26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA. Zakládající země EU – „vysavač“ české ekonomikyVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 6, poslední: 16.10.2016 10:19, přehled diskusí

Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: M. Starý Datum: 14.10.2016 13:37

U nás německá (nebo jiná zahraniční) firma doveze agenturní dělníky z Rumunska nebo Bulharska (nebo nejraději z Ukrajiny), protože je jí jedno, zda stovky tisíc lidí zůstanou na pracáku.

V Německu si tohle německá firma nedovolí, aby zaměstnávala cizince na úkor vlastních občanů a ti pak zůstali na dávkách. Hlavně vláda v Německu (Rakousku,...) takové chování nepodporuje, protože by jí to voliči spočítali.

Kdežto u nás kdysi Klaus řekl, že naší hlavní "konkurenční" výhodou je levná a kvalitní pracovní síla. Ve stejné lumpárně pokračuje dnes ČNB, když úmyslně znehodnocováním koruny "zlevňuje" cenu české pracovní síly a jde na ruku zahraničním firmám.

Zvedá se mi žaludek, když slyším, jak si vláda notuje s firmami, že "nejsou lidi" a navrhuje sem vzít další Ukrajince z válkou zbídačené země. Ti budou dělat i za pár korun. Proč vláda neřekne, nejdřív nabídněte vyšší platy a zaměstnejte naše občany?

Re: Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: V. Braun Datum: 14.10.2016 16:14

Tak pokud vím, tak agenturní pracovníci z ciziny se dovážejí opravdu když není doma co brát. Nezaměstnanost kolem 4% prakticky znamená nulovou nezaměstnanost, protože to jsou lidé, kteří buď pracovat nechtějí, nebo potřebují nějaké zásadní přeškolení. Aktuálně je nezaměstnanost 5,2%.

Re: Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: J. Jurax Datum: 14.10.2016 20:49

Tak to by, když je nouze o pracovní sílu, měly růst mzdy; přece statek, jehož je málo, podražuje. Ale ty kupodivu nerostou - jedno až tři procenta není růst - takže tržní poučky nějak nefungují ... :-)

Re: Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.10.2016 10:24

Zrovna Vám to budu vysvětlovat? Podnik svoje výrobky dokáže prodat za 1000 fufníků. Potřebuje na to 1000 člověkohodin, může tedy zaplatit jeden fufník za člověkohodinu. Je-li pracovníky požadováno byť jen 1,01 fufníku za hodinu, jsou nezaměstnaní, nejsou lidi a není kšeft.

Kyž do toho zamontujete minimální mzdu 1,5 f/h (fufníku za hodinu) a dávku v nezaměstanosti 1,1 f/h (pro život dostatečnou), máte obrázek úplný. Samozřejmě: kdyby se podařilo nasmlouvat ten samý kšeft za dvě tisícovky, bude mzda 1,7 f/h, všichni budou spokojení a podnik si může dovolit lepší stroje, lepšho obchodníka a možná i lepší Audinu pro šéfa. Tržní poučky fungují. V tržním prostředí ovšem, ne v EU, kde je tisích mimotržních a milión protitržních regulací.

Vlastně i v té EU, jenomže ve zmršeném prostředí dávají zmršené výsledky. Věřil byste, že je možné řešit přesčas jako melouch pro svého zaměstnavatele, zadaný vlastním šéfem?

Re: Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: J. Jurax Datum: 15.10.2016 21:22

Ale jistě - víte, já to myslel ironicky, jak měl naznačit chechtavý smajlík ... :-)

Re: Jsme jen kvalitní, ale levná pracovní síla:
Autor: Z. Lapil Datum: 16.10.2016 10:19

Tak tím se to vysvětluje. Mě to speciálně od Vás přišlo divný, ale dál jsem nepřemýšlel.