21.10.2018 | Svátek má BrigitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Co potvrdily letošní volby? A co bude dál?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 22.10.2016 0:11, přehled diskusí

Já se "neobávám", tento fakt je zřejmý dávno, a nejen u nás:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.10.2016 19:11

"Více než dvacet procent voličů dává najevo, že chtějí v politice především autoritu silného vůdce a že toto kritérium stojí nad ostatními, jako je svoboda či právo."

Akorát si nejsem jista výší těch procent. Bylo, je a bude vždycky určitá část populace, která - neumí rozlišit v textech určité nuance, nebo nechce na tom ztrácet čas, nebo nemá internet, (těch možností "proč" je víc) a oddá se jen "víře". Podle míry sympatií ke konkrétním politickým osobnostem, že jejich pravda je ta nejpravější.

Bohužel, jiné to nebude nikdy.. a nejen u nás..

Re: Já se "neobávám", tento fakt je zřejmý dávno, a nejen u nás:
Autor: Š. Hašek Datum: 21.10.2016 20:10

20% voličů není tak mnoho.

Pokud strany jsou "nezřetelné" (a dokonce "klasika" ČSSD začíná odpuzovat až hmatatelně!) a jedna z nich potom nabízí "jasná řešení" - vyhraje řepkař a ANO.

Za největší průšvih, ale logický v době blahobytu (ten tady stále objektivně je!!), považuji rozvrat klasického schematu dvou, čtyřech stran, které nabídnou vzájemně jiná/opačná řešení a programy. Kandidáti s programem "jsem fajn a budu to dělat dobře, vymetu lumpy", je jich čím dále tím více, jsou jasným úpadkem možnosti smysluplně volit, a potom politicky řešit správu země.

Doufám, že z ulic nezmizí konkrétní názvy obchodů, aby tam byly jen nápisy "Obchod pro Vás všechny". Jako příklad.

Ono to ale nemusí dopadnout špatně:
Autor: V. Čermák 913 Datum: 21.10.2016 16:01

Touha po autoritě může být uspokojena také monarchií a panovníkem. Vlastně ono možná ty problémy, které pan Zálom docela rozumně popisuje, možná vycházejí z toho, že máme republiku a ten svrchovaný jednotící prvek v osobě panovníka nám prostě chybí.

Re: Ono to ale nemusí dopadnout špatně:
Autor: M. Prokop Datum: 21.10.2016 18:09

Po osobě panovníka je zde poptávka méně než minimální.

Re: Ono to ale nemusí dopadnout špatně:
Autor: V. Čermák 913 Datum: 22.10.2016 0:11

Toť otázka.

Re: Ono to ale nemusí dopadnout špatně:
Autor: Z. Lapil Datum: 21.10.2016 22:36

Nápad na panovníka a monarchii považuju za scestný. Pámbu nám ho nepřidělí, takže zbývá volba. A nevím, proč by se volba krále (do smrti a pro všechny jeho potomky?) měla lišit od volby prezidenta. Nakonec by v poměru 51:49 vyhrál buď Trautenberk nebo Kuba&Anče.

Ještě mě napadá třetí možnost: totiž že přijde včas, a to s legendárním vojskem z dávných kronik. Tedy jako že čistá okupace někým samozvaným. Což je vlastně autorem rozebíraná autorita/totalita.

Re: Ono to ale nemusí dopadnout špatně:
Autor: V. Čermák 913 Datum: 22.10.2016 0:10

Přidělovat netřeba, dědice trůnu zatím stále máme.

Autorita:
Autor: V. Vaclavik Datum: 21.10.2016 13:34

Autorita je presne to, co nas obcan vyhledava, byt by si to sam nepriznal. Nas narod, a nejen ten nas, potrebuje autoritu, jako prase drbani. Nas narod si rika o nejakeho sveho Putina.

A jestli se nejakeho toho sveho Putina docka, bude to jeste ten nejlepsi konec toho dnesniho nutne nestabilniho nepolitickeho lavirovani (nekecani, makani - mimochodem, z Cimrmanu vime kdo se 'nezakecal').

Je naprosto zjevne, ze prumerny obcan nevi jak by veci mohly fungovat, tedy nezna zadne vychodisko z marasmu, do ktereho jsme zabredli, ale za nejaky ten svuj papouskovany nazor se bude prit do krve. A je v tom hluboka logika - do krve, tedy do horkeho konce se bude prit vzdy ten, kdo je vnitrne nejvice nejisty a tak mu logicky nezbyva nic jineho, nez branit svuj nejaky postoj jako viru - slepe, nelogicky, ale vytrvale.

Ohledne budoucnosti politickeho smerovani bych netipoval komunisty, protoze jestlize by se 'politicke hnuti' ANO na nasi politicke scene osamostatnilo a ziskalo moc, byl by to svym zpusobem navrat k autoritarskemu, tedu komunistickemu vladnuti. Jinak samozrejme ze se jedna o 'politicke hnuti', kdo se bere o prilezitost dostat se k moci, kdo je u moci, ci se na ni jakkoli podili, je politik, ci politicka strana, nebo politicke hnuti, na slovickareni tu nezalezi, v posledku kdo dela politiku je politik, asi jako tvor ktery kejha, je husa.

Tak tomu nerozumím:
Autor: D. Polanský Datum: 21.10.2016 10:41

vize, rámec, koncepce. Kdepak je pak máš, drahý pisálku? Poplakat si a postěžovat si umí i moje vnoučata. Evropu se chystají atakovat desítky milionů migrantů a on nemá vizi, rámec! To mi je svět.

Re: Tak tomu nerozumím:
Autor: Š. Hašek Datum: 21.10.2016 12:30

Ale jsou tam i trefné postřehy.

To takový Hvížďala či Mlejnek většinou vaří ze (své) vody.

Re: Tak tomu nerozumím:
Autor: V. Vaclavik Datum: 21.10.2016 13:41

Analyza situace logicky musi predchazet jakemukoli reseni, tedy nejake vizi. Tu samozrejme pan Zalom ma - staci se o ni zajimat a nalezne se, asi jako slepice ktera hleda nalezne zrno, ale tenhle clanek se nezabyva vizi, alternativou, ale analyzou stavajici situace a prognoze mozneho vyvoje.

Srdečně doufám,:
Autor: B. Rameš Datum: 21.10.2016 9:48

že autorova prognóza se nenaplní, ačkoli článek je docela zajímavý. Snad by byl ještě zajímavější, kdyby autor, obrazně řečeno, pozvedl hlavu nad hraniční hory České. Tu by zjistil, že obdobné procesy se odehrávaly, odehrávají a patrně odehrávati budou křížem krážem Evropou, ba celičkým okršlíkem světa. Bude tedy za tím asi něco víc, než Havlovy čertovské vidle, pokud mu tedy autor nebude ochoten přiřknout roli celosvětového arcidémona. P.S. Abych nebyl za blba, konstatuji, že havlovskou zákulisní elitářkou nepolitiku považuji za jeho největší chybu.

Babiš je pro mne zločinec ve funkci ministra financí .:
Autor: K. Janyška Datum: 21.10.2016 8:57

To je alarmující až děsivé... Dzp.

Re: Babiš je pro mne zločinec ve funkci ministra financí .:
Autor: Š. Hašek Datum: 21.10.2016 12:34

Možno souhlasit.

Teď ještě dodat, kým jest Dluhoslav ve funkci premiéra.

Nebrat prosím jako omluvu/výmluvu/volební preference. Já jen, že "hodnota na teploměru" nemusí vždy vyjadřovat relativní hodnotu teploty vzduch v místnosti. Babiš jest samozřejmě šíbr, politpadouch, ale zvolený šíbr, politpadouch. Mohlo by to být i horší. V budoucnu.

Tak to je síla! :
Autor: J. Vavrochová Datum: 21.10.2016 7:51

Zase nějaká politická strana, která nedostala hlasy voličů, se zde prostřednictvím svého člena pana Záloma, vymezuje vůči ANO2011 a Andreji Babišovi. Začíná to být poněkud fádní: ANO2011 jsou podle vás fašisti a proto nás znovu čeká vláda komunistů?

Možná jsem něco přehlédla, článek je poněkud zbytečně rozsáhlý; stačilo napsat, že politickému hnutí ANO2011 závidíte přízeň voličů a bytostně nesnášíte pragmatického podnikatele Andreje Babiše, který, stejně jako mnoho jiných podnikatelů, přibral ke svým činnostem i politickou kariéru.

Kdybyste místo dehonestace úspěšnějších konkurenčních politických spolků vypracoval zajímavý, pro většinu občanů ČR přijatelný a přátelský, volební program a zároveň nastínil, jakým způsobem ho budete po úspěchu ve volbách realizovat, jistě by se hlasy voličů vaší strany do volebních uren jen hrnuly. Popřemýšlejte o tom!

Re: Tak to je síla! :
Autor: P. Remeš Datum: 21.10.2016 9:07

Myslím, že paní Vavrochová nepochopila přesně, o co autorovi článku jde. Já jeho příspěvek nikterak necítím jako kritiku hnutí ANO, ale čistě jako politologickou analýzu situace české společnosti. Analýzu faktu, proč je hnutí ANO tak úspěšné a proč ostatní politické strany nemají moc možností, jak zvrátit celkový trend vývoje naší společnosti od podpory "stranického politikaření" k "makání" ... To, že autor říká, že i když Andrej Babiš a jeho hnutí ANO třeba politicky padne, nic to nezmění na této poptávce mezi voličstvem, také nevnímám jako útok na hnutí ANO, ale pouze jako reálný popis možné budoucí situace.

Já tedy osobně Zálomův článek vnímám jako vysoce myšlenkově inspirativní ...

Re: Tak to je síla! :
Autor: M. Prokop Datum: 21.10.2016 9:14

"Nepochopila přesně", to jste vyjádřil dokonale diplomaticky. :-P

Re: Tak to je síla! :
Autor: V. Vaclavik Datum: 21.10.2016 13:10

"... zajímavý, pro většinu občanů ČR přijatelný a přátelský, volební program"

Pan Zalom pise o intelektualech, nikoli o politicich, kdyz zvazuje, odkud by mohla prijit zmena. Dnes, pod intelektualnim tahem havlovske neopoliticke politiky, je pro vetsinu obcanu CR 'zajimavy, prijatelny a pratelsky' jen a pouze nejaky volebni program tihnouci k autorite, autoritarstvi.

Tak nevím, Singapur je totalita jako vyšitá a zároveň:
Autor: J. Chaloupka Datum: 21.10.2016 2:42

nejlépe se rozvíjející ekonomika.

Re: Tak nevím, Singapur je totalita jako vyšitá a zároveň:
Autor: I. Schlägel Datum: 21.10.2016 13:46

Výjimka potvrzující pravidlo. Podobně na tom bylo Chile se svým více méně osvíceným diktátorem.

Re: Tak nevím, Singapur je totalita jako vyšitá a zároveň:
Autor: V. Plocek Datum: 21.10.2016 17:07

Teď jste mi připomněli něco, co jsem tušil ale nemohl pojmenovat. Pinochet. Osoba, která se nemohla koukat na bolševický bordel, rozkrádání, nemohoucnost a zasáhla. Zasáhla tak, že r a z a n t n ě rozprášila bolševiky a jeho sympatizanty a nastolila, jak se nyní říká totalitu. Co jiného mohl také dělat. A nastal cvrkot. Vrah, diktátor však to všichni známe. Útoky vystrašených, že ten úklid mohl být i u nich. A to samé by mohlo platit i u nás. Co politik a člověk, to názor, často protichůdné a nesmyslné. A na vrch vrchní politruk Kalousek. Státní a politická moc zeslabuje a není schopna racionálně konat. A když jeden říká, že je stát nutné řídit jako firmu, tak všichni ti příznivci demokracie = bordelu okamžitě zahájí na něj palbu s panickým strachem, že by to mohlo vyjít a oni přišli o své působení. V dobré firmě totiž není možné neustále někoho napadat, tím skrývat své nedostatky a vyvolávat "blbou náladu". V dobré firmě je třeba makat. A to je celý problém nejen Kalouska ale části naší společnosti.

dobrý myšlenkový postup:
Autor: J. Bruner Datum: 21.10.2016 2:34

a nyní otázka. příchod komunistů bude dobrý nebo špatný?

Re: dobrý myšlenkový postup:
Autor: D. Polanský Datum: 21.10.2016 10:41

což tak řešit příchod desítek milionů migrantů!

Re: dobrý myšlenkový postup:
Autor: Z. Lapil Datum: 21.10.2016 22:22

VELMI nerad to říkám, ale možná jsou bolševici s jejich povinným razítkem zaměstnavatele, odporem k "příživníkům" a sabotérům a s radostným kolektivním budováním jednou z (mála?) cest, jak připrchlíky zapojit do procesu.

Už můj dědeček říkával, že "na chudej lid musí bejt přísnost".

Další exot z Machovy sekty:
Autor: Vladimír P Datum: 21.10.2016 2:33

Opět je třeba pochválit redakci NP, jak čtenáři soustavně zprostředkovává myšlenkové pochody z bizarních okrajů našeho politického spektra.

http://www.vlasteneckenoviny.cz/?author=251

"totalita pod hrůzovládou havlovského srdíčka" - do kamene tesat!

Re: Další exot z Machovy sekty:
Autor: P. Švejnoch Datum: 21.10.2016 7:41

I kdybych připustil Vaši tezi, Mr. Pee, že článek pana Záloma je zobrazením "myšlenkových pochodů z bizarních okrajů našeho politického spektra" (s čímž tak úplně nesouhlasím), stejně bych musel položit otázku, zda by bylo soustavné omílání mainstreamu přínosnější...?

Nu, pro někoho, kdo není ochoten (případně schopen) zamyslet se nad smyslem sdělovaného, pravděpodobně ano.

Takovým čtenářům bych ovšem doporučil, aby se zbytečně nerozrušovali a nezdržovali čtením NP, a odebrali se na např. Novinky.cz, kde jejich touha po konformních sděleních jistě dojde naplnění.

Tak šťastnou cestu, Mr. Pee... :-)

Re: Další exot z Machovy sekty:
Autor: S. Netzer Datum: 21.10.2016 8:49

Doporučovat můžete, Mr. Schweinoch.

Jen omezenec čte pouze to, co mu konvenuje.

Re: Další exot z Machovy sekty:
Autor: M. Prokop Datum: 21.10.2016 9:15

A pak zde nadává, že? Neznáte nějakou takovou?

Re: Další exot z Machovy sekty:
Autor: S. Netzer Datum: 21.10.2016 9:19

Buďte tak laskav a přestaňte mě obtěžovat s vašimi obsesemi, psychopate.

Re: Další exot z Machovy sekty:
Autor: J. Vlček Datum: 21.10.2016 10:20

Pani Netzerová, nasaďte si burku a jděte se někam projít. Tady vás nemá nikdo rád.