23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SVĚT: Zápas o jádro střední Evropy

Geopolitický význam českého státu určuje jeho poloha ve středu pásma zpravidla menších národů a států mezi Německem a Ruskem. Jaký je geopolitický význam tohoto pásma? Stručně řečeno, je rozhodující pro vztah Evropy, Asie a Afriky, tedy v dané souvislosti Západu, Východu a Jihu. Není takové tvrzení přehnané?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 6.9.2016 7:43

pane Malečku

NATO je opravdu garantem míru v Evropě. Ale Vaše logika, že jednotná armáda EU by rozložila NATO, je dost podivná. Čím by EU-army rozložila NATO?

J. Pražák 6.9.2016 7:42

Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

"...výbojné a diktátorské Rusko...". Autore, probuďte se! 145 milionové Rusko s 9 obyvateli na km2, které má starostí se zajištěním své územní integrity až dost by mělo být nebezpečím pro 500 milionovou EU s mnohonásobně vyšším ekonomickým potenciálem?

Není to spíš tak, že potápějící se EU potřebuje své neúspěchy svést na vnějšího nepřítele a tak vědomě tlačí do kouta slabšího?

M. Šejna 6.9.2016 7:40

pane Bocku

Jak nám v roce 1989 pomohla Amerika z totality k demokracii? Mohl byste to upřesnit?

V roce 1945 nám USA určitě pomohly, ale společně se SSSR.

No a v roce 1918 vzniklo Československo, ale rozhodně tehdy nešlo konec totality a začátek demokracie.

M. Šejna 6.9.2016 7:30

kdopak se bojí silné EU?

Tenhle článek je opravdu jen filosofickou úvahou. Každopádně silná EU je pro některé české jedince noční můrou, a to i pro pana filosofa Bednáře.

EU má 500 mil. obyvatel a nejvyšší HDP na světě. Ale pouze v připadě že ji chápeme jako jednotný státní útvar. Tomuto státnímu útvaru dodnes chybí jednotná armáda a jednotná policie. Ptejmě se proč, když s jednotnou policií a armádou by EU fungovala mnohem efektivněji (včetně řešení imigrantské krize).

A. Bocek 6.9.2016 6:56

Miluji Ameriku,

za to že nám třikráte pomohla z totality k demokracii (1918,1945 a 1989 ) a nemám rád Rusko , za to že nás že nás chtějí zotročit (1919 SR Rad , 1948 , 1968 ). Je mi líto že naši komunisté vyměnili proletářský internacionalismus za bolševický pravoslavný carismus.

P. Dvořák 6.9.2016 6:43

Re: Zajímavá analýza.

Otázka zůstává stejná:

"V čem spočívá síla současné EU?"

P. Maleček 6.9.2016 6:26

Vystupování z NATO by mělo být rovno vlastizradě

Právě NATO a tím USA jsou garanty míru v Evropě. Zpochybňování jeho role, či dokonce snahy z něj vystoupit, by mělo být zákonně označeno za vlastizradu - že naši milí komouši.

Důkazem je i to, jak EU socialisté, ty naše maskované jako ČSSD nevyjímaje, sní o EU armádě. S evidentním cílem rozložit NATO jako uskupení bránící jim v totalitním ovládnutí EU.

J. Žitný 6.9.2016 5:55

Re: Pro normalizacniho filozofa

...Bednare...

J. Žitný 6.9.2016 5:55

Pro normalizacniho filozofa

s. Bednara pochopitelne neni navrat stredovychodni Evropy k 'narodnim statum' (cti 'pod diktat Moskvy') tragedii.....spise to uvita.

J. Babička 6.9.2016 5:35

ještě

Zatim většina čechů ma k americe vztah “My vám budeme nadávat a vy nás budete chránit” Oni ani ti antamerikalisté a zbožnovatelé Putina by nechtěli žít jako ruští mužici, v to se podobají studentům na amrických universitách, kteří nadavají na ameriku a chválí systemy, ver kterých by sami nectěli žít. Nedavno jsem napsal úvahu, že češi pokládají jistoty státu a samotný stat, za zaručené. Jenže ono je to zarušeno právě amerikou. A tak jsem poznamenal, že jsi neuvědomují, že zýjem USA a isvěta se soustředí do Tichého Oceánu a postupně Evropa nebu pro ameriku tak důležitá. Na kom pak bude to nezávislé česko závislé ? A EU, nebude v té době existovat.

Naše bezpečnost je založena na transatlantické vazbě. Klíčovým hráčem v ní jsou USA. Ty přitom procházejí zásadní demografickou změnou. V roce 2043 bude jejich dominantním obyvatelem muž latinskoamerického původu.

Obama je první americký prezident narozený v pacifické, nikoli atlantické oblasti. S tím ale nyní nikdo v Evropě nepočítá. Za 20 let nebudeme mluvit v USA s potomkem irského vystěhovalce, nýbrž s někým, pro koho je Brazílie mentálně bližší než politika střední Evropy. Všiml jste si u nás někoho, kdo by to aspoň zaznamenal, natož se na to připravoval?

J. Babička 6.9.2016 5:31

cituji

My protivníky nehledáme, zato oni si najdou nás. Místo na mapě nám to zaručí. Po tisíc let naší národní existence jsme opakovaně docházeli k tomu, že sami o sobě v naší kotlině máme jen docela omezené šance přežít. Že pouze v alianci nadnárodní, zajišťované armádami početně silnými, dojdeme svého bezpečí.

Severoatlantická aliance takovou organizaci představuje. Každý, kdo s tím má problém, by měl také současně říci, jaká jiná alternativa by byla v naší nebezpečné době pro Česko lepší. Zda máte, nebo nemáte rád západní typ demokracie, to je nakonec věc vaší politické orientace.

Pro bezpečnou existenci Čechů jako západních Slovanů v turbulentním prostoru mezi Ruskem a Německem, který jen za posledních sto let vyplodil dvě světové války, nevidím alternativu jistější než naše aktivní členství v nejsilnější vojenské organizaci, která dnes na planetě existuje.

P. Scheck 6.9.2016 5:31

Re: Zajímavá analýza

Ano, pane Babičko, rozdrobená Evropa určitě vyhovuje nejvíc Rusku. To mohu podepsat! Teď trochu nevím, kdo je tu vámi obviněný Putinovec.

J. Babička 6.9.2016 5:29

poznámka

No rozdrobená Evropa, na státy a státečky, navzájem si porážejících nnohy, to tu bylo 1000 let. To není novinaka, jak se někdo tváří.

Kdyby bylo alespon trochu chuti k spoluprácí, muslimové by nikdy nepřešli Bospor, nebo Gibraltar. Jenže on měl každý radost, jak to tomu druhému muslimové natřou.

No když se to tak vezme, samostatné a nezávislé česko, opírající se o silnou armádu a jednající s velmocemi, jako rovný s rovným a spoláhající se na Blanické Rytíře, to je docela zajímavý nápad

J. Babička 6.9.2016 5:20

Re: Zajímavá analýza

Vážený Putinovče Rozdrobená Evropa vyhovuje Rusku. Pro USA by to byla spíše přítež

P. Scheck 6.9.2016 3:48

Re: Zajímavá analýza

Nic slabšího vás, pane Dvořáku, v porovnání s rozdrobenou Evropou nenapadlo? Navíc ty žárovky, vysavače a třeba i banány (že by pán zapoměl papouškovat už tolikrát osvědčené?) nejsou tak úplně pravda.

P. Dvořák 6.9.2016 3:35

Re: Zajímavá analýza

Tedy o čem skutečný debil je schopen napsat shluk slov bez myšlenky . . .

Zapomněl jste na cikánskou pečeni, mexické fazole nebo u nás rozšířenou "čínu", což je vlastně jakékoliv maso nakrájené na kousky, na sporáku jakýmkoliv způsobem tepelně opracované a podávané s čímkoliv.

Hlavně jste kromě proklamací typu "rozdrobená Evropa, kde půjdou zájmy jednoho proti druhému" zapomněl napsat, v čem spočívá síla současné EU. Že by ve slabých žárovkách a nevýkonných vysavačích?

P. Scheck 6.9.2016 3:13

Re: Zajímavá analýza

Vážený pane Honců - Bavoráci netuší, co to jsou "bavorské vdolečky", Španělé nic neví o:"španělských ptáčcích", Rusové zírají na: "ruská vejce", Holanďané už absolutně nechápou při pohledu na: "holandský řízek". Prosím vás, omezte své myšlenky bez myšlenky, aby nakonec snad nakonec všichni nepochopili jediné, co je to: "český debil"...

J. Honců 6.9.2016 2:54

Re: Zajímavá analýza

Ten Bruselský spolek eurokomunistů ale opravdu nemůže být dobrým partnerem pro USA. Není dobrým partnerem ani pro nás.

P. Scheck 6.9.2016 2:23

Zajímavá analýza

Pan Bednář uvádí analýzu z USA: "Spojené státy pro sebe v Evropě potřebují lepšího partnera než Evropskou unii." Ano, to je pravda. Čím slabší a poddanější partner, tím lépe. Tím větší ekonomický i politický tlak bude moci USA vyvinout. Proto je samozřejmě rozdrobená Evropa, kde půjdou zájmy jednoho proti druhému, tou ideální. Jak jednoduché...

P. Sulc 6.9.2016 0:54

A podivejme se!

Tak Cechy jsou stredobod sveta, mozna i Vesmiru a vse se kolem nich toci, Afrika a Asie nejmene, lae mozna i Antarktida a Australie. A svet je obdivuje a Havla zavidi, alespon jsem to pred lety cetl.A moudry Taticek rozbil 400 letou risi ,ale ty drobecky preckaly jen 20 let.