1:09

Hmm... tajemství svobody? 0dvaha..

Odvaha rozhodovat se rozumně a s JISTOTOU, že za opačná rozhodnutí si to sám "odskáču".. Jenže.. on se ten životní řád, oproti naším dědečkům, obrovsky změnil, změkčil všelijakými "lidskými právy" místo povinností a svědomí..

1. Poprvé se výraz „lidská práva" vyskytl v Deklaraci práv státu Virginie roku 1776. Těmito právy má disponovat každý člověk, jsou mu vrozena a jsou nadřazena politice. (Dobrý úmysl a ještě přijatelně racionální)

2. První, kdo lidská práva rozšířil o práva SOCIÁLNÍ, byli jakobíni. Roku 1793 zavedli vlastní verzi Deklarace práv člověka a občana (první pochází z roku 1789), v níž zaručili mimo jiné právo na práci a na péči při neschopnosti jejího vykonávání. Došlo k tomu v okamžiku, kdy vrcholil revoluční teror.

3. Roku 1945, ještě ve stínu WWII, zdůraznila organizace vzniklá ve snaze odpovědět na její tragédii, OSN, ve svém zákl. dokumentu - Chartě Spojených národů - roli, jakou mají lidská práva hrát. Tři roky nato schválila Všeobecnou deklaraci lidských práv. (A tím se to už rozjelo podle - podáš prst, urvou ti nakonec celou ruku)

4. Roku 1961 přijaly členské státy Rady Evropy Evropskou sociální chartu. Roku 1966 odsouhlasilo Valné shromáždění OSN 2 mezinár. úmluvy o právech: Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech a Mezinárodní pakt o občanských a politických právech. Oba vstoupily v platnost roku 1976. Shromáždění schválilo v této věci obrovský počet dalších úmluv.

J. Kanioková 24.10.2016 1:16

Re: Hmm... tajemství svobody? 0dvaha..

5. Dnes jsou navrhovány další jejich generace, třeba v Listině základních práv EU, integrální součásti Smlouvy o Ústavě pro Evropu. Listina byla po nepřijetí ústavní smlouvy připojena - bez právní závaznosti, ovšem se souhlasem téměř všech států - k Lisabonské smlouvě, de facto zavádějící návrhy nepřijaté ústavy. A přibývají další a další „práva": reprodukční, ekologická, dětská, gender ba i zvířecí.. a jedeme s kopce..

J. Vlček 24.10.2016 13:09

Re: Hmm... tajemství svobody? 0dvaha..

Moc pěkné shrnutí, paní Kanioková.

J. Kanioková 24.10.2016 13:39

Re: Hmm...

Já jen první odstavec, to ostatní je výcuc z jednoho skvělého článku polského autora, odkazy na tento i druhý jsou u článku V.K.

M. Krátký 24.10.2016 14:19

Re: Hmm... tajemství svobody? 0dvaha..

rád se připojuji - a děkuji