25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Právo na experiment

Stoupenci přímé demokracie to poslední dobou schytávají a posiluje spíše názor, že referenda mají smysl jen ve Švýcarsku. Či prostě tam, kde se kultura lidových hlasování pěstuje desítky či stovky let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 6.10.2016 21:54

Souhlas,

ještě jsem k tomu četla i další argument, že ti lidi se dřív až tak "nepotkávali", že tam existovaly menší společnosti dost v izolaci, v určitých údolích.. atd. atd. V článku bylo dost i dalších detailů, které v celku daly dost objektivní pohled, jak to tam vznikalo, co předcházelo... prostě hodně dlouhodobý proces..

Akorát ten článek nemůžu najít, moje "archivní excely".. uff..

Potřebovala bych asi měsíc na jejich uvedení do solidního stavu.. selekce, rozhodit na jednotlivá témata..

̈To by se musel ale zastavit svět, abych přestala sledovat aktuální události.. fix

M. Prokop 6.10.2016 16:10

Re: Jak vam rozumim, pouze Svycari

Proto jsem použil slova "vypadá".

L. Severa 6.10.2016 15:12

Re: Já vždycky přemýšlím,

Myslím, že Švýcaři dospěli k referendu velmi postupně již od středověkého místního hlasování. Čili zdlouhavým procesem, tradicí. Výhodou jeho setrvání do dnešních časů je také okolnost, že se jim vyhnuly obě světové války, ze kterých naopak profitovali. Zejména v té druhé jim zůstalo něco za nehty. Je to tedy země bohatá, obyvatelstvo je charakterově nedotčeno vlivem těchto válek. V referendu dokáže hlasovat i proti svým výhodám, což si nějakým skokovým zavedením jinde nedovedu představit. Například u nás zatím nejsme na tento způsob hlasování zvyklí. Většina referent je pro malou účast neplatná. Nakonec i volby jsou jakousi formou referenda a účast slábne.

E. Erat 6.10.2016 14:49

Re: Já vždycky přemýšlím,

Ona, je spíše otázka co jsou to ta důležitá rozhodnutí. Protože pro každý stát, společenství je důležité něco zcela jiného. A zájmy jednotlivých států jsou mnohdy velmi odlišné. Pro ČR třeba jaderné elektrárny, pro Rakousko přímo naopak. Takže dost dobře to nejde paušalizovat. Jistě jsou obecná společná témata, ale ty se v referendech většinou neřeší.

J. Fridrich 6.10.2016 11:16

Re: Já vždycky přemýšlím,

Myslím, že to není tak těžké.. To, že úroveň lidských společenství - národů, států - je diametrálně různá není snad žádným tajemstvím. Je tedy předpoklad, že referendum k důležitým rozhodnutím dopadne jinak v Norsku, Finsku, Švýcarsku atd. než v Bělorusku, Rusku, na Kubě, v KLDR, na Nové Guinei a pod.....

R. Langer 6.10.2016 9:31

Re: Jak vam rozumim, pouze Svycari

Možná, ale pravda to není.

R. Langer 6.10.2016 9:31

Já vždycky přemýšlím,

že když se referenda mohou konat jenom tam, kde se kultura lidových hlasování pěstuje desítky či stovky let, jak se vůbec někde mohla začít konat. To mi dodnes ještě nikdo nevysvětlil, čím se například ti Švýcaři liší od zbytku světa, a jak dosáhli toho zázraku, že se tam hlasuje už desítky let, když před těmi desítkami let se tam nehlasovalo, takže tam žádná kultura lidového hlasování být nemohla. To je učiněná záhada. Umíte na to někdo odpovědět? :-D

M. Prokop 6.10.2016 8:36

Re: Jak vam rozumim, pouze Svycari

Někdy to tak skutečně vypadá.

P. Sulc 6.10.2016 1:52

Jak vam rozumim, pouze Svycari

jsou dostatecne inteligentni, vzdelani a kulturni, aby mohli mit referendum. Zbytek sveta jsou zrejme burani, co ptrebuji silne tatinky, aby jim vladli a rozhodovali, co bude pro neposlusne deti nejlepsi. A ti nejlepsi tatinkove sedi v Bruselu a maminka Merkel ma v ruce rakosku.