25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Zápas o jádro střední Evropy

Geopolitický význam českého státu určuje jeho poloha ve středu pásma zpravidla menších národů a států mezi Německem a Ruskem. Jaký je geopolitický význam tohoto pásma? Stručně řečeno, je rozhodující pro vztah Evropy, Asie a Afriky, tedy v dané souvislosti Západu, Východu a Jihu. Není takové tvrzení přehnané?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Götze 6.9.2016 14:30

RE

Clanek ma hlavu a patu. Vice takovych.

P. Urban 6.9.2016 13:28

Před první světovou válkou

ovládalo Čechy a střední Evropu Rakousko-Uhersko. Pokud srovnám jeho tehdejší pozice v Asii a Africe s pozicemi Británie, Francie a nakonec i Německa, v uvedeném pořadí, nezdá se mi, že by geopolitický význam jádra střední Evropy byl pro vztah těchto kontinentů až tak zásadní.

Co se týče existence demokratické civilizace v Evropě, ta se bez USA skutečně neobešla. Ale bez střední Evropy ano. Důsledkem osvobození a zdemokratizování států mezi Německem a Ruskem bylo, mimo jiné otevření cesty na Blízký východ, kterou Západ nepotřeboval, ale jiní ji později využít dokázali. V opačném směru.

J. Mrázek 6.9.2016 12:56

Arogantní Juncker a TTIP

Juncker: EU bude i přes nesouhlas členských států pokračovat ve vyjednávání TTIP. Má na to mandát daný Lisabonskou smlouvou..

M. Prokop 6.9.2016 13:22

Re: Arogantní Juncker a TTIP

Ona s vyjednáváním nesouhlasí většina států EU?

Pokud by nějaká větší země SKUTEČNĚ nesouhlasila, vyjednávání se zastaví tak nějak automaticky.

K. Janyška 6.9.2016 11:18

Národní státy jsou nezdemontovatelné, jen napadnutelné.

A to německá EU udělal... Dzp.

D. Polanský 6.9.2016 10:59

Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

jenom proto, že Francie již nikdy stabilní nebude. Islám si ji pomalu podmaňuje. Skončí to tím, že pod záštitou NATO bude vyhlášena islámskou republikou, viz Kosovo. Holt nic netrvá věčně.

M. Prokop 6.9.2016 11:04

Re: Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

Zajímavé je, že v tom Kosovu se pravoslavní i muslimové chovají prakticky stejně.

J. Novak 6.9.2016 18:11

Re: Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

Oni v tom Kosovu nějací pravoslavní zbyli? Že o nich není slyšet, jenom o muslimech a zbytku křesťanů, co jsou na útěku před muslimy nebo musí být chráněni vojskem OSN před likvidací.

R. Morava 6.9.2016 10:28

Rozděluj a panuj?!

No ještě je tu doktrína rozděluj a panuj. Už Svatoplukovým synům se to vymstilo a tolikrát jsem mu to říkal. V tváří tvář nebezpečí je potřeba se sjednocovat, i proto V4 chválím. Co se týká EU původní myšlenka byla dobrá než ji napadnul neomarxismus. I Rakousko mělo svůj smysl jako záštita před Islámem. Tuto úlohu víceméně splnilo.

Hranice se v normálně hlídají líp ve větším celku, pokud je to naopak, což je dnes je, je čas se urychleně probudit. Odmítnutí kvót tomu může pomoct, je teda nutností!

Pravda je, že Západní Evropa je natolik prosycená neomarxistickým multikulturalismem, a zahleděná do podivné představy humanrighttismu bez lidských povinností, že pokud se nevzpamatují, končí. V takovém případě by byla nutnost se oddělit.

M. Prokop 6.9.2016 9:52

S tou demokratičností Ukrajiny bych byl trochu opatrný.

Nemá sice mocného cara jako Rusko a zatím nevystupuje agresivně navenek, ale demokracii, kterou vlastně nikdy nezažili, se budou učit ještě dlouho.

J. Lancik 6.9.2016 17:38

Re: S tou demokratičností Ukrajiny bych byl trochu opatrný.

Nevypada to pane Prokope, ze my uz ji umime. Vzemich koruny ceske zacala jista forma demokracie uz kdyz se Rakousko-Uhersko stalo konstitucni monarchii. Po Vzniku samostatne CSR zas jen jista forma demokracie. (zruseni zemskych snemu a samosprav uz bylo omezenim demokracie). Po roce 1945 si obcane (stale jeste?) v demokracii s nahubkem zvolili stranu ktera pohrbila demokracii na dlouha desetileti. Tehdy budis jim omluvou, ze naleteli na jejich program a netusili, ze volby '46 jsou na dlouha leta posledni. Po zkusenostech s komunisty padesatych let a prepadeni peti komunistickymi zememi a po nabyti svobody tuto stranu porad voli az 20% volicu.

Nepochybne; Ukrajina se bude jeste dlouho ucit, ale uprimne, verite, ze my uz tu demokracii umime? Ze se nepotrebujem ucit?

M. Prokop 6.9.2016 21:13

Re: S tou demokratičností Ukrajiny bych byl trochu opatrný.

Nic takového jsem nenapsal.

I my se musíme mnohému učit, ale přece jenom toho není tolik, co na té Ukrajině.

P. Zinga 6.9.2016 9:36

Pane Bednář,

kdyby neudělalo první krok k demokracii Rusko (SSSR), nehnulo by se nic. Takže přiznejte Rusům zásluhu na demokratizaci středoevropského prostoru a přestaňte na ně kydat hnůj. Kdyby jste byl z venkova, věděl byste, že kydající smrdí sám hnojem.

J. Tachovský 6.9.2016 9:42

Re: Pane Bednář,

Hnuj nesmrdi, hnuj hnoji.

P. Zinga 6.9.2016 12:04

Re: Pane Bednář,

Pane Tachovský, hnůj smrdí! Jestli Vaše ho..o ne, tak jste včela: po všem je hov.o, jen po včelách je med...

J. Schwarz 6.9.2016 10:04

Re: Pane Bednář,

Ještě můžete SSSR přičíst k dobru že nezačalo jadernou válku eventuelně nezamořilo západ Evropy virem neštovic. Jo a SSSR taky nenapadl Indii. nezaslouží si už za tohle Nobelovu cenu za mír?

P. Zinga 6.9.2016 12:05

Re: Pane Bednář,

Proč ne, když už ji má Obama?!

R. Morava 6.9.2016 10:37

Re: Pane Bednář,

Taky tvrdím, že pro nás udělal asi víc Gorbačov než Havel. Jenomže to je zásluha Gorbačova, ne třeba Stalina.

My jsme byli demokraticá země i bez Ruska. Že se musí Rusko obrátit říkalo i poselství ve Fatimě.

Pro Evropu je důležité stabilní a demokratické Německo i Rusko. Oba tyto státy mají dnes co dohánět.

M. Valenta 6.9.2016 9:11

Před Ruskem a Německem

jsme v relativním bezpečí pouze v EU a v NATO. Spolupráce V4 na širší bázi je nesmysl. Anti-ruské Polsko a pro-ruské Česko? A Slováci s Maďaři? Jak naivní.

J. Tachovský 6.9.2016 9:32

Re: Před Ruskem a Německem

Zas az tak uplne nesouhlasim. NATO nas pred EU neochrani.

S. Netzer 6.9.2016 9:44

Re: Před Ruskem a Německem

:-))))) To snad není možný.

J. Tachovský 6.9.2016 10:10

Re: Před Ruskem a Německem

Mate pravdu, neni to mozne, protoze EU nas depta nevojenskymi prostredky, takze to NATO nemusi zajimat.

M. Prokop 6.9.2016 9:53

Re: Před Ruskem a Německem

Jenže EU je prakticky prodlouženou rukou Německa. Zatím Němci blbnou spíše "dovnitř" než "ven", ale kdo ví, jak dlouho to vydrží.

J. Novak 6.9.2016 18:19

Re: Před Ruskem a Německem

Před Ruskem je Česká republika v bezpečí, Německo po rozdělení Československa a s tím zbytkem armády, co v ČR zůstala flíček na mapě Evropy zvaný Česká republika či Czechie rozšlápne jako mravence, kdy si vzpomene. Že to dělat nemusí je způsobeno tím, že většinu klíčového průmyslu i politického estabilishmentu si už dávno koupilo "za pár babek". Už za Havlových a Klausových dob řekl jeden z představitelů zahraničních investorů, že nemá důvod ke korupci na úrovni ředitelů firem a lokálních politiků, když si za ty samé peníze "koupí" rovnou celého ministra i s jeho ministerstvem.

Toto není nic jiného, než konstatování neradostného faktu.

K. Frauknecht 6.9.2016 7:52

Už zase.

Politologie není filozofie. Článek postavený na mylné (hloupé) premise, která by mohla mít smysl (možná) v době F. L. Věka. Dnes, když oko satelitu dohlédne téměř všude a hypersonická střela přelétne Evropu tam a zpět, má české kotlinka význam minimální. No, pro někoho jistě má, a to jako prostor k produkci řepky :-)).

P. Vaňura 6.9.2016 10:46

Kdyby mělo Česko minimální význam, neměli

bychom tu srpen 1968! Brežněv dokonce Dubčekovi řekl, že pro zachování své sféry vlivu je SSSR ochoten vést další světovou válku!

K. Frauknecht 6.9.2016 11:57

Re: To je volovina

Jsem (bohužel :-)) pamětník. V 68 se nejednalo o nějaké vystoupení ČSSR ze socanského bloku a tedy důvodu k válčení. To se jen kočkovali menší bolšani s většíma bolšanama, se všemi důsledky.

Zajímavý názor od ruského historika (nemůžu dohledat jméno), že českým srpnem prakticky prohrál SSSR. Levicově nakloněni obyvatelé západu (a že jich bylo, šedesátá léta, Frankfurtská škola...) invazi logicky odsoudili a sovětská politika přestala být pro ně atraktivní.

P. Götze 6.9.2016 14:32

Re: Už zase.

Clanek je o stredbni Evrope, nejen o Cesku. A pokud by mela minimalni vyznam, nikdo ani z Ruskla, ani z EU by se sem netlacil. Jenze realita ukazuje, ze opak je pravdou.

J. Pražák 6.9.2016 7:42

Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

"...výbojné a diktátorské Rusko...". Autore, probuďte se! 145 milionové Rusko s 9 obyvateli na km2, které má starostí se zajištěním své územní integrity až dost by mělo být nebezpečím pro 500 milionovou EU s mnohonásobně vyšším ekonomickým potenciálem?

Není to spíš tak, že potápějící se EU potřebuje své neúspěchy svést na vnějšího nepřítele a tak vědomě tlačí do kouta slabšího?

K. Frauknecht 6.9.2016 8:03

Re: Souhlas.

Ačkoliv jsou momenty, kdy je co se učit. ŘSD by zbledla závistí :-))

http://auto.idnes.cz/silnice-moskva-asfalt-0uk-/automoto.aspx?c=A160721_100750_automoto_hig