25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Taková normální rodina

Jeden by řekl, že diskuse na téma rodina v českém právu vyvolá nejen obrovský zájem odborníků různých odvětví, neboť rodina je pojem multidisciplinární, ale též že se přítomní neshodnou a diskuse bude bouřlivá, konfrontační a nesmiřitelná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 23.9.2016 19:12

Na tom, co jste napsal je dost pravdy, starší lidé se

hůře přizpůsobují a v 35 letech už jsou zakotveni ve svých zvycích...

J. Kanioková 23.9.2016 19:12

No.. teď v TV zaznělo,

že Sobotka kvůli volbám potřebuje protlačit a přijmout to "zálohové" vyplácení alimentů matkám za ty neplatiče..

Jo... zálohově.. uff.. lháři..

P. Princ 23.9.2016 16:56

Jedno příjmení v rodině

je důležitý stmelující symbol. Podobně jako název státu. Rodina je malý stát. Nemělo by to v ní vypadat jako v naší kotlince, kde už dvacet let hledáme jednoslovné jméno pro to naše ehm, ehm... Česko.

V. Vaclavik 23.9.2016 16:37

Re:

Uderil jste hrebik na hlavicku. Tedy v te prvni vete, s temi jmeny to nejspis neni az tak dulezite, jak tu pisi jini.

V. Vaclavik 23.9.2016 16:35

Re: Jo, přesně.

Tady jde z casti o to, ze vezmou-li se rekneme dvacetileti, pak spolu v prvnich letech v tom manzelstvi do jiste miry dospivaji a tim se lepe poznaji - lide byvaji opradu dospeli az nekde ke tricitce veku, nebo mozna v petadvaceti.

Vezmou-li se po triceti letech veku, pak uz se berou 'hotovi lide' a tam je to dost velka sazka do loterie. Mnozi v tom veku, rekneme triceti peti let, uz maji zavedene zivotni zvyky a nebudou o ne chtit prijit a kdyz se budou museet prizpusobit, budou to drive nebo pozdeji citit jako velkou krivdu, coz muze vest az k rozvodu. Sice sam nejsem toho pravidlem, ale lide by se meli brat dokud jsou jeste nezrali, dokud jsou 'impresivni' (mlade divky koho vidi, do toho se zamiluji) a jsou schopne zazit neco jako to zamilovani, jak ho vidi ve filmech.

V. Vaclavik 23.9.2016 16:19

Re: No, nevím,

Jenze panove, tomu se rika laissez faire kapitalismus a tak se to nestane.

Jste vy zastanci i toho, aby stat ani nepecoval ani neskodil take v podnikani? Dle meho nazoru tu v principu veci nejde o nic jineho, nez kdyz prijde na ty rodiny, do kterych stat vrta stejne jako vrta do podnikani. A ty priklady, kdy se stat snazi suplovat rodinu (ustavy pro deti, davky pro svobodne matky), ty jsou analogicke statnimu hospodareni, podnikani.

P. Vaňura 23.9.2016 14:57

Ani v klasických DD neplatí, že by tam bylo málo

zaměstnanců vyhledem k počtu dětí, opak je pravdou. Ovšem v Klokánku má dítě stabilní "tetu," s kterou také bydlí. Paní Vodičkovou znám.

P. Vaňura 23.9.2016 14:50

Jde o to, kam kladete ten vznik párového manželství

Vzniklo totiž už někdy v pravěku a nalezeno bylo v moderní době etnografy u kmenů, žijících na úrovni doby kamenné. Je starší než to, čemu říkáme civilizace!

J. Chaloupka 23.9.2016 11:51

Však ono se to vrátí. Až přijde skutečná krize,

a ona, pokud nezměníme směr, myslím v Evropě, tak skutečně přijde. Tak až přijde, přežijí jen opravdu soudržné rodiny. Všechny ty homo, single, samoživitelé atd. prostě vymřou nebo se stanou součástí té rodiny.

Po první světové válce se říkalo, že horší už nemůže přijít. No a ona byla do dvaceti let. Teď se také tvrdí, že v Evropě se už neválčí. Zatím.

J. Kanioková 23.9.2016 10:52

Re: K pěstounské péči...

Teda... procenta ze všech odebraných dětí..

J. Kanioková 23.9.2016 10:49

K pěstounské péči...

Zajímáte se o případy v Norsku ? Tam to jistě taky začlo jen jako jedna z možností v péči o děti, jenže se to postupem docela zvrhlo na prostý výdělečný obor, "zaměstnání". Na zvyšování poptávky po "volných" dětech.. to se pak postupně k tomu přikroutily zákony..

Nucená péče o děti, v Norsku odděleno 71% dětí od jejich rodin NÁSILNĚ. Ve Švédsku je toto číslo 26%, ve Finsku 19% a v Německu 10% .. https://twitter.com/EGregusson/status/705308465678434305

J. Kanioková 23.9.2016 10:35

To je pak hlavně o financích..

Pokud vím, tak v Klokánku je malý počet dětí na jednu vychovatelku, ale "klasické" DD, alespoň co jsem četla, tam bývá jedna vychovatelka na velký počet dětí. Nedávno jsem o tom poslouchala dvouhodinový pořad na Svobodném rádiu..

A i když čtu leccos k této paní, přesto si myslím, že o tomto tématu ví hodně.. - http://vodickovamarie.blog.idnes.cz/

M. Prokop 23.9.2016 10:31

Re: No, nevím,

Neustálá péče škodí, to ano. Lepší by bylo, kdyby stát nepečoval ani neškodil.

P. Boublíková 23.9.2016 10:26

Re: Jistě máte kus pravdy,

Pokud je společnost ochotná převzít tu odpovědnost za jednotlivce, což se děje, proč by se jednotlivci namáhali s nějakou zodpovědností. V tom je zakopaný pes. A to, co se vám jeví jako nezodpovědnost, je pouhý návrat k přírodě :-)

P. Boublíková 23.9.2016 10:20

Re: Ono to NENÍ PRAVDA, ač je muž zpravidla promiskuitnější,

A co jiného jsem psala, než že (párové) manželství přišlo s určitým vývojem lidské společnosti?

J. Kanioková 23.9.2016 10:18

Jistě máte kus pravdy,

ale já ten primární "průšvih" vidím jinde, byť mi leckdo hodí nálepku o "moralizování, prudérnosti". Za primární považuji postoj společnosti k sexu. Brzy, bez zodpovědnosti, bez dostatečné znalosti možných nepříjemných důsledků, s kterými by měl každý počítat.. Puberťáci to berou jako zábavu, užití si.. a NIC VÍC.. Najednou se přihodí těhotenství, okolí je víceméně dotlačí k svatbě či "jen" k rodičovství, no a oni teprve pak postupně zjišťují, pod náporem řvoucího mimina, "kvality" svých partnerů..

NEvýchova k odpovědnosti, k myšlení i na zítra, pozítří, za rok..

P. Boublíková 23.9.2016 10:16

Re:

No vy do mě vidíte jak do skleničky :-)))

Ale zatím mi vydrželo 30 let.

H. Balzám 23.9.2016 10:10

No, nevím,

ale jestli ta tradiční rodina je tak chatrná, že potřebuje neustálou péč státu a úřadů, pak to asi zas takový terno nebude, co? A nebylo by vůbec lepší, kdyby se do takových věcí stát vůbec netlačil? Stát je náš majetek, ne že my jsme majetek státu!

J. Kanioková 23.9.2016 10:02

Souzním..

P. Vaňura 23.9.2016 10:02

Ono to NENÍ PRAVDA, ač je muž zpravidla promiskuitnější,

život v lovecké tlupě, kde na každém záleželo, si vyžádal "spravedlivé rozdělení samic." Více žen měl třeba jen náčelník. V mnoha muslimských zemích si muž musel fakticky ženu koupit nebo mít majetek, jinak ji nedostal.

J. Kanioková 23.9.2016 10:01

Re:

Autor: J. M 093 Datum: 23.9.2016 7:57... "Pořád mi nikdo nevysvetlil jaký je rozdíl z hlediska vlivu na dítě"

Tlak na VÝCHOVU od dětství - k zdravému rozumu, k povinnostem, k ODPOVĚDNOSTI.. NEZLEHČOVÁNÍ primárního VÝZNAMU klasické rodiny a naopak zdůrazňování..

Potlačit to, aby se výchova vlivem jakékoliv byrokratické či modernistické party zaměřila na usnadnění rozpadu, omlouvání důsledků.. Ulehčování důsledků nezodpovědným rodičům.. např. že bude stát platit "zálohově" výživné za flákače, které pak nikdy z nich nevyrazí..

Neodebírání dětí do "pěstounského byznysu" (jedině jako naprosto poslední možnost)

J. Lepka 23.9.2016 9:59

Re:

Již za mého mládí, a to je už dost vzdáleno, si ženy nechávaly v manželství své původní příjmení a to z různých důvodů. Takže v tom to nebude. Spíš je zajímavé sledovat, jak je v mnoha z nás zakořeněn křesťanský náhled na problém. Ten ovšem pouze kopíroval starozákonní a tedy v podstatě starověký vztah a de facto se jednalo vždy o dědictví a následnictví.

J. Tachovský 23.9.2016 9:58

Re:

No asi jste to manzelstvi nebrala zas az tak vazne. Proto jste si nechala sve divci jmeno.

P. Vaňura 23.9.2016 9:55

Mohu říci, že naprosté selhávání dětí z dětských domovů v

pozdějším životě nechápu, oni se fakt starají o to, jak napodobovat rodinu (třeba pět dětí v bytě, které mají vlastní vychovatelku, větší děti mají i finanční limit na ošacení a s tím, po poradě s vychovatelkou samy hospodaří atd.), je to ale realitita. Já bych DD vytknul malou náročnost na děti, zejména, co se týká školy.

Děti v pěstounské péči jsou v normální rodině, o adopci nemluvě. Rodině se blíží i Klokánek v tom, že tam jsou děti též ve stabilní rodině. Příklad, rodinný domek, muž pracuje, žena je zaměstnankyně Klokánku, stará se o 4 děti, i s přispěním manžela.

P. Vaňura 23.9.2016 9:46

U manželů - herců, kde si žena zpravidla ponechává

své dívčí jméno je rozdílnost jmen otce a matky pravidlem, notabene, když herec navíc užívá umělecký pseudonym.

J. Kanioková 23.9.2016 9:26

No.. na tuto babu jsem už fakt alergická,

ta tady dělá moc a moc pro rozjetí "pěstounského" byznysu.. a proti dětským domovům.. I když DD v maxi počtu dětí v jednom zařízení je fakt příšernost, ale mi nikdy nevymizí vzpomínka na SOS vesničky, co to bylo slávy, jak to tu jezdili okoukávat zpoza hranic a obrovsky to chválili.. a navíc všechny děti nemohou jít do pěstounské péče, jsou tam jakési bariéry rodinné (více sourozenců, jejichž rozdělení k více pěstounům je zrůdnost), zdrav. postižení, i právní průtahy, kdy se to soudními řízeními stále znovu a znovu prodlužuje..

No a pěstounský byznys ??? Nejdřív možná fakt "dobrý úmysl", jenže postupem se ty DÚ vždycky zvrhávají v průšvih.. zvyšuje se poptávka na odebírání dětí z rodin ! Norsko - náš vzor !!! Hnus! Tahle parta si časem umí vybudovat takovou pozici, že zdravý rozum a logika odchází do pryč..

P. Boublíková 23.9.2016 8:58

Re:

Ani já to nechápu. Ackoliv jsem vdaná, nechala jsem si své původní příjmení. Děti s tím neměly nikdy žádný problém, jmenují se po manželovi. Stejně tak dcera neprovdane neteře se jmenuje po otci. Kde význam stejného příjmení vidíte?

P. Boublíková 23.9.2016 8:55

Re: Monogamní trvalé manželství

Současná krize rodiny tu spekulaci dost podporuje.

A. Sedláčková 23.9.2016 8:50

Re:

Pokud nechápete např. takovou zdánlivou maličkost jakou je pro dítě mít stejné jméno jako jeho rodiče, asi je zbytečné cokoliv vysvětlovat.

A. Alda 23.9.2016 8:43

Monogamní trvalé manželství

je tradiční rys indoevropských národů v Evropě. Bylo to tu standardem dávno před přijetím křesťanství. A zda to vzniklo z ekonomických důvodů, to je sporné, to nikdo nikdy nijak nedoložil. Jde jen o spekulaci.