19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Budovali jsme socialismus (2)

V téhle zemi už se dneska vůbec nic nevyrábí. Všechno je rozkradeno. Průmysl žádný. Snad jen ta automobilka v Mladé Boleslavi, ale ta patří Němcům. Konstatování, s nímž lze dnes uspět nejen v hospodách nejnižší kategorie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 15.9.2016 23:39

Na věc lze nahlédnout s několika stran.

Pohled první. Za starých časů každý řadový občan dělal něco užitečného, v dílně, kanceláři, na stavbě, na poli. Dnes, při představování rodičů na první třídní schůzce, je velká většina profesí nezařaditelných a při bližším dotazu dotyčný rodič ani neví, co vlastně dělá a k čemu je to dobré. Takovému člověku pak chybí vnitřní sebeúcta a skupina takových nevytváří sociálně soudržný kolektiv. Většinu práce obstarají stroje, pro člověka se hledají zástupné činnosti a vzniká společnost zbytečných.

Pohled druhý. Stroje musí někdo vymyslet a vyrobit. Výrobek, který z těch strojů vyjde, musí být navržen a nakreslen v odděleních vývoje a konstrukce. To vše tady před rokem ́89 bylo a bylo by na dlouhé povídání, že náš průmysl, konkrétně elektrotechnika, ale třeba i příslušenství aut a letadel, se mohl, očištěn a mírně oslaben, zachovat v dobré formě. Je pěkné, že na polích nejlepší bonity vyrostly haly s nejnovějšími stroji, ale pokud vím ze svého okolí, nikde nejsou jejich součástí vývojové a konstrukční kanceláře. Ty byly ostatně první, které se po roce ́89 rušily. Zde odbočme. Už v 19.století jezdili čeští technici, tedy spíš jejich předchůdci, do Francie něco okouknout, koupit a doma pak udělat něco podobného. Dnes by to bylo mnohem jednodušší, mají ty novinky přímo na dílně, ale brání tomu zdi předpisů. Vyprávěl mi známý, kdysi technolog-nástrojař v PALu, jak v době rozpadu firmy dostali z Německa do výroby servozařízení pro polohovací postele. Během pár dní to celé zjednodušili, odstranili příčinu častého blokování a výkresy poslali do Německa. Odpověď nepřišla, oddělení zrušili, ale v příštím katalogu oné firmy už byla poznámka o revoluční změně v ovládání polohovacích postelí. Z takových historek by byla kniha. Drží nás, slabé a méněcenné, pěkně pod krkem. Naštěstí nás k tomu nelitují, tedy nevyžívají se ve svém soucitu vědoucího a nadřazeného jako nad těmi statisíci a miliony svých nových spoluobčanů. To by byla, a pro ně bude, smrtelná kombinace.

J. Kraus 15.9.2016 23:42

dokončení

Zatímco Evropa, paralysována zdmi předpisů a nových paradigmat, se mění ve společnost zbytečných, v Číně i jinde vládne svobodný duch. A hlavně do Číny Západ nedodal pár výrobních hal, ale části celých výrobních odvětví. A Číňan, podobně jako český technik za Rakouska, pajcuje a vymýšlí a zdokonaluje a náramně ho to baví. Můj služební známý s otcem vybudoval a po dvaceti letech zavřel firmu z oboru přesného strojírenství. Řemeslníci postupně odešli po pense, náhrada za ně není a Číňan dodá ozubené soukolí levněji, než za kolik oni koupí materiál. S tím vývojem a konstrukcí to ale není černobílé a těžko si udělat celkový obraz. Některé západní firmy si v mateřských zemích nechaly ještě i konstruktéry, jiné už tam opravdu mají jen ředitelství a obchodní oddělení. Je až divné, že do ČR, pokud jsem se kdy doslechl, žádná konstrukce přestěhována nebyla.

Pohled třetí. Podle všeho se blíží doba, kdy o žití a nežití bude rozhodovat soběstačnost. O Čínu ani Rusko se bát nemusíme, tedy pokud nebudou napadeny, ale pohled za západní hranici vzbuzuje beznaděj. Když se v devadesátých letech likvidoval český průmysl, někteří zaměstnanci si koupili za cenu šrotu různé soustruhy, frézky a podobně. Výsledkem je třeba to, že v ČR není problém zrenovovat jakékoli staré auto. Zrenovovat, to znamená rozebrat do posledního šroubku a vše opravit nebo vyrobit nové, nikoli dodat zákazníkovi načinčaný kyt, jak to umějí na Západě. Až přijde ona doba a odpadnou velké firmy závislé na subdodávkách přes půl zeměkoule, základ něčeho nového položí ti, kteří zůstali v něčem soběstační. Třeba i v tom, že umí uplést svetr, že si nezasypali studnu nebo že si na zimu koupí tolik brambor, aby jich mohli příští rok dostatek zasadit. Buďme ale rádi, že se o takových moc neví.

K. Křivan 15.9.2016 20:56

Socialistické podniky

měli nafouknutou neschopnou byrokracii, byly zbytečně velké, a hlavně neefektivní. Tak se holt rozpadly na malé firmy, malé a efektivní. Například ze Zbrojovky se vyčlenila firma Holek a další, ....

M. Pivoda 15.9.2016 12:53

Marxistický dialektický rozpor

Z velkého výrobního podniku Královoposká strojírna jsem nastoupil na Ústav řízení při Univerzitě. (Proč? Udělal jsem totiž už v podniku přijímací zkoušky do vědecké aspirantury, ale šéf mi řekl, že ze mne nebude v podniku dělat žádnou kádrovou rezervu, ať jdu raději do nějakého výzkuného ústavu, že tam se mohu stát kandidátem věd i když nejsem členem Komunistické strany. Podal jsem ihned výpověď z podniku. Zavolali mne na kádrové oddělení, abych jim ten doklad o složení přijímací zkoušky ukázal. Souhružka J. Horká mi ten doklad o složení zkoušky sebrala z ruky - a už jsem ho nikdy poté neuviděl.)

Na oponentury našich vědeckých prací na Ústavu řízení chodili i zástupci z podniků. Jenže jednou přišel na naši oponenturu jeden předem nepoučený pracovník z podniku (možná byl z Adastu). Vedoucí výzkumného úkolu Kamil (jinak slušný člověk) prezentoval na oponentuře svou tézi, že existuje rozpor mezi tím, co podnik vyrábí, a tím, jaké k tomu má podnik strojní vybavení (rozdíl mezi výrobním programem a výrobním profilem).

Nepoučený oponent z podniku zareagoval na Kamilovu tézi negativně: "Co je to za blbost? Jak v tom může být rozpor?" Chvíli nastalo hluboké ticho. Vznik takové situace během oponentury nikdo nepředvídal. Kamil se ovšem po krátké chvíli vzchopil k brilantnímu protiútoku: "Ale toto je marxisticko-dialektický rozpor, a ten je přítomen vždy!" I po mnoha letech stále vidím před sebou těžce zarudlou tvář onoho oponenta z podniku. Zalapal po dechu, učinil pokus se postavit, ale jen těžce dosedl zpět na židli a definitivně zmlkl.

Po oponentuře jsem se doma manželce pochválil, že díky marxistickému-dialektickému rozporu dostanu asi 300 Kč prémie za úspěšně obhájený výzkuný úkol (ke svému platu asi 3000 Kč v té době).

J. Hanzal 15.9.2016 10:49

Něco se vyrábí

Já si myslím, na rozdíl od pana autora, že se u nás přeci jen cosi vyrábí. Tak např.v ostravských Vítkovicích, v plzeňské Škodovce, v Zetoru, v Kopřivnici Tatry, v různých pivovarech zlatavý mok, ve vinicích víno, na polích a lukách potraviny atd. A je to většinou v českých, moravských a slezských rukách.

Pokud se mýlím tak mě opravte.

T. Marný 15.9.2016 10:56

Re: Něco se vyrábí

No vyrábí se, ale většina firem patří zahraničním majitelům, místo domácím. A z těch jmenovaných je to jen TATRA, po mnoha peripetiích.

O. Uživatel 15.9.2016 11:28

Uživatel požádal o vymazání
P. Kmoníček 15.9.2016 13:49

Re: Něco se vyrábí

Opravovat Vás raději nebudu,ale bylo by dobré si článek přečíst ještě jednou.Možná ve Vašem případě ještě dvakrát.

I. Mertl 15.9.2016 10:33

A vybudovali jste

co?

P. Skřivan 15.9.2016 15:51

Re: A vybudovali jste

Vybudovali to, že jsme relativně v pohodě přežili sovětskou okupaci a zejména se dožili jejího konce, aniž mluvíme rusky a aniž většina z nás vidí svou budoucnost u Putina. Vřele doporučuji porovnat rozdíl s myšlením návštěvníků (i dlouhodobých), z východu. Tam je obvykle totálně vygumováno, a to i když se spousta z nás snaží tyto mezery zaplnit.

Také sice ze "zlatých českých ručiček" zbyly jen blbý kecy, to má pan Pohlreich pravdu a bohužel nejen v hospodách, ale co se dá dělat ? Dneska se nikomu moc makat nechce a česká podnikatelská sféra má stále kořeny u StB ... .

T. Kočí 15.9.2016 10:03

Pracoval jsem v podniku,kde pracovala BSP zlatá, zapsaná v čestnė knize URO.Totálně vylhaná,jedním člověkem.Výsledky tristní,jako celý socík.

J. Matoulek 15.9.2016 14:39

Re: Máte pravdu.

Nejlíp se v soutěži BSP umístil,kdo uměl nejlíp lhát.

D. Polanský 15.9.2016 9:15

Vyrábí či nevyrábí,

na tyhle diskuze je nejlepší argumentace po oblastech průmyslu. Kupříkladu chemický průmysl vyrábí to a to. Elektrotechnický to a to. Jinak jsou to opravdu hospodské řeči podobného typu, jako je tento článek.

K. Janyška 15.9.2016 9:08

Fa

kt ? Dzp.

J. Fridrich 15.9.2016 7:46

" V téhle zemi už se dneska vůbec nic

" V téhle zemi už se dneska vůbec nic nevyrábí. Všechno je rozkradeno." - Tuto hloupost říkají HLUPÁCI - převážně levicoví budovatelé světlých zítřků.... Např. v průmyslovém Brně " kleklo " spousta velkých firem - Zbrojovka, Královopolská, Šmeralky a další - a to také proto, že po 1989 jejich soudruzi ředitelé zahodili legitimace KSČ, zůstali u vedení těchto firem a začali si hrát na velké, moudré manažery - ale oni jimi nebyli..

Tito mudrlanti co říkají ty hloupé dvě věty ze začátku mého příspěvku jsou již většinou v důchodovém věku a vůbec nic neví o mnoha moderních velkých halách vybudovaných na tak zvané Černovické terase, ve Slatině a pod. a tam - na okraji města je správné místo pro tyto haly. Kdo v těchto halách byl, ví jaká je tam čistota, pořádek a hlavně - vyrábí se na nových, moderních CNC centrech. Tak asi tak..

P. Lenc 15.9.2016 10:42

Re: " V téhle zemi už se dneska vůbec nic

Naprosto přesné pane Fridrichu.Protože jsem v Zetoru pracoval tak znám historii úpadku firmy velice podrobně.A protože jsem byl na Černovické terase a mohl projít pár hal, tak mohu pouze potvrdit vaše slova.

R. Morava 15.9.2016 10:52

Re: " V téhle zemi už se dneska vůbec nic

Máte pravdu, že třeba ta Zbrojovka kdyby nezkrachoval, tak by stejně o pár let později spadla lidem na hlavu. Co se týká Královopolské, Šmeralů, to byly z těch lepších. Jinak ale minimálně polovina firem byly zastaralé špinavé provozy s plechovýmio skříněmi v šatnách a úrovní výrobků desítky let za Západem. To si dneska někteří lidé nechtějí přiznat.

Co se týká zdravotnictví, lepší to taky nebylo, jen ti lidé co ho velebí tehdy byli ještě mladí a zdraví. A to i presto, že dědictví komunismu je zrovna ve zdravotnictví dodnes silně zažrané ale horší dnes není.

R. Langer 15.9.2016 13:04

Re: " V téhle zemi už se dneska vůbec nic

Přesně tak, to byl ten výsledek "výdobytků socialismu", dělalo se tam ještě na strojích z první republiky, to si ale soudruzi už nepamatují...

L. Severa 15.9.2016 14:00

Re: " V téhle zemi už se dneska vůbec nic

Je to tak i ve velkých podnicích, třeba v plzeňské Škodovce, ve které působí menší specializované výrobní podniky. V Brně se jaksi nedaří využití pozemků bývalých továren. Podařilo se to u Vaňkovky, o Zbrojovce byla kdysi řeč, ale jaksi to usnulo, nevím jak je na tom První Brno či Královopolská. Mám podezření, že možná zasahují památkáři. U Vaňkovky to vyřešili tou ponechanou halou.

B. Novacek 15.9.2016 6:58

Socialisticke podniky

...mely i zajimave nazvy a bylo kolikrat dobrodruzne zjistovat co a zda ten ktery nazev znamena...namatkou textilni tovarna PLEAS, jejiz nazev jsme cetli jako anglicke prosim, byla prozaicky Pletarny a strojirny. Tonaso v Povrlech byla tovarna na sodu a Tonak zase na klobouky, Lipo byly liberecke potraviny, Sempra zase semenarstvi Praha, o Liazu, (liberecke automobilove zavody), ani nemluve...Pak cas oponou trhl a najedno se v devadesatkach vyrojilo spousta podniku novych, jejichz nazvy cloveka privadely v uzas; treba nekdo jmenem Chaloupka provozoval na krivoklatsku hovnocuc a firma se jmenovala Chaloupex! A kominik tam mel Kominex! Kouzelne...Hudvo byla prodejna hudebniny Dvorak a nejvyse v mem zebricku je HLIVAN, litvinovska prodejna hokejoveho naradi a vystroje patrici HLinkovi IVANovi...