25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Mudrování o tom, co jest a co by býti mělo

Minulost i přítomnost skýtají dostatek příkladů, jak téměř zpravidla lidé vysoce vzdělaní a inteligentní jeví příchylnost k člověku nepřátelským ideovým konstrukcím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 4.10.2016 1:59

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

A čím jiným tenhle "veleduch literatury" byl? Jedním z neštěstí lidstva je, že velmi často považuje idioty za veleduchy. Žádný člověk není "smradlavé nic" a nikdo nemá patent na rozum. To že před někým někteří lidé padají na zadek ještě vůbec neznamená, že to nemůže být blbec. Popravdě řečeno, mnohem častěji lidé padají na zadek před velkohubými blbci, než před moudrými lidmi.

J. Vintr 4.10.2016 1:47

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

A cím jiným tenhle "veleduch literatury" byl? Jedním z neštěstí lidstva je, že velmi často považuje idioty za veleduchy.

J. Kanioková 3.10.2016 23:34

Pane Frýborte,

pokud to tu budete číst, mě strašně zajímá mentální stav německých bežných lidí. Já to prostě nejsem schopna pochopit, že se tak málo bouří, že v diskuzích čtu nesmysly typu - jak je skvělé, že Maďarské referendum dopadlo jak dopadlo. Jindy zas hájení svých politických špiček. Nevím, možná nesleduji správné stránky, ale mám pocit, že se víc bouří snad jedině bývalí dederáci.. mýlím se ?

Nebo jsou tam represe za názory ? Velké?

J. Kanioková 3.10.2016 22:15

:)))))))))))

J. Kanioková 3.10.2016 22:13

Přesně...

P. Han 3.10.2016 20:53

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

Turecko oné doby, kdy to Klaus říkal, bylo o hodně jiné, než současná Erdoganova diktatura. Stejmě jako Adenauerovo či Brandtovo Německo bylo jiné, než Německo Merkelové, nebo Reaganovy USA jiné než Obamovy. Nemluvě o tom, že Turecko lákali západní politici do EU již v době, kdy my jsme tam nebyli.

A o tom, že považoval Brexit za vyloučený, jsem neslyšel. Pokládal ho za nepravděpodobný, to ano. Vyloučený, to bylo pouze vaše zbožné přání.

I. Mertl 3.10.2016 19:18

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

Božíčku, jak jakési české smradlavé nic s klidem označí veleducha literatury devatenáctého a dvacáteho století za idiota!

J. Babička 3.10.2016 19:18

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

Mimochodem, když se psalo o Stalinem způsobeném hladomoru na Ukrajinš, kde zahynuly miliony lidí, že se může mluvit o genociidě, tak to Shaw považoval za pomluvy. Zajel se tam podívat, asi mu předvedli, nějakou tu Potěmkinovou vesnici, každopádně napsal, že ty zprávy o hladomoru nejsou pravidvé a uvedl "Nikdy v životě jsem si tak dobře nejedl, jako na Ukrajině"

Nakonec tomu není tak dávno, co jeden americký ̈černošský sportovec se zajel podivat na hlad v Sevrní Korei, byl hostem samotného Kima a opěvoval jak se v S Korei dobře jí a jak měl všeho dost. Ale toho omlouvá, že to rozhodně nebyl intelektuál.

J. Václavíková 3.10.2016 19:12

Re: Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

A jistý idiot jménem Klaus zase svého času vyjadřoval přesvědčení, že Turecko patří do EU, dokonce i nás tam přihlásil. A zcela nedávno považoval za vyloučené, aby voliči odhlasovali Brexit!

J. Jurax 3.10.2016 19:05

Re: Němčina byla mateřskou řečí rusko-kalmycko-židovského

Nevím, jaká byla Leninova mateřština - jistě mohli u Uljanovů mluvit i německy.

A že Německo financovalo VŘSR - inu, politika. Německo potřebovalo vyřadit jednoho ze svých nepřátel z válečných akcí - a bolševici, jmenovitě pak Lenin, se k tomu hodili, neboť měli potenciál rozvrátit carskou říši i Kerenského vládu, která ve válce hodlala pokračovat. Sázka jim vyšla, bolševici podepsali brestlitevský mír, byť Německo to stejně od porážky neuchránilo; je ale možné, že o čtvrtstoletí později se jim už investice do bolševiků a Lenina nejevila tak výhodná.

Ono nepřítel mého nepřítele je mým přítelem - z podobného soudku jako podpora bolševiků ze strany vilémovského Německa byla třeba podpora mudžahedínů v Afghánistánu bojujících proti sovětům ze strany USA - což se taky během doby neukázalo jako dobré řešení, protože Al-Kaida. Příkladů by se našlo jistě víc ...

J. Babička 3.10.2016 19:04

Re: Přesně, jde o praktickou denní zkušenost s úsilím

Právě S K Neuman byl jeden z těch dáblíků, kterému nevadilo hlásat jakékoliv pitominy. Jeho opěvování SSSR a zatracování Masarykové republiky, hraničilo až s posedlostí.

"češi but ́te pokorným hnohjem, ze kterího vyrůstá sedba, podle učení tvého, ó Moskvo "

Člověk se až diví, jak vůbec přezil ty hrůzy První republiky.

" Z nesvobod džunglí jsme se narodili, uličkou urážek, nás honili, žaláře všechny námi naplnili a kde jen mohli, tam nás vraždili. My věděli co starý svět nám chystá, na strašné cestě k vysvobození, nad námi vlála rudá vlajka čistá, to avandgardní lidské znamení. Pak na východě nový svět se zrodil a pravdě Leninské se zasvětil, kontinent šestý slavně osvobosil a pravdou Stalinskou jej upevnil."

J. Jurax 3.10.2016 18:40

Re: Zapomeňte na Malthuse.

No, ono ovšem byste musel nějak na Saharu dostat sladkou vodu. To se zdá být trošku problém.

A úživnost území není jen funkcí jeho geologie, flóry a fauny a taky nerostného bohatství, ale také funkcí technické vyspělosti a vzdělanosti obyvatelstva toho území; v neposlední řadě též dostupných investic.

Třeba ropné emiráty své obyvatelstvo taky uživí - a na vysoké úrovni - protože mají za co dovážet potraviny. Vámi vzpomenutý Izrael měl a má zase vzdělané a motivované obyvatelstvo a dostupné investice i podporu zvnějšku - a má co nabídnout za potraviny (nevím, zda je potravinově soběstačný v tom smyslu, že by potřebné potraviny mohl na své území vypěstovat). Něco podobného platí pro Velkou Británii - ta v podobném smyslu potravinově soběstačná není. My ostatně dnes už pravděpodobně též ne.

P. Vaňura 3.10.2016 17:47

Mimochodem, v článku zmiňovaný idiot G. B. Shaw

nabádal r. 1937 Američany, aby se nestarali o Evropu, protože představy, že by tam snad mohlo dojít k válce jsou zcela zcestné!

P. Vaňura 3.10.2016 17:44

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Přečtěte si o genocidě v Rwandě, ta potvrzuje, že měl Malthus pravdu. Ostatně, celé "Arabské jaro" bylo primárně vyvoláno zdražením potravin.

Výkyvy klimatu pak často vedly k válkám a pádu celých civilizací (např. r. 1200 před Kristem), ačkoliv "běžné" války "regulovaly" počet obyvatel prakticky POŘÁD!

P. Vaňura 3.10.2016 17:33

Taková snaha udělat z Čechů kajícníky je celá

ta desítky let vedená kampaň ohledně vepřína v Letech u Písku. Přitom se jednalo o sběrný tábor pro kriminálníky!

P. Vaňura 3.10.2016 17:25

Taková snaha

P. Vaňura 3.10.2016 17:24

My nikomu nic nebereme! Na pořadu dne je

ochrana NAŠICH zemí a NAŠICH zdrojů před plíživou snahou parazitů z cizích kultur, kteří se jich chtějí zmocnit.

Je třeba vyhlásit válečný stav a každého, kdo této snaze napomáhá postavit ke zdi!

P. Vaňura 3.10.2016 17:21

Němčina byla mateřskou řečí rusko-kalmycko-židovského

míšence, známého pod jménem V. I. Lenin. A že Německo financovalo VŘSR je všeobecně známo!

J. Kombercová 3.10.2016 16:35

Re: Zapomeňte na Malthuse.

A na naše toky a potůčky jste se díval?

V. Vaclavik 3.10.2016 15:49

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Souhlasim. Drive se tlupa musela stehovat vzdy pote, co si nakadili kolem tabora a vyplasili vsechnu zver v okoli. Uzivnost Zeme tenkrat byla extremne nizka, primo umerne k vysi rozumove vyspelosti tehdejsiho lidu.

Ale nedelejte si iluze, ze i pro tak jednoduchou pravdu se nenajde oponentura...

V. Vaclavik 3.10.2016 15:45

Co je moralni

"osměluji se vzepřít módnímu kajícnictví, po stránce morální. Neboť kdo jiný je ochoten se podělit..."

Dokud moralni rovna se podelovani, pak autor nic nepochopil.

Asi mu jeho predci nesdelili to lidove moudro - pro dobrotu na zebrotu - anebo moudrost v tom obsazenou nepochopil. A neni v tom sam, jak jinak, protoze pak bychom nebyli tam, kde se nachazime.

M. Valenta 3.10.2016 15:43

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Ale za jakou cenu? Podívejte kolik dnes teče vody v Jordánu.

K. Janyška 3.10.2016 15:39

Co by mělo být nikdo neví. Ale na jakých principech

vyrostl a stojí lidský svět, známo je. Tedy, známy jsou vlastnosti lidského světa. Drtivá většina lidí, blížící se všem, však o nich neví vůbec nic. Ani vy ne, autore...Dzp.

B. Hamal 3.10.2016 15:21

Západ pořed dilematem

Nemůžeme zachránit všechny a tak zachraňme aspoň sebe. A když už ty ostatní stejně zachránit nemůžeme, tak jim pro svou záchranu seberme I to co jsme jim ještě ponechali.

J. Babička 3.10.2016 15:01

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Intelektual nam radi, abysme nepouzivali selsky rozum

R. Langer 3.10.2016 14:50

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Ale i to má svou cenu, a zase tak moc to rozšiřovat také nejde. A samozřejmě, nejvíc selhává ten "lidský faktor". ;-)

A. Alda 3.10.2016 14:45

Re: Zapomeňte na Malthuse.

Zcela excelentním případem je Izrael.

Židé udělali z pouště, kam arabští beduíni už ani nevodili velbloudy, rajskou zahradu - sady pomerančovníků a olivovníků...

Sama Sahara by při dobrém obhospodařování dokázala uživit ne méně než 10 miliard lidí, tedy více, než jich je na celé planetě dnes.

S. Netzer 3.10.2016 14:41

Re: Škarohlídství

Proč bych měla?

Nekrmím se spisky škarohlída Frýborta a jemu podobných.

J. Jurax 3.10.2016 14:37

Re: Pro pana Frýborta

Ano, zásadu účel světí prostředky vyznával nejen Macchiavelli a jezuité, ale i komunisté. Koneckonců idea spravedlivé společnosti bez útlaku a násilí, kde se všichni budou mít dobře, je chytlavá napříč dějinami - a dosíci jí může v očích fanatiků a/nebo naivků ospravedlnit leccos.

M. Pivoda 3.10.2016 14:34

Změna není katastrofa, pouze nepohodlí

Čekají nás velké změny, naše budoucnost bude podstatně jiná než byla naše minulost.

Katastrofu nevylučuji, ale zatím jsme ty minulé překonali.

Čítankovým příběhem (o kterém se ale ve školách neučí) by měl být případ V. Archipova (velitele ruské ponorkové flotily s atomovými zbraněni na palubě), který v době Kubánské krize (v říjnu 1962) se vzdal Američanům - a zabránil tak třetí světové (atomové) válce.